Když se historie mísí s modernou aneb Britský startup předělává klasická auta na moderní elektromobily

Když se historie mísí s modernou aneb Britský startup předělává klasická auta na moderní elektromobily

Zatímco světové automobilky se předhánějí v tom, kdo na trh dříve uvede nějakou moderní technologii a design, britský startup Lunaz se rozhodl jít zcela jinou cestou – předělává klasické historické automobily na elektromobily.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
7. 2. 2020

Ne každý si libuje v moderních křivkách a futuristickém designu. Někoho daleko více potěší starý elegantní styl, který mu přinese vzpomínky na důležité historické momenty. Své o tom ví i britský startup Lunaz, který se snaží přivést staré klasické automobily opět k životu, a to rovnou na supermoderní vlně.

<Path> Muslimský sultán, tyran a džihádista, měl i jednu lidskou slabost – lásku. Jeho gay romance s otrokem se vepsala do dějin a dodnes je legendouZdroj:

Preference lidí se s postupem času mění, a to, co bylo kdysi moderní, se po určité době vrací. Připomeňme si mnoho takových situací například v módě, v účesech, ale i v jiných odvětvích. Ačkoliv technologie postupují neustále kupředu, najde se hodně lidí, kteří se nesnaží opovrhovat historií, ba naopak.

Zvlášť u automobilů má otázka historie ještě hlubší význam. Staré klasické automobily oplývají nádherným designem, zajímavými konstrukcemi a použitými materiály. Automobiloví nadšenci zkrátka touží poznat, jak to všechno fungovalo dříve. Ne nadarmo se z mnoha automobilových veteránů stávají cenné sběratelské kousky, které by každý z nás chtěl mít doma v garáži. Obzvlášť, pokud se jedná o nějakou speciální či limitovanou výrobní edici.

Výměna motoru, ale i další technologie

Společnost Lunaz dokáže zrestaurovat jakýkoliv starý automobil a přeměnit jej na moderní novodobý elektromobil. Původní spalovací motor vymění za elektrický motor a baterie.

I některé historické automobily jsou mnohdy schopny, pokud se o ně jejich majitel řádně stará, nastartovat a vyrazit na cesty, ale je pravda, že dříve se na emise tolik nemyslelo, a to, co vychází z výfuku takového veterána, může být docela smrtící směsí pro naše životní prostředí. Práce tohoto startupu z britského Northamptonshire tak nabízí i výrazný ekologický podtext, který se v současné době, kdy se neustále řeší životní prostředí, určitě hodí.

Kromě samotného pohonného ústrojí se společnost Lunaz zaměřuje i na všechny ostatní moderní prvky současných aut. Ve veteránech tak rázem najdete veškerá možná čidla, bezpečnostní systémy jako třeba i ten protiskluzový, ale i nový informační systém, v rámci kterého nechybí navigace, možnost Wi-Fi připojení a satelitní komunikace.

Konstruktéři společnosti Lunaz navíc vymysleli unikátní systém, který by měl jít aplikovat téměř do každého klasického vozu. Kromě motoru a výměny technologií je však vždy potřeba zkontrolovat a zrestaurovat celou konstrukci vozu, aby byla připravena na nové jízdní zážitky a odpovídala nejnovějším bezpečnostním předpisům. Je tak možné říct, že výsledným zrestaurovaným vozem je zcela nové auto, které jako by právě vyjelo z montážní linky.

K týmu stálých zaměstnanců se často přidávají i technologičtí talenti z automobilek Aston Martin, Ferrari, Jaguar, Rolls-Royce, Volkswagen, Cosworth a McLaren, kteří na předělávce vozidel spolupracují. 

Nejlepší z nejlepších

Hovoříme-li o veteránech, kteří jsou v garážích společnosti přestavováni na výkonné elektromobily, nejedná se v žádném případě o nějaké „tuctové“ vozy. Společnost se zabývá výhradně renovací významných a vzácných vozů té nejvyšší třídy. Za sebou má tak například předělávku slavného Jaguara XK120 z roku 1953 nebo osmimístného Rolls-Royce Phantom V z roku 1961. To jsou nádherné vozy s ještě vyzývavějšími křivkami, které si zamilujete na první pohled.

„Právní úpravy a neustálé snižování emisních limitů možná v budoucnu povede až k zákazu benzínových a naftových a možná dokonce i hybridních vozidel. Je to blížící se realita, které nyní čelíme. Lunaz proto elektrizuje nejkrásnější klasické vozy na světě, aby si je mohly nerušeně užívat i budoucí generace,“ říká David Lorenz, zakladatel společnosti Lunaz.

<Path> LGBT San Francisco a jeho dlouhá historie jako gay-friendly metropoleZdroj:

Například Jaguar XK120 z roku 1953 byl vybaven dvěma motory s výkonem 188 koní a s kapacitou akumulátoru 80 kWh. Kromě dojezdu 400 kilometrů tak vozidlo nyní nabízí i kombinovaný výkon 376 koňských sil, což je daleko více než původní model. Cena takového „novodobého veterána“? Pohybuje se někde okolo 430 000 dolarů (v přepočtu zhruba 9 800 000 korun) a podobně by měl stát i předělaný Rolls-Royce Phantom V.

Zdroj: Lunaz

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop