Když se historie mísí s modernou aneb Britský startup předělává klasická auta na moderní elektromobily

Když se historie mísí s modernou aneb Britský startup předělává klasická auta na moderní elektromobily

Zatímco světové automobilky se předhánějí v tom, kdo na trh dříve uvede nějakou moderní technologii a design, britský startup Lunaz se rozhodl jít zcela jinou cestou – předělává klasické historické automobily na elektromobily.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
7. 2. 2020

Ne každý si libuje v moderních křivkách a futuristickém designu. Někoho daleko více potěší starý elegantní styl, který mu přinese vzpomínky na důležité historické momenty. Své o tom ví i britský startup Lunaz, který se snaží přivést staré klasické automobily opět k životu, a to rovnou na supermoderní vlně.

<Path> Vesmír se „otepluje“ – ve Star Treku po půlstoletí došlo na gay polibek!Zdroj:

Preference lidí se s postupem času mění, a to, co bylo kdysi moderní, se po určité době vrací. Připomeňme si mnoho takových situací například v módě, v účesech, ale i v jiných odvětvích. Ačkoliv technologie postupují neustále kupředu, najde se hodně lidí, kteří se nesnaží opovrhovat historií, ba naopak.

Zvlášť u automobilů má otázka historie ještě hlubší význam. Staré klasické automobily oplývají nádherným designem, zajímavými konstrukcemi a použitými materiály. Automobiloví nadšenci zkrátka touží poznat, jak to všechno fungovalo dříve. Ne nadarmo se z mnoha automobilových veteránů stávají cenné sběratelské kousky, které by každý z nás chtěl mít doma v garáži. Obzvlášť, pokud se jedná o nějakou speciální či limitovanou výrobní edici.

Výměna motoru, ale i další technologie

Společnost Lunaz dokáže zrestaurovat jakýkoliv starý automobil a přeměnit jej na moderní novodobý elektromobil. Původní spalovací motor vymění za elektrický motor a baterie.

I některé historické automobily jsou mnohdy schopny, pokud se o ně jejich majitel řádně stará, nastartovat a vyrazit na cesty, ale je pravda, že dříve se na emise tolik nemyslelo, a to, co vychází z výfuku takového veterána, může být docela smrtící směsí pro naše životní prostředí. Práce tohoto startupu z britského Northamptonshire tak nabízí i výrazný ekologický podtext, který se v současné době, kdy se neustále řeší životní prostředí, určitě hodí.

Kromě samotného pohonného ústrojí se společnost Lunaz zaměřuje i na všechny ostatní moderní prvky současných aut. Ve veteránech tak rázem najdete veškerá možná čidla, bezpečnostní systémy jako třeba i ten protiskluzový, ale i nový informační systém, v rámci kterého nechybí navigace, možnost Wi-Fi připojení a satelitní komunikace.

Konstruktéři společnosti Lunaz navíc vymysleli unikátní systém, který by měl jít aplikovat téměř do každého klasického vozu. Kromě motoru a výměny technologií je však vždy potřeba zkontrolovat a zrestaurovat celou konstrukci vozu, aby byla připravena na nové jízdní zážitky a odpovídala nejnovějším bezpečnostním předpisům. Je tak možné říct, že výsledným zrestaurovaným vozem je zcela nové auto, které jako by právě vyjelo z montážní linky.

K týmu stálých zaměstnanců se často přidávají i technologičtí talenti z automobilek Aston Martin, Ferrari, Jaguar, Rolls-Royce, Volkswagen, Cosworth a McLaren, kteří na předělávce vozidel spolupracují. 

Nejlepší z nejlepších

Hovoříme-li o veteránech, kteří jsou v garážích společnosti přestavováni na výkonné elektromobily, nejedná se v žádném případě o nějaké „tuctové“ vozy. Společnost se zabývá výhradně renovací významných a vzácných vozů té nejvyšší třídy. Za sebou má tak například předělávku slavného Jaguara XK120 z roku 1953 nebo osmimístného Rolls-Royce Phantom V z roku 1961. To jsou nádherné vozy s ještě vyzývavějšími křivkami, které si zamilujete na první pohled.

„Právní úpravy a neustálé snižování emisních limitů možná v budoucnu povede až k zákazu benzínových a naftových a možná dokonce i hybridních vozidel. Je to blížící se realita, které nyní čelíme. Lunaz proto elektrizuje nejkrásnější klasické vozy na světě, aby si je mohly nerušeně užívat i budoucí generace,“ říká David Lorenz, zakladatel společnosti Lunaz.

<Path> Manželství gayů a leseb v dávné minulosti církev žehnala. Co se změnilo a proč jsou dnes pro ni tyto sňatky nepřijatelné?Zdroj: amazon.com, them.us, sourcebooks.fordham.edu, gizmodo.com, theconversation.com

Například Jaguar XK120 z roku 1953 byl vybaven dvěma motory s výkonem 188 koní a s kapacitou akumulátoru 80 kWh. Kromě dojezdu 400 kilometrů tak vozidlo nyní nabízí i kombinovaný výkon 376 koňských sil, což je daleko více než původní model. Cena takového „novodobého veterána“? Pohybuje se někde okolo 430 000 dolarů (v přepočtu zhruba 9 800 000 korun) a podobně by měl stát i předělaný Rolls-Royce Phantom V.

Zdroj: Lunaz

Populární
články

Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
"Islám pro Evropu není nebezpečený, jeho stoupenci zde volí pro-demokratické strany," tvrdí Šoth
AKTUALITY

„Muslimové žijící v Evropě mohou mít problém s LGBT+ lidmi, přesto ve většině volí sociálně demokratické strany prosazující rovnost mezi všemi občany,“ tvrdí evropský gay diplomat

Autor: Jakub Starý
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý

E-Shop