Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska
BLØG
Zdroj: Rhätische Bahn/ Se svolením
<Path>

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Léto pomalu a jistě končí. Někdo se už (ne)ochotně chystá na podzimní režim, jiný zase plánuje poslední odpočinek pod ještě trochu teplým sluncem. Ta nejtěžší otázka je samozřejmě kam. Následující řádky vám celé tohle trápení zjednoduší, protože si představíme přesvědčivé důvody pro to, abyste navštívili Švýcarsko, zemi překrásných hor, jezer a luk, kde je ale zároveň skryto mnoho dalších zážitků.
Michal Černý Autor
28. 9. 2023

Těžko říct, kdy a kde se vzal zbožný, až mytický obdiv Čechů ke Švýcarsku, kteří ho berou téměř jako dokonalou zemi, ke které bychom se měli co nejvíce přiblížit. A to jak politicky, kulturně nebo ekonomicky.

Možná je to jeho polohou, zdánlivě krásnějším přírodním bohatstvím, čokoládou, politickou neutralitou, platy tamních obyvatel či jistou nedostupností, neboť na občanku si tam jen tak nezajedete, každopádně ať už je to jak chce, Švýcarsko dlouho patřilo, a ještě tak tomu určitě dlouho bude, k top destinacím, kam bychom se chtěli podívat.

Pojďme si tedy popovídat o důvodech, díky kterým si zamilujete tuto zemi ještě teď, před svým monitorem či displejem mobilu.

Davos Klosters je právem přezdíván jako ráj pro bikery. © Switzerland Tourism / Martin Bissig
Foto: Switzerland Tourism / Martin Bissig/ Se svolením

Milujete adrenalinovou jízdu na kole? Tady se zamilujete podruhé

Region Davos Klosters v kantonu Graubünden je stále oblíbenější cílovou destinací. Davos samotný je nejvýše položené město Evropy a nabízí nespočet aktivity pro pěší turistiku, ale hlavně pro cyklo výlety.

Alpské traily slibují mnoho zábavy při sjezdu a fantastické bikové a přírodní zážitky. Pěší turisté a horští cyklisté mohou používat stejné stezky – na trialovou toleranci se zde klade veliký důraz a tamní trailový tým se pravidelně stará o údržbu stávajících stezek i stavbu těch nových. Aktuálně jejich délka čítá dohromady něco přes 700 km, takže se ani nemusíte bát, že byste stále dokola objížděli jeden kopec, nebo projížděli stále stejným prostředím.

Tipy redakce

Na výběr je samozřejmě několik „profi“ tras podle obtížnosti a jejich přehled najdete ZDE, stejně tak tam naleznete i podrobnou cyklistickou mapu s „běžnými“ cestami a dalšími podrobnostmi ohledně ubytování a cen. V Davos Klosters je také možné využít jednu z největších sítí půjčoven elektrokol ve Švýcarsku, která je dostupná až do poloviny října.

Na závěr zmíníme ještě sympatický balíček ubytování v bike hotelech, který nabízí zvýhodněné jízdenky na horskou železnici, letní program pro hosty a speciální služby pro bikery, což jsou: bezplatná služba praní cyklistického oblečení, uzamykatelná úschovna kol, prostor pro čištění kol, dílna pro drobné opravy vlastníma rukama, bohaté snídaně formou bufetu i večeře s přizpůsobeným nutričním obsahem (vysoký obsah sacharidů).

Zubačkou za draky

Ve středověku byl podle legend 2 132 metrů vysoký vrchol Pilatus nad městem Lucern sídlem několika druhů draků. Městští radní sem ještě na konci 14. století zakazovali výstup, dnes je ale naštěstí všechno jinak a lidé sem jezdí nejen kvůli těmto mýtickým stvořením a mnoha akcím, kde jsou ústředním tématem, ale také kvůli jedné specialitě – ozubnicové dráze, tzv. zubačce. Ta je svým sklonem 480 promile nejstrmějšíjediná svého druhu na světě.

Výstavba 4 618 metrů dlouhé dráhy z Alpnachstadu, ležícího na břehu jezera Alpnachersee, na vrchol Pilatu začala v dubnu 1886 a již o tři roky později byl zahájen pravidelný provoz. V roce 1937 se dráha dočkala elektrifikace a také nových elektrických motorových vozů, které zůstaly v modernizované podobě v provozu dodnes. Každý motorový vůz musí jezdit sólo, bezmotorové vagóny na této dráze neexistují. Od roku 2022 navíc probíhá výměna elektrických motorových vozů za nové moderní s prosklenou střechou.

Na vrchol Rigi nad Lucernským jezerem se dopravíte po nejstarší ozubnicové trati v Evropě. © Switzerland Tourism / Christian Meixner
Foto: Switzerland Tourism / Christian Meixner/ Se svolením

Při pravidelné jízdě pak vždy jede kolona několika vozů zubačky v rozestupu na dohled, což při maximální rychlosti 12 km/h do kopce a (kvůli bezpečnosti) pouhých 9 km/h z kopce není žádný problém. Jízda touto unikátní ozubnicovou dráhou tak dnes trvá 30 minut směrem nahoru a 40 minut dolů.

Jedním z hlavních důvodů, proč si na Pilatus vyjet, je jedinečný výhled, který za dobré viditelnosti zahrnuje nejen nedaleké Vierwaldstättské jezero s Lucernem, ale i řadu známých švýcarských vrcholů od Rigi, Säntis, Tödi, Titlis přes čtyřtisícovky Bernských Alp až po německý Schwarzwald. Ve spojení s jedinečnou železnicí jde o neopakovatelný zážitek.

 

Ze Švýcar do Itálie? Jedině vzdušnou cestou

Při návštěvě Švýcarska byste rozhodně neměli vynechat Zermatt a okolní hory, na které se pohodlně dostanete lanovkami Zermatt Bergbahnen vedoucími přímo do srdce Alp. Jednou z top zastávek ve Švýcarsku je Matterhorn Glacier Paradise – Malý Matterhorn ve výšce 3.883 m n. m., kam se dopravíte nejvýše položenou lanovkou Evropy. Od začátku července je zde v provozu Matterhorn Glacier Ride II, spojující horskou stanici Matterhorn Glacier Paradise s údolní stanicí Testa Grigia, jež se nachází v Itálii.

Tento hraniční přechod ve výšce 3.458 m n. m. je stejně tak jedinečný, jako jízda lanovkou kolem Matterhornu. Matterhorn se při nástupu do lanovky v Zermattu objeví ve své známé trojúhelníkové podobě a z italské strany vypadá úplně jinak, ale o nic méně impozantně. Během cesty čekají v okolí stanic různá lákadla, například vyhlídková plošina na nejvýše položené horské stanici v Evropě, nejvyšší ledovcový palác na světě, nebo nový dobrodružný svět SnowXperience Plateau Rosa přímo na hranici mezi oběma zeměmi.

Z lodi rovnou do lázní

Ve výšce 1.797 m n. m. se nad Lucernským jezerem tyčí vrchol hory Rigi, přezdívaná jako Královna hor. Vrchol samotný poskytuje mnohé zážitky, mezi nimiž dominují četné pěší stezky, jež nabízí okolo 120 km tras od těch nejméně náročných bez bariér až po turisticky velmi náročné, nebo minerální lázně.

Ty se nacházejí ve vesničce Rigi Kaltbad, která proslula jako lázně již v 16. století. Tehdy zde koupele probíhaly v chladné léčivé vodě, ale dnes se stejný pramen ohřívá na uživatelsky příjemnou teplotu. Kromě historické významnosti nabízí zdejší venkovní bazény nezapomenutelný výhled na jezero Vierwaldstättersee.

Výlet do lázní můžete spojit s plavbou lodí z Lucernu, kde se nabízí buď krátké plavby, anebo delší a speciální se zaměřením na jídlo. Každý den se tdy můžete vydat na klidnou „obědovou“ plavbu, kdy vás na palubě čeká salátový bufet a sezónní variace s místními produkty, oblíbené jsou plavby se sýrovým fondue.

Procházka po ledovci – kde to zažijete?

V Bernských Alpách se nachází Aletschský ledovec, což je největší alpský údolní ledovec. Jeho nejdůležitějším znakem je to, že obsahuje až 4 %  pitné vody v Evropě. Od roku 2001 je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Nad ledovcem u Konkordiaplatz (rozlehlé zaledněné ploché údolí) stojí turistická chata Konkordiahütte. Postavena je na úpatí západního hřebenu hory Gabelhorn. Slouží turistům při túrách po ledovci, skialpinisté ji využívají jako základnu k výstupům na hory Jungfrau, Mönch a další.

Na takové ledovcové túře vám místní horští průvodci ukáží fascinující svět věčného ledu a seznámí vás se vzrušujícím příběhy o Aletschském ledovci a jeho historii. Denní nebo dvoudenní túry je možné si zarezervovat až do konce října.

Další zážitek pro ty, kteří rádi jezdí vlakem

Švýcarsko sice neoplývá tak hustou a složitou železniční sítí jako my, ale když už se rozhodnete tuto dopravu zvolit, rozhodně se nudit nebudete. Právě naopak.

Panoramatický vlak Bernina Express ve stanici Alp Grüm s výhledem na alpské ledovce. © Switzerland Tourism/Marcus Gyger
Foto: Switzerland Tourism/Marcus Gyger/ Se svolením

Speciální zážitek je pak jízda vlakem Bernina Express. Ten se vine okolo ledovců, 55 tunely a přes 196 mostů až do Tirana v Itálii. V létě pokračuje cesta Bernina Expressu Itálií autobusem ke Comskému jezeru a do Lugana. Bernina Express disponuje moderními panoramatickými vozy 1. a 2. třídy.

Aktuálně dokonce můžete využít speciální nabídku Last Minute. Pokud si zarezervujete jízdenku na poslední chvíli (6 dnů a méně před cestou), budete ji mít na vybraných spojích ve 2. třídě za sníženou cenu.

Pozor ale, není jen jedna cesta, Bernina existuje ve více variantách. Máte možnost se projet speciálním Herb Expressem, při kterém si budete moct užít výhled na krajinu zapsanou do seznamu UNESCO. Tento vlak vás zaveze do vesnice Le Prese, kde na vás bude čekat oběd, který je ze 100 % z místních produktů, poté prohlídka bylinkových polí a výrobny Raselli Erboristeria Biologica. Nabídku Bernina Herb Express si můžete rezervovat na poslední pátek v měsíci až d konce října.

<Path> Proč patří Florencie mezi nejpopulárnější gay destinace v Itálii?Zdroj:


Dále tu je Glacier Express – nejpomalejší rychlík světa, jehož trasa vede přes 291 mostů a 91 tunely. Přes léto je zde možnost vybrat si ze 4 zkrácených úseků.  V rámci tohoto rychlíku doporučujeme zažít Exellence Class. Tento nový vagon nabízí vlastní bar, garantované místo u okna, vlastní tablet s palubním informačním servisem a dopravu zavazadel z vašeho hotelu na palubu vlaku. Mimo to vás hned na nástupišti u vlaku uvítá osobní průvodce a nabídne vám drink na uvítání. Během celé cesty je poté cestujícím k dispozici bezplatné občerstvení včetně nápojů.

Minout byste rozhodně neměli minout ani speciální jízdu parními vlaky. Pouze s pomocí vody, ohně a někdy i „ekologického topného oleje s nízkými emisemi“ táhne úctyhodný parní oř okouzlující staré vlaky švýcarským kantonem Graubünden. Plnou parou vpřed přes malebný Engadin, podél Rýna přes Surselvu a divoce romantickým údolím Landwasser.

Kapličkový most v centru města Lucern. © Switzerland Tourism / Jan Geerk
Foto: Switzerland Tourism / Jan Geerk/ Se svolením


Lucern, město zážitků

Jedno z nejhezčích měst Švýcarska, Lucern, je skutečným lákadlem pro všechny tipy turistů – až již hledáte městské aktivity, zážitky v horách nebo již zmíněnou plavbu po jezeře – Lucern vám nabídne vše. Každý den na vás čeká zajímavá zkušenost.  Vedle světoznámého Kapličkového mostu a vodárenské věže, které jsou dominantou města více než 650 let, se na panoramatu Lucernu podílí Museggská zeď, jezuitský kostel, most Spreuer, Lví památník, kulturní a kongresové centrum KKL a řada dalších zajímavých míst, jakými jsou například různá muzea, která nabízí technologické rarity z dějin dopravy, poklady od Picassa a Kleea, obrovskou kruhovou malbu, nálezy z doby kamenné a folklór z regionu.

Tipy redakce


Pro plynulejší a komfortnější zážitek doporučujeme zřídit si lucernský muzejní pas, se kterým můžete navštívit většinu lucernských muzeí ve dvou po sobě jdoucích dnech za cenu pouhých 36 CHF (cca 900 Kč). Patří mezi ně Švýcarské muzeum dopravy, Lucernská ledovcová zahrada, Rosengartova sbírka, Muzeum Richarda Wagnera a samozřejmě mnoho dalších.

V nabídce je též i několik okouzlujících panoramatických turistických tras, vedoucím centrem i okolím města.

Vrchol Pilatus nad Lucernem, kam je možné se dostat nejstrmější zubačkou světa. © PILATUS-BAHNEN AG
Foto: PILATUS-BAHNEN AG/ Se svolením

Příjemným bonusem je tzv. CityCard, zažitková karta v hodnotě 50 CHF (cca 1300 Kč), jíž obdržíte zdarma při ubytování v jakémkoliv městském hotelu. Pro ubytované taktéž čeká jízda MHD po městě zdarma, možnost připojení na městské wi-fi hotspoty, slevy na lanovky a do muzeí a další výhody.

Tipy redakce

Ať už to vezmete z jakékoliv strany, je návštěva Švýcarska jedinečným a nepopsatelným zážitkem, jenž ve vás zůstane po zbytek života. Výčet výše uvedených možností může působit jako něco, co nestihnete za jednu dovolenou a může to tak skutečně být. Počítá se totiž s tím, že jedna návštěva nestačí a vy se budete chtít vrátit. A je skutečně za čím.

Že o tom vážně přemýšlíte? Navštivte web Mojesvycarsko.com a přesvědčte se sami, že není nad čím váhat.

Zdroj: mojesvycarsko.com, YT MySwitzerland, davos.ch

Populární
články

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem
TĚLO & MYSL

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem

Autor: Irena Piloušková
Kevin Appl Drábek s šerpami za umístění v mezinárodní soutěži
AKTUALITY

Nejkrásnějším mužem planety je Čech. „Život je potřeba si pořádně užít,“ říká Kevin Appl Drábek, vítěz Mister Master Planet Universe

Autor: Martin Lyko
Claude Lhotecký se se svou partnerkou Rachel dostal až do finále
LIDÉ

Finalista televizní show Love Island Claude Lhotecký prozradil svou motivaci k podání přihlášky do soutěže. Mají s Rachel Karnížovou otevřený vztah?

Autor: Rozálie Růžičková
Rusko omezuje práva LGBT+ lidí dlouhodobě
AKTUALITY

Šikana bez přetvářky. Rusko zakázalo „mezinárodní LGBT hnutí“, je to podle něj extremistická organizace

Autor: Martin Lyko
I muži mají rádi květiny. Kytku ale darujte jen tehdy, pokud ji má dotyčný kam dát a nebude ji muset nosit s sebou
LIDÉ

10 věcí, o kterých nemluvit na prvním rande. Mít psa je to druhé nejhorší

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Filip s Karlem spolu bydlí v nejvyšším patře bytového domu Luka Living
LIDÉ

Podívejte se do luxusního pražského bytu Filipa a Karla. V reálném životě by se prý nepotkali, k lásce jim pomohla aplikace

Autor: Bohdana Rambousková
Fetiš na chodidla je častý a možná taky úplně normální
HOT!

Fenomén foot fetiš: O nožkách prý snil 1 člověk ze 7. Co přesně tahle sexuální úchylka znamená a proč ji má tolik lidí?

Autor: Martin Lyko
Filip a Karel
LIDÉ

Filip Jankovič a Karel Šlajchrt: „Přestaňte si vybírat partnery povrchním způsobem a teprve poté najdete lásku“

Autor: Jan Witek Witek
A nebojí se být také sexy. Ukázat toho umí i víc, než odhalují díry v roztrhaném tílku
AKTUALITY

Troye Sivan přijede poprvé do Česka. Popová hudební hvězda a gay ikona vystoupí v červnu v Praze

Autor: Martin Lyko

E-Shop