Navštivte Rožmberk a jeho pivovar. Na své si přijdou nejen milovníci zlatavého moku, ale také gastrogurmáni a firemní hosté
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Pivovar Rožmberk / se svolením

Navštivte Rožmberk a jeho pivovar. Na své si přijdou nejen milovníci zlatavého moku, ale také gastrogurmáni a firemní hosté

Jen 23 kilometrů od Českého Krumlova najdete malebné pošumavské městečko Rožmberk nad Vltavou. Na výletních toulkách naší vlastí rozhodně nesmí uniknout vaší pozornosti. Kromě hradu v něm totiž najdete také zachráněný a kompletně zrekonstruovaný původní panský pivovar – Pivovar Rožmberk!
Redakce Redakce Autor
25. 7. 2023

Snadno sem přijedete autem, ale hezčí zážitek nabízí cyklovýlet údolím Vltavy obklopené lesy a skalami. Nejkrásnější je v létě však cesta po vodě. Z Vyššího Brodu doplujete na kánoi nebo raftu k jezu pod hradem Rožmberk zhruba za dvě hodiny a návštěva zrekonstruovaného pivovaru bude zaslouženou odměnou. Pivo se zde začalo vařit už v roce 1590!

Pivovar Rožmberk býval chloubou rožmberského panství i kulturním centrem města. Proslulým bílým pivem zásoboval nejen tabule pánů, ale i prostých obyvatel jižní Šumavy. V jeho hostinci se scházeli šumavští sedláci, jihočeská smetánka i národní buditelé. Za první republiky se z něj stalo srdce kulturního života někdejší česko-jazyčné menšiny. Ve 30. letech v něm byl vybudován „Nejmodernější hotel na Šumavě“, čímž se stal vyhledávanou turistickou základnou. Od roku 1948 v rukou „veřejných“ ovšem tento klenot chátral. Po desetiletích devastace a úpadku se ale opět probudil k životu.

Výběr pivních specialit

Pivovar vaří pět piv. Základním pivem je Rožmberská 11. Fajnšmekři si dále mohou vybrat mezi pivem černým a pšeničným. Cyklisté a vodáci ocení lehkou osmistupňovou apu a milovníci ovocných chutí se mohou osvěžit pivem malinovým.

Gastro-cesta regionem na jediném místě

Pivovar byl obnoven kompletně, včetně pivovarského hostince. V něm se doslova projíte jižními Čechami. Začít můžete třeba od rovinatého Třeboňska, jež reprezentují kapří hranolky, poté se vydáte do šumavského předhůří, kde narazí na hovězí pupek nebo vepřová líčka, a gastronomický výlet zakončíte na rakouské hranici sladkou tečkou v podobě císařského trhance. Všechny jídla samozřejmě doprovází vhodné pivo.

Specialitou pro čtyři je stůl vybraných jídel, doplněný čtyřmi plnými tupláky, kterým se můžete přiblížit hodování pánů z Růže a hrabat z rodu Buquoy.

Požitky všeho druhu

V historickém sklepení je prohlídková chodba, která sklepy rozděluje na pivovar a lihovar. „Ve sklepení jsou pro hosty, kteří vyrazí na exkurzi s výkladem o výrobě piva a historii domu, připraveny dvě ochutnávkové VIP místnosti,“ vysvětluje, co vás při návštěvě čeká, manažer projektu Michale Krumel.

<Path> Navštivte Rožmberk a jeho pivovar. Na své si přijdou nejen milovníci zlatavého moku, ale také gastrogurmáni a firemní hostéZdroj: Pivovar Rožmberk, Facebook

V prvním patře je kromě restaurace přizpůsobené k taneční zábavě také pekárna, čokoládovna, pralinkárna, cukrárna a pražírna kávy. „Všechny naše výrobky, včetně zavařeného masa, uzenin, džemů, brusinek a medů, nabízíme v naší prodejně regionálních produktů,“ doplňuje Krumel. Pivovar Rožmberk není jenom varna piva, je to centrum, které zážitky potěší všechny vaše smysly. A to včetně hmatu, až se necháte hýčkat v pivních lázních.

Tipy redakce

Od milenců po teambuildingy

Součástí pivovaru je i čtyřhvězdičkový hotel s wellness a pivními lázněmi. Dvůr disponuje velkou prosklenou pergolou s vlastním výčepem, kuchyní, grilem a udírnou. Využít můžete půjčovnu lodí. V komfortních pokojích mohou relaxovat zamilované páry, rodiny s dětmi, ale hotel je přizpůsoben také pro firemní akce a teambuildingy. Kromě nabídky rautů, grilování, rožnění, uzení, piv, hudby a tance mají hosté z firemních akcí možnost zapojit se do výroby místních produktů nebo se přiučit správnému čepování piva, servírování kávy a míchání nápojů.

Zdroj: Pivovar Rožmberk, Facebook

Populární
články

E-Shop