[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Lázněmi to jenom začíná aneb tuzemská dovolená na víkend, kterou nakrmíte tělo, oči i Instagram. Vydejte se do Karlovarského kraje za mozaikou zážitků

Kam se vydat na letní víkend, na který budete vzpomínat až do Vánoc? Zapomeňte na hledání levných letenek a vydejte se do Karlových Varů a okolí. Lázně a filmový festival jsou totiž jen slabým odvarem toho, co všechno tento kout naší vlasti nabízí. Je libo kulturu, památky nebo sport? V Karlovarském kraji na vás čeká #mozaikazazitku.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
25. 8. 2023

Nemusíte objíždět zahraniční metropole, abyste zažili dovolenou, na kterou jen tak nezapomenete. Milovníci tuzemského cestování dávno vědí, že i naše vlast toho nabízí tolik, že jeden život je na všechny její krásy prostě krátký. Hodně se toho dá poznat ale i za víkend. Co třeba dvoudenní minidovolená v západních Čechách? Vydejte se do Karlových Varů a budete překvapení tím, co všechno můžete zažít.

Karlovarský kraj je po právu proslulý svou lázeňskou kulturou. Vždyť celý západočeský lázeňský trojúhelník je zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO! Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně se tak řadí mezi nejvýznamnější kulturní místa planety. A zaslouženě, protože pro lázeňství zde panují zcela unikátní podmínky – lázeňský trojúhelník se pyšní největším výskytem minerálních pramenů na světě.

Mozaika zážitků

Kdybyste si ale mysleli, že jsou to jen lázně, za kterými povede naše malá dovolená, udělali byste velkou chybu. Kromě lázní vás tu čekají památky, zázemí pro sportovní aktivity, úchvatná příroda a v neposlední řadě také skvělá gastronomie. K vidění a sdílení na sociálních sítích je toho tolik, že z toho vzniká celá mozaika zážitků. Pro každého něco, pestré, barevné, jedinečné. A jelikož je krás tohoto kraje tolik, že z nich až oči přecházejí, připravila platforma Živý kraj interaktivní web, na kterém si tu svou mozaiku zážitků můžete nechat sami sestavit. Nastavte si, jak moc chcete poznávat, relaxovat nebo sportovat, a dostanete výletní tipy na míru.

Karlovy Vary s výlety do okolí

Nejlépe si Karlovarský kraj užijete, když v něm strávíte pár dní. Máte pak totiž dostatek času vychunat si nejen krásy jednoho města, ale také podnikat výlety do okolí. Když si navíc pořídíte Karlovy VARY REGION CARD, budete celý kraj objevovat výhodněji. Svůj „základní tábor“ si pak můžete udělat třeba právě v Karlových Varech. Když vás omrzí romantické procházky po kolonádách nebo relaxování v lázeňských wellness, je vždy kam vyrazit.

Krásná krátká procházka je například na rozhlednu Diana, kterou je vidět prakticky z celé lázeňské části tohoto města. Byla by tak obrovská škoda, kdybyste si ji měli nechat ujít. Můžete se k ní nechat vyvézt lanovkou, nebo se vydejte krátkými serpentinami po modré turistické značce, u rozhledny to pak vezměte některou z lesních pěšin na žlutou značku a do města se vraťte přes vyhlídku Petra Velikého, Mayerův gloriet a vyhlídku Jelení skok, kde si prostě musíte vyfotit kouzelnou sošku kamzíka. Když vyrazíte po obědě, vrátíte se akorát na odpolední kávu, kterou si můžete vychutnat ve věhlasném Café Pupp, v punkovým šmrncem říznutém Pinkie Boyz nebo v jiném z mnoha útulných podniků.

<Path> Marek Balicki alias Záchranář na cestách: „Všechno jsem prodal a se skládacím kolem jsem vyrazil do světa“Zdroj: Jan Witek

Malebným údolím za gotikou a skalami

Když navštívíte Karlovarský kraj, musíte toho ale vidět víc než jen nejbližší okolí Vřídla. Prvním z našich dvou delších výletních tipů je cesta do města Loket a na stejnojmenný gotický hrad. Trasa údolím Ohře, kterou jednoznačně doporučujeme, má necelých dvacet kilometrů a dá se absolvovat pěšky, nebo ještě lépe na kole. Kolo navíc nemusíte mít vlastní, v Karlových Varech i v Lokti si ho můžete půjčit. Výlet si pak naplánujte třeba tak, že autobusem dojedete do Lokte a v sedle se podél Ohře vrátíte nenáročnou cyklostezkou zpět. Nebo se na kole vydejte opačným směrem a návrat absolvujte ve vlnách! V Lokti si totiž můžete půjčit kánoi nebo raft, Ohři si užít přímo z vody, a přidat tak do své mozaiky zážitků velmi zajímavý kamínek.

Největším lákadlem Lokte je slavný gotický hrad, ale městečko stojí za projití celé. Pokud nechcete mít z Lokte stejné fotky jako všichni ostatní, seberte síly a vystoupejte na Kolowratskou skálu k soše opravdu podivuhodného tvora zeprase. Je to na vás moc vysoko? Tak se cvakněte třeba před pamětní deskou Johanna Wolfganga Goetheho před hotelem U Bílého koně. A nezapomeňte se stavit na kávu, např. v Galerie Café. V údolí Ohře si pak nenechte ujít žulové skalní město Svatošské skály.

Západ slunce nad historickým městem Loket, kterému dominuje gotický hrad

Poznejte krásu Chebu a zjistěte nejen, co je štaufská falc

Cheb má zvláštní atmosféru – díky své poloze na samém cípu západních Čech je poměrně odříznutý, a tak se do něj ne každý vydá. Kdo to ale udělá, neprohloupí. Lázeňský trojúhelník totiž „pochytá“ spoustu turistů, a tak je tohle úžasné historické město prázdnější, než byste si vzhledem k jeho krásám mysleli.

Malebné historické uličky, náměstí a jeho dominanta Špalíček – blok částečně hrázděných domů ze 13. a 14. století, který vás přenese přímo do středověku, to si žádný milovník romantiky nemůže nechat ujít. Špalíček navíc rozděluje jen 160 cm široká Kramářská ulička, která zase nesmí chybět na seznamu sběratelů cestovatelských kuriozit.

Tipy redakce

Jakmile se osvěžíte v Botanik Bistro, jehož interiér je bohatě osázen pokojovkami, vydejte se objevovat volnočasový sportovní areál Krajinka v podhradí anebo adrenalinové zážitky v motokárové Kartareně Cheb. Zchladit se pak můžete v přehradě Jesenice. A kdyby naopak venku bylo chladno a deštivo, zamiřte do Retromuzea. Značka: Foťák s sebou! A mobil si také vezměte, až budete poznávat, co je to ta štaufská falc. Prohlédnout si z ní můžete třeba dodnes zachovalou Černou věž.

Zdroj: mozaikazazitku.cz, zivykraj.cz, karlovyvarycard.cz

Populární
články

E-Shop