Levnější a méně přelidněné aneb kam vyrazit, když vás profláknuté cíle nelákají. Zkuste turistické alternativy!
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Levnější a méně přelidněné aneb kam vyrazit, když vás profláknuté cíle nelákají. Zkuste turistické alternativy!

Láká vás atmosféra populárních turistických destinací, ale s chutí vydat se do drahých a přelidněných míst je to už horší? Pak se jistě poohlížíte po alternativních lokacích. Máte štěstí, protože přesně nad těmi jsme se zamysleli v tomto článku.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
7. 8. 2023

Místo Cancunu (Mexiko) navštivte Tulum (Mexiko)

Nádherné pláže, azurové vlny, all-inclusive resorty, exotická příroda a idylické teplé podnebí. Zní to jako dokonalá dovolená v Karibiku? Ne nadarmo je Mexiko oblíbenou destinací všech, kdo touží navštívit tuto legendární oblast. Asi nejpopulárnějším turistickým místem je zde město Cancun. Pokud ale chcete něco klidnějšího, avšak stejně zajímavého, nabízí se jako alternativa Tulum. I zde najdete impozantní mayské ruiny a pestrou mexickou kulturu, je tu však o poznání méně lidí a také je to tu finančně méně náročné. Chcete-li poznat Mexiko s ještě osobitější atmosférou, budou pro vás místní obchody a restaurace ideální. Značnou nevýhodou Tulumu ovšem je, že nemá letiště. Dopravit se sem ale dá docela dobře z již zmíněného Cancunu, od nějž je vzdálen asi 100 kilometrů.

Místo Chichen Itza (Mexiko) navštivte Tika (Guatemala)

Mayské ruiny v Chichen Itza patří k nejslavnějším na světě. Jenže to taky znamená, že jsou v obležení turistů. Pokud je vaším cílem poznávat starověké jihoamerické kultury, zapřemýšlejte nad alternativními ruinami v Tikal. Jsou větší, starší a v kouzelném prostředí. Ruiny Tikal leží v Guatemale a bohužel není tak snadné se k nim dostat. Pokud ale máte rádi cestování se vším všudy a chcete navštívit něco výjimečného, podaří se vám to bez problémů. Je ovšem potřeba urazit dlouhou cestu. Nejprve do Guatemala City, odtud do Flores (celý den v autobuse nebo také krátký let lokálními aerolinkami) a potom ještě asi hodinu do džungle k samotným památkám. Cestovatelé jsou ale odměněni nádhernou přírodou a v ní odhalenými vykopávkami legendami opředené starověké civilizace.

Místo Indie navštivte Srí Lanku

Vzhledem k tomu, jak moc je Indie lidnatá zemně, je tu narváno prakticky na každém kroku nebo kilometru. Jestliže nejste fanoušky davů, kde je hlava na hlavě, vyrazte raději na Srí Lanku. Ostrov leží v těsném sousedství a díky tomu má s Indií mnoho společného. Je to také bývalá britská kolonie, takže tu najdete zajímavý mix britské koloniální architektury, místních tradic a kultury, buddhismu a samozřejmě také přírodu, moře a pláže, které jsou nám vnitrozemcům vždycky vzácné.

Místo Švýcarska navštivte Estonsko nebo Slovinsko

Švýcarsko je skvělou destinací a také skvělým místem k životu (říkají ti, co tam žijí – a často i ti, co tam nežijí), ale taky je to stát, ve kterém je opravdu draho (pokud tedy nejste jeho obyvatelem). Při delším pobytu tak musíte sáhnout hluboko do kapsy. Mnohem levnější, avšak krásnou alternativou je Estonsko. Najdete zde půvabná středověká města, čistou přírodu a také, a to země čokolády a hodinek nemá, moře. I když studené, protože jde přece jenom o baltskou zemi.

Čeho tu moc nenajdete, jsou pořádné hory. Pakliže se chcete podívat na horské velikány, nabízí se jako alternativa k Švýcarsku sousední Slovinsko. Vaši pozornost by v tomto případě měl přitáhnout Triglavský národní park, který leží v Julijských Alpách. Nejen že je tu nádherná příroda, ale najdete zde také jedny z nejkrásnějších evropských turistických treků.

<Path> Vzpomínky na romantické začátky maminek malého Marvina: Přes pět let to byla platonická láskaZdroj: Katka a Aneta Malinovy, instagramový profil katkamalinova.cz, redakce

Místo Říma navštivte Florencii

Řím je legendární turistickou destinací, ale není zdaleka jediným kouzelným a romantickým městem, které může Itálie nabídnout. Nepochybně jste už slyšeli i o Florencii. Město je to také slavné (zrodila se zde například renesance) a také neobyčejně nádherné. Na rozdíl od italské metropole je ale Florencie klidnější a také levnější. Kdo se vydá do Florencie, ocení, že je výrazně kompaktnější než Řím a díky tomu také lépe zvládnutelná pěší chůzí. To je totiž nejlepší způsob, jak si vychutnat jedinečnou architekturu renesanční paláců, kostelů a dalších památek. Zapomenout ale nesmíme ani na italskou kuchyni. A za tou opravdu nemusíte jen do Říma.

Tipy redakce

Místo Chorvatska navštivte Maltu

Chorvatsko je nádherné a díky tomu se také právem stává oblíbenou každoroční destinací tisíců Čechů. Jenže jeho obliba znamená, že je taky plné lidí. S 36 turisty na 1 stálého obyvatele předčí Dubrovník v návštěvnosti dokonce Benátky, a to už je opravdu co říct! Chcete-li se takovým stresujícím situacím vyhnout, naplánujte si cestu třeba na Maltu. Nejen, že je také plná skvostné středomořské architektury, historie, báječného jídla a přístupu k moři, ale je i nejvíce LGBT+ vstřícnou zemí na světě. Chcete-li dovolenou, na které můžete být absolutně sami sebou, je Malta tím správným místem.

Zdroj: Giphy

Místo Španělska navštivte Portugalsko

Jsou to přímí sousedi, a přesto se na Portugalsko zapomíná. V porovnání se Španělskem je přitom tahle země výrazně levnější. Jinak tu můžete dělat to samé, co u jejího většího souseda. Válet se na písčitých plážích, užívat si rozpálenou atmosféru Pyrenejského poloostrova, obdivovat architekturu, krmit se středomořskou kuchyní… Vydat se můžete nejen za památkami, jako je Torre de Belém v Lisabonu, ale také za geografickými zajímavostmi, z nichž tou možná největší je Cabo da Roca, vyhlídka s malebným majákem na útesu. Čím je toto místo tak zajímavé? Je to nejzápadnější bod celé pevninské Evropy! A ten byste si na cestách po Portugalsku rozhodně neměli nechat ujít.

Zdroj: forbes.com, travel.earth, lui.cz, visitmalta.com, travelemming.com

Populární
články

E-Shop