[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Na benzinku jako do kavárny? Čerpací stanice jsou oázou všech motoristů, pro milovníky kávy ale platily spíš za noční můru. Až do teď

Cestování umí být úmorné, dlouhé, nudné a taky pekelně únavné. Zejména, znamená-li hodiny za volantem nebo na sedačce spolujezdce. Vítaným zpestřením se pak stává i návštěva čerpací stanice. Palivo a důstojné toalety už ale nejsou tím jediným důvodem, proč byste si takovou zastávku měli dopřát.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
15. 8. 2023

Znáte to, nekonečné hodiny na dálnici nebo šílené motání po okreskách, které jsou v létě rozkopané, přeznačené a plné objížděk, které vaše navigace nezná ani po aktualizaci, a vy byste si potřebovali na chvíli prostě hodit nohy nahoru, vypnout a dobít baterky. Chtělo by to pauzu. Malou pauzičku a k ní ideálně dobrou kávičku.

Udělat si přestávku není problém, stačí to píchnout někam na odpočívadlo nebo čerpací stanici, ale dát si tam fakt dobré kafe? To je pochybnost, kterou řeší každý milovník kávy. Mám na kafe takovou chuť, že risknu i tu z čerpací stanice, nebo mám na kafe takovou chuť, že si ji nechci zkazit pochybnou žblabuňkou a raději budu ještě dvě hodiny trpět, než potkáme nějaké město se solidní kavárnou?

Odpověď je jednoduchá: Ani jedno. Řetězec čerpacích stanic OMV s VIVA se totiž rozhodl udělat s tímhle dilematem jednou pro vždy konec. A na svých pobočkách začal nabízet kávu připravenou z výběrových zrn.

Guatemala do šálku i do kelímku

Jestli milujete kávu, tak moc dobře víte, že původ a kvalita zrn je půlka úspěchu. Proto vás jistě potěší informace, že na čerpacích stanicích OMV s VIVA si nově můžete dát vynikající kávu připravenou ze 100% arabiky z Guatemaly. Na OMV tak můžete na kafe vyrazit stejně sebevědomě jako do kavárny.

Jde o zrna značky VIVA Café z renomované tradiční pražírny Gimoka v Itálii, nedaleko jezera Como. Kávu tam s nadšením praží už přes 30 let. Výsledkem je káva, jejíž podstatou je nejjemnější italské pražení, které si na vybraných čerpacích stanicích OMV s VIVA můžete vychutnat ve všech podobách tradičních kávových nápojů: espresso, americano, flat white, cappuccino i café latte. Pro ty, kdo upřednostňují extra dávku kávové slasti, je v nabídce samozřejmě i double espresso.

Kdo má rád italskou kávovou kulturu, ocení, že si může svůj nápoj v klidu vychutnat z porcelánového šálku. Pokud si ale chcete vzít kafe s sebou, jistě uvítáte že vám všechny kávy připraví i do uzavíratelného kelímku. Café latte, cappuccino a americano navíc klidně v extra velké XL variantě.

Nová káva Guatemala, kterou si můžete na OMV vychutnat, je skutečně výběrová. Jde o single origin zrna z guatemalské Antigui. Kávovníky jsou pěstované ve výšce 1500–1800 metrů nad mořem a tzv. kávové třesně se sklízejí od prosince do dubna. Metoda zpracování zrn je tzv. washed. Káva vyniká atraktivní a vyváženou chutí s plným tělem, střední kyselostí, lehkým nádechem citrusů a tóny sušených lískových ořechů a hořké čokolády. Pěstování na vulkanické půdě dodává guatemalské kávě unikátní bohatší chuť.

Kromě single origin arabiky si můžete na OMV užít také šálek kávy ze směsi VIVA Selection, kterou tvoří 80 % arabiky a 20 % robusty.

<Path> Jak z kávy získat co nejvíce energie? Překvapivě spánkem!Zdroj:

Radost pro vás, dobrý skutek pro ostatní

Věděli jste, že s každým šálkem kávy VIVA Café děláte svým způsobem dobrý skutek? Tato káva má totiž Fairtrade certifikaci, jejím nákupem tak podporujete spravedlivý obchod a nepřispíváte k vykořisťování pěstitelů.

„80 % kávy produkuje 25 milionů drobných pěstitelů, kteří vlastní méně než 10 hektarů půdy. Mnozí z nich mají na živobytí méně než 2 dolary denně, často žijí v odlehlých oblastech a čelí četným problémům. Fairtrade je komplexní koncept, který pomáhá drobným pěstitelům vymanit se z této spirály,“ uvádí o smyslu této certifikace společnost Fairtrade Česko a Slovensko.

Povzbuzení nejsou jediné výhody

Kromě toho, že je káva prostě vynikající nápoj, má i řadu dalších benefitů. Všichni známe její povzbuzující účinky, které má díky obsaženému kofeinu, věděli jste ale, že působí třeba také proti rakovině nebo proti depresím?

Káva obsahuje více než tisíc různých chemických látek. Když to nepřeženete s dávkováním, je kvalitní káva vysloveně zdravá. Antioxidanty, které obsahuje, prokazatelně snižují riziko celé řady rakovin a proti rakovině funguje i samotný kofein, který má schopnost zpomalovat jejich růst a šíření.

Zajímavé ale je, že káva má také antidepresivní účinky. Za ty jsou zodpovědné látky zvané polyfenoly, které obsahuje dokonce i káva bez kofeinu. Jako ideální množství kávy ve vztahu k pozitivním účinkům na nervovou soustavu se jeví 3-4 šálky denně. Toto množství dokáže riziko deprese snížit až o 24 %.

Zdroj: Giphy

Pauza nejen na kafíčko

Pokud vás česká dlouhá cesta autem, měli byste si ji naplánovat s přestávkami. Může být sice lákavé, zkusit ujet dlouhou cestu za vysněným turistickým cílem na jeden zátah, ale taky to může být nebezpečné. Řízení totiž vyžaduje spoustu koncentrace a také vyčerpává. Obecně proto platí, že byste si po každých dvou hodinách za volantem měli udělat aspoň 15minutovou přestávku. Třeba právě na vynikající kávu.

Tipy redakce

Ještě častěji byste měli zastavovat, pokud řídíte v noci. Přestávky na kávu se pak hodí dvojnásob, jednak osvěžíte mozek vyvětráním a pohybem, jednak vás nakopne kofein. Jen si dejte pozor, abyste to s ním nepřehnali. Zatímco v nízkých dávkách je kofein povzbuzující, zlepšuje schopnost soustředit se a potlačuje únavu, ve vysokých dávkách vyvolává například úzkost, což to je to poslední, co byste zavření v autě na silnici mohli potřebovat.

To si raději udělejte delší přestávku, dejte si ke své výběrové Guatemale z OMV něco dobrého na zub a vychutnejte si ji v klidu a pohodě. V ČR to můžete udělat na 91 čerpacích stanicích.

Zdroj: OMV, LUI.cz, Fairtrade Česko a Slovensko

Populární
články

Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
"Islám pro Evropu není nebezpečený, jeho stoupenci zde volí pro-demokratické strany," tvrdí Šoth
AKTUALITY

„Muslimové žijící v Evropě mohou mít problém s LGBT+ lidmi, přesto ve většině volí sociálně demokratické strany prosazující rovnost mezi všemi občany,“ tvrdí evropský gay diplomat

Autor: Jakub Starý
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý

E-Shop