[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Na benzinku jako do kavárny? Čerpací stanice jsou oázou všech motoristů, pro milovníky kávy ale platily spíš za noční můru. Až do teď

Cestování umí být úmorné, dlouhé, nudné a taky pekelně únavné. Zejména, znamená-li hodiny za volantem nebo na sedačce spolujezdce. Vítaným zpestřením se pak stává i návštěva čerpací stanice. Palivo a důstojné toalety už ale nejsou tím jediným důvodem, proč byste si takovou zastávku měli dopřát.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
15. 8. 2023

Znáte to, nekonečné hodiny na dálnici nebo šílené motání po okreskách, které jsou v létě rozkopané, přeznačené a plné objížděk, které vaše navigace nezná ani po aktualizaci, a vy byste si potřebovali na chvíli prostě hodit nohy nahoru, vypnout a dobít baterky. Chtělo by to pauzu. Malou pauzičku a k ní ideálně dobrou kávičku.

Udělat si přestávku není problém, stačí to píchnout někam na odpočívadlo nebo čerpací stanici, ale dát si tam fakt dobré kafe? To je pochybnost, kterou řeší každý milovník kávy. Mám na kafe takovou chuť, že risknu i tu z čerpací stanice, nebo mám na kafe takovou chuť, že si ji nechci zkazit pochybnou žblabuňkou a raději budu ještě dvě hodiny trpět, než potkáme nějaké město se solidní kavárnou?

Odpověď je jednoduchá: Ani jedno. Řetězec čerpacích stanic OMV s VIVA se totiž rozhodl udělat s tímhle dilematem jednou pro vždy konec. A na svých pobočkách začal nabízet kávu připravenou z výběrových zrn.

Guatemala do šálku i do kelímku

Jestli milujete kávu, tak moc dobře víte, že původ a kvalita zrn je půlka úspěchu. Proto vás jistě potěší informace, že na čerpacích stanicích OMV s VIVA si nově můžete dát vynikající kávu připravenou ze 100% arabiky z Guatemaly. Na OMV tak můžete na kafe vyrazit stejně sebevědomě jako do kavárny.

Jde o zrna značky VIVA Café z renomované tradiční pražírny Gimoka v Itálii, nedaleko jezera Como. Kávu tam s nadšením praží už přes 30 let. Výsledkem je káva, jejíž podstatou je nejjemnější italské pražení, které si na vybraných čerpacích stanicích OMV s VIVA můžete vychutnat ve všech podobách tradičních kávových nápojů: espresso, americano, flat white, cappuccino i café latte. Pro ty, kdo upřednostňují extra dávku kávové slasti, je v nabídce samozřejmě i double espresso.

Kdo má rád italskou kávovou kulturu, ocení, že si může svůj nápoj v klidu vychutnat z porcelánového šálku. Pokud si ale chcete vzít kafe s sebou, jistě uvítáte že vám všechny kávy připraví i do uzavíratelného kelímku. Café latte, cappuccino a americano navíc klidně v extra velké XL variantě.

Nová káva Guatemala, kterou si můžete na OMV vychutnat, je skutečně výběrová. Jde o single origin zrna z guatemalské Antigui. Kávovníky jsou pěstované ve výšce 1500–1800 metrů nad mořem a tzv. kávové třesně se sklízejí od prosince do dubna. Metoda zpracování zrn je tzv. washed. Káva vyniká atraktivní a vyváženou chutí s plným tělem, střední kyselostí, lehkým nádechem citrusů a tóny sušených lískových ořechů a hořké čokolády. Pěstování na vulkanické půdě dodává guatemalské kávě unikátní bohatší chuť.

Kromě single origin arabiky si můžete na OMV užít také šálek kávy ze směsi VIVA Selection, kterou tvoří 80 % arabiky a 20 % robusty.

<Path> Mějte pokožku jako dětskou prdelku – se značkou Markscrub!Zdroj:

Radost pro vás, dobrý skutek pro ostatní

Věděli jste, že s každým šálkem kávy VIVA Café děláte svým způsobem dobrý skutek? Tato káva má totiž Fairtrade certifikaci, jejím nákupem tak podporujete spravedlivý obchod a nepřispíváte k vykořisťování pěstitelů.

„80 % kávy produkuje 25 milionů drobných pěstitelů, kteří vlastní méně než 10 hektarů půdy. Mnozí z nich mají na živobytí méně než 2 dolary denně, často žijí v odlehlých oblastech a čelí četným problémům. Fairtrade je komplexní koncept, který pomáhá drobným pěstitelům vymanit se z této spirály,“ uvádí o smyslu této certifikace společnost Fairtrade Česko a Slovensko.

Povzbuzení nejsou jediné výhody

Kromě toho, že je káva prostě vynikající nápoj, má i řadu dalších benefitů. Všichni známe její povzbuzující účinky, které má díky obsaženému kofeinu, věděli jste ale, že působí třeba také proti rakovině nebo proti depresím?

Káva obsahuje více než tisíc různých chemických látek. Když to nepřeženete s dávkováním, je kvalitní káva vysloveně zdravá. Antioxidanty, které obsahuje, prokazatelně snižují riziko celé řady rakovin a proti rakovině funguje i samotný kofein, který má schopnost zpomalovat jejich růst a šíření.

Zajímavé ale je, že káva má také antidepresivní účinky. Za ty jsou zodpovědné látky zvané polyfenoly, které obsahuje dokonce i káva bez kofeinu. Jako ideální množství kávy ve vztahu k pozitivním účinkům na nervovou soustavu se jeví 3-4 šálky denně. Toto množství dokáže riziko deprese snížit až o 24 %.

Zdroj: Giphy

Pauza nejen na kafíčko

Pokud vás česká dlouhá cesta autem, měli byste si ji naplánovat s přestávkami. Může být sice lákavé, zkusit ujet dlouhou cestu za vysněným turistickým cílem na jeden zátah, ale taky to může být nebezpečné. Řízení totiž vyžaduje spoustu koncentrace a také vyčerpává. Obecně proto platí, že byste si po každých dvou hodinách za volantem měli udělat aspoň 15minutovou přestávku. Třeba právě na vynikající kávu.

Tipy redakce

Ještě častěji byste měli zastavovat, pokud řídíte v noci. Přestávky na kávu se pak hodí dvojnásob, jednak osvěžíte mozek vyvětráním a pohybem, jednak vás nakopne kofein. Jen si dejte pozor, abyste to s ním nepřehnali. Zatímco v nízkých dávkách je kofein povzbuzující, zlepšuje schopnost soustředit se a potlačuje únavu, ve vysokých dávkách vyvolává například úzkost, což to je to poslední, co byste zavření v autě na silnici mohli potřebovat.

To si raději udělejte delší přestávku, dejte si ke své výběrové Guatemale z OMV něco dobrého na zub a vychutnejte si ji v klidu a pohodě. V ČR to můžete udělat na 91 čerpacích stanicích.

Zdroj: OMV, LUI.cz, Fairtrade Česko a Slovensko

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop