Azory: kouzelné ostrovy termálních lázní a vodopádů
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: ČEDOK, se svolením

Azory: kouzelné ostrovy termálních lázní a vodopádů

Že má Portugalsko svoje cestovatelské poklady i mimo pevninu, ví asi každý. Madeira nebo právě sousední Azorské ostrovy učarují každému, kdo na tato místa v Atlantickém oceánu vstoupí. Překypují přírodními krásami, jichž je na relativně malém prostoru opravdu široká škála – od sopečných vrcholů přes vodopády až po klidné pastviny. Toto místo je rájem pro každého dobrodruha i méně zkušeného cestovatele, který touží zažít neotřelou dovolenou.
Redakce Redakce Autor
24. 7. 2023

Portugalsko je velmi atraktivní destinací, která zároveň není, jak se říká, okoukaná. Pokud vaši sousedé i letos jedou do Burgasu, kolega z práce se těší na pohodu na Zlatých pískách, přátelé míří na Maledivy, ale vy toužíte po něčem, co zas tak často nezaznívá, zvažte Azorské ostrovy. Mají totiž od každého něco: jedná se o destinaci, která není extrémně daleko, pokud nemáte rádi nepohodlí, užijete si i velmi pohodovou dovolenou, ale pokud cítíte chuť na malé dobrodružství, meze se téměř nekladou.

A na co všechno se dá těšit?

Právě Azory, jak se Azorským ostrovům zkráceně říká, jsou ještě o trochu méně turistické než Portugalsko samotné, a o to úchvatnější. Najdete tady zelené pastviny často i s pasoucím se dobytkem, sopečné vrcholy, vodopády, termální prameny, jezera i vysoké útesy, na kterých si musíte dávat pozor. Navíc se tady nemusíte prodírat davy jako cestou na Praděd nebo na Sněžku, příroda je tu panenská. Těšit se tak můžete na méně náročnou turistiku, ale naplánovat si můžete i dlouhé pěší túry. Jednoduše si nastavte své limity, Azory k vám budou vstřícné a dopřejí vám přesně takový výlet, jaký vám bude dělat radost.

Během plaveb kolem ostrovů se vám splní sen. Jistě ho máte. Uvidíte totiž s velkou pravděpodobností velryby a delfíny v jejich domácím prostředí. Pozorování těchto mořských savců v oceánu, byť z dostatečné vzdálenosti, je totiž jedno z největších lákadel. São Miguel, který je největším z ostrovů, je zase domovem několika krásných jezer a kráterů. Asi nejznámější je jezero Lagoa das Sete Cidades, uvidíte neuvěřitelný kontrast mezi modrou a zelenou barvou vody a kolem dokola se vám naskytne výhled na hory. Dalšími zajímavými jezery jsou Lagoa do Fogo a Lagoa das Furnas.

<Path> Ty nejlepší záběry z dovolené. Jen na vlastní nebezpečí!Zdroj: Jan Witek, YouTube

Protože jsme na ostrovech sopečného původu, nezapomeňte si vzít plavky.  Azory mají mnoho termálních pramenů, takže na vás čeká relaxace, ale i léčebné účinky místních koupelí. Například právě na ostrově São Miguel se nacházejí termální lázně Caldeira Velha a Termas da Ferraria, kde se můžete naložit do teplých minerálních pramenů a odpočívat ve venkovních bazénech.

Tipy redakce

Na Azorské ostrovy se nejčastěji létá s přestupem v Lisabonu, ale už na podzim bude unikátní příležitost vyzkoušet dokonce přímé lety z Prahy. Do městečka Ponta Delgada na největším ostrově São Miguel se tak dostanete pohodlně a rychleji,“ doplnila Kateřina Pavlíková z Čedoku, který si letadla pro české cestovatele objednal.

Z přírody si můžete na skok udělat výlet do města Ponta Delgada. Hlavní město Azor, kde je i letiště, má krásnou přístavní promenádu, historické budovy a útulné uličky plné restaurací, kaváren a obchodů. Uličky s typickou architekturou, dobroty jako portugalské pudinkové koláčky pasteis de nata, ale i výborné ryby a mořské plody. A nebyla by to pravá dovolená, i když trochu aktivnější, bez procházek na slavné vyhlídky, například naše nejoblíbenější je Vista do Rei u jezera Lagoa das Sete Cidades. Připravte si mobilní telefony, protože jakmile se vám otevře panoramatický výhled na vodu a okolí, budete cvakat jednu fotku za druhou. Za to stojí i vyhlídka Miradouro da Boca do Inferno, odkud vidíte oceán i sopečné útesy.

Zdroj: ČEDOK, Kateřina Pavlíková

Populární
články

E-Shop