Albánie aneb do hor i na pláže Balkánu
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: ČEDOK, se svolením

Albánie aneb do hor i na pláže Balkánu

Dovolená u Jadranu, ale není to Chorvatsko? Proč ne! Nechte se letos o prázdninách zlákat třeba Albánií. Letět můžete do hlavního města Tirany přímo z Prahy i z Brna, ale i ze sousedního Slovenska. Albánie toho nabízí mnohem víc, než byste možná čekali. Na své si přijdou jak milovníci koupaček, tak horalové. Aktivní cestovatelé i ti, kteří preferují pohodičku. Jedná se o lokalitu pro dokonalý mix mezi zážitky a nenáročným upuštěním páry. Prostě od všeho trochu. Že už jsme vás zaujali? Pak si můžete pomalu zabalit, protože tato lokalita vás rozhodně nezklame.
Redakce Redakce Autor
14. 8. 2023

Pobřeží Albánie je poměrně dlouhé, nejvíce hotelů, ale i turistů najdete kolem letoviska Dürres. Pětihvězdičkové a nově postavené resorty, kterými prošlo teprve pár tisíc lidí, výborná balkánská kuchyně nebo noční život, nudit se tady nebudete. Navíc pokud se nechcete jenom poflakovat u bazénu nebo na pláži, můžete si půjčit auto, případně vyrazit na organizované výlety s průvodcem, klidně i českým. Na památky, ale třeba i do hor. Co si naplánujete vy?

Albánie má úchvatné pobřeží Jaderského moře s nádhernými plážemi, které jsou často méně přeplněné než v jiných turistických destinacích v Evropě. V okolí Dürresu, kam míří od nás nejvíce turistů, najdete pláží hned několik. Ta hlavní se jmenuje právě podle celého letoviska. Je tam písek i oblázky, zázemí, vše, co potřebujete.

Tyrkysovou vodu najdete třeba v oblasti kolem města Saranda, kde se nachází pláž Ksamil. Zamilujete si i pláž Golem, a to nepotřebujete ani bájný šém. Rozlehlá pláž, jemný písek, čistá voda, do které hned hodíte šipku. Čekají tam na vás i plážové bary a vodní sporty. A pokud neodoláte surfování, sjíždějte vlny na pláži Kallm.

<Path> Vzhůru na Mallorku! Cestovatelský trend podle Davida Pártla: hotely pro osoby ve věku 16+Zdroj: David Pártl

Nejnovější publikace Světové organizace cestovního ruchu (World Tourism Organization) zařadila dokonce Albánii na třetí místo na světě a první v Evropě, pokud jde o obnovení počtu turistů za letošní rok. A zájem skokově roste i u Čechů. „Zájem o dovolenou na albánském pobřeží, zejména kolem letoviska Dürres neboli Drač, je na léto téměř trojnásobný oproti loňské sezóně. Už loni Albánie vyskočila mezi našich deset nejoblíbenějších destinací. V zemi také pokračuje výstavba dalších nových hotelů, zlepšuje se neustále dopravní infrastruktura i služby pro návštěvníky, země má do budoucna ohromný potenciál,“ doplnila mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.

Tipy redakce

Jestli vás baví víc objímat stromy a vyrazit se ochladit z horkého letního počasí do přírody, Albánie má divoké hory a nespočet národních parků, které stojí za návštěvu. Národní park Butrint je na seznamu světového dědictví UNESCO, vidět tam můžete i archeologické naleziště. Pokud jste spíš na památky, naplánujte si cestu do historických měst Berat a Gjirokastër, i ta se chlubí zápisem na seznam památek. Můžete se tady seznámit s albánskými tradicemi, kulturou, projít se v úzkých uličkách a vyfotit u starobylých pevností. Valbona je pak národní park známý horskými panoramaty. Budete se kochat. Hodně kochat. Navíc si tu může na své přijít i vášeň pro turistiku a horskou cyklistiku.

A co v Albánii ochutnat? Na jídlo jsme samozřejmě nezapomněli! Nemůžete přece odjet, aniž byste vyzkoušeli tradiční balkánské speciality. Objednejte si v restauraci třeba byrek, těsto podobné listovému s různou náplní, tave kosi, což je pečené jehněčí, nebo smaženou tresku bakllasë. Chybu neuděláte ani u čerstvých mořských plodů, sýrů nebo místního olivového oleje, ten si přivezte třeba i domů jako suvenýr.

Zdroj: ČEDOK, Kateřina Pavlíková

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop