Madagaskar: destinace, ze které vám spadne brada
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Madagaskar: destinace, ze které vám spadne brada

Polovina roku 2023 je za námi, na sociální sítě skáčou fotografie a videa z dovolených nebo alespoň výletů po Česku, ale vy pořád nemáte v kalendáři na letošní rok žádné cestovatelské plány? Pomůžeme vám to změnit! Otevřete mapu a začněte si vybírat. Třeba výlet na kouzelný Madagaskar.
Redakce Redakce Autor
12. 7. 2023

Exotický Madagaskar je ráj na zemi

Zapomeňte na oblíbený animovaný film, Madagaskar je ve skutečnosti úplně jiný, možná někdy stejně dobrodružný, ale rozhodně je lepší. Jen se připravte na to, že tučňáky nebo zebru tu neuvidíte. Zato roztomilých lemurů spousty. Budou poskakovat ze stromu na strom ve volné přírodě nebo v parcích, kde se o ně starají. Zamilujete si je, překvapí vás jejich měkké pacičky, ale láska k banánům asi ne. Ty si připravte na krmení. Tenhle vzdálený ostrov na jihu Afriky má na svém wish listu spousta cestovatelů, ale dostat se na něj nebylo v minulosti úplně jednoduché. Více než den na cestě, několik přestupů na různých letištích, drahé letenky, na místě komplikovaná domluva a doprava. Ale tomu je nyní konec.

Od loňského roku můžete do země vanilky letět dokonce přímo z Prahy a budete tam skoro za devět hodin. „Začali jsme létat na malý ostrůvek Nosy Be, kde jsou moderní hotely a služby pro turisty, už loni. A byl to hit. Jsme rádi, že letos se destinace, kterou díky přímým letům mohli Češi objevit, vrací. Největší zájem je o klasickou dovolenou, o výlety na hlavní ostrov, do přírodních rezervací s endemickými druhy rostlin i zvířat nebo na nedotčené ostrůvky, kde poznáte, jak žijí místní, ale i o celé poznávací zájezdy,“ pozvala do exotického ráje Kateřina Pavlíková z Čedoku.

 

Madagaskar, který patří k nejchudším zemím na světě, zeměpisně náleží k Africe, ale vzhledem k, tomu, že se před 170 miliony lety odtrhl od superkontinentu Gondwana,  je také částečně směsicí Indie a Tichomoří. Právě díky své izolaci si až dodnes zachoval jedinečnost, charakteristickou přírodu a živočišné druhy, které nenalezneme jinde na světě.

Všude ucítíte omamnou vůni ylang-ylangu, základní ingredience asi nejslavnějšího parfému světa Chanel No.5. Stromy obsypané květy tu rostou v celých alejích. Na hlavním ostrově, ale i na těch vedlejších, vás ohromí posvátné baobaby. A pokud budete chtít vyzkoušet své jazykové dovednosti, můžete si stopnout tuk-tuk. Vanilka, rum, nebo dokonce vanilkový rum, který rozhodně stojí za ochutnání, esenciální a tělové oleje, mýdla či růžový pepř – to vše láká k návštěvě místních tržnic. Ochutnejte také kokosovou rýži, místní hovězí ze zebu, což je zdejší domácí skot, ryby, krabíky... Většina jídel je jednoduchá, ale v kombinaci s dobře uvařenou rýží vám budou chutnat. Dopřejte si třeba i panáčka místního rumu nebo si objednejte místní World Colu, která překvapí. No a pokud nemáte dost, rumy, čerstvou vanilku i kosmetické oleje tu pořídíte za pár kaček. Vezměte si s sebou eura, využijete je, jelikož ostrov je bývalou francouzskou kolonií.

<Path> 5 tipů, jak sbalit přes Instagram svého prince na bílém koniZdroj:

Ostrov Nosy Be je největším madagaskarským letoviskem. Nachází se na něm skvělé hotely provozované zkušenými italskými nebo francouzskými hoteliéry, takže vás v porovnání s místními vesničkami překvapí luxus, který tu na vás čeká.

Na nedalekém ostrůvku se pak rozkládá chráněná přírodní rezervace Lokobe s původním pralesem, ve kterém žijí právě lemuři, různé druhy chameleonů, nebo dokonce hroznýši, ale bát se nemusíte. Neustále máte u sebe místňáky, kteří znají každý kousek džungle.

Tipy redakce

Blízko pak leží ostrůvky Nosy Komba, Nosy Tanikely nebo Nosy Sakatia. Ty vám učarují nádhernou vodou, plážemi, kde není nikde nikdo, navíc se tady dá šnorchlovat nebo potápět. Uvidíte, v jakých podmínkách žijí místní obyvatelé, kam chodí děti do školy a můžete si koupit některé ručně vyráběné suvenýry. Zároveň si uvědomíte, že místní lidé jsou prostě šťastní bez ohledu na nedostatek. Cesty do takových oblastí vždycky otevírají oči. Přibalte si s sebou třeba nějaké omalovánky, pastelky, míče nebo jiné hračky, které můžete dovézt místním dětem. Budou mít radost asi jako nikdy předtím. A upřímnou.

Severovýchodně od menších ostrůvků leží hlavní ostrov. Zakotvíte v hlavním přístavu Ankify. V tu ránu jste v zanedbané zemi s rozbitými silnicemi, ani nejhorší česká cesta by tomu nemohla konkurovat. Rozdíl mezi pohodlnými hotely s all inclusive a wellness se ani nedá vyjádřit. Během jednoho dne navštívíte plantáž, ze které se dováží ty nejlepší kakaové boby na světě, ale kde také pěstují různé ovoce i druhy koření. Z nejfotogeničtějších a nejkrásnějších míst severovýchodního Madagaskaru ale jednoznačně vede Nosy Iranja, dva ostrůvky spojené písečnou cestou. Tady na fotky rozhodně žádné filtry potřebovat nebudete. Na jednom z ostrovů se tyčí maják, který vyprojektoval slavný Gustave Eiffel, a barva vody, kterou tady uvidíte, strčí do kapsy i takové Maledivy.

Zdroj: ČEDOK, Kateřina Pavlíková

Populární
články

E-Shop