Švédsko jako Mekka gay komunity. Co v zemi Tre kronor neminout?
Recenze
Zdroj: Adobe Stock

Švédsko jako Mekka gay komunity. Co v zemi Tre kronor neminout?

Pokud bychom hlasovali o místech, kde se LGBTQ+ komunita může cítit jako doma, tak Švédsko je absolutním neohroženým lídrem tohoto žebříčku. Když přijedete do jednoho z mála evropských království, tak se vám otevírají dveře nejen do vřelých náručí místních obyvatel, ale také do epochální přírody, pokud jste milovníky severského podnebí
Ctibor Jarkuliš Ctibor Jarkuliš Autor
14. 7. 2023

Země Tří korunek je v celém světě velmi populární především pro svou otevřenost vůči všem komunitám. Zajímavostí je, že se zde koná nejvíce festivalů s touto tématikou na počet obyvatel. Hlavními barvami Švédska jsou žlutá a modrá, ale asi teď už nikoho nepřekvapí, že je to hlavně země duhová.

Není festival jako festival

Jen v období od května na srpna bylo v roce 2022 uspořádáno ve Švédsku 22 festivalů. Pouze Skeleffteas Pride se konal v únoru. Všechny jsou pořádány na podporu LGBTQ+ komunity a každý jeden skutečně stojí za návštěvu.

Ty nejslavnější festivaly najdete ve Stockholmu a Malmö. Ostatní jsou zaměřeny spíše místně, a proto je při jejich návštěvě počítat s tím, že jsou skromnější. Ale sice říkáme skromnější, nicméně v rámci evropského průměru se bavíme o skvělých festivalech s úžasným programem, jejichž plusem je poznání dalších skvělých měst ve Švédsku.

Stockholm Pride: Festival s historií

Nejslavnějším festivalem je Stockholm Pride, který se pořádá už od roku 1998 právě ve hlavním městě švédského království a trvá od pondělí do neděle. V roce 2014 bylo zaznamenáno, že se průvodu zúčastnilo 60 000 lidí a celkem 600 000 lidí celé akci přihlíželo.

<Path> Náměstek stockholmského starosty četl dětem pohádky oblečen jako drag queen. Protestoval tím proti „populismu“, který chce v zemi podobné akce zakázatZdroj: euronews.com, pinknews.com

Centrem všech kratochvílí je Pride House, který se oficiálně otevírá ve středu. V Pride House můžete během celé doby navštívit nejrůznější semináře, debaty, workshopy, výstavy a představení. Další program probíhá na dalších předem připravených místech v srdci Stockholmu, který se tak na celý týden stane středem celosvětové podpory komunity LGBTQ+.

Malmö Pride - Love is free

Druhým populárním festivalem je Malmö Pride. Samotný festival je ještě starší než ten ve Stockholmu, protože jeho počátky sahají do roku 1995, ale v té době byl pořádán pod názvem Rainbow festival. Tento 4-denní festival je zaměřený přímo na region Skåne v nejjižnější části Švédska, kde se město Malmö nachází.

Region Skåne s hlavním městem regionu Malmö jsou mimo jiné populární i tím, že se nachází v bezprostřední blízkosti hlavního města Dánska Kodaně. Každý seveřan by vám pověděl, že velmi populární zábavou je ježdění trajektem z jednoho břehu na druhý. Navíc tento kus Švédska velmi proslavil autor světových bestsellerů švédský spisovatel Stefan Anhem, jehož unikátní knihy s detektivní tématikou se odehrávají právě v tomto regionu.

 Vedle toho má tento festival i svou oficiální píseň, která nese název Love is free, kterou se můžete dopředu naučit na všech možných hudebních platformách. Oficiální start celé akce je vždy druhý týden v červenci ve 12 hodin, kdy začíná průvod.

Švédsko ukazuje, co znamená slovo příroda

V této žluto-modré severské zemi najdete opravdu úplně všechno. Od vysokých hor, přes arktické tundry a burácející vodopády až po slunné pláže v jižním Švédsku. Necelých 1 600 km od severu na jih nabízí vše, co byste mohli v přírodě hledat.

Tipy redakce

Velkou specialitou jsou místní lesy. Téměř dvě třetiny země jsou jimi pokryty. Nachází se zde 29 národních parků a další se připravují. Proto se můžete setkat s přirovnáním, že Švédsko je jeden velký národní park. Musíte mít tím pádem na paměti, že už ve výchově je ve všech švédských rodinách kladen velký důraz na ochranu přírody a životní prostředí.

Specialitou švédské přírody je její severní třetina, která se nazývá Laponsko. Zde se nacházejí čtyři národní parky, které jsou téměř nedotřené civilizací. Konkrétně jde o Muddus a Stora Sjöfallet, které jsou proslulé svými pralesy. Dalšími jsou Sarek a navazující Padjelanta, kde naleznete více než sto ledovců. Nachází se na náhorní plošině kolem jezer Vásstenjávrre a Virihávrre a zároveň jsou to největší národní parky Švédska. Všude zde najdete velmi levné ubytování. Pokud máte rádi větší dobrodružství, jsou v těchto národních parcích k dispozici i volně přístupné chatky, které jsou už ale opravdu hluboko v lesích.

Speciálním místem, které stojí za návštěvu, jsou také Stockholmské šéry. To je 3 000 ostrovů, z nichž většina je dosažitelná pouze pomocí lodi. Samotný Stockholm pak tvoří celkem 15 ostrovů.

Gay od roku 1944

Novodobá historie Švédska je protkaná problematikou LGBT. Právě slogan “Gay od roku 1944“ symbolizuje liberalitu, se kterou se tato severská země dala do boje za podporu této komunity. Švédsko je tedy právem označováno za nejprogresivnější zemi v rámci LGBT práv v Evropě.

Uveďme si několik stěžejních letopočtů, které nám ukáží právě onu cílevědomost žluto-modrého severského království, pokud jde o práva LGBT komunity.

V roce 1972 byl Transvestitismus vyškrtnut ze seznamu nemocí. V tomtéž roce byla ve Švédsku v jako první zemi na světě uzákoněna možnost úřední změny pohlaví.

V roce 1979 byla ze seznamu nemocí vyškrtnuta homosexualita.

V roce 1995 byla legalizována možnost homosexuálního manželství. To bylo zrušeno v roce 2009, ale to jen proto, že ho nahradil zákon, který povolal manželství pro všechny.

Jak je vidět, tak Švédsko se snaží jít příkladem, pokud jde o modernizaci populace a vnímání problematiky LGBTQ+ komunity. A není to opravdu jen silou tamní vlády. Podle Mezinárodní gay a lesbické asociace (ILGA) je Švédsko nejvíce gay friendly evropskou zemí. V roce 2006 bylo podle výzkumu Evropské unie zjištěno, že 71 % Švédů podporovalo stejnopohlavní manželství. Eurobarometr pak v roce 2015 zjistil, že 90% Švédů souhlasí s legalizací stejnopohlavního manželství v celé Evropě. Pokud se tedy někdo snaží udávat směr, je to právě Švédské království a jeho občané.

Pokud jde o samotnou práci různých federací, tak ve Švédsku funguje Švédská federace za práva leseb, gayů, bisexuálu a translidí (RFSL). Jedná se o jednu z nejstarších LGBT organizací na světě, která byla založena v roce 1950. Dnes má ve Švédsku 28 poboček, více jak 6 000 členů a 3 poradenská centra, která sídlí ve Stockholmu, Malmö a Göteborgu.

Jak je vidět, tak právě tato severská země je ideálním místem pro všechny, kteří mají srdce na pravém místě. Je jim vlastní tolerance, dialog a čistá duše. Protože přesně s takovými lidmi se potkáte v zemi Švédské, královské ale především duhové.

 

Zdroje: stockholmpride.org, malmopride.com, pinkuk.com, wikipedia.com, mundo.cz

Zdroj: Autor

Populární
články

E-Shop