Cestovatelé po covidu chtějí luxus, ale zapomněli komunikovat. „Delegáty školíme i na asertivní chování,“ říká Kateřina Pavlíková
Rozhovor
Zdroj: Kateřina Pavlíková, se svolením
<Path>

Cestovatelé po covidu chtějí luxus, ale zapomněli komunikovat. „Delegáty školíme i na asertivní chování,“ říká Kateřina Pavlíková

O tom, kdo je Kateřina Pavlíková a kolik toho má již v cestovním ruchu za sebou, jsem psala v předchozím článku. Dnes nám tato velmi inspirativní žena, a v ohledu našeho tématu především mluvčí cestovní kanceláře ČEDOK odpověděla na několik otázek, které možná napadly i vás, pokud se chystáte na dovolenou. Kam se letos vydat? Jaké destinace jsou trendy? Podle čeho vybírat? A jak to vypadá pod pokličkou výběru destinací a partnerů, kteří se nakonec dostanou až do katalogu?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
3. 8. 2023

V minulém rozhovoru jsme si povídaly o tom, jak cestovní průmysl ovlivnil covid. Vzpomenete si na situaci, která pro vás byla opravdu komplikovaná, a přesto jste ji zvládli? Co bylo v posledních letech pro ČEDOK největší výzvou?

Pro mě osobně z pohledu tiskové mluvčí, a stejně tak si troufnu říct, že pro celý Čedok, byla rozhodně největší výzvou právě pandemie. Ale není třeba se ohlížet zpátky, zvládli jsme to a už pracujeme na dalších novinkách. Sama se vždycky těším, až dostanu zelenou a budu moct nějakou z nich prozradit.

Proměnilo se nějak chování cestovatelů? Například vybírají si jiné lokality, v jiné cenové kategorii, volí jiné termíny než dříve, chtějí více informací dopředu, intenzivnější pocit, že jsou zaštítěni někým, kdo si umí poradit atd.?

Je vidět, že si chtějí dovolenou užít. Vybírají stále častěji čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely, naprosto vedou letecké zájezdy, all inclusive a vyráží se na týden. Kupují výlety, chtějí zážitky, poznávat gastronomii, památky, zkoušet vodní sporty i adrenalin. Trendem je cestování na místa, která se objevují ve filmech nebo seriálech, tam vždycky stoupne poptávka. Cestuje se i podle tipů ze sociálních sítí. Rezervace dopředu ve first minute už jsou rozhodně zpátky. Od dubna prodáváme zimní sezónu, včetně exotiky. A ano, po pandemii vidíme, že část lidí, co cestovala spíše sama, služby cestovky teď využije. Ať už kvůli jistotě, ceně, nebo prostě jen nemají čas něco plánovat. Chování některých cestovatelů se ale v něčem změnilo i trochu k horšímu: někdy jako by v pandemii zapomněli schopnost komunikovat, častěji dochází k vyhrocenějším situacím. A úplně zbytečně! Proto delegáty školíme i na asertivní chování, trénujeme jejich hlasovou intonaci, učíme je, jak z něčeho takového vybruslit.

Jaká dovolená teď frčí?

Nejvíce se prodává Turecko. Jak klasická Turecká riviéra, tak stále více Čechů míří na dovolenou na Egejskou riviéru do oblasti kolem Bodrumu, Izmiru nebo Dalamánu. Tam se líbilo i mně. Na špičce žebříčku zůstávají řecké ostrovy, nejvíce Kréta a Rhodos. Rodiny s dětmi jezdí do Bulharska. A je tam samozřejmě Egypt, Španělsko včetně Kanárských ostrovů, Chorvatsko nebo Madeira, kterou vybírají aktivnější turisté. Skokany roku jsou pak Albánie a Černá Hora.

<Path> „Kanáry“Zdroj: Canaria Travel

Přibyly třeba nějaké nové destinace, které nyní nabízíte? Podle jakého klíče vybíráte nová místa, hotely a další spolupráce?

Chcete do Karibiku, ale být jen tři hodiny v letadle z Prahy? Tak vyzkoušejte Marsu Matrouh na severu Egypta. Tam jsme začali sice létat už loni, ale jen část sezóny. Letos pokračujeme – dvakrát týdně. Stejně tak je oblíbená Taba: žádná víza a možnost vyjet na den do sousedního Izraele nebo Jordánska. Z novinek na léto doporučuji Palermo na Sicílii nebo oblast španělské Costa Bravy, i tam se teď létá. Kdo plánuje už na zimu, tak Srí Lanka, Keňa, thajský Phuket, vrací se Madagaskar. Je toho víc a vše bez přestupů. Pro lyžaře máme turecké Kayseri, protože letadlem jste na horách ještě určitě nebyli. Snažíme se vždycky přicházet s něčím novým, máme čísla, sledujeme, co funguje jinde, čerpáme vlastní inspiraci a pak se vrhneme do práce a do jednání s hotely a dopravci.

Tipy redakce

Blízkost k moři, typ penze, výlety v ceně, televize u postele… Umím si představit, že každého přiláká k jistému zájezdu něco jiného. Co vy osobně doporučujete si u zájezdu zjistit? Podle čeho bych se měla rozhodnout a jaké možné filtry mohu nastavit třeba u vás na webu?

Požadavků jsou desítky, k tomu máme přizpůsobené i filtry na webu. Ale v první řadě je důležité si promyslet, jakou dovolenou vlastně chceme. Odpočinek, aktivní nebo poznávačku? Hraje roli termín, rozpočet, s kým cestujeme, jak daleko nebo jakou zemi chceme, na jaké služby jsme zvyklí. A pak můžete řešit další detaily, jako je vzdálenost hotelu od pláže nebo od letiště, jídlo, animační programy, výlety… Je toho mraky, ale kdo se v tom výběru ztrácí, tomu dokážeme poradit. Vždycky doporučujeme si pročíst popisky, prohlédnout fotky, pročíst recenze. A hlavně objednávat jen u ověřených a důvěryhodných cestovek, agentur nebo prodejců, ať se nespálíte. A to nemyslím na sluníčku.

Dovolené, sluníčko, odpočatí klienti, poznávání nového… Mně vaše byznysové odvětví připadá jako „dream job“. Co máte na své práci nejraději vy osobně?

Zní to jako práce snů, ale nesmíme zapomínat na to, že cestovní ruch je hodně dynamický obor, ovlivňuje ho téměř všechno, nenudíte se a vaše práce rozhodně není stereotyp. Nikdy. Každý den sledujete, co se v destinacích děje, každý den sledujete, co se kde píše. Všechno ovlivňuje náladu lidí cestovat, ale i jejich výběr destinace. Navíc plánujete rok a více dopředu, ale křišťálovou kouli nemáte. A právě to je ten adrenalin. Baví mě vymýšlet nové projekty, baví mě oznamovat nové destinace, a hlavně mě baví, že můžeme lidem plnit cestovatelské sny. A když je pro vás cestování navíc koníček, je to ideální kombinace.

Co vy osobně považujete za opravdu takové „go to“? Kam vy byste si vyrazila, kdybyste seděla u katalogu?

Na svém cestovatelském seznamu mám jednoznačně Srí Lanku, kam se chystám ještě letos. Keňu kvůli safari, z blízkých destinací jsem si zamilovala právě Marsu Matrouh.

 

Zdroj: Kateřina Pavlíková, IG @ckcedok, redakce

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop