[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Oficina Española de Turismo

Kraj vznešených tančících koní, dramatických příběhů a vína proslulého po celém světě. Takový je Jerez de la Frontera

Region Andalusie nás ohromil natolik, že se do něj letos vydáme již potřetí. Po hlavním městě regionu, Seville, a městě obklopeném kilometry písečných pláží, tedy Cádizu, se tentokrát podíváme do místa, kde pod slunečními paprsky uvidíte ušlechtilé andaluské koně z královské španělské jezdecké školy doslova tančit a kde ochutnáte slavné sherry. Nejen tyto, ale i mnohé další zážitky nabízí město Jerez de la Frontera.
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
22. 5. 2023

Jerez de la Frontera je největším městem Cádizské provincie a najdete ho na půli cesty mezi oceánem a Cádizskými horami. Nejen jeho poloha, ale také historie a kultura činí z Jerezu naprosto unikátní místo, které stojí za prozkoumání a které vám v tom nejlepším významu zaútočí na všechny smysly. Ocení ho totiž milovníci dobrého jídla, znalci kvalitního alkoholu i obdivovatelé ušlechtilé krásy koní. To vše zde totiž podobně jako ve zbytku Andalusie odráží konfrontaci maurské a křesťanské kultury.

Tento kulturní střet se odráží už v samotném jméně města. Zatímco „Jerez“ vychází z fénického Xera nebo Sèrès, přídomek „de la Frontera“ lze přeložit jako „na hranici“ nebo „od hranice“. Díky bojům dvou náboženství a dvou regionů, španělského a arabského, zažilo město mnohé dramatické chvíle, které však vždy přestálo. Po porážce Granadského Emirátu sice Jerez ztratil statut pohraničního města, ale ve jméně se odráží dodnes.

Město, které zachránilo víno a víno, které zachránilo město

Příběh města Jerez de la Frontera je už tři tisíce let spojen s vinařstvím a několik staletí také se slavným vinným alkoholickým nápojem, který v našich končinách známe jako sherry. Správně bychom mu ale měli říkat právě jerez. Jde o nápoj ze speciálních odrůd bílých hroznů pěstovaných v okolí města, do kterého se podobně jako do portského se přidává vinný destilát. Na rozdíl od Portugalců ale v Jerezu de la Frontera čekají až do chvíle, kdy prošlo víno kvašením a z většiny cukrů se stal alkohol. Proto bývá jerez sušší než jeho portugalský protějšek a lépe se hodí k typicky španělským pokrmům tapas.

Tradice vinařství v regionu ale málem zanikla. Chalíf Al-Hakam II. totiž v roce 966 nařídil zničení všech vinic. Místní vinaři na něj však apelovali s tvrzením, že na vinicích pěstují i hrozny, z nichž pochází sušené rozinky oblíbené u vojáků. Chalíf nakonec dvě třetiny vinic ušetřil a vinařská tradice mohla pokračovat. V 16. století už bylo víno z Jerezu po celé Evropě považováno za vysoce kvalitní nápoj. Jerez putoval společně s Kryštofem Kolumbem do Ameriky a když se na plavbu kolem světa v roce 1519 vydal Fernão de Magalhães, utratil za zásoby jerezu víc peněz než za zbraně.

<Path> Sedm novodobých divů světa pro letošní rokZdroj: CNtraveller, Youtube, Pinterest

 Jerez máme dnes pod jménem sherry spojený spíš s Britskými ostrovy, za což může anglický korzár Francis Drake, který v Cádizu ukořistil téměř tři tisíce barelů jerezu a odvezl je do Anglie, kde si nápoj okamžitě získal mnoho příznivců, kteří investovali do jeho produkce. I proto dnes některá vinařství nesou typicky anglická jména. Jerez je i přes to dodnes pevně spojen s identitou a kulturním dědictvím regionu Andalusie. Byla to právě produkce jerezu, která město i v těžkých ekonomických časech chránila před úpadkem. V každé skleničce je tak ukryt kus andaluské hrdosti, kultury a slunečních paprsků. To už za ochutnání jistě stojí!

Královský koňský balet

Jerez de la Frontera je také domovem slavné španělské královské jezdecké školy Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre, kde se slavní andaluští koně a jezdci cvičí v unikátním jezdeckém umění, které se stalo uznávaným po celém světě. Povahou svéhlaví a temperamentní koně zde předvádějí naprosto precizní drezurní figury vzbuzující už po staletí obdiv a úctu. Královské dvory po celé Evropě zvaly španělské jezdce z Jerezu, aby jim předvedli svůj um často doprovázený hudbou. Rakouský císařský dvůr si dokonce založil obdobnou španělskou jezdeckou školu ve Vídni. Ta ale i přes velké snahy nikdy nedosáhla proslulosti té z Jerezu.

Zážitek ze slavného španělského jezdeckého umu si v Jerezu de la Frontera můžete vychutnat i vy. V královské jezdecké škole totiž pravidelně probíhají dechberoucí vystoupení, na která jen tak nezapomenete. Při nichž uvidíte jezdce v tradičních jezdeckých úborech předvádět neuvěřitelné figury klasické španělské drezury ze sedla i ze země, umění vozatajství i oblíbené karusely, tedy vystoupení většího množství dokonale synchronizovaných jezdců a koní.

<Path> V této části Beskyd potkáte víc krav než turistů, značenou stezku občas kříží elektrický ohradníkZdroj: Bohdana Rambousková

Součástí návštěvy královské školy může být i prohlídka muzea jezdectví, stájí nebo návštěva tréninku. Je už jen na vás, jakou variantu zvolíte. Co byste si ale rozhodně neměli ujít jsou právě zmiňované karusely. Vzhledem k velké oblibě těchto jezdeckých ukázek nenechávejte koupi vstupenek na poslední chvíli. Dostupné jsou v předstihu přímo na webových stránkách samotné jezdecké školy.

Jerez pro každého

Jak už jsme naznačovali, v Jerezu de la Frontera si každý najde to své. Po dechberoucích kreacích koní a jezdců z královské jezdecké školy a řádné ochutnávce jerezu si najděte čas na návštěvu místních památek. Těm dominuje hlavně místní katedrála a pevnost. Obě stavby v sobě zrcadlí dramatický příběh města a jeho obyvatel. Pokud tedy chcete město opravdu poznat, neměli byste si tyto dominanty nechat ujít. A kdyby vám přece jenom chyběla pláž, nemusíte si zoufat. Na slavné pobřeží Costa de la Luz se z Jerezu de la Frontera dostanete snadno přímým vlakem.

Tipy redakce

A jak se dostanete do samotného Jerezu? Také snadno. Od července do října totiž létají spoje Ryanair z Prahy do Sevilly a odtamtud můžete jet vlakem nebo autobusem. Vlakem cesta potrvá jen něco málo přes hodinu a nabízí krásné výhledy. Tak honem! Andalusie už čeká!

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: Oficina Española de Turismo, www.spain.info, www.andalucia.org, www.sherry.wine, www.realescuela.org

Populární
články

E-Shop