Přes 3000 let starý a přesto plný energie – takový je španělský Cádiz na písečném Pobřeží světla
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: AdobeStock

Přes 3000 let starý a přesto plný energie – takový je španělský Cádiz na písečném Pobřeží světla

Region Andalusie patří z celého Španělska k těm nekrásnějším. Proto v něm zůstaneme i tentokrát – jen se přesuneme trochu blíže k moři. Centrem našeho cestování dnes bude Cádiz, možná nejstarší jihoevropské město, a jeho blízké okolí. Stejně jako v Seville je i zde mnoho k vidění a proto byste si návštěvu této španělské provincie rozhodně neměli nechat ujít.
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
28. 4. 2023

Podle legendy založili Cádiz Féničané osmdesát let po Trojské válce, tedy někdy tisíc let před naším letopočtem. I proto se říká, že je Cádiz nejstarším dosud stojícím městem v jihozápadní Evropě. Jeho více než třítisíciletá historie je tak zárukou, že se v Cádizu a jeho okolí rozhodně nudit nebudete. Když baví své obyvatele tak dlouho, bylo by zvláštní, kdyby nudil vás při několikadenní návštěvě. Co všechno zde ale můžete zažít? Málo toho opravdu není.

3000 let a přesto plné energie

Díky své poloze na místě, které by šlo nejlépe popsat jako napůl ostrov a napůl poloostrov, bylo město stvořeno jako dokonalá základna pro mořeplavce a obchodníky. Během třech milénií prošel městem nespočet různých národů. Kromě zmíněných Féničanů to byli Řekové, Římané a samozřejmě také Arabové. Každý z nich zde zanechal svou kulturní stopu, která díky bohatství města plynoucího z obchodování jen vzkvétala. Město si postupně budovalo pověst demokratického a multikulturního prostředí, proto není divu, že první španělská ústava z roku 1812 vznikala právě zde.

Cádizu můžete narazit na stavební památky a kuriozity od starověku až po současnost. V devadesátých letech zde bylo odkryto jedno z největších římských starověkých divadel, staré čtvrti jsou sevřené ve středověkých hradbách a město stráží i několik pevností. Kuriozní jsou i místní věže, kterých se v Cádizu v 18. století nacházelo přes 160. Místní obchodníci z nich vyhlíželi lodě připlouvající z Ameriky. Nejvyšší z dochovaných, věž Tavira, je dnes jedním ze symbolů města. Moderními architektonickými a technickými počiny jsou pak most La Pepa – nejdelší lanový most v zemi z roku 2015 – a takzvané Cádizské pylony, 158 metrů vysoké sloupy elektrického vedení přivádějící do města energii z pevniny už od roku 1960.

Plážová Trambahía

Dalším netradičním počinem, který možná návštěvníci města ocení o něco více, je místní tramvajová linka T1. Cádizská pobřežní tramvaj zvaná též „Trambahía“ od loňského podzimu spojuje město Cádiz s městem Chiclana de la Frontera. Unikátní tramvaj, která chvílemi využívá starší vlakové a chvílemi nové tramvajové koleje během něco málo přes půl hodiny obslouží celkem 24 kilometrů dlouho trasu s jednadvaceti zastávkami. A co na tom ocení turisté? Některé z těchto zastávek najdete přímo na místních plážích!

Písečné pláže na pobřeží Costa de la Luz, tedy na Pobřeží světla, jsou srovnatelné (ne-li hezčí) s těmi na oblíbeném a cestovními agenturami propagovanějším pobřežím Costa del Sol. Masový turismus sem však ještě nedorazil. Pobřeží je tak méně zastavěné hotelovými komplexy a samotné pláže nejsou tolik obsazené a díky tomu jsou naopak velmi čisté. Kdo by navíc neocenil, že z některých z nich se dostanete do okolních měst tramvají!

Přímo u města najdete Playa de Santa Maria del Mar nebo Playa de la Victoria. Oblíbené jsou také pláže Playa de La Cortadura a Playa del Chato – Ty lemují tenký pruh pevniny spojující Cádiz s pevninou. Nejen v okolí města, ale také po celém pobřeží Costa de la Luz najdete desítky nádherných pláží s bělostným pískem a azurovou vodou. Tyto pláže jsou jedním z důvodů, proč byste Cádiz a jeho okolí neměli přehlížet.

Ryby, krevety a marcipán

Dalším důvodem je místní gastronomie a povaha obyvatel. Už v minulosti si Cádiz získal skvělou pověst mezi námořníky, kteří se vždy těšili na místní pohostinnost a srdečné obyvatele města se svérázným druhem humoru. Ten se nejlépe odráží v tradici místního karnevalu, při kterém hrají hlavní roli provokace, ostrý sarkasmus a nadsázka. To vše je okořeněno dobrou náladou a srdečností. Radost vyčerpaného mořeplavce, který dorazil do Cádizu a následně ochutnal místní delikatesy, asi nepoznáte, ale přesto byste si poklady lokální gastronomie neměli nechat ujít.

Tipy redakce

Za zmínku stojí na olivovém oleji smažené krevetové placičky Tortillitas de camarones z cizrnové mouky, cibulky, petrželky a místního druhu krevet, kterému se říká camarón a který mimo Andalusii jen tak neochutnáte. Máte-li rádi sladké, měli byste ochutnat také místní specialitu Pan de Cádiz. Kombinace marcipánu a kandovaného ovoce vám možná bude připadat příliš sladká, ale jde o populární pochoutku, kterou byste na stolech místních našli zejména o Vánocích. Dalšími typickými pokrmy jsou pak ty připravované z ryb, zejména tuňáka. Ty ochutnáte jak v místních restauracích, tak v tapas barech v centru města a na plážích.

<Path> Napůl v Česku a napůl v Karibiku: O výchově synka Andrease jsme si povídali s tatínkem samoživitelem Robertem PaulatemZdroj: Robert Paulat, IG: @robert_paulat, redakce

A jak se do Cádizu nejlépe dostat? Od července do října je to díky společnosti Ryanair opravdu snadné. V těchto měsících totiž létají přímé spoje z Prahy do Sevilly a odtud už je to na pobřeží Costa de la Luz opravdu kousek. Ze Sevilly do Cádizu se nejlépe dostanete přímým vlakem, který jede přibližně 1,5 hodiny. Cesta vám navíc díky nádherným výhledům do andaluské krajiny rychle uteče. Už hledáte letenky?

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: Oficina Española de Turismo, www.spain.info, www.andalucia.org

Populární
články

E-Shop