Smyslný tanec, ušlechtilí koně a bohatá historie s orientálním nádechem. Sevilla překoná i vaše nejdychtivější představy
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Oficina Española de Turismo

Smyslný tanec, ušlechtilí koně a bohatá historie s orientálním nádechem. Sevilla překoná i vaše nejdychtivější představy

Když se řekne ono magické zaklínadlo, tedy „Španělsko!“, většina z nás si vybaví trochu stereotypně tanečníky flamenca, býčí zápasy, radost ze života a slunce. Zdá se tedy, že ryze španělská esence byla stvořena v Seville, hlavním městě regionu Andalusie. Samotné město, ale i celé jeho okolí však nabízí víc, než si dokážete představit. Bohatá historie, moderní architektura, nepřeberné množství vůní a vjemů, pohostinství i kulturní zážitky – to vše k definici regionu neodlučitelně patří!
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
24. 3. 2023

Sevilla – zdánlivě jednoduché jméno, které však málokdo napoprvé vysloví správně. Ve světě uslyšíte varianty „sevila“, „sevíja“ i „sebíja“. A podobně komplikovaný, jako samotné jméno, je i příběh města. Je totiž tak dramatický a plný zvratů, až máte pocit, že ho dávali dohromady ti nejlepší světoví romanopisci. První zmínky o Seville totiž pochází už z 9. století před naším letopočtem. Nejprve město dobyli Féničané, pak Kartáginci a ještě později Římané. Ti všichni zde zanechali své stopy, které se pak snažili zničit kmeny vandalů.

Kultury a vlivy

Ještě později přišli Arabové a ve 13. století je město dobyto Ferdinandem III. Kastilským. Následoval opět velký rozkvět a po objevení Ameriky se právě Sevilla stala jediným španělským městem odkud vyplouvaly lodě do Nového světa a kam mohly být z Ameriky přiváženy suroviny. Zajímavé také je, že město neleží na břehu moře, ale na řece Quadalquivir, po které mohou lodě doplout až poměrně hluboko do vnitrozemí. I to přispívá k unikátní atmosféře města.

Právě díky obchodování zažilo město v 16. století období rozkvětu, byla zde založena univerzita i vystavěna slavná katedrála. Když město srazila na kolena morová epidemie, zdálo se, že se již nevzpamatuje. Nakonec ale Sevilla svůj vliv zase získala a v roce 1992, kdy si svět připomínal 500 let od objevení Ameriky, se zde dokonce konalo Expo. Z města se tak znovu stalo centrum kultury, gastronomie a turismu.

A nakonec je to právě dramatický vývoj a vliv různých kultur, který ze Sevilly vytvořil město, jehož návštěvu byste si neměli nechat ujít. Maurský vliv se zde mísí s tím křesťanským a protože proti sobě také intenzivně bojovaly, tak docházelo k paradoxním důsledkům. Například věž Giralda, která je považována za jeden ze symbolů města, je dnes zvonicí místní katedrály, ale původně šlo o minaret dnes již zničené mešity. Samotná katedrála je navíc třetí největší v Evropě a ukrývá ostatky Kryštofa Kolumba.

Od Star Wars po taverny

Sevilla však nežije pouze dávnou historií. O velký rozvoj města se zasloužila Ibero-americká výstava v roce 1929, kdy zde bylo vystavěno mnoho nových výstavních pavilonů a hotelů. Chloubou města se stalo i tehdy vybudované náměstí Plaza de España se svou unikátní architekturou mísící barokní, renesanční i maurské prvky. Půlkruhové náměstí s arkádou, klenutými mosty a lavičky s malovanými kachlemi reprezentující 49 španělských provincií přitahuje turisty již téměř sto let a stalo se skutečně ikonickým místem. Jeho monumentalita přilákala i mnohé filmaře, takže se objevilo například ve druhé epizodě Star Wars.

Celé město se svými rozmanitými budovami, balkonky, kovanými mřížemi a barevnými mozaikami s malovaných kachliček je jedním obrovským živým muzeem pod širým nebem. Při obdivování místní architektury vám rychle vyhládne a tak oceníte místní taverny a kavárničky, kde ochutnáte místní typické andaluské pokrmy. Typickými surovinami používanými k jejich přípravě jsou samozřejmě ty lokální, tedy ovoce a zelenina, místní olivový olej a také maso z místních chovů, ryby nebo mořské plody. Andaluské pokrmy navíc skvěle odráží historii regionu a jsou opět značně ovlivněny maurskými chutěmi a způsoby přípravy pokrmů. Bohaté chutě Španělska se tak skvěle snoubí s orientálním kořením a když si objednáte i místní víno, namícháte si dokonalý gastronomický požitek, který jinde jen tak nenajdete!

Svátky koní

Nejen za jídlem a architekturou, ale také za krásou koní a jezdeckým uměním andaluských jezdců a jezdkyň lze vyrazit do Sevilly. Však zde mají i své vlastní plemeno Andaluského koně. Andalusani, jak se těmto koním mezi jezdci běžně říká, jsou proslulí svou přátelskou povahou a hrdou chůzí. Možná se tomu naučili od místních? Pravdou je, že ti jsou na své koně právem hrdí a v minulosti je v nejistých časech ukrývali v těžko přístupných klášterech.

<Path> Nový trend sociálních sítí, který zaručí tisíce sledujících! Páry ukazují své dokonalé životyZdroj: Jan Witek, Instagram

Dnes se jimi naopak rádi chlubí. I proto se v Seville v dubnu odehrává proslulý dubnový trh Feria de Abril, který sice není jen o koních, ale i tak je s nimi intenzivně spojován. Elegantní jezdci a jezdkyně zde rádi předvádí své dovednosti a svést se můžete i v elegantních kočárech. Poprvé se tento trh konal už v roce 1847 a jeho obliba stále stoupá. A pokud vám pohled na tato ušlechtilá zvířata nestačí, nezoufejte. Jako na každém jiném trhu i zde můžete ochutnávat nejen místní speciality, ale též různé nápoje. Zábava se zde nakonec často protáhne až do ranních hodin. Taková je zkrátka Sevilla.

A jak to tedy je s tím jménem? Na to vám neodpovíme. Sedněte na letadlo a zeptejte se místních, jistě vám rádi toto tajemství odhalí! Od července do října je navíc díky společnosti Ryanair cestování do Sevilly opravdu snadné. V těchto měsících totiž létají mezi Sevillou a Prahou přímé spoje. A není třeba zůstávat jen u Sevilly. Celý region Andalusie stojí za návštěvu. O tom zas třeba příště!

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: Oficina Española de Turismo, www.spain.info www.andalucia.org

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop