[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Oficina Española de Turismo

Krásy Španělska Picassa inspirovaly. Teď mohou inspirovat vás při objevování odkazu umělce, který zemřel před 50 lety

Na světě byste nenašli moc lidí, kterým jméno Picasso nic neřekne. Představa výstředního plešatého umělce v námořnickém tričku nebo barevné obrazy s abstraktně pojatými postavami vytanou na mysl po vyslovení jeho jména snad každému z nás. Odkud ale umělec pocházel? Co ho inspirovalo? Kde najdete jeho nejslavnější díla? Na všechny otázky lze odpovědět jedním slovem: „Španělsko!“ Picassova vlast si v letošním roce připomíná výročí 50 let od jeho smrti a vy se tak můžete vydat v jeho stopách a obdivovat nejen slavná díla, ale také místa, která ho inspirovala.
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
6. 2. 2023

Pablo Ruiz Picasso, původem španělský umělec, od jehož úmrtí si letos připomínáme přesně padesát let, po sobě zanechal umělecký odkaz, který i po půl století stále silně rezonuje. Jeho jméno zná snad celý svět a téměř každý si vybaví styl jeho tvorby a možná i názvy některých jeho děl. Slyšeli jste někdy jména Guernica nebo Avignonské slečny, sousloví modré období nebo slovo kubismus? To všechno souvisí právě s Picassem, kterého si v roce 2023 připomíná celý svět. Oslavy umělcova odkazu sice proběhnou v různých zemích světa, ty nejdůležitější události se však odehrají v jeho vlasti, tedy ve Španělsku.

Picassova rodná Málaga

Chcete-li se seznámit se životem a dílem Pabla Picassa opravdu detailně, měly by vaše kroky vést nejprve do Málagy, kde se umělec v roce 1881 narodil do rodiny malíře, kurátora a profesora umění José Ruize. Ten si u malého Pabla brzy povšiml jeho vášně pro kresbu a tak ho začal vyučovat různým technikám. Přímo v Picassově rodném domě dnes najdete i jedno z jeho místních muzeí obsahující nejen Picassovy kresby, ale také rytiny, objekty z keramiky a ilustrované knihy.

Dalším muzeem, které byste si neměli nechat ujít Museo Picasso Málaga v paláci Buenavista, které bylo otevřeno v roce 2003 a od té doby se jeho expozice neustále vyvíjí. Muzeum je také vnímáno jako kulminace umělcova přání, podle kterého by měla být jeho díla vystavována hlavně v rodné Málaze, na kterou nikdy nezapomněl. Právě zde až do konce roku 2023 probíhá výstava „Dialogues with Picasso“ obsahující 120 děl z období od roku 1894 do roku 1972. Díky ní se na jednom místě seznámíte s kompletním průřezem Picassovy tvorby.

<Path> Už víte, kam povedou vaše dovolenkové kroky? V kurzu je moře, příroda, exotika a nezbytné teplo. Přijměte pozvání na dovolenou snůZdroj: cestujlevne.com, visitcostarica.com, pelipecky.cz, visitmadeira.com, travelbible.cz, visitberlin.de, testado.cz

Za zdrojem umělcovy ranné inspirace, která ho následně provázela celý život, však musíte přímo do ulic města. Při svých toulkách Málagou třeba narazíte na bývalou uměleckou školu San Telmo, kam malý Pablo doprovázel svého otce, který zde vyučoval kresbu, nebo na školu Colegio de San Rafael, kde studoval. Nadaným studentem však nebyl a jeho největším strachem bylo, že si ho tu na konci dne otec nevyzvedne. Aby ho José uklidnil, vždy mu nechal nějakou svou věc jako pojistku.

„Než jeho vycházkovou hůl, raději bych aby mi nechal své štětce, protože jsem věděl, že bez těch se opravdu neobjede,“ vzpomínal později Picasso. Kromě škol si ale můžete prohlédnout i arénu La Malagueta, kde s otcem pozoroval býčí zápasy. Tato krvavá podívaná s rozzuřenými býky a odvážnými matadory se později stala jedním z jeho ikonických námětů. Když budete mít štěstí, třeba při procházce Málagou narazíte i na hospůdku, kam po zápasech malý Pablo doprovázel otce na sklenku vermutu. Nebo si ji sami dejte a aspoň si to představujte!

Raná léta umělcova

Za místo, kde vznikala první Picassova skutečná umělecká díla, se však považuje město A Coruña, kam se Pablo s rodinou přestěhoval za otcovou prací na místní umělecké škole, kam nastoupil i Pablo. Právě v tomto městě také uspořádal svou první výstavu, poprvé se zamiloval a prožil ztrátu své mladší sestry, která ho ovlivnila na celý život.

Kromě domu, kde Picasso s rodinou bydlel, zde najdete i další místa spojená s umělcovým životem. V obchodě s nábytkem v ulici Rúa Real se odehrála jeho první výstava, návštěvy divadla Rosalía de Castro ho inspirovaly k celé řadě maleb a na hřbitově Santo Amaro, jednom z nejkrásnějších starých hřbitovů ve Španělsku, se vyrovnával se smrtí sestry. Jeho nejoblíbenějšími místy však údajně byly pláž Riazor, kam si chodil hrát, a dominanta města – románský maják přezdívaný Herkulova věž. „V tomto městě se probudily mé smysly, což je něco, co ani čas, ani vzdálenost nemohou smazat,“ prohlásil Picasso po letech o městě A Coruña. Kdy jindy, než letos byste ji měli sami navštívit?

Picasso a španělské metropole

Po smrti Pablovy sestry, s níž se rodina jen těžko vyrovnávala, přijal otec José místo učitele na umělecké škole v Barceloně, kterou Pablo považoval za svůj skutečný domov. V jeho třinácti letech ho po postupové zkoušce přijali do třídy pro pokročilé. Otec mu dokonce pronajal pokoj nedaleko rodinného bytu, aby mohl Pablo nerušeně tvořit. Jenže za ním i několikrát denně docházel a posuzoval jeho kresby, což vedlo k řadě hádek.

Obohacující, nádherná a hlavně udržitelná Taková je návštěva Barcelony!16. 12. 2022

Říká se, že bez Barcelony by Picassův život nešel pochopit. Později ji popisoval jako město, které se probouzelo do moderního světa a kde poprvé pochopil, čeho všeho může dosáhnout. Léta prožitá v Barceloně a hlavně přátelství s místními umělci, mezi než patřili i Ramón Casas and Santiago Rusiñol, ho formovala. I proto je celkem pochopitelné, že katalánská metropole je na svého bývalého obyvatele hrdá a že i zde najdeme muzeum mu věnované. Právě Museu Picasso je domovem děl z období, které ho coby umělce utvářelo. Letos zde najdete výstavu věnovanou uměleckému dealerovi s kubistickými díly Henry Kahnweilerovi a také část výstavy, kterou muzeum pořádá společně s institucí Fundació Miró, zaměřenou na přátelství těchto dvou španělských velikánů.

Byl to však Madrid, kde se Pablo ve svých 16 letech při studiu na Královské akademii seznamoval se sbírkami místních muzeí. Zejména slavné Prado pro Picassa bylo vždy zdrojem inspirace, na který se rád odkazoval. Později se dokonce stal i jeho honorárním ředitelem. Město si umělce připomíná hned osmi různými výstavami. Co byste však rozhodně neměli vynechat je návštěva muzea Reina Sofía, kde najdete Picassovo nejpůsobivější dílo – obraz Guernica úctyhodných rozměrů. Se svými 3,5 metry na výšku a téměř 8 metry na šířku prezentuje šedo-černo-bílý obraz utrpení a bolest obyvatel stejnojmenného města bombardovaného v dobách občanské války.

Tento seznam je však pouhým zlomkem míst a událostí, na kterých si letos můžete připomenout život a dílo průlomového světoznámého umělce, od jehož smrti uplynulo půl století. Španělsko bylo pro Picassa nejen rodištěm a domovem, ale také nevyčerpatelným zdrojem inspirace plynoucí z místních krás. Až ho navštívíte, pak pochopíte, proč Pablo Ruiz Picasso Španělsko tak miloval!

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: Oficina Española de Turismo, Spain's official tourism website, Turismo da Coruña

Populární
články

E-Shop