Úchvatné spojení baroka a betonu, Bauhaus, okázalý palác i vynikající víno: Německo žije kulturou a uměním, které překvapí
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: AdobeStock: tichr/se svolením

Úchvatné spojení baroka a betonu, Bauhaus, okázalý palác i vynikající víno: Německo žije kulturou a uměním, které překvapí

Země, kde je umění a kultura doma. Země, která překvapí. To je Německo. Najdete tu vše: od nádherné přírody přes jedinečnou nabídku současného umění až po netradiční výstavní prostory, architektonické skvosty i tradice v podobě sklenky vína v jedné z třinácti vinařských oblastí. Německo je zemí překvapujících a překvapivých kulturních skvostů, ten první najdete hned v samotné metropoli.
Kateřina Kučerová Autor
11. 7. 2024

Oku lahodící spojení betonu a baroka? Humboldtovo fórum v Berlíně je zvenku historickým palácem, uvnitř moderním výstavním prostorem

Leží jen pár hodin jízdy autem, je proslulý vstřícnou, přátelskou a multikulturní atmosférou a navíc neustále něčím překvapuje. V Berlíně se totiž stále něco nového buduje a otevírá a týká se to i světa kultury. Jednou z posledních novinek, která se okamžitě zařadila na seznam povinných zastávek všech návštěvníků, je Humboldtovo fórum. Centrum pro kulturu, umění a vědu je jedinečným prostorem, kde se střetává minulost se současností, a kde se dají dlouhé hodiny strávit nejen návštěvou výstav, ale obdivováním samotné budovy.

Skvělá na návštěvě Humboldtova fóra je už jen jeho poloha. Nemusíte za ním totiž nikam daleko – nachází se přímo v samotném centru Berlína ve čtvrti Mitte na známém Muzejním ostrově. Už z dálky ho snadno poznáte. Ze tří stran září barokní fasáda žlutou barvou a Humboldtovo fórum tak působí jako historický městský palác. Jenže pak je tu čtvrtá, východní strana na břehu řeky Sprévy. Moderní hladká fasáda, před ní Sprévský balkon a dole na břehu, těsně nad hladinou vody, velká terasa. Působivé spojení baroka a betonu naznačuje, že tahle budova je výjimečná.

Humboldtovo fórum je replikou paláce Hohenzollernů
Foto: visitBerlin/se svolením

Barokní fasáda Humboldtova fóra je zdařilou replikou původního paláce Hohenzollernů, který tu stával. Během druhé světové války ho ale vážně poškodilo bombardování. Trosky nechali východoněmečtí komunisté srovnat v roce 1950 se zemí a na jeho místě postavili Palác republiky, kde zasedal parlament bývalé NDR. Po znovusjednocení Německa se uvažovalo o rekonstrukci, jenže budova byla zamořená azbestem, a tak šla také k zemi. V roce 2021 na místě s pohnutou historií otevřelo své brány Humboldtovo fórum a stalo se symbolickým spojením minulosti se současností.

Nové výstavní prostory na mapě Berlína zvou na nejrůznější výstavy, z nichž si vybere každý. Ať už to bude Etnologické muzeum, sbírky Muzea asijského umění, Humboldtova laboratoř anebo výstava Berlin Global. Tu si nesmí nechat ujít všichni, kteří se chtějí dozvědět víc o Berlíně. Žádné nudné texty o dějinách města a zaprášené exponáty tu nečekejte. Výstava v prvním patře bezbariérové budovy překvapí zvláštním pohledem na německou metropoli. Zaměřuje se na globální vývoj, který Berlín ovlivnil a změnil, ale klade si také otázku, jaký vliv měl Berlín na svět. Na třiceti tisících metrech čtverečních Humboldtova fóra ale nechybí ani prostory pro koncerty nebo vyhlášená kavárna na střeše, kde načerpáte síly při pohledu na panorama německé metropole.

Nahlédněte do světa legendární umělecké školy Bauhaus v působivém návštěvnickém centru nedaleko Berlína

Až si dosyta užijete atmosféry Berlína, vydejte se do Bernau. Leží zhruba třicet kilometrů severovýchodně od hlavního města Německa a je to místo, kde zažijete unikátní výpravu do světa Bauhausu. Umělecká škola, která vznikla v Německu v roce 1919 a kterou nacisté zavrhli jako příliš dekadentní, je legendou, která změnila pohled na umění, a dodnes z ní čerpají architekti, výtvarníci i designéři. O výjimečnosti Bauhausu svědčí i zápis na seznam světového dědictví UNESCO, který zahrnuje budovy ve Výmaru, Dessau a právě v Bernau bei Berlin. Tady můžete obdivovat bývalou Spolkovou školu ADGB, která byla v letech 1928 až 1930 navržena a postavena pro Všeobecný německý oborový svaz, a také Lehrerhäuser, neboli Učitelské domy, které byly určeny pro učitele a další pracovníky, kteří zajišťovali výuku. Budovy navržené architekty Hannesem Meyerem a Hansem Wittwerem jsou ztělesněním ideálu myšlenek Bauhausu.

Nedaleko Berlína v Bernau můžete obdivovat budovy postavené v legendárním stylu Bauhaus
Foto: TMB: Steffen Lehmann/se svolením

Oba architektonické skvosty jsou obydlené a tak jediný způsob, jak do nich nahlédnout, je v rámci prohlídek, které organizuje návštěvnické centrum umístěné hned vedle nich. To je ostatně centrem poznávání Bauhausu v Bernau a už samo o sobě je architektonicky působivé. Budova s jednoduchými liniemi je dílem společnosti Steimle Architekten ze Stuttgartu a otevřela se teprve v roce 2022. Je nejen zázemím pro návštěvníky, kteří si zde mohou zajistit prohlídku nebo se občerstvit v kavárně, ale slouží i jako výstavní prostor pro dočasné i stálé expozice a nejrůznější workshopy a semináře. Srdcem je samozřejmě stálá expozice představující historii výstavby a užívání Spolkové školy ADGB, její architekty i studenty a také nábytek z původního vybavení. Výstava navíc seznamuje s 52 památkami světového dědictví UNESCO, kterými se Německo pyšní, a tak tu načerpáte inspiraci pro další výlety.

Objevujte třpytivou nádheru zámku Hohenzollernů v Sigmaringenu

Ať už jste milovníky zámků, vydali jste se po cyklostezce podél horního toku Dunaje anebo prostě jen hledáte místo, kde můžete obdivovat památky v nádherné přírodě, udělejte si při poznávání spolkové země Bádensko-Württembersko čas na návštěvu městečka Sigmaringen. Leží mezi Stuttgartem a Kostnicí v pohoří Švábská Alba. Tohle pohoří je místem hustých lesů, z nichž se tyčí drsné skály a odrážejí se spolu se zámky a hrady v hladině Dunaje. I Sigmaringen leží na břehu Dunaje a věžičky zdejšího zámku, který se tyčí na skále nad městem, se odrážejí na hladině řeky. O zámku se mluví jako o jedné z perel Švábské Alby a ne náhodou. Zámek Hohenzollern v Sigmaringenu je jedním z největších městských paláců v celé zemi a chlubí se více než tisíciletou historií. To ovšem neznamená, že vás tu čeká zdlouhavá prohlídka plná dat a jmen, která stihnete zapomenout dřív, než s průvodcem projdete do další místnosti. Zámek můžete objevovat sami jen s audioprůvodcem a být všude tak dlouho, jak sami chcete.

Sigmaringen nabízí krásný zámek i přírodní rezervaci Obere Donau
Foto: TMBW: Dietmar Denger/se svolením

Kdo ale dá šanci průvodcům, ten pochopí, proč je sídlo šlechtického rodu Hohezollernů proslulé svou pohostinností. Nebudete svědky jen okázalosti, třpytu a bohatství. Díky průvodcům před vámi ožijí dějiny zámku spolu s jeho obyvateli: diplomaty, stratégy a vizionáři, kteří formovali Evropu. Pohltí vás příběhy okořeněné detaily, kdy průvodci vyprávění přizpůsobují na míru každé skupině návštěvníků. Procházet se můžete dvacítkou palácových komnat nebo obdivovat tři tisíce zbraní ve zbrojnici, což z místní sbírky činí jednu z největších soukromých sbírek zbraní v celé Evropě. A pak se vydejte obdivovat krásy přírody v přírodní rezervaci Obere Donau neboli Horní Dunaj, kde na vás čekají hluboké lesy, skály i velkolepé vyhlídky na Dunaj.

<Path> Kvalitní víno v supermarketu nekoupíte, poznáte jej ale podle etikety i ceny, říká provozovatel vinoték zaměřených na přírodní vína z FrancieZdroj: Spolupráce

Kultura to nejsou jen architektonické skvosty, ale také víno!

Jste už trochu unavení z poznávání architektury i výstav? Objevovat kulturu můžete i se sklenkou lahodného vína v ruce! Ta totiž k návštěvě nejstarší vinařské oblasti Německa patří. Oblast Mosely je místem, kde vinnou révu pěstovali už Římané před dvěma tisíci lety. A prozkoumávání těchto dějin rozhodně nebude nudné. Strmé svahy, úchvatné výhledy na zákruty řeky, vinohrady a k tomu samozřejmě víno – to je ve zkratce oblast Mosely, jedné z třinácti vinařských oblastí Německa. Mosel nebo také Mosela se pyšní jedinečným mikroklimatem, díky kterému si světovou proslulost získaly zdejší odrůdy Müller-Thurgau, Ryzlink rýnský nebo Rulandské bílé. Pokud ale opravdu chcete poznat dějiny, sáhněte po odrůdě Elbling. Je to místní specialita, tuto vinnou révu tu pravděpodobně pěstovali už Římané.

Vinařská oblast Mosely je proslulá vynikajícím vínem i strmými vinicemi
Foto: Getty Images: Jörg Greuel/se svolením

Tipy redakce

Mosel je třetí největší vinařskou oblastí Německa a známá je nejen svým vínem, ale i vinicemi v příkrých svazích padajících k břehům řek Mosely, Saar a Ruwer. Najdete tu i nejstrmější vinici v Evropě.

Zdroj: Germany Travel, visitBerlin, hohenzollern-schloss.de, welterbe-bernau.de

Populární
články

Jsem to já?
TĚLO & MYSL

„Takhle (hrozně) přece nevypadám!“ Proč se na fotkách sami sobě nelíbíme, má svůj důvod. Je jím „expoziční efekt“

Autor: Mirka Dobešová
Virální trendy se v posledních měsících točí kolem Římského impéria – v (homoerotických) kontextech, jaké byste nečekali
AKTUALITY

Jak se naučit být mužem? Pánové mají jasno – k získání chlapáctví pomůže římská praxe „ručníkových chlapců“

Autor: Veronika Košťálková
Nová studie popisuje, jak klíčovou roli hrají ženy v udržování sociálních vazeb mužů. Obráceně to však už neplatí
LIDÉ

Muže trápí epidemie samoty. Bez ženské asistence se často „nevyvenčí“, tvrdí nová studie. Na vině je i mužský strach z nálepky gaye

Autor: Veronika Košťálková
Romantický polibek překvapivě není vlastní všem kulturám napříč světem
TĚLO & MYSL

Proč se lidé líbají? Zapomeňte na romantiku. Líbací praxe má docela nechutný (ale praktický) základ, zjistili vědci

Autor: Mirka Dobešová
Robert Čapek je přesvědčený, že naše děti nečeká ve škole nic dobrého. Proto se již mnoho let snaží o zásadní změny celého systému, školením učitelů počínaje
LIDÉ

„I když bude výuka o LGBTQ+ tématech ve školách povinná, většina učitelů to bude stejně ignorovat,“ říká „Líný učitel“ Robert Čapek

Autor: Michal Černý
„Nikdy rodičům neodpustím, že mě nutili studovat ‚smysluplný‘ obor,“ říká muž, který zápasí s každodenností. „Češi ničí dětem sny,“ dodává
LIDÉ

„Nikdy rodičům neodpustím, že mě nutili studovat ‚smysluplný‘ obor,“ říká muž, který zápasí s každodenností. „Češi ničí dětem sny,“ dodává

Autor: Irena Piloušková
Vybíráte si, kam letět v příštím roce na dovolenou? Napovědět vám může aktuální žebříček nejbezpečnějších destinací, který zohledňuje i respekt k LGBT+ lidem
CESTOVÁNÍ

Kde bude v roce 2025 nejvíc bezpečno pro vaši dovolenou? Žebříček vyhrála země, která jde v respektování LGBT lidí příkladem

Autor: Veronika Košťálková
Zakladatele české firmy Potten & Pannen - Staněk naplňuje hrdostí jak prodejna, která na adrese Vodičkova 2 sídlí už 34 let, tak loni otevřená prodejna v Cukrovanickém paláci, která za svůj koncept získala mezinárodní oceněnní
LUI BUSINESS

Od prodejny s vůní oběda až po nejlepší retail na světě. „Naší filozofií jsme se lišili už v roce 1992,“ má jasno Pavel Staněk

Autor: Veronika Košťálková
Jihokorejské feministické hnutí 4B získává v posledních dnech na popularitě i v USA
LIDÉ

„Američanky, je čas se poučit od Korejců a přijmout hnutí 4B“: Trumpovo vítězství vzedmulo novou vlnu odporu k nadvládě mužů

Autor: Michal Černý
Festival Queer Eye i letos přiveze zajímavé ženské hlasy: třeba berlínskou zpěvačku MADANII.
KULTURA

Blíží se Queer Eye. Pestrý festival, kde můžete tančit, besedovat, skládat hudbu, trénovat sebeobranu… Nebo klidně jen ležet!

Autor: Veronika Košťálková

E-Shop