Zpátky do devadesátek, a rovnou do zákulisí Vogue. Anna Wintour (osobně) oživuje kus módní historie v nové dokumentární minisérii
Za vším hledej Annu…
Naomi Campbell, Kate Moss, Tom Ford, Nicole Kidman, Sarah Jessica Parker, Victoria Beckham, Linda Evangelista, Marc Jacobs, Gwyneth Paltrow... Ve výčtu bychom mohli pokračovat ještě dlouho. A jak že si show zajistí spojení s nejprestižnějšími celebritami na planetě? Třeba tak, že zde pozici výkonné producentky nezástává nikdo jiný než žena, která se stala metonymií pro módu samotnou – Anna Wintour, dlouholetá šéfredaktorka časopisu Vogue. Ostatně, už v polovině prvního dílu zazní výstižné: „Slovo ‚ne‘ v Annině slovníku neexistuje.“
To v zásadě vystihuje samotnou podstatu časopisu i čerstvého pořadu: pokud jde o módu, stane se to, co Anna Wintour chce. Šestidílný seriál, na němž se podíleli také producenti Hamish Bowles, Edward Enninful a Tonne Goodman, začíná koncem osmdesátých let – tehdy tato ikonická šéfredaktorka převzala americký Vogue – a zkoumá módní průmysl prostřednictvím lesklých stránek časopisu.
Sundat si sluneční brýle? Ne, díky
Nejvýznamnější trendy tohoto desetiletí a vzestup hvězd, které v něm začaly zářit, zde komentují jak všichni klíčoví hráči v oboru, tak samotná Anna Wintour ve svých charakteristických slunečních brýlích (na žádost kameramanky si je odmítne sundat). Zrození supermodelky Naomi Campbell, vzestup grunge, oživení glamouru Johnem Gallianem, Tomem Fordem a značkou Gucci, termonukleární fúze hip hopu s módou i metamorfóza toho, co se nosí na červeném koberci – to vše zde analyzují samotní aktéři, kteří v těchto zásadních momentech měli prsty.
Od „heroin chic“ až po červený koberec
V minisérii vidíme také kulturní „momenty“ desetiletí: focení spodního prádla Kate Moss pro Vogue, jež spustilo vlnu strašidelného trendu „heroin chic“, šaty od Versaceho, které drželo pohromadě několik velkých spínacích špendlíků (Liz Hurley si je oblékla na premiéru filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb, což zapříčinilo sblížení Hollywoodu a módních domů), nebo žvýkačkově růžové šaty, v nichž se Gwyneth Paltrow objevila na Oscarech. Do každé epizody zřetelně prosakuje vliv Anny Wintour. Může návrháře objevit i svrhnout do propadliště módních dějin a jemně tlačí průmysl směrem, jímž by se podle ní měl ubírat.
Vítejte v archivu Vogue
Ještě nikdy jsme neměli možnost nahlédnout tak důkladně za oponu nejproslulejšího časopisu v historii. Snad nejpoutavějším prvkem jsou fascinující archivní záběry z přehlídkových mol a focení pod taktovkou Vogue – mimo jiné dokazují, že Anna Wintour skutečně má oči. Občas máte pocit, že sledujete film Ďábel nosí Pradu, ovšem natočený obyčejnou videokamerou.
Odvrácená strana módy
Dokument se nevyhýbá ani řešení obtížných témat – velmi pečlivě a citlivě například zpracovává dopady epidemie AIDS na módní průmysl. Na druhou stranu: část věnovaná škodlivým ideálům krásy, které se prosazovaly během 90. let, se dala zpracovat o něco zodpovědněji – nejspíš zde autoři měli uznat, že se dodnes stáváme svědky ničivého dědictví této éry, a ne se opřít jen o (vcelku bezstarostné) vzpomínky Kate Moss.
Když ale pomineme „heroin chic“, seriál je úžasně podmanivý. Šťavnatý, občas jízlivý, vždy plný drbů – a hlavně vyprávěný přímo z první ruky. Co víc taky čekat, když všemu šéfovala Anna Wintour, že?