Vousy jsou odvěký symbol mužnosti. Trápí vás jejich úbytek? Nepanikařte, dnes si vousy můžete nechat jednoduše vytetovat
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Vousy jsou odvěký symbol mužnosti. Trápí vás jejich úbytek? Nepanikařte, dnes si vousy můžete nechat jednoduše vytetovat

Jsou pro vás vousy natolik důležitou součástí těla, že byste byli schopni podstoupit i lehce nepříjemný zákrok, aby vám „zůstaly“? Pro mnoho mužů představují vousy nejen výrazný módní prvek, ale také symbol mužnosti a vyjádření osobní identity. V případě řídnoucích nebo nerovnoměrně rostoucích vousů nabízí moderní kosmetická procedura řešení, které dokáže znovu vytvořit plný a přirozený vzhled.
Michal Černý Autor
25. 6. 2024

Vousy byly po tisíce let symbolem mužnosti a prestiže a zejména ve starších obdobích hrály významnou roli ve společenských strukturách. Starověcí Egypťané považovali vousy za znak královské hodnosti a nosili falešné brady jako symbol moci, v antickém Řecku a Římě byly považovány za znak filozofů a mudrců, v období středověku nosili rytíři a králové dlouhé vousy jako znak odvahy a mužnosti.

V moderní době se na vousy, pokud je člověk nosí, opět začíná nahlížet jako na jednu z nejdůležitějších součástí obličeje, a to nejen jako vyjádření osobního stylu a individuality, ale také jako módní doplněk. Vousy mohou být různých tvarů a stylů, od plných a hustých bradek po jemně upravené kníry. Muži po celém světě pečují o své vousy s velkou péčí, používají různé oleje, balzámy a jiné kosmetické produkty k dosažení požadovaného vzhledu. 

Až se skoro zapomíná na fakt, že mají i čistě praktický význam. Vousy chrání pokožku před UV zářením, což může snížit riziko rakoviny kůže. Dále mohou pomoci lépe zachytit alergeny a prach, čímž chrání naše dýchací cesty. V neposlední řadě také pomáhají udržovat obličej v teple v chladnějších podmínkách. Některé studie dokonce naznačují, že vousy mohou mít pozitivní vliv na psychologickou pohodu některých mužů, protože jim dodávají určitý druh sebevědomí. 

Tetování vousů

Tetování vousů, známé také jako mikroblading (nebo micropigmentation), je relativně nová metoda, která vznikla, kromě výše uvedených důvodů, jako odpověď na potřebu dosáhnout plného a hustého vzhledu vousů bez nutnosti každodenního holení a úprav. Metoda se inspirovala mikrobladingem obočí, což je technika, která se používá k vytváření jemných, přirozeně vypadajících čar, které napodobují vzhled skutečných chloupků.

<Path> Nový trend Instagramu se bude chlapům líbit hlavně z filosofického pohledu: V hlavní roli jsou prsa a jídloZdroj: Instagram

Tetování vousů se začalo poprvé používat na počátku 21. století, konkrétně kolem roku 2010, kdy se estetická medicína a kosmetické procedury jako celek začaly rychle rozvíjet. Prvními místy, kde se tato tetchnika začala hojně objevovat, byly velké městské oblasti jako New York, Los Angeles či Londýn. Postupem času se rozšířila i do dalších částí světa, a to zejména díky pozitivním recenzím a trendování na sociálních sítích.

Tetování vousů je precizní a detailní procedura, která zahrnuje několik kroků:

Konzultace a příprava: Před samotným tetováním je důležitá konzultace s odborníkem. Během této fáze klient a specialista proberou požadovaný vzhled, tvar a hustotu vousů. Specialista také provede analýzu pokožky a přirozeného růstu vousů, aby mohl navrhnout optimální plán.

Navrhování tvaru: Poté, co je dohodnut finální vzhled, specialista nakreslí obrys vousů na obličej klienta pomocí speciální tužky. Tento krok je klíčový, protože umožňuje klientovi vidět, jak bude tetování vypadat, a provést případné úpravy před začátkem procedury.

Tipy redakce

Aplikace anestetika: Pro minimalizaci nepohodlí je na pokožku naneseno lokální anestetikum. To pomáhá snížit bolestivost a zajišťuje, že proces bude pro klienta co nejpříjemnější.

Tetování: Samotné tetování je prováděno pomocí speciálního mikrobladingového pera, které má jemné jehly. Tyto jehly jsou používány k aplikaci pigmentu do horní vrstvy kůže, čímž se vytváří jemné čáry napodobující přirozený růst vousů. Specialista pracuje pečlivě, aby zajistil přirozený vzhled a správnou orientaci jednotlivých chloupků.

Kontrola a opravy: Po dokončení tetování je provedena kontrola, aby bylo zajištěno, že všechny oblasti jsou rovnoměrně pokryty a vzhled odpovídá očekáváním klienta. Pokud je potřeba, mohou být provedeny drobné opravy.

<Path> Haulsteři: Nový životní styl mladých, který jim umožňuje „pracovat“ jako konzumenti. Věděli jste, že se dá uživit tím, že si kupujete hezké věci?Zdroj: fotografií: Instagram

Po-procedurální péče: Po dokončení tetování je klient instruován o důležité následné péči. To zahrnuje doporučení, jak se vyhnout infekcím, jak pečovat o pokožku během hojení a jak dlouho se vyhnout určitým aktivitám, jako je vystavení přímému slunci nebo návštěva sauny.

Proces hojení obvykle trvá několik týdnů. Během této doby je důležité dodržovat všechny pokyny pro následnou péči, aby se minimalizovalo riziko infekce a zajistil se co nejlepší výsledek. Po prvním hojení je často doporučeno provést kontrolní návštěvu, během které může být provedena další úprava tetování. Tetování může vydržet několik let, ale protože pokožka přirozeně obnovuje své buňky, pigment postupně bledne. Proto může být nutné po několika letech provést retuš, aby se udržel požadovaný vzhled.

Tetování vousů je v podstatě stejný proces jako tetování obočí
Foto: Adobe Stock

Průzkumy a statistiky

Podle statistik z roku 2022 je největší poptávka po tetování vousů v Jižní Koreji, kde muži kladou velký důraz na vzhled a pečlivě upravené vousy jsou vnímány jako symbol úspěchu. V Japonsku se tento trend také rychle šíří, přičemž mnoho mužů se rozhoduje pro tetování vousů jako způsob, jak zvýšit svou atraktivitu a sebevědomí.

Podle průzkumu provedeného v roce 2020 Americkou společností pro estetickou plastickou chirurgii (ASAPS) se počet mužů podstupujících tetování vousů zvýšil o 15 % oproti předchozímu roku. Tento nárůst ukazuje, že stále více mužů hledá alternativní způsoby, jak dosáhnout požadovaného vzhledu.

Další průzkum provedený v roce 2021 ve Spojeném království ukázal, že až 30 % mužů ve věku mezi 25 a 45 lety uvažuje o tetování vousů jako o možnosti zlepšení svého vzhledu. Tento trend je zřejmý i v sociálních médiích, kde hashtagy jako #beardtattoo a #micropigmentation mají tisíce příspěvků a sledujících.

Tipy redakce

A nakonec podle průzkumu z roku 2023 provedeného společností pro výzkum trhu Mintel, se tetování vousů stalo jednou z nejrychleji rostoucích estetických procedur pro muže. Průzkum ukázal, že více než 40 % mužů ve věku 18 až 35 let uvažuje o této proceduře jako o způsobu, jak zlepšit svůj vzhled a zvýšit své sebevědomí. Tento trend je patrný zejména v městských oblastech, kde je kladen velký důraz na osobní image.

Výhody a nevýhody tetování vousů

Tetování vousů nabízí několik výhod. Především umožňuje mužům dosáhnout přirozeně vypadajícího, plného vousu bez nutnosti každodenní úpravy. Proces je relativně rychlý a výsledky mohou vydržet několik let, což činí tuto metodu ekonomicky výhodnou v dlouhodobém horizontu. Další výhodou je, že tetování vousů může být přizpůsobeno individuálním potřebám a preferencím, což znamená, že každý klient může získat jedinečný vzhled, který nejlépe odpovídá jeho tváři a stylu.

<Path> Nerostou vám vousy, ale toužíte po hustém plnovousu? Zahajte „útok“ testosteronem, abyste růst vousů podpořili. Nebo zkuste stovky jehelZdroj: ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, themancave.thebeardstruggle.com, clevelandcinic.org, medicalnewstoday.com,

Na druhou stranu, tetování vousů má i své nevýhody, stejně jako u jakéhokliv jiného tetování. Proces může být bolestivý a vyžaduje určitou dobu na zotavení. Existuje také riziko infekce nebo alergické reakce na pigmenty. Navíc, pokud není tetování provedeno správně, výsledky mohou vypadat nepřirozeně. Dalším potenciálním problémem je, že tetování vousů není trvalé a po několika letech může být nutné opakování celé procedury.

I když tato metoda není bez rizik, s rozvojem technologií a zlepšováním technik tetování můžeme očekávat, že tento trend bude pokračovat a možná se stane v budoucnosti naprosto standardní kosmetickou procedurou. 

Zdroj: grizzlyadam.co.uk, medium.com, plasticsurgery.org, cdn.theaestheticsociety.org

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop