10 zajímavostí o tetování, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

10 zajímavostí o tetování, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli

Tetování, umění vryté do kůže, se objevuje na lidském těle již celá tisíciletí. Co všechno o něm ale vlastně víte? V tomto článku odhalíme deset méně známých faktů o tetování, které mohou překvapit i ty, kteří si myslí, že o této formě tělesného umění vědí již vše. Od historických kuriozit přes technologické inovace až po nečekané sociální aspekty.
Michal Černý Autor
25. 4. 2024

1. Historie tetování sahá až do doby ledové

Nejstarší známé tetování bylo objeveno na mumii pojmenované Ötzi, také známé jako „ledový muž“. Tato mumie byla nalezena v Alpách na hranici mezi Itálií a Rakouskem a její stáří je odhadováno na více než 5 300 let.

Ötzi měl více než 60 tetování rozprostřených po těle. Tyto značky byly identifikovány jako skupiny svislých a vodorovných čar a křížů a některé byly umístěny na místech, kde Ötzi trpěl dle vědců bolestmi, což je vedlo k teorii, že tetování mohlo mít terapeutický účel spojený s léčením nebo magií. Inkoust použitý pro tetování se skládal z jemného uhlíkového prášku, což naznačuje, že i primitivní metody mohly být poměrně sofistikované.

2. Starověký Egypt a ženy

V Egyptě bylo tetování běžné zejména u žen, což dokládají enormní nálezy jejich tetovaných mumií, u kterých byly objeveny tetované symboly a vzory spojené s různými božstvy, především na pažích, nohách a břiše. Vědci se domnívají, že tetování mohlo sloužit jako forma duchovní ochrany pro ženy během rituálů, nebo jako označení určitého sociálního statusu či role v náboženském životě.

Kromě rituálního a symbolického významu se zdá, že tetování mohlo mít také terapeutický účel. Umístění některých tetování na místech s vysokou mírou vzniků bolestí, kupř. klouby, naznačuje, že tetování mohlo být používáno jako forma starověké akupunktury nebo jako způsob, jak zmírňovat bolest či nemoc.

3. Práškové tetování

Tato metoda byla používána v tradiční japonské kultuře. Práškové tetování, známé jako „irezumi“, bylo prováděno pomocí techniky podobné sítotisku. Inkoust se nanášel na kůži skrze hedvábnou síť, což umožňovalo vytvářet složité a detailní vzory s vysokou přesností. Tato metoda byla původně vyvinuta pro dekorativní účely a byla populární mezi vyššími třídami společnosti, zejména mezi samuraji, kteří často používali tetování jako symbol svého statusu a identity.

<Path> „Vezmeš si mě?“ aneb zásnubní tradice: Ve kterém koutě světa se plní úkoly jako v pohádkách a kde se namísto prstenu nabízí zlato?Zdroj: theheartbandits.com, sbs.com.au, scotsman.com, harsanik.com, claddaghdesign.com, frenchbedroomcompany.co.uk, culturalindia.net, bangkokcondofinder.com

Práškové tetování nebylo jen uměleckým projevem, ale mělo také rituální a symbolický význam. Vzory často zahrnovaly tradiční japonské motivy, jako jsou draci, vlny, květiny sakury nebo scény z japonských mýtů a legend.

Tetování v Japonsku však postupně nabralo i negativní konotace, zejména v obdobích, kdy byly západní vlivy považovány za nežádoucí a vláda se snažila potlačit tradiční praktiky. V moderním Japonsku se tetování stalo znovu populární, ale stále se tam s ním pojí jisté sociální stigma, což je částečně dědictví starších období a asociací s organizovaným zločinem, zejména s japonskou mafií Yakuza, které tetování hojně využívá.

Tipy redakce

4. Využití v medicíně

Tetování se často používá v onkologii k označení přesných oblastí, kde má být aplikována radioterapie. Malé tečky nebo značky pomáhají lékařům zaměřit radiaci na správné místo s vysokou přesností, což je zásadní pro efektivní léčbu rakoviny bez zbytečného poškození okolních zdravých tkání.

U žen, které podstoupily mastektomii jako součást léčby rakoviny prsu, může tetování nabídnout možnost rekonstrukce bradavek. Tato technika zahrnuje tetování oblasti prsu, aby vizuálně simulovala přirozený vzhled bradavky a jejího okolí, což může významně pomoci v obnově tělesného obrazu a sebeúcty pacientky.

V některých případech si lidé nechávají tetovat důležité zdravotní informace, jako jsou alergie, chronické nemoci nebo kontaktní údaje pro nouzové situace. Pro lidi s určitými zdravotními stavy, jako je diabetes nebo epilepsie, může být tetování trvalou alternativou k nošení medicínských náramků, které mohou být snadno ztraceny nebo poškozeny. Tetování se též zkoumá k využití pro monitorování zdravotního stavu. Vyvíjejí se například „chytré inkousty“, které mohou měnit barvu v závislosti na změnách chemie těla, jako je pH nebo hladina glukózy, což umožňuje neinvazivní sledování zdravotních parametrů.

5. UV tetování

Fluorescenční tetování, spíše známé pod označením UV či „neviditelné“, využívá speciální inkoust, který se pod běžným světlem jeví jako průhledný nebo velmi slabě viditelný, ale pod UV světlem září jasnými barvami. Tato technika poskytuje unikátní možnost pro ty, kteří chtějí mít tetování, ale mají jej zakázáno třeba v práci.

Někteří lidé volí fluorescenční tetování zejména pro speciální příležitosti jako jsou noční kluby nebo festivaly, kde UV světla běžně používají.

<Path> Z dějin erotiky: Pornografie vznikla až v devatenáctém století, nemravné obrázky ale kreslili už pralidéZdroj: Cracked, TvTropes, PCWorld

6. Biometrický identifikátor

Tato inovativní aplikace využívá jedinečnosti tetování pro identifikační a bezpečnostní účely v rámci moderních technologických řešení. Biometrické systémy, které tradičně využívají otisky prstů, obličejové rozpoznávání nebo skenování sítnice, nyní mohou zahrnovat i skenování tetování. Díky pokročilému softwaru pro rozpoznávání obrazu lze detailní a unikátní vzory tetování použít pro ověření identity osoby.

Tipy redakce

V bezpečnostních systémech, kde je důležité rychle a přesně ověřit identitu jedince, může tetování poskytovat další vrstvu autentizace. Tetování též může pomoci v identifikaci neznámých těl nebo osob během policejního vyšetřování, kde jiné formy identifikace selhaly, nebo nejsou dostupné. V případě katastrof, kdy mohou být tradiční doklady ztraceny nebo zničeny, může být tetování užitečným nástrojem pro identifikaci obětí nebo přeživších.

7. Kosmické tetování

Tohle je současný trend, kdy si lidé nechávají na tělo aplikovat obrazy kosmických úkazů a vesmírných objektů získaných díky moderní astronomii. Tento druh tetování kombinuje umění a vědu tím, že přenáší úchvatné vizuály vesmíru, jako jsou galaxie, hvězdné mlhoviny, planety a černé díry, přímo na kůži. Nadšenci pro vesmír tímto způsobem vyjadřují svůj obdiv k nekonečnému vesmíru a jeho tajemstvím. Tato tetování jsou často inspirovány obrázky pořízenými teleskopy, jako je Hubbleův vesmírný dalekohled, který poskytuje jedny z nejdetailnějších a nejbarvitějších snímků vesmírných fenoménů.

Pro mnohé lidi tato tetování symbolizují větší perspektivu existence, připomínku naší malosti v obrovském vesmíru nebo fascinaci nekonečnem a neznámým. Kosmická tetování mohou sloužit jako každodenní inspirace pro osobní nebo profesionální zájem o astronomii a kosmický výzkum.

8. Sexuální aktivita

Průzkumy naznačují, že lidé s tetováním jsou často sexuálně aktivnější než ti, kteří tetování nemají, což může mít několik důvodů.

Tetování může posílit sebevědomí nositelů, což se může projevit i ve větší otevřenosti a sebejistotě v intimních situacích. Lidé s tetováním se mohou cítit více v souladu se svým tělem a jsou ochotnější toto tělo sdílet a vyjadřovat skrze něj svou osobnost. Tetovaní jedinci mohou být také vnímáni jako více avantgardní a otevření novým zážitkům, což může zvýšit jejich přitažlivost v očích potenciálních partnerů.

<Path> V boji s plasty je recyklace až poslední – ne však nejlepší – varianta. Je řešením „jedlá“ voda?Zdroj: skippingrocklabs.com, independent.co.uki

Lidé s tetováním se často pohybují v sociálních skupinách, které jsou liberálnější v otázkách sexuality. Příslušnost k těmto skupinám může vést k liberálnějším sexuálním normám a chování. Tetování může sloužit jako forma komunikace určitých sexuálních preferencí, zájmů nebo identit, což může usnadnit navazování kontaktů s potenciálními sexuálními partnery, kteří sdílejí podobné hodnoty nebo zájmy.

9. Interaktivní tetování

Díky pokročilému technologickému vývoji lze dnes vytvářet tetování, která mohou například reagovat na změny v těle a interagovat s různými chytrými zařízeními. Interaktivní tetování totiž může obsahovat senzory, které monitorují vitální funkce jako teplotu těla, hladinu glukózy v krvi, nebo dokonce krevní tlak. Tyto údaje mohou být následně přenášeny do chytrého zařízení, což umožňuje uživatelům průběžně sledovat svůj zdravotní stav.

Některá interaktivní tetování mohou měnit barvu nebo vzor v závislosti na změnách v tělesném nebo emocionálním stavu nositele. Například mohou reagovat na změny v teplotě těla nebo na chemické signály, což může sloužit jako indikátor emocionálního rozpoložení nebo zdravotního stavu.

Některá tetování jsou schopná komunikovat s externími zařízeními prostřednictvím NFC (Near Field Communication) technologie, což umožňuje například ovládat chytrá domácí zařízení, nebo dokonce platit v obchodech.

K tetování patří i různé stupně bolesti, a to jak při jeho tvorbě, tak hlavně jeho odstraňování. I proto se neustále vyvíjí metody, jak tuto bolest co nejvíce zmírnit
Foto: Adobe Stock

10. Nové metody odstranění

Ačkoliv se ve společnosti tetování stává čím dál více akceptovaným, existuje pořád mnoho lidí, kteří se ho z mnoha důvodů snaží zbavit. Díky tomu se vyvíjí neustále nové a méně bolestivé metody jeh odstranění. Mezi ně patří pikosekundový laser, jenž využívá ultrakrátké laserové pulsy, které rozkládají inkoust na mnohem menší částice než tradiční Q-switched lasery. To umožňuje efektivnější odstranění tetování s menším počtem ošetření. Existuje i Fázový nanosekundový laser, který umožňuje lépe cílit na různé barevné pigmenty a je účinnější pro odstranění barevných tetování, která byla dříve těžké odstranit.

Dále tu je léčba na bázi krémů, které mohou postupně bělit tetování pomocí chemických látek, které rozkládají inkoust pod kůží. Tato metoda je stále ve výzkumné fázi. Zajímavou možností jsou na konec zvukové vlny, kde se využívají akustické vlny k rozbíjení inkoustových částic na tak malé fragmenty, že je může tělo přirozeně vyloučit. Tato metoda je také ve fázi výzkumu a testování.

Zdroj: Autor, smithsonianmag.com, scholarlycommons.hcahealthcare.com

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Vztahy s otcem nejsou po coming outu ideální
LIDÉ

„O tom, že jsem gay, mám podle mámy raději mlčet. Podle táty je moje orientace nepřirozená,“ popisuje mladík svůj coming out

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Trápí-li vás dlouhodobě neobvyklý zápach moči, rozhodně nic nepodceňujte a okamžitě zajděte k lékaři
TĚLO & MYSL

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Zážitek z porna může být natolik intenzivní, že ho můžeme začít vnímat jako realitu a být zklamaní z toho, že to pak ve skutečnosti funguje úplně jinak
TĚLO & MYSL

Přestaňte si ničit sebevědomí i tělo na základě toho, co vidíte v pornu. Jeho obsah slouží čistě pro zábavu, není to vzdělávací dokument

Autor: Redakce

E-Shop