Jak vypadá dokonalý mužský zadek? Kuriózní studie odhalila, jaká pozadí jsou nejatraktivnější
Líbí se vám vaše pozadí? Vzhledem k tomu, že máme většinou tendenci být se svým tělem nespokojení, bude odpověď nejspíš ne či něco v tom smyslu, že nějaké malé vylepšení by to chtělo. Což potvrzuje i skutečnost, že stále více lidí nechává své tělo přiblížit k dokonalosti pomocí kosmetických zákroků a plastické chirurgie.
Popularitě se ovšem netěší jen vylepšování obličeje, ale pozornost se věnuje také „zadním tvářím“. Gluteální augmentace je zákrok, který zadek zvětšuje, lifting ho zase pozvedává. Oblibu těchto postupů navíc plastičtí chirurgové zaznamenávají nejen u žen, ale také u mužů. Jak ale takový dokonalý mužský zadek vlastně vypadá?
Přesně to si položila za cíl zjistit americká studie z loňského listopadu. „Naše studie je jednou z prvních, které se zaměřily na to, jak vypadají ty nejatraktivnější mužské hýždě,“ uvedl vedoucí autor studie doktor Ashit Patel, plastický chirurg z Duke University a člen Americké společnosti plastických chirurgů (ASPS). „Věříme, že tato zjištění pomohou během diskuzí s pacienty, kteří uvažují nad vylepšením pozadí, a budeme se podle nich moct orientovat při snaze dosáhnout optimálních výsledků a spokojenosti u našich pacientů.“
Názory z internetu
Studie měla podobu internetového průzkumu. Její autořili využili služby Mechanical Turk od společnosti Amazon, přes kterou se jim podařilo oslovit skupinu 2095 lidí. Přibližně 60 % respondentů byli muži a asi jedna polovina respondentů byla ve věku od 25 do 34 let. Všichni dostali za úkol posoudit atraktivnost několika mužských zadků.
Participanti dostali přehled několika obrázků, na nichž byly snímky pánského pozadí digitálně upravené tak, aby představovaly celou škálu velikostí a objemů. Jednotlivé varianty byly také zachyceny v několika úhlech. Úkolem bylo vybrat ty, které dotyční považují za nejhezčí.
Ani málo, ani moc
Jelikož se říká, že zlatá je ta střední cesta, možná vás nepřekvapí, že také u mužských zadků volili hodnotitelé jako nejhezčí ty, které příliš nevybočovaly od velikostního průměru. „Hodnotitelé z naší studie si myslí, že nejhezčí zadek by neměl být příliš plochý, ale neměl by ani příliš vyčnívat,“ uvedl doktor Patel. A to samé platí i pro jeho šířku. „Hýždě by neměly být příliš široké a měly by si zachovat charakteristický ďolíček.“
Ďolíčky nejen ve tváři
O jakém ďolíčku je řeč? Je to ta boční prohlubeň, která se zvýrazní, když hýždě pevně zatnete. Odborně se nazývá trochanterická deprese a pro krásu mužských zadků se ukazuje jako nezbytná. „[Ideálním tvarům] odpovídá mírná hýžďová projekce v bočním a šikmém pohledu, s užší šířkou hýždí a definovanou trochanterickou depresí v zadním pohledu. Ztráta trochanterické deprese byla spojena s nižším skóre,“ říkají autoři výzkumu. Jinak řečeno: Aby byl mužský zadek atraktivní, nesmí být příliš kulatý a baculatý.
Což je něco, čím se ideál mužského zadku liší od ideálu ženských pozadí, která zkoumaly některé předchozí studie. Nejkrásnější ženské pozadí je podle většinového názoru kulaté a plné. Jak autoři výzkumu poukázali, je tento rozdíl významný zejména pro transgender pacienty, pro něž může být plastika hýždí součástí fyzické tranzice.
Názorová shoda
Sice se říká, že krása je v očích pozorovatele a že kolik lidí, tolik chutí, jak ale ukázala zmíněná studie, když přijde na mužská pozadí, naše chuť na ně – teda, ehm, náš vkus – se zase tak moc neliší. V podskupinách rozdělených podle regionu, rasy, sexuální orientace, oblasti zaměstnání nebo zájmu o sport sice určité rozdíly existují, ale celkově panuje více méně shoda. Zajímavé navíc je, že se na ideálním mužské zadku shodnou jak ženy, tak i muži.
Zdroj: GiphyZadek na míru
Jestli chcete oslnit své okolí dokonale vytvarovaným pozadím, ale příroda vám ho nenadělila, nemáte sílu, čas nebo chuť strávit desítky hodin v posilovně nebo se vám nedaří dosáhnout kýžených proporcí, ani když cvičíte a udržujete super fit jídelníček, může vám pomoct plastika. Nabídnout zákazníkům kvalitní péči a relevantní data bylo ostatně jedním z cílů „hýžďové studie“. Nejčastější plastické operace pozadí jsou dvě: lifting a augmentace.
Lifting je pozvednutí pozadí. Jeho cílem je dodat hýždím definovanější tvar a odstranit problém lidově známý jako povislý zadek. Ten se může dostavit, třeba když výrazně zhubnete. Lifting se provádí pomocí řezu přes celou šířku zad těsně nad horní hranicí zadku. Následně se pak kůže zadku popotáhne, její přebytky spolu s nadbytečnou tukovou tkání se odstraní a rána se znovu sešije. Rekonvalescence vyžaduje nošení podpůrného oděvu, fyzickou opatrnost a samozřejmě také patřičné ošetřování jizvy, aby byla co nejvíce neviditelná.
Lifting samotný ovšem zadek nevytvaruje do stran, zde je třeba sáhnout po augmentaci. Té existuje řada variant podle toho, co se použije jako materiál přidávající objem. Velmi oblíbený je transfer vlastního tělesného tuku, známý také jako „Brazilian butt lift“. Tuk se získá liposukcí z jiné části těla a následně se aplikuje do pozadí. Výsledkem je tak nejen kulatější zadek, ale třeba také ploší břicho.
Další možností je také aplikace silikonu, a to formou injekcí či implantátů. Tato metoda dokáže zvětšit zadek nejvýrazněji. Naopak velmi jemné tvarování se provádí pomocí výplňového materiálu Sculptra, který si tělo postupně přemění na kolagen. Možné je tak dosáhnout ale jen nepatrných změn. Dočasné změny pak udělají hydrogelové injekce. Jde o finančně atraktivní metodu, materiál se ovšem postupně vstřebává. Což může být ale i výhoda.
Vůbec nejlepší je ovšem být spokojený se zadkem takovým, jaký prostě máme. Jen se to někdy snadnějši řekne než udělá.