Jak na obličej mladší o 20 let? Nechte si ho sloupat kyselinou. Videa ze sociálních sítí ukazují neuvěřitelné výsledky chemického ošetření
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Jak na obličej mladší o 20 let? Nechte si ho sloupat kyselinou. Videa ze sociálních sítí ukazují neuvěřitelné výsledky chemického ošetření

Ošetření kyselinou karbolovou neboli fenolem vás zbaví vrásek, jizev a dalších nedokonalostí, takže budete vypadat i o dvacet let mladší. Doslova vám totiž sleze kůže. Efektivita chemického zákroku je ovšem vykoupena dramatickým průběhem, kdy nemůžete mezi lidi.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
9. 4. 2024

Omlazovacích možností existuje v kosmetickém průmyslu nespočet. Zatímco některé jsou spíš marketingový tah, jiné mají opravdu jasně viditelné výsledky. Patří mezi ně i chemický peeling pomocí fenolu neboli kyseliny karbolové. Obličej vám po něm omládne i o dvacet let, procedura je to ale extrémní.

Vybavíte si nasládlý pach v nemocnici nebo vůni starých lahviček s inkoustem? Tak přesně to je fenol, známý také jako kyselina karbolová. Je to bezbarvá jedovatá látka, která má antiseptické vlastnosti, pro které se používá jako dezinfekce (odtud ten typický pach v nemocnicích). Kromě dalšího chemického využití při výrobě léčiv, barev na vlasy, krémů nebo přípravků na opalování, se fenol používá také jako speciální exfoliant – látka pro odstraňování odumřelé kůže. Je to totiž mimořádně dráždivá chemikálie. Přesně z toho důvodu jde ovšem o kontroverzní a náročný zákrok. Pojďme si to ale vysvětlit popořádku.

Není peeling jako peeling

Peeling, neboli odstranění (doslova „oloupání“) odumřelých vrstev kůže, známe všichni. Méně lidí už ale ví, že kromě abrazivních peelingů v podobě různě drsných „krémů“ a past, které kůži jemně obrousí, existují i peelingy chemické. Ty odumřelé buňky odstraní tak, že uvolní spojení mezi nejhornějšími vrstvičkami kůže a tím zbytkem a umožní jejich odstranění a odkrytí zdravější a krásnější pleti pod nimi.

Chemické peelingy existují různě silné. Některé si můžete koupit i v drogerii a udělat si je sami doma. Látky, které takto účinkují, mohou být dokonce součástí i různých pleťových masek a podobných přípravků. Jelikož jde o látky slabé (a tudíž bezpečné pro domácí použití), jsou relativně „slabé“ i jejich výsledky. Intenzivnější chemikálie mají naopak efekt výraznější, jejich použití ale není tak jednoduché, je nepříjemné a může vyžadovat třeba návštěvu kosmetického salonu.

A pak je tady fenol.

Extrémní výsledky za extrémní cenu

„Fenolový peeling je jedním z nejsilnějších [chemických] peelingů vůbec,“ říká newyorská dermatoložka Blair Murphy-Rose. Vlastně je tak silný, že jeho použití někdy vyžaduje podání nitrožilních sedativ, protože bolest z působení je taková, že nestačí ani předem aplikovaný znecitlivující krém. Proč to bolí?

Fenol je kyselina. Leptá kůži. Její použití je vlastně kontrolovaně vytvořené zranění velké plochy kůže, která se tím donutí k hluboké obnově. „Je to hluboký a agresivní druh chemického peelingu, který způsobuje odumření a sloupání celé pokožky a také části škáry,“ vyjmenovává doktorka Murphy-Rose části kůže, které fenol zasahuje.

<Path> Odhalte tajemství věčného mládí v pražském atelieru značky La Prairie. Tu si zamilovala Madonna i Roger FedererZdroj: Glamour Distribuce

Pokožka (epidermis) je nejhornější kožní vrstva silná asi 0,3–1,5 mm (podle místa na těle) a její primární funkcí je ochrana toho, co je pod ní. Škára je prostřední vrstvou kůže a nacházejí se v ní cévy a nervy. Její poškození proto pochopitelně bolí. Jelikož fenol ale působí až tak hluboko, dokáže vymazat i kožní nedostatky, na které jsou jiné nechirurgické zákroky krátké.

Peeling fenolem umí odstranit hluboké vrásky, jizvy po akné nebo poškození sluncem. Jelikož je ale zákrok extrémně náročný, používá se dnes většinou až jako poslední možnost a přednost se dává méně invazivním procedurám. Dříve však byl tento typ peelingu poměrně běžný. V devadesátých letech ho ovšem začaly nahrazovat moderní ošetření laserem, která umí také efektivně vyhlazovat nerovnosti a jsou mnohem bezpečnější a jednodušší.

Průběh fenolového peelingu

Jak už jsme řekli, ošetření fenolem není nic, co si můžete udělat doma. Tahle látka totiž patří jen do rukou lékařů a vyžaduje velmi přesné použití. Navíc je třeba také monitorovat tělesné funkce, protože předávkování fenolem může mít velmi negativní dopad na srdeční aktivitu.

Během ošetření pak dermatolog postupně nanáší rozpuštěný fenol na jednotlivé části obličeje, kde ho nechá asi 15 minut působit a zase ho odstraní. Například nejprve na čelo, počká, odstraní, potom na jednu tvář, počká, odstraní, a tak dále. Malé části se volí jednak proto, aby se snížilo riziko srdečního selhání, jednak proto, aby játra a ledviny měly čas vstřebaný jed vyloučit a nedošlo k otravě.

Tipy redakce

Vzhledem k tomu, jak moc ošetření bolí – asi jako silné spálení sluncem – se používá lokální injekční anestezie a také nitrožilní nebo orálně podávaná sedativa.

Teprve pak následuje ale to nejhorší. Fenol totiž donutí tělo, aby odloučilo horní vrstvy kůže. Což znamená že se nejprve začne loupat pokožka a následně, po asi jednom týdnu, se celá ošetřená oblast pokryje strupem – doslova. Můžete tedy zapomenout, že byste chodili do práce nebo vůbec mezi lidi. Jakmile se strup začne loupat, odhalí růžovou a novou kůži.

Jak to vypadá, můžete vidět na videu níže. Výsledek je fascinující, jak ale doktor Ricky Brown ve videu komentuje, „s fenolem musíte být velmi opatrní, protože se může objevit srdeční arytmie“. Látka je totiž jedovatá pro srdeční sval.

Rekonvalescence po fenolovém peelingu trvá minimálně 2–3 týdny, může být ale delší. Navíc je třeba se vyhýbat slunci a obličej během hojení správně ošetřovat, aby nedošlo ke zjizvení nebo špatné pigmentaci. Výsledky jsou ale doživotní a můžete s nimi omládnout téměř k nepoznání. Pokud na sociálních sítích zapátráte s heslem phenol peel, najdete spoustu dalších záběrů, které vás o výsledku přesvědčí.

Zdroj: allure.com, instagram.com, womenshealthmag.com, wikipedia.org, wikiskripta.eu

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Vztahy s otcem nejsou po coming outu ideální
LIDÉ

„O tom, že jsem gay, mám podle mámy raději mlčet. Podle táty je moje orientace nepřirozená,“ popisuje mladík svůj coming out

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Trápí-li vás dlouhodobě neobvyklý zápach moči, rozhodně nic nepodceňujte a okamžitě zajděte k lékaři
TĚLO & MYSL

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Zážitek z porna může být natolik intenzivní, že ho můžeme začít vnímat jako realitu a být zklamaní z toho, že to pak ve skutečnosti funguje úplně jinak
TĚLO & MYSL

Přestaňte si ničit sebevědomí i tělo na základě toho, co vidíte v pornu. Jeho obsah slouží čistě pro zábavu, není to vzdělávací dokument

Autor: Redakce
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko

E-Shop