Pánské korzety nejsou jen výsadou dandyů z 19. století. Pořídit si ho můžete i dnes. S čím vám dokáže pomoct a jak ho správně nosit?
Straight friendly
Zdroj: Wikimedia Commons / Haabet / se svolením

Pánské korzety nejsou jen výsadou dandyů z 19. století. Pořídit si ho můžete i dnes. S čím vám dokáže pomoct a jak ho správně nosit?

Vynalezeny byly pro ženy, jejich výhody si ale oblíbili i mnozí mužové. Svou největší slávu si pánské korzety užily v 19. stolení, rozhodně ale nejsou jen otázkou minulosti. Korzet pro muže je pomůcka, kterou ocení také nejeden soudobý elegán.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
4. 4. 2024

Spojení pánský korzet může na neznalého laika působit jako věc, která zaručeně patří do temných sklepení milovníků prapodivných fetišů, jenže to je jenom jeden velmi okrajový případ. Korzety pro muže existují už dlouhou dobu. Ty nejranější sloužily jako zdravotnické prostředky, jako oděvní doplněk se ale objevily už v 16. století na francouzském dvoře. Výzkumy ale dokazují, že nešlo jen o extravagantní záležitost smetánky. Korzety totiž nosili i někteří muži v námořnictvu.

Proč i vojáci sahali po něčem tak ženském, jako je korzet? Protože ženský je jen korzet pro ženy. Ty armádní sloužily mnohem víc jako vzpěračské pásy – dávaly oporu spodní části trupu a pomáhaly s jeho držením.

„V 19. století začala být mezi muži populární specifická silueta. Byla to široká kulatá hruď zužující se do malého vytvarovaného pasu. Jak toho muži dosáhli? Ano, správně, korzetem,“ vysvětluje módní historička Bernadette Banner. „Jde o fenomén, který byl známý jako dandysmus,“ pokračuje a dodává, že šlo spíše o výjimku u těch největších módních fajnšmekrů. Dadyové byli muži, kteří upřednostňovali svůj vzhled, eleganci, potrpěli si na fyzicky nenáročné aktivity a preferovali intelektuální nebo umělecké záliby. A skutečnost, že někteří nosili kvůli módě korzety, byla samozřejmě vysmívaná. „Karikatury naznačovaly, že dandyové byli považování za slabé a v rozporu s viktoriánskými představami o mužnosti. Což se ovšem moc neliší od dobové kritiky, která se snášela také na používání korzetů v ženské haute couture,“ zmiňuje Banner.

Móda, zdraví, pohodlí

Proč i přes společenské nepřijetí muži korzety oblékali? Ze stejného důvodu, jako si my dnes oblékáme třeba kšiltovky, tenisky nebo tepláky. Protože chtěli a protože se v tom cítili dobře. Korzet totiž není jen o tom, jak vypadá. Podle toho, jaký si pořídíte, vám může pomoct také s lepším postojem, zlepšit zdraví zad a dodat pocit opory a třeba také ochrany. Trochu jako nenápadné brnění. Podle Banner „viktoriánská doba chápala korzety jako nezbytné pro dobré zdraví. Udržovaly tělo v teple a rovný postoj.“

Představa, že nosit korzet znamená být pevně sešněrovaný v ocelových kosticích, je ovšem pomýlená. Ano, historicky tato praxe existovala, šlo ale o naprosté výjimky u těch lidí, kteří byli ochotní obětovat fyzické pohodlí a třeba i zdraví pro krátkodobé dosažení extrémních tělesných tvarů – zejména velmi úzkého pasu. Prostě byli ochotní pro krásu trpět. Běžně se ale korzety nosily jen příjemně přiléhající a vyztužené přírodními velrybími kosticemi, které se v tělesném teple přizpůsobí tvaru těla. Dramatických rozdílů mezi šířkou hrudi a pasu se nedosahovalo tím, že by byl pas extrémně zaškrcen, ale naopak vycpávkami v těch širokých částech.

<Path> Vybavte se na pride stylovým duhovým outfitem z limitované kolekce Levi´s Pride 2019Zdroj: Levi´s

Moderní pánské korzety

Korzet je doplněk, který pomáhá se dvěma věcmi – držením těla a vytvarováním siluety. Zúží pas, udělá ploché břicho, zvýrazní prohnutí v bedrech. Výsledkem je atraktivní vzhled a také dobře padnoucí oblečení, především to klasicky střižené, jako jsou obleky, košile, kabáty, vesty apod. A to je věc, kterou oceňovali muži v historii, ale dokáže ji ocenit také moderní gentleman, který chce vypadat co nejlépe. Proto se korzety z pánské módy nikdy úplně nevytratily.

Moderní pánské korzety existují ve spoustě variant, nejčastěji mají ale podobu v podstatě různě vyztuženého širokého pásu, který se nosí kolem břicha, tedy v pase. Nejde ale o jeden pruh látky nýbrž pečlivě zhotovený kus z mnoha dílů a se zpevňujícími kosticemi, které mu dodávají tvar a následně také formují to, jak vypadáte.

Nemilý zádrhel je ovšem v tom, že každé tělo je jiné, takže není příliš realistická představa, že by jeden korzet padnul všem. Zejména proto, že není ani volný ani elastický, jako jiné oděvy, ale musí padnout přesně na tělo a jen ho lehce formovat. Nejlepší proto je nechat si korzet ušít na míru. I v Česku najdete specialisty, kteří si poradí s pánským korzetem.

Na internetu ale samozřejmě najdete i spoustu větších i menších obchodů (zpravidla zahraničních) které prodávají korzety už hotové. Při nákupu bez vyzkoušení ale hrozí, že vám korzet nepadne, bude nepohodlný a nebude vypadat ani sloužit tak, jak byste chtěli.

Jak nosit pánský korzet

Jak už jsme řekli, padnoucí korzet je pohodlný a pro jeho nošení nepotřebujete žádné speciální dovednosti ani znalosti. Maximálně budete muset upravit mírně své držení těla, což je ovšem věc, která je u korzetu vlastně žádoucí – má vám pomoct s postojem.

Důležité je, že byste korzet nikdy neměli nosit přímo na holé kůži. Jednak je to nepohodlné, jednak je to nehygienické, pokud nehodláte pomůcku pokaždé náročně čistit – do pračky ji totiž většinou jen tak hodit nemůžete. Nejlepší proto je vzít si pod korzet spodní tričko.

Tipy redakce

To, zda budete nosit korzet vystavený na odiv, nebo skrytý pod oblečením, je na vás. Historicky patřily pod košili a byly malým tajemstvím nositele, existují ale i korzety, které jsou určené pro nošení na oděvu. Jsou z efektních krásných látek, zdobené a mají podobu vlastně dobře padnoucí pevné vesty.

Existují ovšem i moderní alternativy korzetů, které s těmi historickými mají společnou už jen funkci, vypadají ale úplně jinak. Jde především o různě formující trika, pásy nebo podobné pomůcky, které jsou vyrobené z elastického materiálu a mají za úkol tělo prostě stáhnout a dodat mu tvar tímto způsobem. Jejich použití je velmi snadné, podle toho, jak stahující jsou, ovšem mohou být značně nepohodlné.

Zdroj: Martin Lyko, youtube.com

Populární
články

E-Shop