Nerostou vám vousy, ale toužíte po hustém plnovousu? Zahajte „útok“ testosteronem, abyste růst vousů podpořili. Nebo zkuste stovky jehel
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Nerostou vám vousy, ale toužíte po hustém plnovousu? Zahajte „útok“ testosteronem, abyste růst vousů podpořili. Nebo zkuste stovky jehel

Není asi mužnějšího doplňku pánské tváře, než jsou vousy. Způsobů jejich střihu a úprav existuje nespočet, tím nejvýraznějším a nejklasičtějším je ovšem plnovous. Co ale dělat, když vám vousy rostou málo? Růst vousů ovlivňuje kromě genetiky také testosteron, který můžete přirozeně zvýšit. Pomoct má ale také terapie jehličkami nebo olivový olej.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
19. 2. 2024

Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí, říká se. Neplatí to ovšem jen o lidské inteligenci a nadání, ale také o vousech. Tedy skoro. Je totiž sice pravda, že genetické predispozice, které růst vousů ovlivňují nejvíce, nemůžeme změnit, ale přesto existuje řada věcí, které mají potenciál podpořit vznik hustějšího a výraznějšího plnovousu.

Nejdříve ale skoncujme s mýtem o tom, že na hustý plnovous pomáhá holení. To pomáhá totiž jenom k hladké tváři. Tahle povídačka o tom, že po kompletním oholení rostou vousy hustší a silnější, není pravdivá. Každý vous je nejsilnější u kořínku, při oholení se tedy jen uřízne v této silné části, což vytváří dojem, že zesílil. Jakmile ale poporoste, udělá se mu zase tenká špička. Chcete-li opravdu podpořit růst vousů, musíte na to jít komplexněji. A nechat je růst.

(Z)rození vousáčů

První fousky se u mužů, nebo spíš u chlapců, začínají objevovat po začátku puberty. Nejdřív je to chmýří pod nosem a na bradě, které postupně sílí a mění se v pevnější vousy. Vousy na tvářích se objevují až později. Doba, kdy mužům roste už „hotový“ plnovous, je velmi různá. Někomu zarůstá tvář už kolem osmnácti, někdo toho dosáhne až před třicítkou. Pokud jste tedy mladí a smutníte, že máte jen „pět chlupů třema řadama“, možná prostě jenom ještě není úplně hotovo.

O tom, jak to bude ve finále vypadat, rozhoduje nejvíc genetika. Vousové predispozice ovšem nedědíme jen po otci, ale také po matce. O možné podobě vousu a jeho plnosti tak prozradí hodně i to, jak rostou vousy vašem dědečkovi z matčiny strany.

Pokud jsou vaši předci vousatí, máte k tomu nakročeno i vy. Naopak si je ale třeba přiznat, že někomu vousy prostě nikdy neporostou. O jeho mužnosti to ale samozřejmě vůbec nic nevypovídá. Pokud ale i přesto touží někdo „vousatými geny“ neobdařený po plnovousu, může mu pomoct třeba transplantace.

Normální hormonální podpora

Kromě genetiky má na růst vousů ovšem vliv také testosteron – mužský pohlavní hormon. Jeho hladina u mužů kolísá a každý ji má trochu jinou. U mužů ve věku od 19 do 38 let je to 264 až 916 nanogramů na decilitr krve.

Testosteron v těle ovlivňuje spoustu procesů a funkcí, od rozmnožování až právě po růst ochlupení včetně vousů. Nízká hladina testosteronu může mít proto na vousy negativní vliv, naštěstí je ale možné ji zvýšit. Nejjednodušší metodou je hormonální terapie, tedy podávání přímo testosteronu, jde ale o léčbu, o které musí rozhodnout doktor a předepsat vám k tomu léky.

Hladinu testosteronu je ovšem možné pozitivně ovlivnit také životosprávou. Je to přirozené, bezpečné a nepotřebujete k tomu žádné lékaře. A zvýšení testosteronu pak může podpořit růst vousů.

<Path> Vousy, knírky, bradky a jejich bláznivá historie: Proč se měla armáda Alexandra Velikého holit a která doba byla ryze „vousatá“?Zdroj: truefittandhill.ca, theatlantic.com, press.uchicago.edu, imagininghistory.co.uk, nationalgeographic.com, corescholar.libraries.wright.edu, harpers.org, patents.google.com

1. Cvičení

Cvičení zlepšuje proudění krve, která přináší živiny a další důležité látky do vlasových kořínků, z nichž vousy rostou. Kromě toho ale fyzická aktivita také u mužů zvyšuje produkci testosteronu. Nejúčinnější jsou v tomto směru silová cvičení – posilování, zvedání závaží atp. Důležitá je pravidelnost a vytrvalost, pohrát si ale můžete i s denní dobou. Hladina testosteronu u mužů totiž během dne kolísá. Přirozeně je nevětší ráno a k večeru klesá.

2. Strava

Zdravá strava je klišé, my víme, ale pokud chcete zlepšovat své tělo a svůj vzhled, neobejdete se bez ní. Na produkci testosteronu a růst vousů potřebujete nejen dostatek bílkovin (proteinů), ale také minerálů a vitamínů. Pohlídejte si především dostatek železa (je např. v játrech), zinku (ořechy, cizrna) a vitamínů B, A, C, D a E. Pokud nedokážete udržet svůj jídelníček dostatečně pestrý a bohatý, pomohou vám doplňky stravy.

3. Spánek

Spánek je zásadní pro celé zdraví a rozhodně má potenciál podpořit i růst plnovousu. Testosteron se v těle totiž uvolňuje nejvíc právě během spánků, s vrcholem kolem začátku první fáze REM. Jedna malá studie pak také dokázala, že neadekvátní spánek i u jinak zdravých mladých mužů znamená pokles hladiny testosteronu. A to už po jednom týdnu!

Péče o pokožku = péče o vousy

Pro zdravé a krásné vousy je ovšem třeba také dbát o to, z čeho rostou – o kůži. Základem péče je pravidelné mytí, hydratace a také pravidelný peeling. Ten odstraňuje odumřelé buňky a nečistoty, které ucpávají póry, a umožňuje pokožce dýchat a lépe se obnovovat. Předchází navíc také vniku lupů, které můžete mít klidně i na tváři, pokud máte plnovous.

S drhnutím tváře to ale nepřehánějte, protože byste ji mohli také příliš namáhat nebo dokonce neuměřeným taháním a drbáním vousů přispět k jejich vytržení či k poškození vlasových kořínků.

Na hydrataci pokožky a také již rostoucích vousů najdete na trhu spoustu kosmetiky. Krémy, balzámy, vodičky i různá séra. Neporadíme vám žádné konkrétní, ale po troše googlování nebo návštěvě drogerie si jistě vyberete.

Chcete-li jít maximálně přírodní cestou, můžete se držet babských (nebo možná spíš chlapáckých?) rad, které doporučují olivový nebo avokádový olej. Prostě ho malé množství vmasírujte do pokožky tváře, krku a do vousů a nechte vstřebat a působit. Sáhněte ale nejlépe po nějakém kvalitním za studena lisovaném. Nechcete totiž jen mastnotu, ale také výživné látky, které jsou v něm obsažené.

Zdroj: Giphy

Jehličková terapie

Specifickou formou péče o pokožku je ošetření derma rollerem, což je váleček posetý stovkami tenounkých jehliček. Jemně se jím přejíždí po kůži, čímž se v ní vytváří spousty mikroskopických vpichů podobně jako u microneedlingu. Ty ji prokrvují, stimulují produkci kolagenu a nutí ji k obnově. Ošetřují se tak vrásky a jizvy, ale derma roller má potenciál také stimulovat růst vousů.

Tipy redakce

Jemné vpichy navíc pomáhají i některým přípravkům v lepší prostupnosti do kůže. Je ovšem třeba dbát na dokonalou hygienu. Jehličkování válečkem se musí provádět jen na vyčištěné pokožce a váleček je nutné udržovat také hygienicky čistý a vydezinfikovaný, abyste předešli zanesení infekce.

Váleček by neměl propichovat kůži do krve, pokud se tak stane, moc tlačíte nebo máte špatný nástroj. Drobné ranky ovšem vždy vydezinfikujte. A s ošetřením derma rollerem to nepřehánějte. Kůže se má jemně stimulovat, nikoliv sužovat násilím.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, themancave.thebeardstruggle.com, clevelandcinic.org, medicalnewstoday.com,

Populární
články

Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Sezení při močení má pozitivní účinky na zdraví i hygienu
TĚLO & MYSL

Při močení si raději sedněte, doporučují lékaři mužům. Aneb proč není tato mužská „výhoda“ záviděníhodná

Autor: Mirka Dobešová
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Josef Šálek je doslova ztělesněním toho, že když se pro něco skutečně rozhodnete, můžete dokázat „nemožné“
LIDÉ

„Člověk dokáže úplně cokoliv, když se pro to rozhodne a přestane pochybovat,“ říká Josef Šálek, pokořitel několika světových rekordů

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Mladí LGBTQ+ lidé mají ve spojení s klimatickou změnou z více než poloviny vážné obavy o svoji budoucnost, často i oprávněně
AKTUALITY

Mladí LGBTQ+ lidé se o klima bojí víc než hetero většina, čelí proto i depresím. Klimatická změna totiž vystaví komunitu větším rizikům

Autor: Michal Černý
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Jaroslav Reich Lorman
LIDÉ

„Starší LGBTQ+ lidé jednoduše nejsou tolik vidět, ne že by nebyli,“ myslí si ředitel organizace ŽIVOT 90

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop