Nerostou vám vousy, ale toužíte po hustém plnovousu? Zahajte „útok“ testosteronem, abyste růst vousů podpořili. Nebo zkuste stovky jehel
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Nerostou vám vousy, ale toužíte po hustém plnovousu? Zahajte „útok“ testosteronem, abyste růst vousů podpořili. Nebo zkuste stovky jehel

Není asi mužnějšího doplňku pánské tváře, než jsou vousy. Způsobů jejich střihu a úprav existuje nespočet, tím nejvýraznějším a nejklasičtějším je ovšem plnovous. Co ale dělat, když vám vousy rostou málo? Růst vousů ovlivňuje kromě genetiky také testosteron, který můžete přirozeně zvýšit. Pomoct má ale také terapie jehličkami nebo olivový olej.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
19. 2. 2024

Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí, říká se. Neplatí to ovšem jen o lidské inteligenci a nadání, ale také o vousech. Tedy skoro. Je totiž sice pravda, že genetické predispozice, které růst vousů ovlivňují nejvíce, nemůžeme změnit, ale přesto existuje řada věcí, které mají potenciál podpořit vznik hustějšího a výraznějšího plnovousu.

Nejdříve ale skoncujme s mýtem o tom, že na hustý plnovous pomáhá holení. To pomáhá totiž jenom k hladké tváři. Tahle povídačka o tom, že po kompletním oholení rostou vousy hustší a silnější, není pravdivá. Každý vous je nejsilnější u kořínku, při oholení se tedy jen uřízne v této silné části, což vytváří dojem, že zesílil. Jakmile ale poporoste, udělá se mu zase tenká špička. Chcete-li opravdu podpořit růst vousů, musíte na to jít komplexněji. A nechat je růst.

(Z)rození vousáčů

První fousky se u mužů, nebo spíš u chlapců, začínají objevovat po začátku puberty. Nejdřív je to chmýří pod nosem a na bradě, které postupně sílí a mění se v pevnější vousy. Vousy na tvářích se objevují až později. Doba, kdy mužům roste už „hotový“ plnovous, je velmi různá. Někomu zarůstá tvář už kolem osmnácti, někdo toho dosáhne až před třicítkou. Pokud jste tedy mladí a smutníte, že máte jen „pět chlupů třema řadama“, možná prostě jenom ještě není úplně hotovo.

O tom, jak to bude ve finále vypadat, rozhoduje nejvíc genetika. Vousové predispozice ovšem nedědíme jen po otci, ale také po matce. O možné podobě vousu a jeho plnosti tak prozradí hodně i to, jak rostou vousy vašem dědečkovi z matčiny strany.

Pokud jsou vaši předci vousatí, máte k tomu nakročeno i vy. Naopak si je ale třeba přiznat, že někomu vousy prostě nikdy neporostou. O jeho mužnosti to ale samozřejmě vůbec nic nevypovídá. Pokud ale i přesto touží někdo „vousatými geny“ neobdařený po plnovousu, může mu pomoct třeba transplantace.

Normální hormonální podpora

Kromě genetiky má na růst vousů ovšem vliv také testosteron – mužský pohlavní hormon. Jeho hladina u mužů kolísá a každý ji má trochu jinou. U mužů ve věku od 19 do 38 let je to 264 až 916 nanogramů na decilitr krve.

Testosteron v těle ovlivňuje spoustu procesů a funkcí, od rozmnožování až právě po růst ochlupení včetně vousů. Nízká hladina testosteronu může mít proto na vousy negativní vliv, naštěstí je ale možné ji zvýšit. Nejjednodušší metodou je hormonální terapie, tedy podávání přímo testosteronu, jde ale o léčbu, o které musí rozhodnout doktor a předepsat vám k tomu léky.

Hladinu testosteronu je ovšem možné pozitivně ovlivnit také životosprávou. Je to přirozené, bezpečné a nepotřebujete k tomu žádné lékaře. A zvýšení testosteronu pak může podpořit růst vousů.

<Path> Vyhrajte Philips OneBlade s náhradním břitem - novinku v zastřihování, tvarování a holení - v hodnotě 1 349 Kč!Zdroj:

1. Cvičení

Cvičení zlepšuje proudění krve, která přináší živiny a další důležité látky do vlasových kořínků, z nichž vousy rostou. Kromě toho ale fyzická aktivita také u mužů zvyšuje produkci testosteronu. Nejúčinnější jsou v tomto směru silová cvičení – posilování, zvedání závaží atp. Důležitá je pravidelnost a vytrvalost, pohrát si ale můžete i s denní dobou. Hladina testosteronu u mužů totiž během dne kolísá. Přirozeně je nevětší ráno a k večeru klesá.

2. Strava

Zdravá strava je klišé, my víme, ale pokud chcete zlepšovat své tělo a svůj vzhled, neobejdete se bez ní. Na produkci testosteronu a růst vousů potřebujete nejen dostatek bílkovin (proteinů), ale také minerálů a vitamínů. Pohlídejte si především dostatek železa (je např. v játrech), zinku (ořechy, cizrna) a vitamínů B, A, C, D a E. Pokud nedokážete udržet svůj jídelníček dostatečně pestrý a bohatý, pomohou vám doplňky stravy.

3. Spánek

Spánek je zásadní pro celé zdraví a rozhodně má potenciál podpořit i růst plnovousu. Testosteron se v těle totiž uvolňuje nejvíc právě během spánků, s vrcholem kolem začátku první fáze REM. Jedna malá studie pak také dokázala, že neadekvátní spánek i u jinak zdravých mladých mužů znamená pokles hladiny testosteronu. A to už po jednom týdnu!

Péče o pokožku = péče o vousy

Pro zdravé a krásné vousy je ovšem třeba také dbát o to, z čeho rostou – o kůži. Základem péče je pravidelné mytí, hydratace a také pravidelný peeling. Ten odstraňuje odumřelé buňky a nečistoty, které ucpávají póry, a umožňuje pokožce dýchat a lépe se obnovovat. Předchází navíc také vniku lupů, které můžete mít klidně i na tváři, pokud máte plnovous.

S drhnutím tváře to ale nepřehánějte, protože byste ji mohli také příliš namáhat nebo dokonce neuměřeným taháním a drbáním vousů přispět k jejich vytržení či k poškození vlasových kořínků.

Na hydrataci pokožky a také již rostoucích vousů najdete na trhu spoustu kosmetiky. Krémy, balzámy, vodičky i různá séra. Neporadíme vám žádné konkrétní, ale po troše googlování nebo návštěvě drogerie si jistě vyberete.

Chcete-li jít maximálně přírodní cestou, můžete se držet babských (nebo možná spíš chlapáckých?) rad, které doporučují olivový nebo avokádový olej. Prostě ho malé množství vmasírujte do pokožky tváře, krku a do vousů a nechte vstřebat a působit. Sáhněte ale nejlépe po nějakém kvalitním za studena lisovaném. Nechcete totiž jen mastnotu, ale také výživné látky, které jsou v něm obsažené.

Zdroj: Giphy

Jehličková terapie

Specifickou formou péče o pokožku je ošetření derma rollerem, což je váleček posetý stovkami tenounkých jehliček. Jemně se jím přejíždí po kůži, čímž se v ní vytváří spousty mikroskopických vpichů podobně jako u microneedlingu. Ty ji prokrvují, stimulují produkci kolagenu a nutí ji k obnově. Ošetřují se tak vrásky a jizvy, ale derma roller má potenciál také stimulovat růst vousů.

Tipy redakce

Jemné vpichy navíc pomáhají i některým přípravkům v lepší prostupnosti do kůže. Je ovšem třeba dbát na dokonalou hygienu. Jehličkování válečkem se musí provádět jen na vyčištěné pokožce a váleček je nutné udržovat také hygienicky čistý a vydezinfikovaný, abyste předešli zanesení infekce.

Váleček by neměl propichovat kůži do krve, pokud se tak stane, moc tlačíte nebo máte špatný nástroj. Drobné ranky ovšem vždy vydezinfikujte. A s ošetřením derma rollerem to nepřehánějte. Kůže se má jemně stimulovat, nikoliv sužovat násilím.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, themancave.thebeardstruggle.com, clevelandcinic.org, medicalnewstoday.com,

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko

E-Shop