Nejčastější kravatové trapasy. Chybujete také? Základem je umění vytvořit krásný uzel, a hlavně správná délka!
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Nejčastější kravatové trapasy. Chybujete také? Základem je umění vytvořit krásný uzel, a hlavně správná délka!

Pánové, nosíte rádi kravaty? Tento zdánlivě malý kousek látky je v celkovém outfitu hotovým velikánem. Dokáže podtrhnout dobře promyšlený komplet, nebo úplně zabít i to, co vypadalo přijatelně. Bohužel i přesto, že jsou kravaty naprostou klasikou, stále se najdou tací, kteří jednoduše nevědí, jak je nosit. Znáte nejčastější kravatové trapasy?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
14. 2. 2024

Bez kravaty ani ránu!

Je to tak. Při mnoha událostech se muži bez kravaty jednoduše neobejdou. Ti, kdo se v tomto elegantním uzlu cítí spíše jako by je někdo škrtil, teď nejspíše smutně přikyvují. Minimálně párkrát za život jistě došlo k situaci, kdy stáli před povinností si kravatu uvázat a přežít v ní den. Dobré je, že i když jde o poměrně unifikovaný kus pánského šatníku, výběr je poměrně pestrý. Jen ty barvy! Při některých událostech se originalitě meze nekladou a třeba takové vánoční večírky snesou dokonce i kravatu, která svítí, zahraje písničku a může se pyšnit malými 3D postavičkami vystupujícími do prostoru.

Že si sami sebe v takové kravatě neumíte představit? Nevadí! I na méně specifické události lze volit kreativně. Při mnoha situacích je originalita naopak oceňována. A krásná barva v kombinaci s důmyslným vzorem dokáže přilákat nejedno oko a kompliment!

Širokou, nebo úzkou?

Širokou kravatou je myšlena kravata „klasická“. Obvykle se nosí na formální události a profesionální situace, kde je vyžadován tradiční a elegantní vzhled. Úzké kravaty se doporučují především štíhlým mužům menšího vzrůstu. Zatímco jim bude slušet, zavalitějším postavám jistě zalichotí široká.

Úzkou pletenou kravatu si mohou muži dovolit na méně formální události. Skvěle se bude hodit třeba ke smart casual outfitu, který chcete ozvláštnit elegantním prvkem, který není jednoduše „too much“.

Jak správně uzlovat?

Druhů uzlů je mnoho. Snad všichni znají ten nejsnazší, který jsme se všichni učili. Kromě něj je tu ale mnoho jiných možností – od známých po kreativní z různých fashion stránek. Z těch základních bychom si mohli vyjmenovat onen základní Four in hand, Half Windsor, Windsor nebo třeba Pratt. Dokud umíte alespoň jeden z nich, aleluja! Sad vás nečeká trapné ticho poté, co se v místnosti objevíte s kravatou, která připomíná spíše smyčku.

Se základním uzlem dojdete daleko. Nemusíte být zásadně zruční a je to lepší než nic. Určitě si ale dejte při vázání pozor na správnou délku. Měla by končit kousek nad opaskem. To znamená, že byste ji určitě neměli být schopni zastrčit do kalhot a zároveň by se vám při jídle neměla koncem máčet v polévce.

Utáhnout byste měli kravatu natolik, aby lícovala s límečkem. Ideální je nezmodrat, takže pokud cítíte, že se vám nedostává vzduchu, přestřelili jste. Při správně zvolené košili by měl uzel mezi límečkem krásně sedět podpořený důlkem v počátku „visící“ části.

A samozřejmě, proboha, ta širší strana kravaty patří nahoru!

<Path> Nejsilnější model značky DS Automobiles přijíždí na český trhZdroj: DS Automobiles

Největší trapasy s kravatou

Příliš dlouhá kravata je něco, za co by vás měli poslat rovnou za dveře. Dokonce ani dětem se takhle kravata neváže – prostě se jim koupí kratší. Jestliže můžete kravatu použít jako toaletní papír, něco je špatně. Nejen s kravatou, ale i s nositelovým vkusem.

Příliš krátká kravata může ve vašem šatníku být od dob, co jste měli metr dvacet. A je v pořádku uchovávat si kousky, ke kterým cítíme nějaký sentiment. To ovšem neznamená, že bychom je měli nosit. Krátká kravata nikdy žádnou parádu neudělá. Budete v ní působit jako byste měli větší břicho, a ještě ke všemu se každý pozastaví nad tím, že vám to nepřipadá divné.

Kratší přední část kravaty je taky zvláštní podívaná. Pokud vám pod širší částí kravaty kouká úzký ocásek, udělejte pro sebe něco a ustřihněte ho.

Rozhodně byste měli věnovat pár vteřin správnému utahování. Jestliže se vám uzel zkroutí a vy jej ještě více udusáte, je znát, že jste si s vázáním nevěděli rady. Uzel by měl být na povrchu hladký. Neměl by působit, jako by vám právě někdo kolem krku uvázal kus provazu ve snaze obrat vás o život.

Tipy redakce

Přiškrcený krk může být i otázkou nesprávně zvolené košile. Dbejte na šíři svého krku a vybírejte i dle této míry. Pokud se snažíte napasovat do příliš úzkého nákrčníku a vylepšíte to velmi utaženou kravatou, budete v lepším případě rudí a bez dechu, v horším modří a zcela bez kyslíku. A ani ten zoufale zmáčknutý krk nepřetéká zrovna esteticky.

Uzel na hrudi znamená jediné – propařená noc je za vámi a jdete domů. Jinak je takto povolený uzel nepřípustný. Povolená kravata může někdy být symbolem rozmarnosti a mládí, avšak nechte si to na doma. Na plese nebo svatbě na to není nikdo zvědav.

Asi to víte, ale pojďme si to zopakovat: Límeček patří ven, nikoli pod kravatu.

Spona je skvělý pomocník, ale musí se to s ní umět. Lepší je nepřipínat i štíhlou část kravaty. Pokud si kravatu připnete špatně, kroutí se a vytváří divné vlnky. Lepší je spodní část kravaty protáhnout smyčkou, která bývá na zadní straně širší části.

Uzel pletené kravaty nesmí být jako kravský zvonec. Tím, že je pletená kravata z jiného materiálu než klasická, je vhodné nechat základní uzel základním a víc to nepitvat. Pokud uděláte hodně komplikované vázání, může se stát, že se tento materiál nahromadí a namísto pěkného uzlu budete vypadat, že máte pod krkem obří bouli.

Kravata obecně není strašák. Naopak může i do celkem uniformního looku dodat jedinečnost a osobitost. Máte i vy svou oblíbenou?

Zdroj: gq-magazine.co.uk, artofthegent.com, broniandbo.com, YouTube kanál defragmenteur

Populární
články

Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Sezení při močení má pozitivní účinky na zdraví i hygienu
TĚLO & MYSL

Při močení si raději sedněte, doporučují lékaři mužům. Aneb proč není tato mužská „výhoda“ záviděníhodná

Autor: Mirka Dobešová
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Josef Šálek je doslova ztělesněním toho, že když se pro něco skutečně rozhodnete, můžete dokázat „nemožné“
LIDÉ

„Člověk dokáže úplně cokoliv, když se pro to rozhodne a přestane pochybovat,“ říká Josef Šálek, pokořitel několika světových rekordů

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Mladí LGBTQ+ lidé mají ve spojení s klimatickou změnou z více než poloviny vážné obavy o svoji budoucnost, často i oprávněně
AKTUALITY

Mladí LGBTQ+ lidé se o klima bojí víc než hetero většina, čelí proto i depresím. Klimatická změna totiž vystaví komunitu větším rizikům

Autor: Michal Černý
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Jaroslav Reich Lorman
LIDÉ

„Starší LGBTQ+ lidé jednoduše nejsou tolik vidět, ne že by nebyli,“ myslí si ředitel organizace ŽIVOT 90

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop