Pánský profi make-up: Jak dosáhnout přirozeného vzhledu make-upu a zároveň zakrýt všechny nedokonalosti?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Pánský profi make-up: Jak dosáhnout přirozeného vzhledu make-upu a zároveň zakrýt všechny nedokonalosti?

Možná vás překvapí, že muži se líčili po většinu zaznamenané historie. Měnící se postoje vůči genderovým normám přinesly tento trend zpět a v posledních letech se pánské líčení stalo běžnou praxí. Make-up se stal pro muže nejen zkrášlovacím prostředkem, ale také způsobem sebevyjádření a možností skrýt nedokonalosti. Jak dosáhnout přirozeného vzhledu make-upu a jakých chyb se vyvarovat?
Rozálie Růžičková Rozálie Růžičková Autor
1. 2. 2024

Líčení hrálo důležitou roli u mužů již ve starověkém Egyptě. Aplikovali si černé pigmenty na oči, čímž simulovali kočičí oko, které bylo v té době symbolem atraktivity, bohatství a vysokého společenského postavení. O několik tisíciletí později byly populární také oční linky a zelené oční stíny, které měly údajně chránit před nemocemi. Nicméně v dobách Římské říše začalo být používání pánské kosmetiky odsuzováno a byly tolerovány pouze určité druhy parfémů a trhání chloupků. 

Později, za vlády královny Alžběty I., se stalo líčení znovu populárním, protože byla ceněná bledá, pudrovaná pleť. Kvůli chemickému složení tehdy používaných kosmetických přípravků ale často docházelo k vážným zdravotním problémům, a dokonce i k předčasné smrti.

Ve 20. století, s příchodem moderní filmové tvorby, vzrostla obliba pánských vlasových i pleťových kosmetických produktů, ale nikdy nedosáhla takové úrovně přijetí jako kosmetika dámská. Podle dobrovolnické organizace Cosmetics Europe si pouze 17 % mužů myslí, že jsou kosmetické produkty důležité pro jejich denní péči.

<Path> Jak by vypadaly celebrity jako drag queens se rozhodl zjistit grafik Chris McFarlandZdroj:

Péče o pleť na prvním místě

Před tím, než se pustíte do líčení, je klíčové, aby vaše pleť byla zdravá a svěží. Jak na to?

Produkt Homme Hydra Mag C + Anti-Fatigue 2 – In-1 Moisturiser od Vichy je skvělou volbou. Obsahuje důležité ingredience, jako je magnezium a vitamín C, které pomáhají hydratovat pleť a zároveň redukovat otoky. Navíc tento hydratační krém tonizuje pleť a dodává ji energii a svěžest, což je základem přirozeného vzhledu. 

Pokud ale nebudete pravidelně pečovat o svou pokožku, ani ten nejdražší hydratační krém vám nepomůže. Efektivní skin care rutina může pomoct zahladit vrásky i zabránit výskytu akné.

Začněte exfoliačním čisticím gelem L'Oréal Paris Revitalift Glycolic, který odstraní veškeré nečistoty a odumřelé kožní buňky, což zlepšuje přilnavost make-upu k vaší tváři. Následně aplikujte tonikum, které udrží vaši pokožku jemnou a svěží. Poté ochraňte svou pokožku na krku a obličeji hydratačním krémem UV Expert Aqua Gel SPF50. Ano, i v zimě. Až 80 % UVA i UVB záření totiž pronikne skrz mraky, a proto je nutné chránit se po celý rok.

Aplikace make-upu

Make-up vám může pomoci vypadat lépe, čímž možná také zvýší vaše společenské postavení v očích ostatních, podobně jako tomu bylo v egyptských dobách. Oblíbený je v dnešní době zejména pro svou schopnost korigovat nerovnoměrný tón pleti a maskovat zarudnutí, váčky pod očima a nedokonalosti.

Je důležité, aby byl váš obličej před aplikací dobře zvlhčený. Pokud se tak nestane, může jakýkoliv make-up, který nanesete, přilnout k suchým skvrnám na kůži, což způsobí jeho nežádoucí viditelnost. Primery jsou základním krokem přípravy pleti k nanesení make-upu. Obecně jsou bezbarvé, lze je nosit samostatně a nejlépe se používají k vyhlazení jemných linek a minimalizaci viditelnosti pórů. Pokud trpíte na mastnou T zónu, zvolte zmatňující přípravky, jako je například Yves Saint Laurent Touche Éclat Blur Primer. 

<Path> Chlapi s make-upem jsou mužnější a atraktivnější, tvrdí nedávná studie. Její výsledky dávají perfektní smyslZdroj: PLOS ONE, Unilad.com

S dobrým podkladem můžete postoupit k aplikaci make-upu. Pro muže, kteří se chtějí vypořádat se suchostí, zarudnutím nebo jizvami po akné, jsou vhodné produkty obsahující složky, které pleť vyživují. Doporučujeme Touche Éclat Le Teint Foundation SPF22 nebo Yves Saint Laurent All Hours Foundation.

Méně znamená více

V začátcích své cesty k líčení se většina mužů snaží minimalizovat viditelnost make-upu. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak toho dosáhnout, je vyvarovat se aplikace produktů na kotlety a vousy a volit lehké krytí.

Tipy redakce

Vyhněte se těmto začátečnickým chybám!

Korektory jsou nezbytnou součástí vaší kosmetické výbavy. Doporučujeme například Yves Saint Laurent Concealer For Men. Děláte však chybu, pokud zakrýváte akné, oční váčky i nedokonalosti stejným odstínem. Například okolí očí může být přirozeně tmavší než zbytek vašeho obličeje, a proto vyžaduje odlišný přístup s ohledem na různé tóny pleti.

Neopomínejte oblast krku. Je důležité si uvědomit, že krk je stejně exponovaný jako obličej. Zanedbání této oblasti může vést k tomu, že krk bude působit izolovaně a nepřirozeně, což není atraktivní. Navíc nedostatečná péče o krk může přispět k dojmu vyššího věku, což určitě není naše cílem.

Kdo by nezbožňoval husté a plné obočí? Problém ale nastává, když se použije nesprávný odstín k vyplnění řídkých částí obočí. Navíc působí zvláštně, když se barva obočí a neshoduje s barvou vlasů či vousů.

 

Zdroj: byrdie.com, cosmeticseurope.eu, dm.cz

Populární
články

Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Téměř polovina lidí z generace Z uvádí, že se necítí být plně heterosexuální. Co to v budoucnu přinese?
AKTUALITY

Téměř polovina lidí ve věku 18 až 24 let není „zcela heterosexuální“, ukazuje nový průzkum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop