Znáte všechny dress codes? Víte, co je třeba WHITE TIE nebo jaký je rozdíl mezi BLACK TIE CREATIVE a BLACK TIE OPTIONAL?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Znáte všechny dress codes? Víte, co je třeba WHITE TIE nebo jaký je rozdíl mezi BLACK TIE CREATIVE a BLACK TIE OPTIONAL?

Všichni jsme tím utrpením prošli – pozvánka na akci, kde nás děsí nejen otázka, zda vůbec chceme jít, ale hlavně: Co na sebe?! V každodenním životě se setkáváme s různými událostmi a příležitostmi, které si vyžadují specifický způsob oblékání. Od neformálního setkání po exkluzivní společenské akce, dress code hraje klíčovou roli ve vytváření dojmu a podtrhává i význam dané události. Přestože se může zdát, že oblečení je pouhým povrchním prvkem, dodržování dress codes nám poskytuje jedinečný způsob, jak vyjádřit úctu k okolí, projevit osobní styl, a tedy vytvořit prostředí respektu a vkusu.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
31. 1. 2024

Jak jste na tom se znalostí jednotlivých dress codes? Že nejde o snadné téma, to potvrdí i poměrně dobře kované „kobyly“.  U kolika z vybraných dress codes jste si, pánové, jistí, že víte, co byste si měli obléct?

Probereme si následující: smart-casual, cocktail attire, semi-formal, black tie, white tie, black tie optional a black tie creative.

Ano, bohužel se předepsaný styl oblečení velmi často píše anglicky. České výrazy najdeme na málokteré pozvánce, a proto anglicismy zachováme. A začneme zlehka – předepsaným oblečením, které asi každý zná:

Smart-casual dress code

Tento dress code je (v našem výčtu) nejméně formální. Zároveň je ale také tím, který je docela snadné omylem nedodržet. Pro některé se toto zadání jeví celkem zmatečně, a to proto, že samotný termín je tak trochu oxymóron. V podstatě totiž jde o kombinaci tradičně elegantních kousků, jako je sako, s běžně méně formálními kusy, jako je svetr s vysokým límcem nebo bílé tričko. Prostě a jednoduše – toto pravidlo si žádá, abyste byli oblečeni pohodově (běžně, volnočasově), ale zároveň ne úplně, protože se očekává i ona „smart“ část – tedy část oficiálnějšího rázu. Je to trochu jako v pohádce o princezně Koloběžce, jen namísto oblečená/neoblečená řešíte formální/neformální zároveň.

Cocktail attire dress code

„Dekódování“ tohoto outfitu patří k největším výzvám v pánské módě. Když, pánové, uvidíte tato dvě slova na pozvánce na večírek, v podstatě vás tímto vyzývají, abyste si oblékli oblek. Zní to velmi úzce, ale jisté možnosti se tu přeci jen otevírají. Mohlo by se jednat o soupravu – sako s kalhotami ze stejné látky, nebo by sako mohlo být vyrobené z jiné látky než kalhoty. Fajn volbou jsou i jiné struktury – pletené vestičky nebo blejzry přes košili (pod sako). Dobré je zvážit, co přesně za akci vás čeká – může jít o odpolední výstavu nebo třeba firemní večírek. Tomu přizpůsobte své kreativní volby barev, doplňků a struktur. Vhodná je poměrně široká paleta. Co vhodné nebude nikdy, jsou džíny. Raději sáhněte po chino kalhotách.

<Path> Honza a Jakub GarethZdroj:

Semi-formal dress code

Začíná přituhovat! Přestože se smart-casual a semi-formal mohou jevit jako velmi podobná zadání, ve skutečnosti by nemohla být odlišnější. Bůh vás chraň, jestli na akci s tímto pravidlem obujete tenisky!

Jak už název naznačuje, jde o formální vzhled, ač bez nadměrné formality. Někdo by řekl nudnější, jiný elegantnější brácha cocktail attire dress code – s více zdrženlivou barevnou paletou a polovinou doplňků.

Black tie dress code

Pokud vás někdo zve na takovouto akci, pravděpodobně půjde o událost vysoce formální, jako jsou galavečery nebo divadelní premiéry. Vhodná je bílá košile, černý smoking, motýlek a proboha, nezapomínejte ani na boty. Kdo vyrazí na black tie akci v teniskách (i když budou černé), skončí v pekle. Toužíte-li po troše originality, nic nezkazíte kašmírovou šálou (Barvu, doufám, tušíte.) nebo krásnými manžetovými knoflíčky.

Pro úplnost – měli byste dodržet hned pět černých částí: smokingové sako (jednořadé nebo dvouřadé), kalhoty (s hedvábným pruhem na vnějších stranách), boty (typu oxford), motýlek (hedvábný, podobný materiál jako klopy smokingu), vesta nebo smokingový pás. Jediná košile by měla zářit bílou. Samozřejmě k ní můžete ladit kapesníček.

Tipy redakce

White tie dress code

Pokud jste se cítili sešněrovaní už u předchozího odstavce, tak tady bohužel nepolevíme – naopak. Ti, kdo milují dokonalý outfit, tu však zajásají. Oproti pěti černým částem jsou tu jen tři: frak, kalhoty (s vyšším pasem) a boty. Bílá se musí vyjímat (kromě košile) i na vestě a motýlku. Případně i na rukavicích.

Black tie optional

A teď to teprve začne být komplikované. Kdo už má promyšlené, co si oblékne na black tie, je teď možná zděšen komplikací. Ale spíš by si měl oddechnout. Jedná se totiž o méně formální škatulky. Místo smokingu totiž můžete zvolit oblek.

Black tie creative

A nekončíme. Tady se pro změnu můžete trochu upustit ze řetězu, pokud jde o barvy a materiály. Stále je potřeba dodržet formálnost akce, ale můžete si vyhrát podobně jako třeba Daniel Craig na premiéře Bonda před dvěma lety. On zvolil nádherné růžové sametové sako, avšak nezapomněl dodržet černého motýlka. K tomu volil bílý kapesníček a černé kalhoty a boty.

Je to všechno?

Zdaleka ne. V tomto článku jsme si probrali nejběžnější dress codes pro společenské události formálního charakteru, ale skutečně nejsou jediné. Bezesporu je potřeba dodržovat také například různé byznysové dress codes a nesmíme zapomenout ani na neformální varianty.

Pokud je vám nejlépe doma v pyžamu, je to v pořádku. I to je svým způsobem dress code, který si dodržujete u sebe doma. A užijte si ho! Oblékání může být pro někoho utrpením a trápením plném zmatení, avšak ve finále jde hlavně o dobrý pocit. Z akce, ze sebe, z toho, že si můžete užít něco specifického. Covid je tu sice stále s námi a asi tu už bude napořád. Ovšem užívejme si, že opět můžeme vyrazit na operu, galavečer, večírek nebo mezi přátele.

Zdroj: classymencollection.com, gq-magazine.co.uk, hansensclothing.com

Populární
články

Kush je příčinou nespočtu hospitalizací i úmrtí
TĚLO & MYSL

Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Pro Adélku zaběhl dokonce 770 km v rekordním čase 6 dní, 19 hodin a 15 minut
LIDÉ

Uběhl 770 kilometrů za 6 dní. Tomáš Štverák pochází z Beskyd, závodí ale v různých koutech světa

Autor: Rozálie Růžičková
Gayové jsou nároční, víc než fyzické aspekty jim ale vadí arogantní chování
LIDÉ

Nemůžete si najít chlapa? Začněte být hodní na servírky a zahoďte žiletku, říkají gayové. Svěřili se, co je na mužích nejvíc odpuzuje

Autor: Martin Lyko
Mokré sny jsou přirozenou součástí mužského života
TĚLO & MYSL

Proč mají muži mokré sny? Erotické snění ani absence ukojení nejsou podmínkou, říkají odborníci. Poluce ovšem není jen „výsadou“ mužů

Autor: Martin Lyko
„Vždycky byl v něčem jiný, jako by jeho vysílač byl obrácený na druhou stranu," říká o Mikym Luboš
LIDÉ

„Jako by fungoval na úplně jiných vlnách než já. Ukázal mi fotku kluka a já se začal smát,“ říká muž o coming outu svého kamaráda

Autor: Irena Piloušková
Jedli naši předci převážně maso?
TĚLO & MYSL

Maso (ne)dělá člověka: Paleo strava je blud, naši předci sice lovili, ale mnohem víc sbírali. V jejich jídelníčku převládaly rostliny

Autor: Mirka Dobešová
Wu wei je možná starý přes dva tisíce let, na jeho aktuálnosti to ale nic nezměnilo
TĚLO & MYSL

Jak dosáhnout úspěšného života vymysleli v Číně už před 2000 lety. Koncept „wu wei“ spočívá v nicnedělání

Autor: Martin Lyko

E-Shop