Nože jsou puncem vybroušeného osobního stylu: Objevte nožovou kulturu a získáte nejen osobní a praktický doplněk na úrovni, ale také vášeň na celý život
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Nože jsou puncem vybroušeného osobního stylu: Objevte nožovou kulturu a získáte nejen osobní a praktický doplněk na úrovni, ale také vášeň na celý život

„Každý správný muž má u sebe nůž,“ zní známá průpovídka. V dnešní době ale těch mužů, kteří by se mohli pyšnit kvalitním řezným nástrojem, který mají neustále při ruce, už moc není. Je to ovšem škoda. Nože jsou totiž stylové osobní doplňky, které ukazují na sofistikovanost a kultivovanost jejich majitele. A pokud si je zamilujete, stanou se vášní na celý život.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
18. 9. 2023

„Na počátku nebylo nic. Pak Bůh řekl: ‚Budiž světlo!‘ a hned potom vymyslel nůž. Nemůže to být jinak, protože historie lidstva je s noži nerozlučně spjatá jistě už od dob Adama a Evy,“ píše na úvod své knihy O nožích nejen loveckých přední český nožíř Josef Pajl. A není zase tak daleko od pravdy. Nože lidstvo používá už tisíce, ba možná miliony let.

Nože byly jedněmi z prvních nástrojů, které lidé používali. Přišly vlastně hned po tom, co jsme získali větší mozek a byli schopní nejen vzít do rukou nahodilé předměty, ale nad nástroji uvažovat. Už naostřený kámen je řezný nástroj. Pokud se pak taková čepelka vsadí do rukojeti – např rozštípnutého klacku – je na světě nůž. První nože byly vyrobené z kamenů, pazourků, kostí, sopečného skla obsidiánu. Později jsme objevili tavení a zpracovávání kovů a světlo světa spatřily nože měděné, bronzové, železné. A i když se při výrobě nožů současnosti používají lasery, karbon a nanotechnologie, od těch původních se zase tak moc neliší: Jsou nástrojem, který dává pocit jistoty.

Vždy připraven

Pokud si myslíte, že nůž patří jen do kuchyně, do armády, do houbařského košíku a k táboráku, jste na omylu. Nůž je nástroj. Univerzální a nekonečně užitečný. A pokud chcete být jako muži připravení na každou situaci, měli byste mít kvalitní nůž neustále po ruce. Nikdo neočekává, že budete zabíjet medvědy, ale vyhnete se trapným situacím, kdy se na výletě kuchá meloun pilníčkem na nehty, nebo si dámy ve volební komisi nemají čím ukrojit citron do čaje (obojí jsou autentické historky). S parádním nožem po ruce v takových situacích zazáříte jako zachránce a muž činu.

Nůž je nástroj, který můžete nosit neustále s sebou. V kapse, v batohu, v aktovce, na pásku… To, že s sebou máte nůž, neznamená, že máte vraždu v srdci. Stejně jako fakt, že u sebe má někdo zapalovač neznamená, že je to žhář. Jen má praktickou věc, kterou používá. Není proto třeba plašit, když si někdo sáček bonbonů otevře něčím jiným než malým „švýcarákem“.

Mít nůž všude s sebou je úplně normální. Pro takové nože existuje i speciální označení: EDC. Every day carry jsou nože pro každodenní nošení. Většinou jde o menší nástroje vyznačující se o něco decentnějším designem, než jsou třeba velké lovecké tesáky. A mít je po ruce je prostě radost.

Nejen nože do kapsy

Do nožové kultury ale samozřejmě nepatří jen nože, které nosíte všude s sebou. Nejběžnějšími noži, které mají všichni doma, jsou nože kuchařské. Divili byste se ovšem, kolik lidí, kteří tvrdí, že mají rádi jídlo a vaření, má doma v kuchyni ohavné tupé pižláky. Většinou jde o výrobku někze ze supermarketu, které ani jednou nenabrousili. Přitom když vezmete do ruky kvalitní nástroj a budete připravovat jídlo s ním, bude to nesrovnatelně příjemnější zážitek. A navíc také bezpečnější. Obava, že ostrým nožem se snadněji pořežete, není vždy na místě. Pokud s ním neumíte, pořežete se klidně i tupákem. U ostrého se vám ale nestane, že by se místo zakrojení třeba do cibule smekl po její slupce a skončil někde, kde nemá.

Dobré nože, které si udrží ostří, přitom nemusí stát milion. Výborné nástroje nabízí třeba i Fiskars, který je známý tím, že umí vyrábět spolehlivé nářadí. Jeho nová řada nožů Taiten disponuje extrémně lehkou titanovou čepelí a je vyrobená revoluční technologii LZR–EDGE, kdy jsou na ostří laserem naneseny karbidy titanu, které udržují nůž až čtyřikrát déle ostrý než nože vyrobené standardní technologií. Nerezové zesílení a zakončení rukojeti vyvažuje tyto nože a dělá z nich dokonalé kuchyňské nástroje, ktere nebudete chtít dát z ruky. Jejich ergonomická rukojeť je trojrozměrně texturovaná pro dokonalý úchop. A navíc je prostě krásné, takže se nožestanou nejen praktickým, ale také estetickým doplňkem kuchyně.

<Path> Vytříbený pánský styl: Pro skvělý vzhled není třeba „skvělé“ tělo, zlatá kreditka a ani přehled o trendech. Jak tedy na věc?Zdroj: businessinsider.com, washingtonpost.com, shisabrand.com, generationiron.com, effortlessgent.com, staiy.com, ethanmen.com, primermagazine.com

Koníček pro chlapy

S noži se to má trochu jako s tetováními. Pořídíte si první a za chvíli už je nemáte kam dávat. – To je pochopitelně nadsázka, ale nože jsou vášeň, které se dá propadnout na celý život. Sbírat, vzdělávat se, porovnávat se s ostatními, zkoumat… A přitahovat pohledy ostatních mužů (i žen!). Třeba když na pizzu, kterou zapomněli před rozvozem rozkrájet, vytáhnete moderní sportovní kudlu. „Co to máš za nůž?“ „Jak se zavírá?“ „Ten je lehoučký!“ A už o vás mají všichni zájem.

Nože jsou ovšem potěšení, i co se péče týče. Broušení (nože se brousí!!), čištění, prohlížení katalogů a e-shopů, snění o nejnovějších modelech na trhu… Jakmile si jednou nože zamilujete, budete mít koníček, který vás nikdy neopustí.

Zdroj: Giphy

Jaký nůž si koupit

Možná by se vám po předchozích odstavcích mohlo zdát, že pokud se chcete stát „právoplatným členem“ nožařské komunity, musíte si pořídit super značkový nůž za tisíce. Nemusíte. I obyčejná Rybička od české firmy Mikov může být prvním krokem, jak si zamilovat osobní nože. Sice je notoricky známá jako nožík pro kluky, ale nikdo přece neříká, že nemůže být pro velké kluky. Pro řadu milovníků nožů je to navíc nepostradatelný kousek jejich sbírky. Pro její nostalgii, kouzlo i tradici české nožířské výroby. Navíc existuje i kuriozita v podobě investyční Rybička. Je ze tlata a stojí čtvrt milionu.

Jaký nůž je vhodný pro vás? To víte nejlépe vy sami. Na trhu jich jsou opravdu tisíce, takže vhodný pro sebe nemůžete nenajít. Možná vám naopak půjde z toho množství hlava kolem a neubudete vědět, co si vybrat.

Rozhodně se vyhněte nožům za pár korun. Možná vypadají hezky, ale neudrží ostří (rychle se tupí), nejdou pořádně nabrousit a ani konstrukčně nejsou nic moc. Jsou to typické nože z benzínek, trafik a stánků se suvenýry. Prostě pouťová kvalita. Opravdu kvalitní nože pro kvalitní muže se kupují v nožířstvích a podobných obchodech (byť třeba onlinových). Tamní znalý personál vám s výběrem navíc umí poradit. Je proto dobré vědět, jestli chcete spíš cool hračku (v pořádku!), nebo pracovní nástroj. Nelekněte se ovšem ceny. Smysluplné nože začínají na pár stovkách, ale strop prakticky neexistuje. Chcete-li ale nějaké stylové EDC, bez problémů se vejdete třeba do dvou tisíc korun.

Tipy redakce

Nezapomeňte, že stejnou roli jako vzhled hraje také materiál. A to nejen materiál čepele (nejčastěji ocel, které existují desítky druhů a každá má své výhody i nevýhody), ale také ostatních částí. Dřevo, dural, drahé kovy, uhlíková vlákna, micarta, G10 a různé další. Než si nůž koupíte, věnujte aspoň trochu pozornosti tomu, jak a z čeho je vyroben. Aby vám sloužil dlouho a dobře a dělal vám radost klidně až do konce života. Nebo do té doby, než si pořídíte svůj další nejoblíbenější nůž.

Zdroj: PAJL, Josef. O nožích: nejen loveckých. Praha: Grada, 2010. ISBN 978-80-247-3502-3., Vojtěch Lyko

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop