Designové a multifunkční vypínače: Maximální komfort, jedinečný vzhled a zvýšená bezpečnost
BLØG
Zdroj: ABB/ Se svolením
<Path>

Designové a multifunkční vypínače: Maximální komfort, jedinečný vzhled a zvýšená bezpečnost

Za své peníze chceme většinou to nejlepší, co si můžeme dovolit. Při výběru jsme ovlivňováni jak osobními preferencemi, tak módními trendy. Ty udávají nejen uznávaní designéři, ale i sami výrobci, pro něž jsou hnacím motorem inovace v oblasti designu i technického vybavení. Zajímá vás, jaké jsou aktuální designové a technické trendy i možnosti vypínačů a zásuvek?
Michal Černý Autor
19. 9. 2023

Design vypínačů a zásuvek

Designem se rozumí celkový tvar, barevné a materiálové provedení. Základ nabídky tvoří většinou vypínače a zásuvky v bílé a černé barvě. Hodí se do každého interiéru a jsou nadčasové. I proto jsou například v bytových domech často používány jako základní výbava.

Tipy redakce

Pokud si však chcete vybrat podle svého a záleží vám na detailech, pak máte nepřebernou škálu možností jak po stránce designu, tak i po stránce technické. Volit můžete samozřejmě i dle finančních možností. Nejčastěji použitým materiálem je plast, nicméně stále větší roli hrají udržitelnější materiály, jako jsou porcelán, kovy, či dřevo. A jaké jsou nejnovější designové trendy a funkce moderních vypínačů a zásuvek? To se dozvíte v dalších odstavcích.

Vypínač a zásuvka jako čisté umění

Skvělý původ, čistota designu a autentické materiály. To je Busch-axcent®, rámeček s jedinečným povrchem. Co kus, to originál. Vypínač je doslova jako magnet pro oči a vyzývá k hladivému doteku. Materiál, design a haptika s optikou, to vše je ve špičkové rovnováze.

Busch-axcent® od ABB je designová řada vypínačů pro individualisty, kteří mají velký smysl pro eleganci a styl. Autentické materiály, jako například beton, břidlice nebo lisovaný papír, inspirované přírodou působí ušlechtile, propůjčují interiéru zvláštní nádech a podtrhují osobitost investora. Pokud milujete barvy, pak vás jistě zaujmou barevné variace tvrzeného skla s hebkostí saténu.   

I vypínač je součást celkového designu
Foto: ABB/ Se svolením
Elegantní a designově čisté
Foto: ABB/ Se svolením

Český porcelánový originál – šarmantní a nostalgické Decento®

Prvotřídní porcelán s moderními přístroji vypínačů a zásuvek, to je řada Decento® – jediný originál navazující na tradiční otočné a páčkové vypínače vyráběné v Jablonci n. Nisou. Kvalitu této designové řady ocení investoři jak při nové výstavbě stylových bytů a domů, tak i při rekonstrukcích (nejen) venkovských stavení. Záleží jen na vás, do jakého interiéru si je instalujete. Vybrat si můžete z bílého nebo černého porcelánu, anebo bílý porcelán v kombinaci s rámečky z masivního buku.

Když je vše v dokonalém souladu
Foto: ABB/ Se svolením
Designové, jednoduché, jasné, přímočaré a stále plně funkční
Foto: ABB/ Se svolením

Inteligence na míru aneb vypínač pro chytrou domácnost

Zatímco klasický „obyčejný” vypínač zvládne pouze rozsvítit nebo zhasnout, takzvaný chytrý vypínač toho zvládne mnohem více. Nejmodernější multifunkční vypínače a ovládací prvky pro chytrou domácnost zvládnou například společné ovládání osvětlení a žaluzií, vytápění, klimatizace, větrání, taktéž funkci domovního telefonu či multimediálního centra. Samozřejmostí je dálkové ovládání přes mobilní telefon pomocí jediné mobilní aplikace na všechny ovládací prvky a funkce.

<Path> Architekt není jen stavitelem domů aneb "Proč si najmout architekta!"Zdroj: Barbora Mluvková

V závislosti na tom, co budete v domě nebo bytě potřebovat, si můžete vybrat z následujících variant:

 • Chytrý vypínač, který vypadá jako běžný, ale jedno tlačítko má více funkcí. Dokonce si jej můžete pořídit ve stejném designu, jaký mají standardní vypínače a zásuvky (viz Busch-axcent®)
 • Multifunkční ovladač
 • Multifunkční dotykový panel, který je zároveň domovním videotelefonem
Design Levit M®, solo® a Busch-axcent®
Foto: ABB/ Se svolením

Chytré vypínače, běžné vypínače i zásuvky umí ABB ve shodné designu v celkem v 10 designových řadách.

 

„Vypínač“, který rozsvítí i vyvětrá – ABB Tenton®

Multifukční ovládací prvek ABB Tenton®, začleněný do systému chytré domácnosti ABB-free@home®, umí nejen rozsvítit a zhasnout, ale také stmívat, měnit barvy a jas i intenzitu osvětlení podle denní doby. Zvládne dokonce i ovládat žaluzie a ohlídat, zda není v místnosti vydýchaný vzduch (tj. příliš vysoká hladina CO2), případně změřit, jaká je aktuální teplota a vlhkost a zda vzduch neobsahuje těkavé organické látky, takzvané VOC (kosmetika, čisticí a úklidové prostředky, osvěžovače vzduchu atp.). Pokud zjistí překročení mezních hodnot, upozorní vás nebo automaticky obstará větrání otevřením oken nebo spuštěním vzduchotechniky. To vše z jednoho místa jedním ovládacím prvkem.

Vnitřní klima domu vždy pod kontrolou
Foto: ABB/ Se svolením

ABB Smart Touch panel®: Videotelefon + 100 „vypínačů“ na jednom místě

Ještě nikdy nebylo ovládání domu lepším zážitkem jak po stránce designu, tak po stránce funkčnosti a haptiky. Špičkový dotykový multifunkční panel pro chytrou domácnost ABB SmartTouch® vám přinese do života doma zcela novou dimenzi komfortu.

ABB SmartTouch 10“ je ovládací panel a zároveň videotelefon s dotykovým IPS displejem, WiFi i možností připojení IP kamer (ONVIF). S jeho pomocí můžete z jednoho místa ovládat celou chytrou domácnost ABB-free@home® a komfortně tak obsloužit i celý dům.

Moderní byt je také chytrý
Foto: ABB/ Se svolením

Díky videotelefonu výrazně zvýšíte nejen komfort, ale také bezpečnost. Vždy budete vědět, kdo zvoní u vašich dveří, zejména v době, kdy nejste doma. Díky mobilní aplikaci můžete vidět zvonícího i v mobilu a otevřít na dálku třeba ze zahrady.

Design a vlastnosti:

 • Skleněná obrazovka s nerezovým rámečkem, tloušťka pouhých 14 mm
 • Dotykový displej s vibrační jemnou odezvou
 • Luxusní černé a decentní bílé provedení, špičkový design, který získal ocenění v rámci prestižní soutěže Red Dot Awards nominaci UX design
 • Domovní videotelefon a multifunkční ovladač pro chytrou domácnost v jednom
 • Zobrazuje obraz z IP kamer (ONVIF od jakéhokoliv výrobce)
 • Ovládání i přes mobil s mobilní aplikací (integrovaná IP gateway)
 • S vestavným snímačem přiblížení rozpozná osobu před sebou a automaticky se přepne z úsporného režimu do pohotovostního
 • Informuje o aktuálním počasí s předpovědí na 5 dní dopředu
Zdroj: nizke-napeti.cz.abb.com, abb.cz

Populární
články

Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
"Islám pro Evropu není nebezpečený, jeho stoupenci zde volí pro-demokratické strany," tvrdí Šoth
AKTUALITY

„Muslimové žijící v Evropě mohou mít problém s LGBT+ lidmi, přesto ve většině volí sociálně demokratické strany prosazující rovnost mezi všemi občany,“ tvrdí evropský gay diplomat

Autor: Jakub Starý
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý

E-Shop