Muži a kabelky: „Feminita není jenom ženská záležitost,“ říká Mikuláš, který kabelky nosí už 6 let a vypíchl pro nás jejich výhody
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Muži a kabelky: „Feminita není jenom ženská záležitost,“ říká Mikuláš, který kabelky nosí už 6 let a vypíchl pro nás jejich výhody

Růžová je pro holčičky, modrá pro chlapečky. Panenky pro dívky, autíčka pro kluky. Kuchyně pro ženy, dílny pro muže. Že to všechno v kontextu dnešní doby zní šíleně? Taky jste rádi, že žijeme tady a teď? Že můžeme dělat a nosit, co chceme? Anebo cítíte, že i ta svoboda má zatím své hranice a přeci jen ne všechno je pro všechny? A co třeba takové kabelky? Patří i mužům?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
11. 9. 2023

Móda jako taková je odrazem společnosti a jejích problémů. Je to tak. V minulosti u nás vyšlo mnoho článků na toto téma. Vzpomeňme třeba na článek o lacláčích v printovém vydání LUI ÚSPĚCH – oblíbeném kousku, který nyní doplňuje šatníky všech pohlaví a vrstev, protože je prostě cool a pohodlný. Začínal však jako doplněk pracující třídy. Během války si ženy osvojily nové šatníky proto, že musely zastat mnoho práce, kterou do té doby dělali muži – ti, kteří byli odvolání do zbraně. A pokud nakoukneme do modernější historie, jistě nezapřeme vliv Ameriky na naše oblékání po Sametové revoluci (a částečně i předtím – ať si režim diktoval, co chtěl).

To jen tak namátkou na ukázku, kolik se toho v našem vkusu změnilo s novými potřebami. V historii lidstva bylo vždy jisté jen jedno – že nic není jisté a změny přijdou. S nimi šla vždycky ruku v ruce i móda. A samozřejmě i odpůrci těchto novinek.

Status quo

Móda je zásadním hybatelem dějin, ať už si to připouštíme nebo ne. Zobrazuje to, co aktuální společnost potřebuje, po čem prahne, kam směřuje i co se jí nedostává. A stejně jako někteří lidé vždycky bojovali za to, aby byly udrženy „staré pořádky“ (a nepovedlo se jim to), bylo a je tu mnoho těch, kteří zastávají rigiditu i v tom, co je a není vhodné nosit.

Máme strach ze změn. A není to plně na nás. Přirozenost nám radí bát se neznámého, protože tam může čekat ohrožení. Čím hlouběji náš prapředek zalezl do neznámého lesa, tím spíš ho něco sežralo. A tak se někteří třesou strachy, že nový hudební styl podpoří násilí v mladistvých; že se pro novou oblibu crop-topů stanou z mladých dívek poběhlice nebo že jim duhová rodina sebere tradiční principy v jejich rodině. A je jedno, jak je to iracionální a nedomyšlené. Strach je s námi od zrodu lidstva. Pomáhá nám přežít. Ale někdy plodí i opravdu šílené fantazie. Nediskutuje, nedohledává si další data. Je tu a zavírá nám dveře před novinkami. Bohužel, status quo nikdy nebyl a nebude finální. A vždycky dojde k nějaké změně, která bude lidmi třást. A opět u toho nejspíš bude i móda.

„Chlapi už nejsou chlapi, když nosí, co nosí!"

Ženy začaly nosit obleky (a velkou zásluhu na tom měl Yves Saint Laurent – o tom jsme psali například zde) a nějak jsme to jako společnost spolkli. Ale taky to trvalo. Pokud si článek otevřete, zjistíte, že ženy v dnes slavném YSL Le Smokingu nebyly vpouštěny do lepších podniků.

A teď jsou tu muži v šatech a sukních. Ti, kdo na ně pokřikují na ulicích, si zjevně nevšimli, že si sukni už dávno hrdě oblékli i takové maskulinní ikony jako Vin Diesel nebo Kanye West. O tom se ve zmíněném článku taky dozvíte. Díváte se skrz prsty na chlapa s kabelkou? A proč vlastně? Čím vás ohrožuje?

Ohrožení obrazu mužství

Pokud si tento svůj pocit rozpitváte, co zbyde? Plytká myšlenka o tom, že se mužství rozpadá a mužské vzory skončí v zapomnění? Možná něco o schopnostech „postarat se“, ať už to znamená cokoli a nedává to v tomto kontextu smysl? Jak je možné, že se více pozastavujeme nad mužem s kabelkou než nad statistikami domácího násilí páchaného muži na ženách? Jak to, že spíše neřešíme to, že tresty jsou minimální? To jsou ty lepší vzory, které máme ochraňovat?

Ano, toto srovnání bylo ode mě hrubě nefér. Podobně nefér, jako označit muže s jistým typem doplňku jako nedostatečně mužného, nehodného vzoru pro děti a obecně nějak špatného. Diskuze je na místě vždycky a o všem, ale musí být konstruktivní. A tak já nebudu muže označovat hromadně za násilníky a někdo další by si mohl ponechat soud o parodii na muže kvůli vkusu. Obojí je totiž jako generalizace nesmysl.

<Path> Vykročte do jara v teniskách Skechers, které jsou uměleckým dílem, a rozzařte spolu s Vexxem uliceZdroj: Skechers, www.skechers.cz

Zeptala jsem se

Ano, zeptala jsem se muže, který kabelky nosí, na jeho názor. Protože můj pohled na realitu je z pozice pozorovatele logicky vzdálen od přímé zkušenosti. Zpovídala jsem Mikuláše Havránka, který se živí jako social media manager. A taky má rád módu a kabelky mu prostě seknou!

ROZHOVOR

Mikuláši, kdy jsi kabelky začal nosit a jaký byl tehdy primární důvod? Spíše praktický nebo estetický?

Všechno pro mě začalo v roce 2016, kdy jsem si koupil svoji první ledvinku. Myslím, že to byl Adidas. V té době jsem to spíše vnímal jako praktickou věc, protože nesnáším cokoliv nosit v kapsách nebo rukou. Někdy na začátku roku 2017 jsem si pořídil svoji první Gucci tašku, byla to sice taky ledvinka, ale už jsem ji vnímal spíše jako módní doplněk, který má i skvělou funkcionalitu. Tu jsem ve svém šatníku měl snad do minulého roku a naprosto ji miloval. Od té doby jsem přesedlal spíše na kabelky jako takové a moje sbírka se poměrně rozrostla.

Tipy redakce

Jaký typ kabelky nosíš nejraději? Jak taková kabelka vypadá, co se do ní vejde, jaké má třeba rozměry, možnosti pro uložení věcí a podobně…

Osobně nejčastěji nosím crossbody, ale ne moc velké. Musí se do ní vejít telefon, klíče a peněženka, kapsička na drobnosti jako jelení lůj a dezinfekce je výhodou. Moc mě baví i trend „mini bags“. Sice do nich často člověk nevtěsná ani telefon, ale na nights out jsou super. Do školy, práce a na cestování často volím tote bag, která má větší rozměry a vejde se do ní spousta věcí.

Vnímáš módu obecně jako pojem, který nemá hranic? Nebo přeci jen cítíš, že některé kousky patří výhradně do ženské skříně a některé do mužské?

Obecně to tak společnost asi nevnímá, ale pro mě oblečení a doplňky rozhodně gender nemají. Miluju muže v sukních, ženy v baggy jeans, ať si každý nosí, co mu sluší a v čem se cítí dobře. Spíše by lidé měli při výběru oblečení více přemýšlet například nad typem postavy, co jim sedí a co ne, ale aby se lidé omezovali genderem oblečení v dnešní době? Tomu říkám opravdu ne. Věřím proto a možná i veřejně prosím, aby značky začaly dělat rozšířenější velikosti, protože mě pak štve, když v dámské sekci nenajdu svoji velikost a musím jít do pánské.

<Path> Oblek jako Bond. James Bond. Na letošní premiéře No Time to Die zazářil Daniel Craig v originálním saku. Nyní ho můžete mít i vy!Zdroj: GALARD, Instagramové účty galardtailors a daniel_craig_007__

V sekcích „pro muže“ člověk často najde jen batohy, tašky přes rameno nebo ledvinky. Nic, co by připomínalo kabelku, se zatím moc často v běžných obchodech – třeba konfekcích – neobjevuje. Vnímáš, že kultura kabelek je spjata s ženstvím natolik, že to bude ještě dlouho trvat, než budou kabelky širokou veřejností vnímány jako unisex doplněk? Nebo jsme podle tebe už na prahu této změny?

Asi záleží, kde člověk nakupuje, ale mám pocit, že i v běžné konfekci se „pánské“ kabelky začínají objevovat. Upřímně vnímám kabelku spíše jako femininní doplněk, ale to neznamená, že feminita je pouze ženská záležitost. Navíc, jak jsem už zmiňoval, nesnáším plné kapsy, takže funkčnost a praktičnost je velký benefit. Věřím tedy, že kabelkám pouze v dámských odděleních už odzvonilo i v České republice.

Vnímáš, že je česká společnost na kabelky pro muže připravena? Setkáváš se spíše s komplimenty, nebo tázavými pohledy?

Asi je to i mojí sociální bublinou, ale žádných tázavých pohledů si nevšímám, naopak. Navíc, když kabelku nosíte 6 let každý den, stane se vaší součástí. Už si ani nepamatuji den, kdy bych vyšel do ulic bez kabelky.

A co vy, jak se stavíte k módě? Vnímáte ji spíš jako nepřebernou škálu možností, nebo jako pokušení, které by mělo být v rámci zachování pořádku limitováno dle věku, pohlaví, genderu a bůhví čeho všeho ještě...?

Zdroj: LUI ÚSPĚCH, archives.gov, uopeople.edu, lui.cz, Mikuláš Havránek

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop