Zrcadla, ratan či metalické vzory. Co vše dle designérů do stylové ložnice rozhodně nepatří a jak chytře tvořit její interiér?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Zrcadla, ratan či metalické vzory. Co vše dle designérů do stylové ložnice rozhodně nepatří a jak chytře tvořit její interiér?

Svou domácnost si obvykle zařizujeme podle toho, co se nám líbí, dle toho, jaký chceme, aby měl prostor atmosféru – a jednoduše tak, abychom se doma cítili dobře. I když ale člověk může být fanda veselých barev a jejich kreativních kombinací či preferovat mísení stylů, ne vždy je výsledkem oku lahodící interiér. Nemluvě o tom, že při zařizování bytu mnozí nezohlední, k čemu jsou jednotlivé místnosti určeny. Ačkoliv se jim pak řada užitých prvků může zdát jako skvělý nápad, designéři by nesouhlasili. Co tedy dle odborníků nemá v moderní a příjemně působící ložnici rozhodně co dělat?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
7. 9. 2023

Atmosféra ložnice jako klíčový prvek

Ložnice je prostor, kam si máte jít po náročném dni odpočinout, což byste měli vzít v potaz již ve chvíli, kdy se ložnici rozhodnete zařizovat (či si hrát s různými doplňky). Dominantou ložnice je samozřejmě postel (její výběr, stejně jako výběr vhodné matrace, nyní nechme stranou, to je totiž tématem samo o sobě) – ta by pak z hlediska samotného prostoru měla mít také odpovídající velikost. Je-li tedy vaše ložnice malá, upusťte od představy, že si pořídíte tzv. king´s bed, kvůli níž bude celý prostor působit stísněně. A právě celková atmosféra ložnice by měla být tím, čím byste se měli univerzálně řídit – aby byl prostor příjemný, vzdušný, uspořádaný, aby užité barvy lahodily oku – ale aby byly zachovány také principy jisté praktičnosti. Tipů, co udělat správně, by tak bylo možné shromáždit nespočet – a proto shrnujeme naopak to, co byste rozhodně dělat neměli…

Materiály na prvním místě

Možná milujete luxus, modernu. Leštěné prvky, kovy. Tak na to vše v ložnici ideálně zapomeňte. „Desky z leštěného mramoru, lakované stěny, chrom, to vše může způsobit, že celkový prostor nebude útulný, protože všechny tyto materiály jsou vizuálně drsné a na omak chladné. Užijte je tedy raději v kanceláři nebo obývacím pokoji,“ popisuje tak interiérová dekoratérka Kelly Kruger. Dle jejích slov jsou sice např. vysoce reflexní povrchy skutečně elegantní, ale k pocitu útulnosti rozhodně nepřispívají. V ložnici se proto zkuste od různých ostře kovových akcentů držet dál. A co použít místo nich?

Tipy redakce

Dřevo, nereflexní textilie, obklady stěn, příp. opracovaný kov (tedy bez lesku), možností jsou i matné laky, které pohltí světlo a místnost bude příjemně tlumená. Dodat je třeba také to, že ne vše, co není kovové a lesklé, je do ložnice vhodné. Takový proutěný nábytek se skutečně hodí spíše do domku u jezera než do moderní ložnice. A platí to i vzhledem k dnes tolik populárnímu boho-stylu. Pokud byste ale skutečně toužili v ložnici po nějakém tom proutí, pokuste se omezit na jeden, maximálně dva kousky… (a vezměte v potaz také relativně problematickou údržbu takového typu nábytku/doplňků).

Úložné prostory?

Ložnice jsou obvykle (pokud schází místo na samostatnou šatnu) také prostorem, kde ukládáme oblečení. Šatní skříň je tedy v ložnici prakticky nepostradatelná. V poslední době na popularitě nabírala různá řešení otevřených skříní, ale faktem je, že pro ukládání oděvů v ložnici se nejedná o úplně nejvhodnější variantu (o její praktičnosti ani nemluvě – zkuste si představit, jak se vám na vše snáší prach). Problém otevřených skříní pak tkví také v tom, že v nich postupem času vzniká tak trošku chaos (přece jen málokdo bude pravidelně úhledně přerovnávat veškeré své svršky). A tento „vizuální smog“ rozhodně není oku příjemný a obecně může mít speciálně v ložnici spíše stresující efekt. Snažte se tedy, aby ložnice skýtala dostatek úložných prostor, které lze snadno udržovat, a aby byl interiér celkově jednoduchý a úhledný – a to i poté, co ze sebe shodíte oblek/kostýmek a převléknete se do pyžama.

Zrcadla

Možná se vám umístění zrcadla do ložnice zdá jako dobrý nápad – minimálně vzhledem k tomu, že právě v zrcadle člověk může chtít zkontrolovat svůj outfit a obecně vyzkoušet si oblečení. Proti tomu – z praktického hlediska – nelze nic moc namítat. Jenže jsou tu jistá ALE. Například podle některých zastánců filozofie feng shui zrcadla v ložnici vyčerpávají energii a mohou přispívat k nespavosti. Nutně ale nemusíte být zrovna vyznavači východních učení – a přesto byste měli vzít v potaz, že umístění zrcadla tak, abyste se v nich (když ležíte v posteli) viděli, není ideální. Vlastně je to velmi rušivé a skutečně se to může podepsat na kvalitě spánku. Takže pokud v ložnici po zrcadle i tak toužíte, umístěte jej chytře, aby odráželo světlo, přispělo ke zvetšení prostoru, to vše aniž by v něm byla vidět postel.

Zdroj: Giphy

Světlo

A nakonec světlo. Ačkoliv to je obecně v obytných prostorech žádoucí, v případě ložnice byste měli být se silou a typem osvětlení velmi opatrní. Velkolepé lustry, zářící stropní panely, to vše sice vizuálně vypadá hezky, ale intimitu ložnice toto osvětlení rozhodně nepodtrhne. Stropní osvětlení v ložnici by mělo být spíše jen „doplňkem“, přičemž prim by měly hrát drobnější zdroje světla – různé lampičky apod. Kdybyste se přece jen nechtěli vzdát efektního LED stropního osvětlení, volte takové, na němž lze nastavit nejen typ/barvu světla, ale také jeho intenzitu. „Pro ložnice vždy doporučuji alespoň tři zdroje osvětlení – pracovní, dekorativní a ambientní,“ uzavírá interiérová designérka Alex Alonso s tím, že je vhodné při rozmisťování světelných zdrojů postupovat dle pomyslných zón v místnosti. Zatímco k šatníku se hodí osvětlení pracovní, u postele přijde vhod to ambientní.

<Path> CUPRA nejsou jen auta, ale také stylové a udržitelné teniskyZdroj: CUPRA

V každém případě jak rozmisťování světel, tak i výběr doplňků a veškerého zařízení do ložnice může být zábavná hra – jen je namístě nenechat se „obehrát“ touhou po bezchybném designu na úkor praktičnosti a samotného účelu, který má místnost plnit.

Zdroj: thespruce.com, cuddledown.co.uk, insider.com, thesimplicityhabit.com

Populární
články

E-Shop