
Zrcadla, ratan či metalické vzory. Co vše dle designérů do stylové ložnice rozhodně nepatří a jak chytře tvořit její interiér?
Atmosféra ložnice jako klíčový prvek
Ložnice je prostor, kam si máte jít po náročném dni odpočinout, což byste měli vzít v potaz již ve chvíli, kdy se ložnici rozhodnete zařizovat (či si hrát s různými doplňky). Dominantou ložnice je samozřejmě postel (její výběr, stejně jako výběr vhodné matrace, nyní nechme stranou, to je totiž tématem samo o sobě) – ta by pak z hlediska samotného prostoru měla mít také odpovídající velikost. Je-li tedy vaše ložnice malá, upusťte od představy, že si pořídíte tzv. king´s bed, kvůli níž bude celý prostor působit stísněně. A právě celková atmosféra ložnice by měla být tím, čím byste se měli univerzálně řídit – aby byl prostor příjemný, vzdušný, uspořádaný, aby užité barvy lahodily oku – ale aby byly zachovány také principy jisté praktičnosti. Tipů, co udělat správně, by tak bylo možné shromáždit nespočet – a proto shrnujeme naopak to, co byste rozhodně dělat neměli…
Materiály na prvním místě
Možná milujete luxus, modernu. Leštěné prvky, kovy. Tak na to vše v ložnici ideálně zapomeňte. „Desky z leštěného mramoru, lakované stěny, chrom, to vše může způsobit, že celkový prostor nebude útulný, protože všechny tyto materiály jsou vizuálně drsné a na omak chladné. Užijte je tedy raději v kanceláři nebo obývacím pokoji,“ popisuje tak interiérová dekoratérka Kelly Kruger. Dle jejích slov jsou sice např. vysoce reflexní povrchy skutečně elegantní, ale k pocitu útulnosti rozhodně nepřispívají. V ložnici se proto zkuste od různých ostře kovových akcentů držet dál. A co použít místo nich?
Dřevo, nereflexní textilie, obklady stěn, příp. opracovaný kov (tedy bez lesku), možností jsou i matné laky, které pohltí světlo a místnost bude příjemně tlumená. Dodat je třeba také to, že ne vše, co není kovové a lesklé, je do ložnice vhodné. Takový proutěný nábytek se skutečně hodí spíše do domku u jezera než do moderní ložnice. A platí to i vzhledem k dnes tolik populárnímu boho-stylu. Pokud byste ale skutečně toužili v ložnici po nějakém tom proutí, pokuste se omezit na jeden, maximálně dva kousky… (a vezměte v potaz také relativně problematickou údržbu takového typu nábytku/doplňků).
Úložné prostory?
Ložnice jsou obvykle (pokud schází místo na samostatnou šatnu) také prostorem, kde ukládáme oblečení. Šatní skříň je tedy v ložnici prakticky nepostradatelná. V poslední době na popularitě nabírala různá řešení otevřených skříní, ale faktem je, že pro ukládání oděvů v ložnici se nejedná o úplně nejvhodnější variantu (o její praktičnosti ani nemluvě – zkuste si představit, jak se vám na vše snáší prach). Problém otevřených skříní pak tkví také v tom, že v nich postupem času vzniká tak trošku chaos (přece jen málokdo bude pravidelně úhledně přerovnávat veškeré své svršky). A tento „vizuální smog“ rozhodně není oku příjemný a obecně může mít speciálně v ložnici spíše stresující efekt. Snažte se tedy, aby ložnice skýtala dostatek úložných prostor, které lze snadno udržovat, a aby byl interiér celkově jednoduchý a úhledný – a to i poté, co ze sebe shodíte oblek/kostýmek a převléknete se do pyžama.
Zrcadla
Možná se vám umístění zrcadla do ložnice zdá jako dobrý nápad – minimálně vzhledem k tomu, že právě v zrcadle člověk může chtít zkontrolovat svůj outfit a obecně vyzkoušet si oblečení. Proti tomu – z praktického hlediska – nelze nic moc namítat. Jenže jsou tu jistá ALE. Například podle některých zastánců filozofie feng shui zrcadla v ložnici vyčerpávají energii a mohou přispívat k nespavosti. Nutně ale nemusíte být zrovna vyznavači východních učení – a přesto byste měli vzít v potaz, že umístění zrcadla tak, abyste se v nich (když ležíte v posteli) viděli, není ideální. Vlastně je to velmi rušivé a skutečně se to může podepsat na kvalitě spánku. Takže pokud v ložnici po zrcadle i tak toužíte, umístěte jej chytře, aby odráželo světlo, přispělo ke zvetšení prostoru, to vše aniž by v něm byla vidět postel.
Zdroj: Giphy
Světlo
A nakonec světlo. Ačkoliv to je obecně v obytných prostorech žádoucí, v případě ložnice byste měli být se silou a typem osvětlení velmi opatrní. Velkolepé lustry, zářící stropní panely, to vše sice vizuálně vypadá hezky, ale intimitu ložnice toto osvětlení rozhodně nepodtrhne. Stropní osvětlení v ložnici by mělo být spíše jen „doplňkem“, přičemž prim by měly hrát drobnější zdroje světla – různé lampičky apod. Kdybyste se přece jen nechtěli vzdát efektního LED stropního osvětlení, volte takové, na němž lze nastavit nejen typ/barvu světla, ale také jeho intenzitu. „Pro ložnice vždy doporučuji alespoň tři zdroje osvětlení – pracovní, dekorativní a ambientní,“ uzavírá interiérová designérka Alex Alonso s tím, že je vhodné při rozmisťování světelných zdrojů postupovat dle pomyslných zón v místnosti. Zatímco k šatníku se hodí osvětlení pracovní, u postele přijde vhod to ambientní.
V každém případě jak rozmisťování světel, tak i výběr doplňků a veškerého zařízení do ložnice může být zábavná hra – jen je namístě nenechat se „obehrát“ touhou po bezchybném designu na úkor praktičnosti a samotného účelu, který má místnost plnit.