Červavý sýr, hadi v alkoholu a další nechutné lahůdky: 8 delikates, ze kterých se negurmánům zvedá žaludek
„Jiný kraj, jiný mrav.“ A taky „Doma jez, co máš, jinde, co ti dají.“. Dvě vynikající přísloví, kterými nás maminky a babičky častovaly, když jsme se vydali někam za vzdálenou rodinou a dostali na talíř něco, co se nám úplně nezamlouvalo. Když jsme dospěli, pochopili jsme, že tetička z druhého kolene možná jenom neuměla vařit.
Mnohem zajímavější to ale je s jídlem ve světě. „Fousy v omáčce“ alias koprovka jsou totiž směšné v porovnání se zkaženými vejci nebo dokonce exkrementy, které jsou v jiných zemích považovány za delikatesu. Pojďte si rozšířit své kulinářské obzory a seznamte se s 8 lahůdkami, na které potřebujete opravdu silný žaludek.
1. Kopi luwak – cibetková káva
Je libo nejdražší kávu na světě? Než sáhnete po šálku, raději si ještě kousek přečtěte, svého rozhodnutí byste totiž mohli litovat. Cibetková káva se naštěstí nevyrábí přímo z cibetek, malých stromových šelmiček žijících v jižní Asii, ale název po nich nezdědila nadarmo. Jde o kávu udělanou ze zrnek, která prošla trávícím traktem těchto zvířat. Doslova je to káva, kterou cibetky sežraly a potom vykálely. Protože ale nemohou kávu strávit, kávová zrnka v jejich útrobách pouze fermentují. A o to právě jde, podle gurmánů dává tento proces cibetkové kávě jemnost, zemitost a ubírá jí na aciditě. Problém je ale v tom, že i přes svou podivnost je takhle káva tak populární, že se ji výrobci snaží produkovat co nejvíc a tak cibetky často chovají neetickým způsobem.
2. Urumiit – ptačí trus
Pokud vás láká káva připravená z exkrementů, možná byste chtěli ochutnat i urumiit, je to totiž doslova ptačí trus. Jde o tradiční potravinu z jídelníčku grónských Inuitů. Urumiit jsou exkrementy tamního ptáka bělokura horského. Sbírají se v zimě, když vyschly, a v inuitské kuchyni jsou považovány za lahůdku. Původně ale šlo o typickou z nouze ctnost. V zimních měsících je totiž Grónsko nehostinné a jídla je nedostatek. Trus bělokura, který obsahuje velké množství natrávené rostlinné hmoty, byl důležitým zdrojem živin.
3. Casu marzu – červavý sýr
Tenhle sýr vypadá, jako by ho už někdo jedl. A vlastně je to pravda, protože si na něm pochutnali červi, kteří v bochníku této delikatesy žijí a hodují. Výrobci tohoto sýra na Sardinii nechávají speciální mouchu sýrorodku, aby do bochníků nakladla svá vajíčka. Z těch se pak vylíhnou larvy, které v kole sýra žijí, prožírají ho a hmotu zpět vylučují. Problém je v tom, že v sýru larvy také zůstanou a spolu s ním se i jedí. Při konzumaci je proto naprosto zásadní každé sousto důkladně rozžvýkat – aby žádná larva nepřežila. Jsou totiž zvyklé na prostředí bez vzduchu a také velmi žravé. A mohly by se ve vašem telě rozhodnout, že si na něm pošmáknout zevnitř. A ano, krvavý průjem je tou menší komplikací, kterou můžete schytat. I proto Evropská unie casu marzu zakázala.
4. Balut – kachní zárodek
Delikatese z Filipín a Vietnamu, balut, je v mnoha kulturách považovaná za vrchol nechutnosti a také neetičnosti. Jde totiž o uvařený kachní zárodek, čili vajíčko, v němž se začal vyvíjet malý ptáček, ale byl ve vajíčku zaživa uvařen. Balut se jí tak, že se oloupe kousek skořápky a dírou se nejprve vypije vnitřní tekutina ochucená octem a solí. A potom se sní celé polovyvinuté ptáče – rozkřoupe se i s kostmi, zobákem a peřím.
5. Pinyin – stoleté vejce
Asijské kultury mají k vejcím očividně zvláštní lásku, protože z nich dělají řadu nezvyklých pokrmů. Stoleté, nebo také tisícileté vejce, je delikatesa pocházející Číny a dalších zemí. Jde o vejce, které se syrové zabalí do speciální hmoty z hlíny, popela, soli, vápna a rýžových slupek a nechá dlouhou dobu fermentovat. Nebo podle jiných taky prostě shnít. Výsledkem je tmavě hnědofialové vejce gelovité konzistence a aromatické výrazné chuti.
6. Vejce panenských chlapců
Jediné štěstí je, že český překlad názvu je trochu zavádějící a nejde ve skutečnosti o části lidských dětí. Malí kluci jsou ale k výrobě tohoto pokrmu potřeba, respektive jejich moč. Ano, čtete správně. Tato specialita se připravuje tak, že se vejce namáčejí a vaří v chlapecké moči. V oblasti Dongyangu, kde se tahle podivnost připravuje, se za tímto účelem dokonce sbírá moč na chlapeckých záchodech v dětských školkách. Klukům totiž musí být deset a méně let. Podle tradice jsou takto připravená vejce léčivá.
Zdroj: Giphy7. Hadí víno
Potřebujete dosavadní gurmánské šílenosti něčím spláchnout? Pak můžeme doporučit třeba hadí víno! Tenhle nápoj vypadá ale spíš jako preparát z kabinetu biologie, protože jde doslova o hady naložené v alkoholu. Nejčastěji přímo v rýžovém víně, ale může to být i jiná lihovina. Had se prostě zalije vínem a nechá v lahvi louhovat – tak dlouho, jak se uzná za vhodné, klidně i několik měsíců. Bohužel se někdy hadi zalévají zaživa a zabijí tím, že se ve víně utopí. Někdy se ale stane, že had místo toho začne ve víně hibernovat (extrémně zpomalí svůj metabolismus) a dokáže zavřený v lahvi i několik měsíců přežít. Když ji pak otevřete, může se probrat a zaútočit. Asi vás už ani nepřekvapí, že jde o nápoj pocházející z Číny.
8. Myší víno
A na závěr ještě jedno podobné čínské pití: myší víno. Vyrábí se velmi podobně, ale je ještě o level bizarnější, protože se používají myší holátka. Doslova. Čerstvě narozené myši, ne starší než 72 hodin, ještě slepé a bez srsti, se zaživa nacpou do lahví s rýžovým vínem (aspoň 12 na láhev) a nechají v nich 12–14 měsíců fermentovat. Jak nápoj chutná si ani nechceme přestavovat, ale kdybyste to náhodou měli potřebu zjistit, kromě Číny se připravuje také v Koreji.