Průvodce pánskými pokrývkami hlavy: Chcete být za elegána, ale neudělat módní faux pas? Výběr správného klobouku nebo čepice podtrhne váš styl v létě i v zimě
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Průvodce pánskými pokrývkami hlavy: Chcete být za elegána, ale neudělat módní faux pas? Výběr správného klobouku nebo čepice podtrhne váš styl v létě i v zimě

Když přijde na pokrývky hlavy, jsou na tom ženy lépe než muži. Ne snad proto, že by měly více možností, ale spíš proto, že se nebojí je nosit. Je to ale škoda, protože i pánové mohou „honit vodu“ v elegantní fedoře nebo perfektně stylové bekovce. Pojďme se proto podívat na několik populárních typů pánských čepic a klobouků.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
22. 8. 2023

Klobouky

Obyčejnou čepici si umí obléct každý, kdo si ale vezme klobouk, ukazuje, že je opravdový elegán. Tedy pokud si vezme ten správný. Můžeme vás ale uklidnit, že i když existuje klobouků spoustu různých druhů, zase tak moc toho poplést nemůžete. Těch základních typů je totiž jen pár.

  • Boater

Boater je neformální klobouk pro letní měsíce. Na první pohled ho poznáte podle toho, že je většinou vyrobený ze slámy, možné jsou ale také jiné materiály. Má minimalistický tvar bez prolomení a bývá zdobený stuhou. Určený je pro teplé měsíce, kdy vám přistíní s mnohem větší elegancí než kšiltovka. Oblečte si ho třeba ke lněné košili, plátěným kraťasům a espadrilkám.

  • Trilby

Trilby je univerzální méně formální pánský klobouk. Má úzkou krempu, která se vzadu jemně stáčí nahoru a vepředu naopak zase dolů jako kšilt, který chrání oči před sluncem. Pro svou neformálnost je v dnešní době pro většinu mužů asi nejschůdnějším kloboukem. Vypadat bude dobře s neformálním sakem a chino kalhotami. Až budete kupovat trilby, sáhněte raději po střízlivém decentním modelu.

  • Fedora

Když se řekne klobouk, je to právě fedora, kterou si asi většina mužů představí. Typický klobouk s širší krempou a vyšším tělem patří mezi formální pokrývky hlavy. Je to přesně ten klobouk, který nosí mafiáni v mysteriózních tepmných detektivkách. A jako správný mafián byste ho i vy měli nosit ideálně k obleku nebo formálnímu oblečení.

  • Buřinka

Známá je též jako bouřka nebo tvrďák – ze zcela očividných důvodů. Buřinka má vypouklé kulaté dýnko a úzkou krepu s okrajem zahnutým nahoru. Je to ten klobouk, který nosil Charlie Chaplin. Typická byla pro burzovní makléře z Londýna, ale dnes ji nosí jen málokdo. Jako klobouk je buřinka spíše formální, ale díky svému nepřehlédnutelnému tvaru může v nevhodné situaci působit jako kuriozní kostým.

  • Kovbojský klobouk

Klobouk honáků krav z divokého západu není třeba dlouze představovat. A asi není potřeba ani říkat, že smysl dává jen tehdy, když hodláte strávit den na pastvinách se stády krav na povel. Pokud tedy nejste honák, neúčinkujete na dětském táboře s kovbojskou tematikou nebo nehodláte nahodit erotickou roleplay ve stylu divokého západu, měli byste se tomuto klobouku raději vyhnout.

Čepice

Zatímco u klobouků máme tendenci si myslet, že jsou to doplňky hlavně na parádu, k čepicím často přistupujeme opačně a zajímá nás jen jejich utilitární funkce. Je to ale škoda, protože vhodná čepice umí perfektně potrhnout osobní styl a završit celý outfit. Při nákupu se proto nebojte vybírat a zkoušet – i muži mají dovoleno, aby jim to slušelo.

<Path> Barvy, laky a drahé kameny: rok pánské manikúry je tuZdroj: esquire.com, vogue.com, buro247.sg
  • Bekovka

Bekovka je typická ukázka oblečení, které bylo původně spjato s jednou sociální vrstvou, ale stal se z něj módní doplněk. Šité čepice se spadlým kšiltem známé jako bekovka byly populární mezi dělníky z továren začátku 20. století. Staly se ovšem oblíbené v automobilovém sportu a odtud se rozšířily do dalších oblastí. Platí za neformální čepici, která díky svému nezaměnitelnému a neokoukanému tvaru dodá šmrnc každému muži. Jen ji musíte umět nosit. Určitě si ji proto neberte k ničemu příliš sportovnímu, raději sáhněte po městské módě v anglickém stylu.

  • Kšiltovka

Čepic se štítkem neboli kšiltovek existuje spoustu. Všechno jsou to neformální pokrývky hlavy a všechny jsou součástí sportovní módy. Rozlišovat můžeme třeba baseballovou čepici, která má rovný placatý kšilt a typicky ji zdobí logo toho kterého týmu, nebo třeba golfovou kšiltovku, jejíž kšilt je prohnutý a užší. Taková čepice je součástí elegantní sportovní módy a bude vypadat dobře k tričku i svetru. Sázkou na jistotu je pak bílá nebo tmavě modrá barva, kterou nepochybně sladíte s většinou svého šatníku. Představt si britského pricne na golfu a hned máte jasno, jak se obléct ke kšiltovce.

Zdroj: Giphy
  • Beanie

Klasická univerzální teplá čepice. A také čepice, kterou je těžké definovat, protože může mít mnoho různých podob. Beanie je všechno to, co nemá bambuli a má tvar „sáčku“, který si nasadíte na hlavu. Může být tenká, může být silná, může mít ohrnutý okraj, může být tak akorát nebo protažená a spadlá dozadu… Prakticky vždy je ale z úpletu, aby byla pružná a dobře na hlavě držela. Pokud nechcete vypadat, jako že je vám 15 a právě jste vylezli z filmu Snowboarďáci, sáhněte po čepici bez potisku a log sportovních značek. Naopak ale není třeba bát se barev. Černá a šedá je sice klasika, která nikdy neurazí, ale taky je to trochu nuda. Zejména v chladných měsících, kdy na tuhle čepici přijde řada, je trocha veselí vítaná.

  • Kulich

Klasika, kterou asi nemusíme přestavovat. Vlastně je to taková beanie s bambulí. Vzhledem ke své neformálnosti a hravosti se od ní ovšem muži většinou drží dál. Je to čepice opravdu velmi volnočasová, proto je její patřičnost např. do města sporná, ale pravidla se uvolňují. Pro svou bambulovitou nápadnost už není nutné, aby byla divoce barevná nebo vzorovaná. Zůstaňte raději u střízlivých, ale klidně světlých tónů. Někdo by řekl, že kulich působí infantilně, jeho hravost ale může být taky znakem vaší mladistvosti a energie.

Tipy redakce

  • Klapky na uši

Venku mrzne až praští, vy máte na hlavě perfektní účes, ale potřebujete se pohybovat chvíli venku, aniž by vám upadly uši zimou? Pak sáhněte po klapkách. Jsou geniální zejména do města, pro případy, kdy budete venku jen chvíli a pak zase zapadnete někam do tepla. Pokud ovšem hodláte být na chladném vzducu déle, je možná zbytečné dělat ze sebe hrdinu a mrznout. Tak jako tak je vhodné u klapek na uši sáhnout po střízlivějším designu.

Zdroj: Lui.cz, rozhlas.cz, thegentlemansjournal.com, wikipedia.org

Populární
články

HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Je vzhled pokožky projevem stárnutí, nebo je to naopak?
TĚLO & MYSL

Vrásky, pigmentové skvrny či znaménka neodráží stárnutí. Pokožka naopak určuje naše zdraví. Lze si tak péčí o pleť prodloužit život?

Autor: Mirka Dobešová
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Giorgia Meloni, italská premiérka a členka konzervativní strany Bratři Itálie
AKTUALITY

Italská vláda vede válku proti LGBT+ rodinám. Dopady nových nařízení jsou alarmující. Hrozí podobná situace také Česku?

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Masturbace je příjemná a zdravá zároveň. Není důvod se za ni stydět
HOT!

Naučte se masturbovat: 5 rad, jak si místo rychlovky před spaním dopřát intenzivní orgasmický zážitek

Autor: Martin Lyko

E-Shop