
Muži v šatech? „Blíží se to!“ zaznívá v médiích. Ženám se také pánský styl zpočátku neodpouštěl. Opakuje se historie?
Že je to přehnané a křičíte teď u svých obrazovek, že vaše dítě – holčička – rozhodně má modré šatičky, zelené kalhoty nebo černé tričko? No jistě, samozřejmě. Ale…
Ale nějaké to škatulkování tu je. Zamíříme ke stojanu, který odpovídá genderu. Málo kdo otevřeně přemýšlí nad svými módními volbami v rámci celého sortimentu. A když už, většinou jsou to ženy.
Říká se, že pokud si žena oblékne mužovu košili, je to znamení oddanosti, lásky a je to oboustranně romantické gesto. Navíc slušivé! Pokud přes šaty hodí velké sako – klidně z pánské konfekce – může to být cool. Ženy ve svém šatníku už nějaký ten pátek mají „boyfriend jeans“ – tedy džíny řekněme pánského střihu. Mají vypadat, jako by si je žena půjčila ze šatníku svého protějšku. A aby ten název byl víc mladistvě cool, nejedná se o manžela, ale o přítele. A nikomu to nepřijde divné.
Co přesně si ale pánové půjčují od žen?
Jistě, je tu argument, že muži jsou větší než ženy. A ne do všeho se vejdou. Toto prohlášení má několik slabin – zaprvé rozhodně neplatí, že je muž pokaždé vyšší nebo obecně jakkoli mohutnější než žena. A zadruhé: Opravdu je to ten důvod?
Revoluce v ženském šatníku
Že se žena (a hovoříme v celém článku pro zjednodušení o západní kultuře) nemusí nutně oblékat feminně, s tím přišli velcí návrháři i lidé běžného života už dávno. Takový Yves Saint Laurent v roce 1966 předběhl dobu, když módnímu světu předhodil dámský „Le Smoking“. Odvážné? Jasně! A nejen od něj. I ženy, které tento trend následovaly, byly v něčem průkopnicemi. Zpočátku je totiž v tomto „ohozu“ nechtěli ani pouštět do „slušných podniků“.
Asi je vám jasné, že pánský styl pro ženy byl v té době spojen s emancipací. Šel ruku v ruce s bojem za práva žen. Možná ne pokaždé přímočaře, možná ne vždy záměrně, ale i móda je často odrazem toho, s čím společnost bojuje, po čem prahne a co je aktuálním tématem v politice i domácnostech. Takže se nejedná o lineární proces. Řetězení problémů lidstva je často kruhové. Takže ani pánský styl u žen tu není poprvé.
Realita je taková, že ženy a pánský styl, to nejsou jenom šedesátá léta a moderní historie. Když to vezmeme ad absurdum, i taková Johanka z Arku byla takovou „ženou v prvoplánově mužském“. Brnění přeci jen není úplně primárně historicky dámskou doménou. A našli bychom i mnoho dalších příkladů – klidně i mnohem starších. Ale aby nebyl článek příliš dlouhý, nechám to takto v obecném náznaku a půjdeme dál.
Muži v šatech
Že vás napadnou hlavně drag shows mužů s dámskými alteregy? Tak to skutečně nejsou jediní muži, kteří oceňují ženské šatníky natolik, že si je jsou ochotni vzít za své. Přestože se nyní někteří ošívají nad fotografiemi Harryho Stylese, pravdou je, že i pánové nosili šaty a sukně či jiné stereotypně ženské kousky již dávno dávno předtím. A to včetně kousků v barvách, nad kterými by dnes drakobijec z Horní Dolní krčil frňák, protože by (kdovíjak) nahlodávaly jeho mužnost.
Než se ovšem muži z menších měst urazí, poslední věta předchozího odstavce nebyla nijak mířena proti vám. Vůbec. Naopak měla ukázat, jak jsou stereotypy absurdní. Že jsou na menších městech a ve vískách častěji dodržovány zvyky a nějaký tradiční způsob života (jak jsi ho nyní představujeme), je fakt. A tedy i některé „výstřelky“ jsou tedy ve velkém městě spíše tolerovány, přehlédnuty nebo považovány za vlastně normální. No jo, Pražáci…
Ale jaké to je, pokud jste nutně považováni za zpátečnické a odsuzující jen na základě toho, kde bydlíte?
Asi stejné, jako když je někomu přisuzována sexuální orientace či nějaká osobnostní vlastnost na základě toho, že si zrovna vzal růžovou košili a sukni…
Mužská extravagance
Tam, kde jsme se ženám naučili poskytovat prostor a chválit jim jejich lakýrky, oversized hoodies, motýlky, kravaty nebo třeba (pánské) oblekové kalhoty k topu, se na pány často díváme skrz prsty, když se vydají do ulic v horku v sukni, dovolí si sáhnout po šatech, zvolí podpatky…
To, co je u žen nyní často „cool“, je u mužů až moc „extravagantní“. A to není moc fér. Ale možná jsme jen v jejich koloběhu událostí prostě v jiné etapě a nebude trvat dlouho a kolečko se otočí. Ale k tomu se ještě vrátíme.
Slavní muži ve feminně laděném outfitu
Že vás napadá jen ten Harry, který se nebál bez jakékoli ironie vystoupit z davu? No to bylo povyku! Tím spíš, když to neudělal jenom jednou, on nosí šaty úplně normálně! No děsběs! Někteří komentující se mohli roztrhnout vejpůl: Kvůli klukovi z Redditchu, kde většina z naštvaných samozvaných soudců ani nebyla, osobně ho neznají a Stylesovy krajky na rukávech fakt nikomu z nich nezměnily život a překvapivě ani nerozvrátily rodinu…
Zkrátka – není nezajímavé, kolik lidí jeho módní vkus pobuřuje. A nejen v Česku.
Brad Pitt, Vin Diesel nebo Kanye West
Mužů v sukních je víc než jeden Harry, který rozlítil davy. V černé sukni vyběhl na pódium i drsňák Kanye West, na červeném koberci MTV se objevil v sukni frajer z Rychle a zběsile (mužnější příklad už snad ani najít nejde) a Bradovi sukně k volnému vršku taky hezky sedla. A to jsem vybírala namátkou. Dneska je jednoduše mezi slavnými muži tabu ženského šatníku zažehnáno. Co ale lidé mimo média?
Nová módní revoluce?
Všechny změny v šatnících jsou opentleny velkými událostmi, jako je třeba onen známý „Le Smoking“. A stejně jako ženy v obleku nemohly v první vlně do kavárny, Harry Styles dostává od některých čouda na internetu. Každý změna je doprovázena odporem, ale nakonec si prach sedne a jede se dál. V Show Davida Pakmana před šesti lety zaznělo, že se již blížíme k tomu, aby byl mužský šatník na běžné bázi obohacen o „dámské“ kousky.
Během posledních let jsme v médiích zaznamenali čím dál větší reprezentaci tohoto trendu, takže kdo ví… Třeba měl Pakman pravdu a brzy už nebude o čem polemizovat. Stejně jako u žen.