LGBT+ jazykový guláš: Trans dívkám ženský rod, s nebinární ono češtinou ale opatrně
Přirozený vývoj jazyka
Svět se mění a jazyky s ním. Jsou tu od toho, aby se přizpůsobovaly lidem a době, ne naopak. Proto má dnes mnoho výrazů jiný význam než třeba před sto padesáti lety.
A z toho důvodu je také naprosto přirozené, že když se v práci nebo v partě přátel seznámíme s nějakou slečnou, dámou, která se narodila jako muž, že se nebudeme chovat nepřátelsky, ostentativně nenávistně a záměrně ji nebudeme oslovovat jako chlapa.
Má to dvě roviny: samozřejmě moc dobře chápu, že zvlášť pro starší ročníky je přijímání všech možných „novot“ dost náročné. Rozumím také tomu, když se někdo před transsexuály a transsexuálkami splete. To je v pořádku – i oni či ony s tím počítají.
Otázka zvyku
Sám jsem byl po prvním setkání s podobnou ženou na rozpacích. Byl to prostě nezvyk, když jsem ji znal ještě jako kámoše s chlupatou hrudí a chodili jsme spolu v pubu na malou.
Zapomínal jsem se, ona mi to velkoryse odpouštěla. Čím víc ale strávíte s takovým člověkem času (když za to stojí, abyste ho s ním strávili), tím přirozenější pro vás pak bude přistupovat k němu tak, jak si sám přeje.
Pak tu máme ale rovinu třetí: a to, když se jim říká špatně naschvál. A k tomu příliš tolerance nalézt nedokážu.
Lékaři hovoří jasně: Nejde o zvrácenost dnešní doby
Už dopředu jako bych slyšel ty výtky v diskusi, že je to „zvrácenost, úchylárna“ a že proto nic takového nemáme a nesmíme podporovat.
Jenže tak to samozřejmě vůbec není. Určitě existují výjimky, ale drtivá většina sexuologů se shodne na tom, že jde o vrozenou záležitost a že trans lidem je třeba vycházet vstříc. Doporučuji vysvětlení od MUDr. Hany Fifkové.
A nejde ani o žádnou „módní úchylku“.
Jak jsme ostatně na LUI již psali, transgenderová identita není ani žádnou falešnou pózou či snahou o získání pozornosti. Trans lidé byli podle neotřesitelných důkazů součástí i těch nejranějších kapitol lidských dějin – více si přečtěte v našem dřívějším článku nebo, pokud vládnete angličtinou, britský článek od akademika Stephena Whittlea.
Kritici by si možná mohli pustit chystaný dokumentární film Netflixu Eldorado: Co náckové nesnesou. Je o berlínském klubu pro LGBT+ komunitu, který byl populární před nástupem Adolfa Hitlera. A byl plný i trans lidí. Nepřekvapí vás určitě, že zde nenávist dosáhla vrcholu. A protože stoupenci jedné z nejodpornějších ideologií historie lidstva najednou mohli beztrestně ubližovat lidem, kterým nerozuměli, ublížili jim a zmasakrovali je.
A nakonec, kdyby již předtím uvedené nestačilo: nikdo z nás si neumí představit, čím vším si trans lidé před vlastním sebepřijetím projdou. Jaká pekla zažívají. Proč se tedy přidávat na stranu těch, co vůči nim pokračují v ponižování? Proč v sobě posilovat zlobu vůči někomu? Co to komu přinese?
Problém s oslovováním nebinárních osob
Trochu jiný problém je se zájmeny pro nebinární osoby. A také se slovesy. Prostě vyvstává otázka, jak psát genderově neutrálně. A jestli vůbec takhle psát.
Například v USA už aktivistická média běžně píší i slovesa ve tvaru, na jakém se tam víceméně dotčené osoby shodly, zato čeština se s tím ještě potýká.
Už i u nás ale proběhl pokus přidávat slovesům v minulém čase a množném čísle koncovku x, tedy vidělx, sebralx atd. Nebo jsou -e na konci a podobně. K rodům se zase například navrhuje hvězdička, ve stylu uznávaný*á malíř*ka.
Samotná česká nebinární obec není jednotná: někdo si říká středním rodem, další to pohoršuje. Jiný takový člověk chce být oni. A někteří vůbec nechtějí, aby se vůči nim zášť prohlubovala tím, že se bude většinové společnosti „diktovat“, co a jak. Úplně oddělené skupině nebinárních je to zase srdečně jedno a jde jim hlavně o to, jak se cítí oni sami jako jedinci.
Ale zatímco u trans osob už poměrně široká veřejnost ví, že je záhodno je respektovat, u veškerých nebinárních, fluidních a dalších genderů zatím větší povědomí o původu a příčinách není.
Takže se snadno posiluje dojem, že je to pouhý výstřelek rozmazlené bohaté západní mládeže, jakási, s prominutím, „zparchantělost“.
A je na sexuolozích a odbornících, rozhodně ne na rozvášněných davech na internetu, aby to rozsoudili. Aby nám řekli, zda je to v pořádku, zda se i takovým lidem přizpůsobovat, nebo ne.
Osobně se domnívám, že pokud mě někdo nebude nutit, že se musím stát nějakým genderem (což vůbec netuším, proč by někdo chtěl), tak ať si ostatní klidně dělají, co chtějí.
Určitě bych byl také proti tomu, aby se řešily podobné otázky u malých dětí. Jinak ale, jak je komu libo.
Pochopení je třeba z obou stran
Vypadá to, že pohlaví už nebude jediným určujícím znakem, že spousta mladých se chce zaškatulkovat do různých genderů. V pořádku. Když jim to činí dobře. Já určitě nebudu tím, kdo proti tomu bude zbrojit.
Nicméně ohled je třeba z obou stran. Představa, že se my všichni ostatní okamžitě naučíme sto padesát nových pravidel, jak někoho oslovovat, jak k němu mluvit, jen abychom byli co nejvíce „respektujícími osobami“, je lichá.
Pokud se v mém okolí začne pravidelně vyskytovat někdo, kdo bude chtít, abych se k němu choval jako k „ono“, nemám s tím potíž, jen mi to potrvá a budu po něm požadovat stejné pochopení jako od svých trans kamarádek.
Je to pro nás něco nového: u trans lidí už víceméně víme, jak je to s tím narozením ve špatném těle. Jiné gendery jsou pro řadu lidí zcela nepochopitelné, neuchopitelné, takže to mají složitější i s jazykem vůči nim.
Určitě není v pořádku kohokoli ponižovat, bez ohledu na to, jestli je první nebo „sedmitisící“ gender, ale rozhodně nám všem je třeba dopřát hodně času, než to začne být natolik norma, že se proměníme celkově jako společnost, nenásilně a přirozeně se uzpůsobíme a podobné články nebudou muset vůbec vznikat.
Teror LGBT zkratky
Článek bych zakončil něčím, co se tématu dotýká jen částečně: LGBT zkratkou. Ta dnes už dosáhla obludných rozměrů, za chvíli bude delší, než zácpa na dálnici směr Brno, a já se ji odmítám znovu a znovu doučovat. Není to nějaké nerespektování, mám pro to dva důvody.
Zaprvé nevím, kde to skončí, zadruhé si také nemyslím, že by všechna písmena zkratky, do níž jsou všichni zařazeni, spolu tak kamarádila a chtěla se tolik družit.
Přesto OK, když je třeba být spolu, používám výhradně LGBT+. Snad se ostatní písmena nezačnou zlobit a hádat a nebudou chtít na první čtyři fleky. To už by v tom byl pořádný maglajz…