6 módních doplňků, které potřebuje každý muž, a jak je vybrat
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

6 módních doplňků, které potřebuje každý muž, a jak je vybrat

Nejen riflemi a tričkem živ je člověk, dalo by se s nadsázkou říct o oblékání. Nebo lépe o módě. Je sice pravda, že skvělý outfit uděláte i ze dvou kusů oblečení, ale pokud svému stylu chcete dodat ten správný šmrnc navíc, neobejdete se bez módních doplňků. Mnohé z nich jsou navíc praktické, takže byste je měli určitě aspoň v jednom provedení vlastnit i vy.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
18. 5. 2023

Nenechte se ošálit slovem „módní“, které by se snad mohlo zdát, jako že nemá s pánským šatníkem a stylem nic společného. Ačkoliv je móda stále úplně zbytečně spojována především se ženami, i muži mají právo chodit krásně oblékaní a působit na své okolí sofistikovanými outfity a rafinovanými zbraněmi elegance.

A právě mezi takové rafinované zbraně patří módní doplňky. Jsou to všechny ty drobné věci, které nejsou oblečení jako takové, ale které jsou vidět a mají tedy kouzelnou moc působit na vaše okolí. Většina z nich jsou zároveň praktické věci, které byste používali tak jako tak. Bylo by škoda nevyužít jejich potenciál.

Hodinky

Notoricky známá součást pánského stylu, statement piece a praktická věc zároveň. A také jeden z nejlepších doplňků, kterým můžete začít. Hodinky se dají pořídit v celé škále cen a provedení, od dostupných obyčejných modelů až po astronomicky drahé unikáty posázených diamanty. Jedno pravidlo říká, že pánské hodinky, kterými se chcete blýsknout, by měly stát aspoň měsíční plat. Pravda je podle mě ale taková, že pokud nenarazíte zrovna na nějakého hodinkofila, většina lidí pozná jen pár nejznámějších značek a když budete mít na ruce jméno, které jim nic neříká, bude jim cena úplně šumák.

Hodinky vybírejte podle toho, jaký je váš celkový styl. Nosíte spíš business nebo sportovní oblečení? Vždy je lepší sáhnout po něčem méně nápadném. A nezapomeňte ani na to, že hodinky musí být proporční k vašim rozměrům. Jste-li subtilní a máte štíhlé ruce a zápěstí, nebudou na vás masivní „kusy železa“ vypadat příliš dobře. Speciální kategorií jsou ovšem smart hodinky. Jelikož je budete nosit pravděpodobně pořád a ke všemu, kupte si co možná nejvíce neutrální.

Peněženka

I přesto, že dnes už lze skoro všude platit bezhotovostně kartou a mnohdy dokonce i bezkontaktně virtuální kartou v mobilu nebo právě chytrých hodinkách, je peněženka stále důležitým praktickým osobním doplňkem. Nemusí už ale být obrovská ani neforemná. Používáte-li jenom platební karty, zamyslete se, zda nemá smyls pořídit si jen malé elegantní pouzdro právě na ně. Chcete-li ovšem normální peněženku, potom sáhněte po klasice. Největší službu a stylovou parádu stále udělá kožená překládací peněženka v hnědé nebo černé barvě.

Jednoznačně ovšem vybírejte kvalitu. Investice do ruční výroby, nebo dokonce zakázky na míru, se vám mnohonásobně vyplatí. Levné, byť kožené modely, které koupíte třeba na stáncích někde na „řemeslných“ trzích, jsou sice lákavé, ale nakonec zjistíte, že mají křivé švy, netrefené spoje a po chvíli používání se začnou rozpadat. Takže za dva, tři roky (s trochou štěstí) začnete hledat novou. Poctivě vyrobená šrajtofle vám ovšem vydrží klidně dvacet let.

<Path> Leoš Mareš, Jan Cina, David Koller a další styloví muži, vás přišli přesvědčit, že nakupování za dokonalý vzhled stojíZdroj: Zalando

Pásek

Tady je to skoro stejné jako s peněženkou. Léty ověřená klasika v podobě pravé kůže a poctivého řemesla se kupuje jednou a vydrží navždy. Protože se pásky v kalhotách mění, můžete si ale dovolit větší dovádění. Pokud se chcete držet klasické módy, pak bude největším dováděním pořízení pásků v různých odstínech hnědé a černé, s různými sponami a variovaným šitím. Jestliže na klasickou módu tolik ohledů neberete, otevírají se vám možnosti nepřeberného množství barev a také materiálů. Sáhnete k neformálnímu teniskovému outfitu po sportovním pásku z barevného popruhu? Možné to je (je-li to vhodné k dané příležitosti), jen to s barvami nepřežeňte. Nejlepší je na pásku zopakovat tu, kterou máte na botách. Což je koneckonců železné pravidlo, které by u kožených bot a opasků mělo být dodrženo vždy (hnědá s hnědou, černá s černou).

Kdo se chce držet klasické módy, může v případě pásků dovádět s odstíny hnědé a černé a různými sponami
Foto: Adobe Stock

Zavazadlo

Když se řekne módní doplněk, představím si okamžitě kabelku. A vsadím se, že to máte podobně. Neděláte vůbec chybu, a to ani když je řeč o mužích. Jen místo kabelky upravíme kategorii na zavazadla jako taková. Chodíte-li do práce, do školy nebo prakticky kamkoliv jinam, potřebujete něco, do čeho nacpete všechny svoje nezbytné powerbanky, sluchátka, počítače, dokumenty, lahve s vodou a dárky pro milence a milenky.

V business prostředí bylo velmi dlouho akceptovatelné jediné zavazadlo: aktovka do ruky. Cokoliv jiného bylo považováno za nepřijatelné. Doba se sice už uvolnila, ale stále platí, že klasická aktovka je to nejformálnější, co můžete jako osobní zavazadlo použít. O něco méně „zkostnatělé“ jsou tašky s popruhem přes rameno typu messenger. Existují v mnoha variantách a najdete i velmi decentní modely.

<Path> Zájem o luxusní hodinky v Česku roste! Veletrh Umění času dokázal, že umí konkurovat světoznámým veletrhům s hodinkamiZdroj: Archiv značky

Moderní městský muž je ovšem tvor, který se nebojí experimentovat a vydobyl volnost nejen sobě, ale také svým zavazadlům. A na formálně akceptovatelnou úroveň etabloval dokonce batoh. Ne ovšem nějakou ohavnou sportovní obludu se síťkou na láhev. Urban business batoh je minimalistický, má pevnou formu a drží tvar. Většinou jde o hranaté, ploché modely, které jsou uzpůsobené tomu, že v nich budete nosit počítač. Existují kožené, textilní i s tvrdým pláštěm. Nejlepší je sáhnout po černé nebo šedé barvě.

Pokrývka hlavy

Největší frajeři a módní fajnšmekři sáhnou po klobouku. Vybrat ten správný je ale věda a navíc jsou ve společnosti málo přítomné, takže vyžadují poměrně velké odhodlání a sebevědomí. Klobouky mají ale tu výhodu, že je lze považovat za formální pokrývku hlavy. Na rozdíl od čepic, které jsou vždy neformální. Pokud se tedy oblékáte pro událost, kde se očekává přísné dodržování formálního oblečení, nechte raději jakoukoliv čepici doma (až na výjimky, kdy by vám upadly uši zimou).

Jsou v módě povoleny kšiltovky? Rozhodně. Pokud ale nechcete vypadat jako „mega hustej“ teenager, zapomeňte na výrazná loga a placaté kšilty. Kupte si čepici v neutrální barvě (v bílé vás nebude tak pálit slunce) a maximálně s malou nenápadnou značkou.

Zdroj: Giphy

Sluneční brýle

Praktický pomocník a symbol elegance. Hlavní pravidlo pro jejich výběr je stejné, jako u všech ostatních doplňků: Nejlepší jsou takové, které budete skutečně nosit. Vyberte si proto brýle, které jsou vám pohodlné. Místo nákupů na internetu je lepší zajít do specializované prodejny, kde si můžete jednotlivé modely vyzkoušet. Kromě vzhledu se ale zaměřte i na funkčnost. Sluneční brýle mají chránit oči, proto si kupte takové, které mají sklíčka s UV filtrem. Budou dražší, ale uchráníte svůj zrak před poškozením. Praktické jsou také brýle s polarizačním filtrem, které umí omezit nepříjemné odlesky – například z vodní hladiny nebo z mokré silnice. Vemte ale na vědomí, že polarizované je také světlo z LCD displejů, takže přes takové brýle můžete třeba špatně vidět na mobil nebo jinou elektroniku (digitální „budíky“ v autě atp.)

Tipy redakce

Zásadní je také tvar brýlí. Chcete, aby ve vašem obličeji zvýraznily přednosti. Dobré pravidlo je vybírat tvar opačný, než jaký máte obličej. Máte-li tvář kulatou, sáhněte po brýlích hranatých, lidem s obdélníkovým nebo čtvercovým obličejem naopak nejvíc slučí brýle kulaté. A také platí, že sportovní brýle jsou na sport, a ne do společnosti.

Zdroj: Martin Lyko

Populární
články

E-Shop