Jak vyčistit a zachránit tenisky: Většinu toho, co potřebujete, už máte doma. Stačí vám 30 minut a milované boty budou jako nové
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Jak vyčistit a zachránit tenisky: Většinu toho, co potřebujete, už máte doma. Stačí vám 30 minut a milované boty budou jako nové

Tenisky jsou nezbytnou součástí botníku každého moderního muže. Mají milion variant, milion použití a jsou navíc pohodlné. Pokud jim ale nedopřejete správnou péči, ze stylového módního kousku se stane ostuda. Přitom stačí málo, a i ty nejšpinavější tenisky budou jako nové. Kromě čištění bot si doma hravě poradíte i s dalšími nevyhnutelnými „zraněními“ tenisek.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
12. 5. 2023

Boty, na kterých je poznat, jak moc jsou nošené, jsou pro někoho známkou osobitého stylu. Prošlapané, okopané, vyšisované od slunce a s tkaničkami na kusy. Pravda, takové boty mají výhodu, že už se o ně opravdu nebojíte. Pro většinu lidí je ale představa, že se jejich botky zašpiní, mnohem méně příjemná. Tady je proto jednoduchý a vyzkoušený návod, jak tenisky nejen vyčistit, ale pár triky jim vdechnout další roky života.

Někdy stačí pár tahů kartáčem a prach ze silnice je pryč. Dříve nebo později ale zjistíte, že si vaše tenisky říkají o pořádné vyčištění. Tou nejjednodušší možností je prostě je hodit do pračky. Někdo to praktikuje roky a nikdy neměl problém, já se toho ale trochu bojím. A protože moje pračka nemá dvířka s držákem bot, aby sebou během pracího cyklu vevnitř „nemlely“, čistím je ručně. A doporučuju to všem, kdo si chtějí s umytím bot dát záležet a mít ho pod kontrolou.

Pozor – pokud máte tenisky semišové, vyžadují speciální péči. Věnuju se tomu na konci článku.

1. Suché kartáčování

Nejprve z bot okartáčujte všechnu volnou špínu, co to jenom jde. Pokud nemáte kartáč na boty, koukněte se v koupelně po takovém tom malém kartáčku na nohy, ve dřezu po kartáči na nádobí (pro čištění bot má legrační tvar, ale použít jde) nebo v nouzi použijte kartáček na zuby.

Nejprve okartáčujte svršek boty a potom se pusťte do podrážek, abyste špínu omylem nerozmazali po celé botě. Z podrážek odstraňte všechny kamínky a velké kusy bahna a hlíny. Dobře to jde třeba vidličkou. Stejně ji pak umyjete, takže to je v pohodě.

2. Čistící prostředek

Existují sice speciální čistící prostředky přímo na boty, u většiny tenisek si ale vystačíte s domácím receptem: Voda a detergent na nádobí nebo prádlo. Já nejraději používám prací gel na oblečení, ale skvěle funguje i třeba Jar. Prostě do misky, lavoru, umyvadle nebo na dno vany nalijte teplou vodu a do ní trochu čističe. Pokud použijete prostředek na nádobí, dejte si pozor, aby ho nebylo moc, protože může na botách udělat fleky.

Na všechny tvrdé části, jako jsou podrážky, pogumované špičky apod. se mi skvěle osvědčil čistící krém Cif. Výborně rozpouští všechnu špínu, a přitom je šetrný. Jen ho nepoužívejte na nic textilního, protože obsahuje pevné částice, které nechávají látku jakoby zaprášenou – z tmavých tenisek ho pak musíte dobře vymýt (ale jde to).

<Path> Vyhrajte poukaz pro nákup v obchodě Footshop v hodnotě 2500 Kč!Zdroj:

3. Mokré čištění

Z bot vyndejte tkaničky a všechny vnitřní vložky, které nejsou k botě pevně přilepené. Nejlépe jdou boty vypucovat měkkým kartáčem – klidně tím stejným, kterým jste je kartáčovali na sucho, ale musíte ho nejdřív umýt – funguje ale klidně i hadřík, starý ručník nebo drsná strana houbičky na nádobí.

Zvolený nástroj namočte do mycího roztoku a pustě se do čištění. Nebojte se, že se boty promáčí, to je nevyhnutelné. Výrobci ale počítají s tím, že v nich můžete zmoknout, takže trochu vody vydrží prakticky každá obuv. Boty pucujte jemnými krouživými pohyby. Zbytečně netlačte, raději buďte vytrvalí. Já boty pak oplachuju sprchou, ale není to nutné. Špínu a mýdlovou vodu z nich jde utřít také hadrem nebo houbou.

Podrážky vyčistěte taky. Záležet si dejte hlavně na stranách podrážek, zejména, pokud jsou světlé. Doporučuji zubní kartáček a již zmíněný Cif. Jde to pak skoro samo. Fungovat bude ale i čistící roztok, kterým jste myli zbytek boty.

Na hrany podrážek dobře funguje malý kartáček a čistící krém
Foto: Adobe Stock

4. Vyperte tkaničky

K čištění bot patří také čištění tkaniček. Vyprat jdou dobře v ruce – teplá voda, prací prostředek a mnutí v dlaních. Komu se ale nechce stát nad umyvadlem, může je klidně hodit do pračky.

5. Nechte všechno uschnout

Tenisky budou po čištění kompletně mokré. Co můžete, odsajte hadrem, a boty pak nechte důkladně uschnout. Nejlepší je, když je můžete dát někam do průvanu, třeba na balkon, kde pofukuje větřík. Pomoc si lze také novinovým papírem, který namuchláte dovnitř, chvíli ho necháte nasávat vlhkost a potom vyndáte a podle potřeby proces opakujete.

Hlavně si dejte pozor na horký vzduch. Některé boty sice přežijí i cyklus v sušičce, ale je to moc velký risk. Plastové hmoty a lepidla, které je drží pohromadě, si na vysoké teploty nepotrpí. Počítejte s tím, že na uschnutí budou chtít tenisky tak 8 hodin. Když je dáte na slunce, bude to rychlejší, ale ne každý má tu možnost.

<Path> PRŮVODCE: Vyberte si pro sebe ty pravé boty! Jak o obuv pečovat a jak se bránit odřeným nohám? Tipy na luxusní kousky v galeriiZdroj: arno.cz

Opravy a vychytávky

Už obyčejné vyčištění udělá s botami hotové divy. Zub času a divoké živly jsou ovšem neúprosné, a i při sebevětší opatrnosti budou chtít všechny boty nakonec ještě trochu víc lásky, než kolik jim může dát kartáč a mýdlová voda.

Proč se pokoušet tenisky opravovat, místo abyste si koupili nové? Pokud máte zamilovaný pár, pak už jednu odpověď znáte sami. Mnozí z nás mají boty, které s nimi zažily všechno možné – rande, výlety, rozchody, festivaly, nečekaná dobrodružství. Je to sentimentální, ale loučit se s nimi hned tak nechceme. Druhým velkým důvodem je pak udržitelnost. Je prostě nesmysl kupovat si nové boty, když těm stávajícím stačí jen drobná oprava, aby byly zase skvěle funkční. Když navíc už přestanou být úplně krásné, můžete z nich udělat vždycky boty „na lítačku“ a brát si je tam, kde byste se o svůj sváteční pár báli.

Zdroj: Giphy

Nebojte se lepidla

Pro někoho je představa zalepených bot ponižující, ale je to úplně stejný postup, který se používá i při jejich výrobě a v profesionálních opravnách. Odchlipující se podrážku nebo jiný gumový prvek velmi snadno přilepíte. Potřebovat budete správné lepidlo. Nejběžnější je Chemopren, ale v drogeriích a obuvnictvích koupíte i jiná jména.

Všechno jsou to tzv. kontaktní lepidla a vyžadují specifický pracovní postup. A taky spoustu čerstvého vzduchu, protože strašně chemicky smrdí a bolí z nich hlava. Než se pustíte do lepení, přečtěte si návod. Obecně ale platí, že se lepidlo nanáší na obě lepené plochy v tenké vrstvě a plochy se pak každá zvlášť nechají uschnout – z lepidla se odpaří rozpouštědlo. Po 10–20 minutách se pak k sobě obě plochy přesně a pevně přitisknout. Pozor, máte jen jeden pokus, protože lepidlo se spojí okamžitě a super pevně.

Tipy redakce

Fixy na textil a lak na nehty

Tohle je vychytávka, která i hodně „jetým“ botám ubere pár let. Já ji vyzkoušel na černých converskách a nestačil jsem se divit. Vyšisované látce vrátíte původní barvu fixou na textil. Koupíte ji v každém papírnictví a její použití je super jednoduché. Prostě celou tenisku (nebo konkrétní barevný kousek) místo vedle místa fixem vybarvíte. Z vybledlé černé je rázem dokonalá hluboká čerň, jako by boty byly nové. Fixe stačí uschnout a nepovolí ani ve vodě. Oprýskané lakování z kroužků v dírkách na tkaničky jsem pak opravil černým lakem na nehty. Stačilo pár ťupnutí a z dálky byste nepoznali, kolik let už mají boty za sebou.

Nejmazanějším trikem je ovšem vyměnit tkaničky. I mírně vybledlá černá bude vypadat třikrát tak tmavá, když do bot navléknete nové zářivě bílé šňůrky. Oko totiž oklamete kontrastem. A stejného efektu nových bot docílíte i barevnými tkaničkami. Je to trochu odvážná záležitost, ale odlákají pozornost od ostatních nedostatků a lidi vám je ještě budou chválit. Navíc jsou stokrát levnější než nové boty. Doslova.

Melaminovou houbičkou jako kouzlem vypucujete nečistoty také z bot
Foto: Adobe Stock

Jak vyčistit semiš

Semiš neboli velur je typ broušené kůže. A je notoricky známý tím, že se blbě čistí. Nejlepší tak je používat ochranné a impregnační spreje, aby k jeho zašpinění vůbec nedošlo. Ale ani když se tak stane, není to konec světa. Co můžete, vyčistěte nasucho. Opět sáhněte po kartáči a rychlými krátkými pohyby botu vykartáčujte. Další nečistoty doslova vygumujete speciální gumou na semiš, použít lze ale i kancelářskou gumu (tu na tužky) nebo melaminovou „magickou“ houbičku. Pokud bude nezbytné mokré čištění, dejte pozor u barvených kůží, které mohou pouštět a dělat mapy. Mýdlová voda funguje ale i tady. Koupit si ovšem můžete i speciální prostředek. A semišové boty hlavně nikdy nesušte teplem. Nikdy. Naprosto nikdy. Kůže se totiž přesuší, ztvrdne a začne praskat. A to už ničím nezachráníte.

Zdroj: Martin Lyko

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop