Jak vyčistit a zachránit tenisky: Většinu toho, co potřebujete, už máte doma. Stačí vám 30 minut a milované boty budou jako nové
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Jak vyčistit a zachránit tenisky: Většinu toho, co potřebujete, už máte doma. Stačí vám 30 minut a milované boty budou jako nové

Tenisky jsou nezbytnou součástí botníku každého moderního muže. Mají milion variant, milion použití a jsou navíc pohodlné. Pokud jim ale nedopřejete správnou péči, ze stylového módního kousku se stane ostuda. Přitom stačí málo, a i ty nejšpinavější tenisky budou jako nové. Kromě čištění bot si doma hravě poradíte i s dalšími nevyhnutelnými „zraněními“ tenisek.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
12. 5. 2023

Boty, na kterých je poznat, jak moc jsou nošené, jsou pro někoho známkou osobitého stylu. Prošlapané, okopané, vyšisované od slunce a s tkaničkami na kusy. Pravda, takové boty mají výhodu, že už se o ně opravdu nebojíte. Pro většinu lidí je ale představa, že se jejich botky zašpiní, mnohem méně příjemná. Tady je proto jednoduchý a vyzkoušený návod, jak tenisky nejen vyčistit, ale pár triky jim vdechnout další roky života.

Někdy stačí pár tahů kartáčem a prach ze silnice je pryč. Dříve nebo později ale zjistíte, že si vaše tenisky říkají o pořádné vyčištění. Tou nejjednodušší možností je prostě je hodit do pračky. Někdo to praktikuje roky a nikdy neměl problém, já se toho ale trochu bojím. A protože moje pračka nemá dvířka s držákem bot, aby sebou během pracího cyklu vevnitř „nemlely“, čistím je ručně. A doporučuju to všem, kdo si chtějí s umytím bot dát záležet a mít ho pod kontrolou.

Pozor – pokud máte tenisky semišové, vyžadují speciální péči. Věnuju se tomu na konci článku.

1. Suché kartáčování

Nejprve z bot okartáčujte všechnu volnou špínu, co to jenom jde. Pokud nemáte kartáč na boty, koukněte se v koupelně po takovém tom malém kartáčku na nohy, ve dřezu po kartáči na nádobí (pro čištění bot má legrační tvar, ale použít jde) nebo v nouzi použijte kartáček na zuby.

Nejprve okartáčujte svršek boty a potom se pusťte do podrážek, abyste špínu omylem nerozmazali po celé botě. Z podrážek odstraňte všechny kamínky a velké kusy bahna a hlíny. Dobře to jde třeba vidličkou. Stejně ji pak umyjete, takže to je v pohodě.

2. Čistící prostředek

Existují sice speciální čistící prostředky přímo na boty, u většiny tenisek si ale vystačíte s domácím receptem: Voda a detergent na nádobí nebo prádlo. Já nejraději používám prací gel na oblečení, ale skvěle funguje i třeba Jar. Prostě do misky, lavoru, umyvadle nebo na dno vany nalijte teplou vodu a do ní trochu čističe. Pokud použijete prostředek na nádobí, dejte si pozor, aby ho nebylo moc, protože může na botách udělat fleky.

Na všechny tvrdé části, jako jsou podrážky, pogumované špičky apod. se mi skvěle osvědčil čistící krém Cif. Výborně rozpouští všechnu špínu, a přitom je šetrný. Jen ho nepoužívejte na nic textilního, protože obsahuje pevné částice, které nechávají látku jakoby zaprášenou – z tmavých tenisek ho pak musíte dobře vymýt (ale jde to).

<Path> Teplejší než šatna baletu!Zdroj:

3. Mokré čištění

Z bot vyndejte tkaničky a všechny vnitřní vložky, které nejsou k botě pevně přilepené. Nejlépe jdou boty vypucovat měkkým kartáčem – klidně tím stejným, kterým jste je kartáčovali na sucho, ale musíte ho nejdřív umýt – funguje ale klidně i hadřík, starý ručník nebo drsná strana houbičky na nádobí.

Zvolený nástroj namočte do mycího roztoku a pustě se do čištění. Nebojte se, že se boty promáčí, to je nevyhnutelné. Výrobci ale počítají s tím, že v nich můžete zmoknout, takže trochu vody vydrží prakticky každá obuv. Boty pucujte jemnými krouživými pohyby. Zbytečně netlačte, raději buďte vytrvalí. Já boty pak oplachuju sprchou, ale není to nutné. Špínu a mýdlovou vodu z nich jde utřít také hadrem nebo houbou.

Podrážky vyčistěte taky. Záležet si dejte hlavně na stranách podrážek, zejména, pokud jsou světlé. Doporučuji zubní kartáček a již zmíněný Cif. Jde to pak skoro samo. Fungovat bude ale i čistící roztok, kterým jste myli zbytek boty.

Na hrany podrážek dobře funguje malý kartáček a čistící krém
Foto: Adobe Stock

4. Vyperte tkaničky

K čištění bot patří také čištění tkaniček. Vyprat jdou dobře v ruce – teplá voda, prací prostředek a mnutí v dlaních. Komu se ale nechce stát nad umyvadlem, může je klidně hodit do pračky.

5. Nechte všechno uschnout

Tenisky budou po čištění kompletně mokré. Co můžete, odsajte hadrem, a boty pak nechte důkladně uschnout. Nejlepší je, když je můžete dát někam do průvanu, třeba na balkon, kde pofukuje větřík. Pomoc si lze také novinovým papírem, který namuchláte dovnitř, chvíli ho necháte nasávat vlhkost a potom vyndáte a podle potřeby proces opakujete.

Hlavně si dejte pozor na horký vzduch. Některé boty sice přežijí i cyklus v sušičce, ale je to moc velký risk. Plastové hmoty a lepidla, které je drží pohromadě, si na vysoké teploty nepotrpí. Počítejte s tím, že na uschnutí budou chtít tenisky tak 8 hodin. Když je dáte na slunce, bude to rychlejší, ale ne každý má tu možnost.

<Path> CUPRA nejsou jen auta, ale také stylové a udržitelné teniskyZdroj: CUPRA

Opravy a vychytávky

Už obyčejné vyčištění udělá s botami hotové divy. Zub času a divoké živly jsou ovšem neúprosné, a i při sebevětší opatrnosti budou chtít všechny boty nakonec ještě trochu víc lásky, než kolik jim může dát kartáč a mýdlová voda.

Proč se pokoušet tenisky opravovat, místo abyste si koupili nové? Pokud máte zamilovaný pár, pak už jednu odpověď znáte sami. Mnozí z nás mají boty, které s nimi zažily všechno možné – rande, výlety, rozchody, festivaly, nečekaná dobrodružství. Je to sentimentální, ale loučit se s nimi hned tak nechceme. Druhým velkým důvodem je pak udržitelnost. Je prostě nesmysl kupovat si nové boty, když těm stávajícím stačí jen drobná oprava, aby byly zase skvěle funkční. Když navíc už přestanou být úplně krásné, můžete z nich udělat vždycky boty „na lítačku“ a brát si je tam, kde byste se o svůj sváteční pár báli.

Zdroj: Giphy

Nebojte se lepidla

Pro někoho je představa zalepených bot ponižující, ale je to úplně stejný postup, který se používá i při jejich výrobě a v profesionálních opravnách. Odchlipující se podrážku nebo jiný gumový prvek velmi snadno přilepíte. Potřebovat budete správné lepidlo. Nejběžnější je Chemopren, ale v drogeriích a obuvnictvích koupíte i jiná jména.

Všechno jsou to tzv. kontaktní lepidla a vyžadují specifický pracovní postup. A taky spoustu čerstvého vzduchu, protože strašně chemicky smrdí a bolí z nich hlava. Než se pustíte do lepení, přečtěte si návod. Obecně ale platí, že se lepidlo nanáší na obě lepené plochy v tenké vrstvě a plochy se pak každá zvlášť nechají uschnout – z lepidla se odpaří rozpouštědlo. Po 10–20 minutách se pak k sobě obě plochy přesně a pevně přitisknout. Pozor, máte jen jeden pokus, protože lepidlo se spojí okamžitě a super pevně.

Tipy redakce

Fixy na textil a lak na nehty

Tohle je vychytávka, která i hodně „jetým“ botám ubere pár let. Já ji vyzkoušel na černých converskách a nestačil jsem se divit. Vyšisované látce vrátíte původní barvu fixou na textil. Koupíte ji v každém papírnictví a její použití je super jednoduché. Prostě celou tenisku (nebo konkrétní barevný kousek) místo vedle místa fixem vybarvíte. Z vybledlé černé je rázem dokonalá hluboká čerň, jako by boty byly nové. Fixe stačí uschnout a nepovolí ani ve vodě. Oprýskané lakování z kroužků v dírkách na tkaničky jsem pak opravil černým lakem na nehty. Stačilo pár ťupnutí a z dálky byste nepoznali, kolik let už mají boty za sebou.

Nejmazanějším trikem je ovšem vyměnit tkaničky. I mírně vybledlá černá bude vypadat třikrát tak tmavá, když do bot navléknete nové zářivě bílé šňůrky. Oko totiž oklamete kontrastem. A stejného efektu nových bot docílíte i barevnými tkaničkami. Je to trochu odvážná záležitost, ale odlákají pozornost od ostatních nedostatků a lidi vám je ještě budou chválit. Navíc jsou stokrát levnější než nové boty. Doslova.

Melaminovou houbičkou jako kouzlem vypucujete nečistoty také z bot
Foto: Adobe Stock

Jak vyčistit semiš

Semiš neboli velur je typ broušené kůže. A je notoricky známý tím, že se blbě čistí. Nejlepší tak je používat ochranné a impregnační spreje, aby k jeho zašpinění vůbec nedošlo. Ale ani když se tak stane, není to konec světa. Co můžete, vyčistěte nasucho. Opět sáhněte po kartáči a rychlými krátkými pohyby botu vykartáčujte. Další nečistoty doslova vygumujete speciální gumou na semiš, použít lze ale i kancelářskou gumu (tu na tužky) nebo melaminovou „magickou“ houbičku. Pokud bude nezbytné mokré čištění, dejte pozor u barvených kůží, které mohou pouštět a dělat mapy. Mýdlová voda funguje ale i tady. Koupit si ovšem můžete i speciální prostředek. A semišové boty hlavně nikdy nesušte teplem. Nikdy. Naprosto nikdy. Kůže se totiž přesuší, ztvrdne a začne praskat. A to už ničím nezachráníte.

Zdroj: Martin Lyko

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop