Nádherné fotky z dovolené uděláte i na telefon. Tady je 10 tipů, jak fotit mobilem a ohromit nejen followery, ale i sami sebe
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Nádherné fotky z dovolené uděláte i na telefon. Tady je 10 tipů, jak fotit mobilem a ohromit nejen followery, ale i sami sebe

Jestli nejste profesionální fotograf, na dovolenou si v dnešní době už foťák brát nemusíte. Pokud máte aspoň trochu obstojný telefon, uděláte na něj perfektní fotky taky. A docela snadno, stačí jenom vědět, na co si dát pozor a jak k focení přistupovat. Máme pro vás 10 rad, díky nimž kvalita vašich snímků stoupne tak, že ohromíte nejen své sledující na sítích, ale i sami sebe.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
4. 5. 2023

Nebudeme se hádat, který telefon je na focení nejlepší. Naprosto obstojné fotky pořídíte prakticky každým moderním přístrojem. Díky pokroku v technologiích a schopnostem foťáků i na průměrných telefonech není ani tak důležité, na co fotíte, ale jak fotíte.

Utřete si čočku

Rada to je skoro až hloupá, ale divili byste se, kolik snímků z dovolené umí pokazit špinavý objektiv. Nečistoty na sklíčku foťáku jsou nepřítel všech fotografů. Obzvlášť velký problém představují, když fotíte proti světlu. Například zapadající slunce se totiž do nečistot opře a udělá ve snímku skvrny, rozmazaná místa a různé další „bubáky“. V protisvětle jste navíc sami oslnění, takže si toho během focení nemusíte ani všimnout. Prevence je přitom jednoduchá: Před každým focením prostě jenom čočku otřete. Může to být i tričkem, jen pozor, abyste ho neměli třeba od písku a místo očisty sklíčko naopak nepoškrábali.

Buďte kamarádi se svou foto aplikací

Spoustu lidí má „nabušený“ mobil oplývající nejen skvělým hardwarem, ale taky špičkovým softwarem a vymazlenou aplikací foťáku, ale pořád fotí jenom na automat. Je to škoda, protože se tím ochuzují o spoustu potenciálně skvělých fotek, ke kterým jim mohou pokročilé funkce aplikace dopomoct.

Má váš mobilní foťák profesionální mód? Naučte se ho používat! Osahejte si vyvážení bílé (ovládá, jak moc bude fotka modrá vs. žlutá – to se hodí, když třeba fotíte jídlo v umělém osvětlení), ISO (citlivost na světlo, má vliv na zrnitost fotky vs. její jasnost) a především možnost fotit na delší čas.

Používejte dlouhý čas

Automatický režim a chytrý „mozek“ telefonu toho sice umí hodně, ale některé věci sami od sebe neudělají. Třeba focení na dlouhý čas. Hodí se pro fotografie ve špatném osvětlení a dokáže to, co byste před pár lety mohli udělat jen zrcadlovkou – vytáhnout ze scény světlo, které tam není. Čím delší nastavíte čas, tím déle bude mobil „nasávat“ světlo a tím bude snímek jasnější. Zároveň ale mobilem nesmíte pohnout, protože se záběr jinak rozmaže.

Toho můžete ovšem také využít. Znáte snímky nočních měst, na nichž jsou auta rozmazaná do pruhů světla? To jsou právě fotky na dlouhý čas – auta se hýbala, proto se efektně rozmázla. S trochou hraní tohle můžete udělat i svým mobilem.

<Path> Na výlet vlakem aneb Úchvatné železniční trasy, během nichž se budete kochat neuvěřitelnými výhledyZdroj: iStock, CNC

Pořiďte si malý stativ

Zapomeňte na selfie tyčky a raději si kupte malinký stativ. Trojnožka s klipem na mobil stojí pár korun, vejde se do větší kapsy a dramaticky zlepší vaše fotografické možnosti. Stativ využijete pro již zmíněné focení na dlouhý čas, ale také třeba pro fotky sebe samých tam, kde vás nemá kdo vyfotit. Jen si dejte pozor, abyste mobil postavili stabilně a například z hradního zábradlí nebo skalní vyhlídky ho neshodil závan větru.

Nepoužívejte digitální zoom

Ačkoliv už existují mobily, které disponují optickým zoomem, tedy schopností přiblížit si vzdálené objekty pomocí skutečně jiného postavení čoček, většina telefonů pro zoomování používá jen digitální zvětšení. To znamená, že čím více budete zoomovat, tím horší kvalitu bude fotka mít. Místo digitálního přiblížení během focení je tak lepší udělat snímek normálně a následně ho oříznout. Navíc pak máte možnost si víc vyhrát s rozložením záběru.

Hlídejte si pravidlo třetin

Chcete záběry, které budou imponovat na první pohled? Pak si hlídejte, jak jsou na fotce rozmístěné jednotlivé objekty a jak je fotka tzv. zarámovaná. Pokud je na fotce jeden hlavní objekt, nevypadá dobře, když je moc na kraji, ani když je moc uprostřed. Ideální je, když ho umístíte někam do třetiny. A k tomu vám mobil umí náramně pomoct. Jděte do nastavení foťáku a zapněte si možnost, která se jmenuje „zobrazit mřížku“, „zobrazit vodítka“, „pravidlo třetin“, nebo tak nějak podobně. Stane se to, že během focení uvidíte přes záběr tenkou mřížku ze svislých a vodorovných čar, které dělí snímek na třetiny. Ty vám pak pomůžu všechno hezky zarámovat.

Obecně platí, že hlavní objekty byste měli umisťovat do průsečíků třetin. Třeba člověka na pláži, kostelní věž, nebo květ při detailu keře. Do třetin je také vhodné umístit horizont, hranu pláže a moře nebo podle třetin zarovnat ubíhající silnici. Tímto pravidlem se ale pochopitelně nemusíte řídit a někdy je dobré ho i záměrně porušit. Třeba když fotíte přísně osově souměrnou ulici, je efektní zarovnat všechno přesně do středu.

Pomocná mřížka vám pomůže zarovnat záběry
Foto: Adobe Stock

Nezapomeňte na popředí

I zde se pochopitelně najde spoustu výjimek, ale jedny z nejefektnějších snímků jsou ty, které mají velkou hloubku – vyniká na nich zachycený prostor. Toho můžete docílit snadno tím, že si pohlídáte, abyste měli na záběru něco ve všech tzv. plánech – v popředí, středu a pozadí. Zatímco střed a pozadí má prakticky každá fotka, popředí mnoha lidem uniká. Pomáhá přitom naplnit snímek něčím zajímavým a záběr ukotvit. Jako skvělé popředí fungují třeba větve stromů, vlastní nohy, jídlo, okraje budov, lampy, balustrády apod. A samozřejmě také lidé. Nebojte se ani dramatických efektů, kdy bude popředí tak blízko, že se na fotce úplně rozmaže.

Používejte hlavní objektiv

Spoustu nových mobilů sice láká na dva a více objektivů, pro většinu scén je ale nejlepší používat ten jeden hlavní. Proč? Protože jsou v něm většinou všechna „kouzla“, která váš mobil umí. Chcete fotit za šera nebo používat HDR? Většinou to umí jen hlavní foťák. Chcete, aby váš mobil automaticky vylepšoval záběry pomocí AI? Opět to půjde nejspíš jen s hlavním foťákem.

Širokoúhlou čočku a makro čočku (pokud je váš mobil má) si nechte opravdu tam, kde není zbytí. Zkuste schválně stejnou scénu vyfotit hlavním foťákem a potom širokoúhle. Do záběru se vám vlezo více věcí, ale nejspíš už není tak krásně barevný a proostřený. Nehledě na to, že když si ho přiblížíte, jistíte, že se „kostičkuje“ mnohem dřív, protože má menší rozlišení.

Zdroj: Giphy

V interiéru padněte na kolena

Tohle je trik, jak fotit místnosti. Padněte na kolena (nebo si dřepněte), mobil snižte na úroveň svého původního pasu, nebo klidně ještě níž, a držte ho kolmo k zemi – naprosto svisle. Pohlídejte si, že svislice na záběru (rohy pokoje, hrany nábytku atp.) jsou svislé a rovnoběžné (nemají tendenci se sbíhat do jednoho bodu) a foťte. Výsledný záběr bude na rozdíl od fotek, kdy mobil zvednete k před obličej a namíříte ho mírně šikmo dolů, vypadat luxusně a profesionálně. Zkuste to, až se budete chtít pochlubit hotelovým pokojem nebo třeba udělat nádhernou fotku interiéru na nějakém zámku.

Tipy redakce

Nebojte se upravovat

Někdy podmínky dokonalé nejsou – fotka je tmavá, sluníčko není dost oranžové, jídlo je málo barevné… Není žádná ostuda fotky před sdílením upravit a vylepšit. Místo dramatických filtrů si ale zkuste pohrát s manuálními úpravami. Většina mobilů má možnost upravovat fotky schovanou někde v galerii. Pohrajte si s jasem expozice, kontrastem, vyvážením barev a třeba světlostí stínů. Uvidíte, že i pár šoupnutí posuvníku vykouzlí ze záběru, který se zdál ztracený, překvapivě solidní snímek.

Rada navíc

Mobil máme pořád v ruce a dokážeme jím za den „natřílet“ klidně stovky snímků. Dobrých, skvělých i úplně zbytečných. Když jste na dovolené, zkuste si pohlídat, že se z ní nestala jen honba za fotkami, ale že si ji užíváte i v přítomnosti. Nemusíte vyfotit každou uličku a každou „kuriozitu“. Vnímejte atmosféru, relaxujte a užívejte si volno.

A dejte si pozor, abyste zase někomu neuřízli nohy!

Zdroj: Martin Lyko / vlastní tipy

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko

E-Shop