
Těchto 12 druhů oblečení by měl vlastnit každý muž. Kdo je má ve skříni, bude mít vždycky co na sebe
Hned úvodem je třeba říct, že něco jako dokonalý pánský šatník neexistuje. Každému muži se líbí a je pohodlné něco jiného. Řídit se „módními předpisy“ o tom, co by muži měli a neměli nosit, je v dnešní době už trochu pasé. Pokud se v něčem cítíte dobře, je to dostatečný důvod k tomu, abyste si to oblékli. Kdybyste ovšem chtěli návod, jak poskládat obsah pánské skříně tak, aby v ní bylo pro každou příležitost něco, s čím prostě nemůžete šlápnout vedle, pak by to bylo těchto 12 druhů oblečení.
Džíny
Moderní základ, který najde uplatnění prakticky každý den. Rifle nejsou přehnaně elegantní, ale v dnešní době neplatí už ani za čistě volnočasový oděv. Stal se z nich maximálně univerzální kus. Podle toho, jaký zvolíte design a střih, mohou působit neuvěřitelně uvolněně, ale i jako seriózní business outfit. Nejuniverzálnější jsou tmavě modré, rovně střižené, bez žádných děr ani vyšisování. Spárovat je můžete s tričkem, košilí, svetrem i sakem a vždycky budou vypadat dobře.
Chino kalhoty
Chinos jsou oproti džínům o něco elegantnější, nebo možná sofistikovanější varianta pánských kalhot. Jestli chcete kalhoty, které nebudou ani rifle, ani oblekové, ani sportovní, ani tepláky, ale „prostě kalhoty“, pak hledáte právě chinos. Existují v nespočtu variant a také barevných verzí. Maximálně univerzální, byť trochu nudné, jsou ty pískové (nebo taky béžové). Oblečte k nim tmavě modrý vrch a máte hotovo. Tohle sluší všem. Tip: Až budete kupovat chino kalhoty, hledejte bavlněné s příměsí elastického vlákna. Jsou tisíckrát pohodlnější než čisté plátno a navíc se tak nemačkají.
Tepláky
Ve dnech, kdy nehodláte vystrčit nos ze dveří, jsou tepláky k nezaplacení. Pohodlné, měkké, nezradí, zahřejou. Sportovní tepláky se hodí do posilovny nebo na běhání. Tepláky se navíc stávají stále akceptovanějšími i na veřejnosti. Do kanceláře bychom si je sice nebrali, ale na nákup do IKEA klíďo píďo. Z tepláků se navíc stává i sexy kulturní fenomén. Měkkost jejich látky totiž dává vyniknout některým mužským přednostem. Rozumíme si, že?
Spodní prádlo
Kvalitní spodní prádlo je základ. Nebojte se do něj investovat, mnohonásobně se vám to vrátí. Je jedno, jestli nosíte raději boxerky, slipy, trenýrky, nebo jinou z možných variant. Vždycky vybírejte kvalitu před cenou. A jestli chcete vsadit na jistotu, vyberte si nějaký neutrální design. Nemusí to být nutně černá, ale jednolitá barva s případnou kontrastní gumou v pase je prostě neprůstřelná volba.
Plavky
I ti, kdo preferují koupání „na Adama“ jednou za čas potřebují vkusné plavky. Možná půjdete k vodě s kamarády, možná s kamarádkami, možná to bude dovolená v hotelu, který vyžaduje u bazénu určitý dress code. Ačkoliv je pánská plavková móda mnohem diverzifikovanější, než si myslíte, pokud hodláte vlastnit plavky pouze jedny, vsaďte na neutrálnost. Jestli si zvolíte střih s nohavičkou, nebo slipový, je na vás. Myslete ale na to, že ukázat toho méně je někdy více.
Tričko s krátkým rukávem
Tričko, to jsou vlastně takové rifle pro horní půlku těla. Už teď jich nejspíš vlastníte hromadu, možná i dvě. Otázkou ovšem je, kolik z toho jsou trička, která vám opravdu sednou, nejsou vytahaná a nemusíte se za ně stydět ani v seriózní společnosti. Jedno černé a jedno bílé tričko ve vyšší gramáži a se skvělým střihem je nedocenitelná součást šatníku. Jakmile si jednou takové pořídíte, zjistíte, že ty ostatní nosíte čím dál tím míň.
Mikina
Když je zima, samotné tričko nestačí. Obléct přes něj můžete mnoho věcí, ale mikina je asi tou nejjednodušší volbou. S kapucí i bez, vyberte si takovou, která bude mít dostatečně dlouhé rukávy a bude případně i mírně strečová. Elegantní barevná mikina bez kapuce a bez potisku se navíc dá použít i do poměrně konzervativního prostředí. Pokud vám dobře sedí, ukazujete, že víte, co děláte.
Svetr
Chcete vypadat jako drsný námořník nebo dřevorubec? Pořádný svetr vám rozhodně pomůže. Ideálně takový, který zdobí tradiční copánkový vzor. Jako velmi univerzální oděv do zimních měsíců se ale mnohem víc hodí jemný tenký svetr, který neplandá. Když bude mít výstřih do V, můžete si pod něj obléct i další neopomenutelnou stálici pánského šatníku – košili. Co se týče barev, nemůžete udělat chybu s tmavě modrou.
Košile
O košilích by se toho dalo napsat na kilometry. Jedno je ale jisté okamžitě – košile je nutnost. Stejně jako už zmíněné plavky. Někdy si ji prostě obléct musíte. Mnoho můžu nemá košile rádo, častým důvodem je ovšem to, že nikdy neměli košili, která by jim opravdu dobře seděla. I kdybyste si měli košili obléct jednou za rok, nekupujte si ji ve fast fashion konfekci, ale jděte někam, kde vám vyberou střih přesně podle postavy. Kolik košil potřebujete? Stačí i jedna. Bílá. S dlouhým rukávem a bez knoflíčků v límci.
Zdroj: GiphyBunda
I tady platí, že nejvíc parády udělá padnoucí střih. Je pak už celkem jedno, jestli si vyberete bundu koženou, džínovou, plátěnou nebo jinou. Pro ten pocit, že si ji sundáte a přehodíte ji přes ramena své „lepší polovičce“, se ji vlastnit vyplatí. A samozřejmě i pro to, že je nesrmíně praktická. Jelikož se bundy drasticky liší podle toho, do jakých podmínek se hodláte obléknout, budete jich mít ve skříni v ideálním případě hned několik. Jednu zimní, jednu outdoorovou a jednu lehčí do tepla ve městě.
Oblek
Tohle je další bolest mnoha mužů, ať už je čekají taneční, státnice, nebo pracovní pohovor. Obleků se pánové bojí ovšem zbytečně. Když se svěříte do rukou odborníka ve specializované prodejně, získáte kus oblečení, který vám nemůže neslušet. Někdo má to štěstí, že má takový smysl pro módu a styl, že se obejde i bez obleku. Takových chlapů je ovšem velmi málo. Chcete-li mít jistotu, že ve formálních situacích budete správně oblečení, rozhodně si pořiďte padnoucí oblek. A tím myslíme opravdu padnoucí (!). Nejlépe ho vezměte ke švadleně a nechte si ho upravit na míru. Sice vás to na pár set vyjde, ale budete se v něm cítit (a vypadat) jako hollywoodská hvězda.
Doplňky
Peněženka, hodinky, batoh, deštník, kravata, pásek, čepice… Je toho hodně, co dotahuje pánský oděv k dokonalosti. A je toho přitom málo, čím to můžete pokazit. Stačí volit léty ověřené materiály a barvy a prostě nemůžete šlápnout vedle. Peněženka – černá nebo hnědá kůže. Hodinky – civilní s koženým nebo kovovým řemínkem, případně smart hodinky. Batoh – jiný patří do města a jiný do divočiny. Nejlepší je mít k dispozici oba. Deštník – velký, neskládací, v tmavší barvě, ale ne černý. Rozhodně kvalitní. Kravata – na pohřeb jedině černou, všude jinam stačí pololesklé modré hedvábí. Pásek – kožený černý nebo hnědý. Nejlépe oba, podle bot. Čepice – na léto neutrální kšiltovka, na zimu pak něco teplého. Barvy povoleny. Bambule spíš ne.