Prolínání módy a filosofie: Jarní kolekce jako zrcadlo naší duše
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Blažek/ Se svolením

Prolínání módy a filosofie: Jarní kolekce jako zrcadlo naší duše

Co kdybychom se nyní společně zamysleli nad tím, jak se móda vyvíjí a jaký vliv má na to, co nosíme a jak se cítíme? Jakou roli hrají módní návrháři při utváření módních trendů a jaký vliv má móda na společnost jako celek? A co se vlastně skrývá za módními kolekcemi a kam směřuje móda v budoucnosti?
Michal Černý Autor
4. 4. 2023

To všechno, a mnohé další, se můžeme například dozvědět z příběhu nové kolekce firmy Blažek pro jaro/léto 2023 od návrháře Pavla Křivánka, který se s námi skrze ni dělí o své nápady, inspirace a vizionářské myšlenky. 

 

I návrháři mají názor

Móda je přítomna v našem životě po celou historii. Oděv, který nosíme, je naším způsobem, jak se prezentovat a ukázat svou individualitu. Navíc může mít móda významný vliv na to, jak se cítíme a jaké vjemy o sobě vytváříme v očích druhých. Módní návrháři jsou pak ti, kdo utvářejí módní trendy. Tito tvůrci jsou zodpovědní za vznik nových stylů, které se poté dostávají na ulice a ovlivňují módní scénu. Jejich role je klíčová při vytváření nových směrů v oblasti módy, ta však není pouze o oblečení. Módní kolekce mohou být důležitou platformou pro vyjádření názorů na společnost, politiku a kulturu.

Návrháři tak mohou využívat módu jako způsob, jak upozornit na jakékoliv důležité téma a poukázat na jeho význam. 

Kolekce jaro/léto 2023 české firmy Blažek od Pavla Křivánka může být příkladem toho, jak móda může být spojena s důležitými tématy. Křivánek používá širokou škálu barev (základními barvami kolekce jsou odstíny modré: půlnoční modř – midnight blue, jemná modrá – tranquil blue. Další výraznou barvou je kamenná červeň – bloodstone, oranžová – roibos orange a jako doplňkovou barvu do kombinace jsem použil odstín teplé žluté – hořčicové, zelené – khaki a v neposlední řadě zemité odstíny hnědé), snad aby ukázal, že život sám je barevný a nemá smysl zůstávat jen u dvou nebo tří základních barev, které ani nedokáží plně vyjádřit naše emoce, myšlenky a náladu. Je také plná přirozených mužských tvarů a materiálů od předních světových výrobců. Tyto materiály jsou snadno pratelné, příjemné na dotek a jsou vyrobené z recyklovaných vláken, což jistě potěší všechny, kteří nechtějí zbytečně zatěžovat přírodu. Samozřejmě si zde našly místo i klasické vlněné a hedvábné materiály v kombinací s elastanem a umělými vlákny v podobě různých tkanin a pletenin.

V kolekci jaro/léto 2023 se objevuje hned několik nových střihů. I tyto střihy vychází z požadavků na pohodlí a snadnou údržbu. Přiléhavé siluety střídají volné linie. Za zmínku určitě stojí nová košile Idol, která se obléká přes hlavu, má volný střih a je určena na volnočasové užití. Bundokošile Overshirt je uvolněného střihu s prvky košile. V kolekci se nově objevují nové sportovní kalhoty Vango.

Obecně je kolekce je oproti předchozím více barevná a navrací se k přirozené mužné siluetě, která podporuje jednotlivé fyzické vlastnosti každého muže.

Určitě je dobré zmínit, že tváří značky Blažek pro tuto kolekci je divadelní a filmový herec a moderátor Vladimír Polívka, který se narodil ve Švýcarsku a má francouzské občanství. Díky tomu, že od dětství vyrůstal v Česku, má v podstatě jeho život a práce mezinárodní přesah, což se dá říct i o firmě Blažek, která coby ryze česká firma působí i na slovenském trhu, avšak elegance jejích oděvů se nejvíce přibližuje té italské. Přesně tak, jak si to pan Blažek v devadesátých letech při zakládání společnosti vysnil.

Tato nová kolekce reprezentuje hodnoty jako empatie, nezávislost, charisma, sebevědomí, cílevědomost, rozhodnost, styl, kreativita, hrdost a inovace. Tyto hodnoty se prolínají skrze módu a mají vliv na společnost jako celek. Móda je totiž výrazem naší identity, nálad a kultury, a může být významným způsobem, jak vyjádřit své názory a postoje. A tím krásně navazujeme na další témata, jež byla naznačena v úvodu článku a která si nyní probereme o něco hlouběji.

Filosofie módy

Móda má na společnost jako celek velký vliv, neboť naše oblečení a styl komunikace prostřednictvím módních trendů nám slouží jako prostředek sebevyjádření a komunikace se světem. Oblečení nám umožňuje prezentovat svou osobnost, kulturní, společenskou a ekonomickou pozici, a také náš vkus a styl. Módní trendy nám také pomáhají přizpůsobit se kultuře, v níž žijeme, a reprezentovat ji v rámci globálního kontextu. Nicméně, móda není pouze o tom, co si oblečeme.

Někteří návrháři ji využívají jako prostředek pro komunikaci svých názorů a ideálů, jako je například téma diversity, rovnosti pohlaví, ekologie a udržitelnosti. Také může reflektovat společenské změny a filosofická dilemata, jako například otázky identity, genderu a sociálního začlenění. V posledních letech jsme viděli zvýšenou pozornost k otázkám diverzity a inkluze v módním průmyslu, což reflektuje změny v našem společenském chápání těchto témat. Vzhledem k tomu, že móda je tvořena lidmi, kteří jsou ovlivněni kulturním kontextem, může mít móda také vliv na společenské normy a hodnoty. Například, v minulosti byly určité barvy, styl oblečení a kombinace oblečení brány jako nevhodné pro určité sociální skupiny. Dnes jsou však tyto předsudky postupně měněny díky vlivu módního průmyslu a jeho snaze zahrnout různé kulturní, etnické a sociální skupiny.

V budoucnosti se móda bude pravděpodobně dále vyvíjet a měnit, a to jak v oblasti designu, tak v oblasti hodnot, které přináší. Je důležité si však uvědomit, že móda a módní průmysl nejsou izolovanými entitami, ale jsou součástí širšího společenského a kulturního kontextu. Proto je nutné se zamyslet nad tím, jaké vlivy a dopady může mít oblékání na společnost a na jednotlivce.

<Path> Rodina je základ státu. Jak naložit s „tradičními hodnotami“ v zemi, jejíž představitelé odklízejí nepohodlné děti na Krym či do Anglie?Zdroj: Seznam.tv

Jedním z filosofických dilemat, které se týká módy, je například otázka identity a autenticity, jak je naznačeno výše. Jak může oblečení ovlivnit naši vnímání sebe sama a to, jak se prezentujeme světu? Jak může móda ovlivnit naše rozhodování ohledně toho, co si oblečeme a jak se budeme cítit?

Další dilema se týká udržitelnosti a odpovědnosti módního průmyslu. Módní průmysl je často kritizován za svůj negativní dopad na životní prostředí a za podporování neetických pracovních podmínek. Je tedy důležité, aby módní průmysl přijímal odpovědnost za své chování a přijímal opatření k ochraně životního prostředí a zlepšení pracovních podmínek.

Móda také může ovlivňovat naše chování a vnímání jiných lidí. Nekonečný příval nových trendů může vést k pocitu tlaku na to, abychom si pořizovali neustále nové kousky oblečení, což může vést k nadměrné konzumní kultuře. Také může ovlivnit naše vnímání a soudy o jiných lidech pouze na základě jejich vzhledu a stylu.

Na závěr lze tedy říci, že móda má na společnost a na jednotlivé jedince velký vliv a může reflektovat široké spektrum společenských, kulturních a filosofických dilemat, které nemusí být na první pohled vůbec zjevné. Je důležité, aby módní průmysl přijímal odpovědnost za své chování a snažil se o udržitelnost a etiku, a aby jednotlivci byli schopni reflektovat vlastní vnímání módy a jejího vlivu na jejich životy.

Zdroj: blazek.cz, Youtube kanál Blažek, psci.princeton.edu, teenvogue.com

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop