
Pánové, nebojte se toho a začněte si lakovat nehty. Zde jsou argumenty, proč je to cool a trendy + jednoduchý návod jak na to
„Menicure“ nebo „maleart“ jsou slovní hříčky, kterými se nalakované klučičí nehty někdy označují. Já je nemám moc rád, přijde mi, že je to zbytečná snaha to nějak „pochlapit“ a „ospravedlnit“. Chlapi si totiž nehty barví už dlouho. A tím nemyslím od roku 2020, který Esquire vyhlásilo „rokem menikúry“, ale od roku 3500 př. n. l. Babylonští bojovníci si jako součást rituálů před bitvami zdobili nehty rozdrcenými minerály.
Obarvené nebo ozdobené mužské nehty se objevují i v dalších starých kulturách. Egypťané používali henu, starověcí Řekové kytky, v Číně bylo trendy zlato, stříbro a drahé kamení. Moderní lak na nehty vznikl ve 20. letech 20 století. Na svědomí ho má automobilový průmysl, který vyvinul nové barvy.
Pak se na klučičí lakování trochu zapomnělo, dnes si ale nehty krášlí opět kde kdo, slavné osobnosti nevyjímaje. Zmínit můžeme už ohraného Johnnyho Deppa, který brázdil akce s nalakovanými nehty už před deseti lety. S rostoucím trendem ale už mužské celebrity i vydávají vlastní kolekce laků. Například Harry Styles má značku Pleasing a Machine Gun Kelly představil brand UN/DN LAQR.
Zdroj: GiphyRelaxace i revolta
Důvodů, proč si lakujeme nehty, je hodně: zábava, styl, relax, vyjádření osobnosti… Nejčastěji je to asi spojení více věcí dohromady. Kamarád Kryštof říká, že „asi záleží. Někdy jsem bored, někdy je to kvůli tomu, že mám nějakou akci a musím vypadat dobře, a někdy mám pocit, že mi něco chybí. Pak si zajdu na nehty a všechno je lepší.“
Pro mě je naopak odpočinek to, že si manikúru dělám sám. Věnuju čas sobě, něčemu, co se mi líbí, co mi dělá radost. Nalakované nehty jsou pro mě ale taky určitá revolta a protest proti stereotypům. Trochu výstřednosti, trochu punk. Ukázat „hele, jde to i jinak“.
Co říct odpůrcům
Na vyložené hejty narážím málo kdy. Nejčastěji potkávám překvapené pohledy a „nenápadné“ šuškání v MHD, málo kdo mě přímo konfrontuje. Když už přijde slovní reakce, pak je to většinou pochvala. Podobnou absenci reakcí vnímá i Kryštof. „Často se spíš soustřeďují na moje outfity než na nehty, na to si už u mě lidi zvykli a debilní komentáře na nehty už moc nedostávám. Jenom někdy se ptají ‚Ty máš nalakovaný nehty?‘, na což často řeknu něco sarkastickýho nebo ironickýho. ‚Ne, to je přírodní‘, nebo ‚Ty nemáš brýle?‘.“
Odpovědět s vtipem a poukázat na nesmyslnost otázky je super strategie. Já nejčastěji dotyčnému strčím prsty pod nos a se slovy jako „Jasně, to je Essie v odstínu Juicy Details“ se nekompromisně rozzářím a seberu mu vítr z plachet.
Když náhodou dojde na argumenty, mám v záloze přednášku o válečných barvách a skutečnosti, že já jenom pokračuju v tradici, na kterou se zapomnělo. A taky, že odpůrci jsou nesví, protože si akorát ještě nezvykli, ale že se nemusí bát, neb k tomu časem dospějí.
Jak na to
S nehtama se dá piplat hodiny, ale taky to můžete udělat „hrk frk“ za pět minut. Záleží na vás. Já preferuju zlatou středí cestu, protože mi jde o perfektní vzhled, ale nechci tím strávit úplně celý den.
Nejrychlejší způsob: Vezměte lak a napatlejte si ho na nehty. Počkejte až to uschne. Hotovo.
Piplací způsob, který můžete v kterémkoliv kroku ošidit, jak uznáte za vhodné:
- Upravte tvar. Nůžtičkami, kleštičkami, pilníkem. Volba nářadí je na vás. Doporučuju řídit se tvarem nehtu, nikoliv šířkou odrostlé části. Nehet totiž nalakujete a nikdo neuvidí, jaký tvar má skutečné nehtové lůžko. Naopak ale vynikne celková silueta.
- Upravte nehtovou kůžičku. Proč je to třeba? Protože chcete lakovat nehet, ne kůži, takže pokud část nehtu zakrývá, musí pryč. Neošetřená navíc praská, zatrhává se apod. Kůžičku změkčete ponořením rukou na pár minut do teplé vody, nebo speciálním přípravkem (mají v drogerii). Následně ji jemně zatlačte tzv. pomerančovým dřívkem (opět v drogerce), případně uvolněte z nehtu zkraťte. Ano, to se dělá. Ne, nebolí to (je to mrtvá kůže). Ano, musíte strašně opatrně. Ano, je nejlepší kouknout na návod na YouTube.
- Dejte si podkladový lak. „Base coat“ je většinou průhledný lak, který zlepšuje výdrž barevného laku, zpevňuje nehet a může bránit tomu, aby výrazné odstíny barev nehet obarvily. Já ho prakticky nepoužívám. Pouze v případě, že dávám nějakou světlou barvu, dám nejdřív jako podklad bílý lak. Světlé odstíny totiž nejsou tak krycí a bílá vespod je víc rozzáří. Podkladový lak nehte úplně uschnout.
- Dejte si barevný lak. Lahvičku pořádně protřepejte. Začněte si lakovat dominantní ruku, protože tu druhou si budete lakovat pomocí té první, čerstvě nalakované, takže chcete, aby to byla ta šikovnější ruka. Štěteček otřete a namočte, aby na něm bylo laku jen trochu. Začněte malíčkem. Lakuje se směrem od nehtového lůžka k okraji. Začnu jedním tahem uprostřed a potom hned ale s klidem udělám strany. Nedávám si moc záležet, jestli přetahuju mimo nehet, to se pak „uklidí“. Důležité je udělat tenkou rovnoměrnou vrstvu, žádné kaluže. První vrstva bude průsvitná, proto se pak udělá ještě druhá. Dejte pozor na to, že lak začně okamžitě schnout, takže nemáte na jednotlivé tahy moc času. Když se budete štětečkem vracet do zavadlého laku, bude se to lepit, trhat, tahat fousy a bude to peklo. Každý nehet lakujte na nové namočení.
- Nechte první barevnou vrstvu uschnout. Až je suchá, přetřete ji druhou vrstvou. Za neustálého zjišťování, že nedokážete zvednout ani mobil ze stolu, aniž byste si lak rozmatlali, ho nechte uschnout. Počítejte minimálně s půlhodinou.
- Dejte si svrchní lak. Nebo nedejte, to je opět na vás. „Top coat“ chrání barevnou vrstvu pod sebou a dodává ji větší lesk (ale existují i matovací svrchní laky). Já svrchní lak používám vždycky.
- Ukliďte přetahy. Jde to vatovou tyčinkou namočenou v odlakovači, jiným štětečkem a odlakovačem nebo existují i speciální fixy, které mají odlakovač v sobě. Prostě pak všechny čmouhance na kůži pečlivě a opatrně odlakujete. Nebo jako já počkáte, až to všechno uschne, a když si pak dáte večer nebo ráno sprchu, suchý lak se v té vodě z kůže uvolní a oloupe sám. Maximálně mu trochu pomůžete ručníkem.
- Když nehty odrostu, lak se začně být ošoupaný, oštípaný a hnusný, nehty si odlakujte. Odlakovač (stačí ten nejlevnější) naneste na vatový tampon a lak z nehtů jím odstraňte. Nikdy lak neloupejte ani neseškrabujte, strháváte tak totiž horní vrstvy nehtu a ten se pak může dál loupat, praskat a zlobit se na vás.
Tipy a triky
- Lak schne dlouho. Než si začnete lakovat nehty, zajděte si na záchod. Zipy a knoflíky jsou past. Toaletní papír taky.
- Bacha na polštář. I lak, který už je suchý a nelepí, je ještě dlouho měkký. Pokud si nehty lakujete večer, může se vám po zalezení do postele do měkkého laku obtisknout struktura látky polštáře.
- Že lak nelepí, poznáte zaklepáním. Jemně zaťukejte nalakovaným nehtem jedné ruky o nalakovaný nehet na druhé.
- Některé laky pouští. Platí to zejména o červených, ale udělaly mi to i některé levné modré, oranžové a zelené. Lak prostě trochu obarví nehet pod sebou. I po odlakování je pak nehet nažloutlý nebo chycený jiným odstínem. Problém je to jen vizuální. Černé laky ani nic nad 100 Kč za lahvičku neplechu nedělalo.
- Se svrchním lakem můžete počkat na druhý den. Protože umí zamaskovat to, že se vám tam ten polštář stejně obtiskl.