Pero, to je potěšení! Luxusní psací nástroje zažívají renesanci a jsou skvělým způsobem jak vylepšit svůj osobní styl
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Pero, to je potěšení! Luxusní psací nástroje zažívají renesanci a jsou skvělým způsobem jak vylepšit svůj osobní styl

Potěšení pro pány a nejen pro ně. Plnicí pera nevycházejí z módy, s narůstající digitalizací jejich obliba dokonce roste. Nejí to totiž jen psací nástroj. Proč se těší takové oblibě a měli byste o něm uvažovat i vy?
Martin Lyko Martin Lyko Autor
16. 2. 2023

Digitální doba perům prospívá. Není to nesmysl, tradiční psací nástroje se těší čím dál tím větší popularitě. Jejich obliba roste a během covidové pandemie se poptávka ještě zvýšila, především v oblasti luxusních per. Může za to nejen potřeba lidí dát si „digitální detox“, ale také větší dostupnost jak těchto psacích nástrojů, tak také informací o nich. Možná je tedy na čase, abyste i vy svůj repertoár osobních doplňků rozšířili o tohle „potěšení do ruky“.

Nenahraditelný šarm

Plnicí pero je esencí kultury a osobního stylu. Používat ho je v dnešní době zbytečné, a tak ten, kdo píše „plničkou“, ukazuje, že se vědomě rozhodl vybrat si styl před nudnou praktičností. Z krásného pera doslova odkapává sofistikovanost a elegance. Je to šperk a přitom nástroj. Dokonalé spojení krásy a funkčnosti. Není divu, že na plnicí pero nedají dopustit ani ikony jako Johnny Depp, Sylvester Stallone nebo Emma Watson.

Velkým plusem per je také jejich sociální aspekt. Když před někým vytáhnete krásné pero, máte hned postaráno o jeho zájem. A to nejen v komunitě nadšenců, ale i v běžné společnosti. Plnicí pera přitahují pozornost a jsou skvělým tématem k hovoru. Když navíc někomu napíšete své telefonní číslo skvostným perem, místo abyste mu ho vyťukali do mobilu, zanecháte úplně jiný dojem.

<Path> „Lajky“ vám výrobu nezaplatí, mé zákaznice jsou pracující ženy, které se chtějí oblékat do kvalitních kousků, říká návrhářkaZdroj: Life is Fashion

Trocha historie

Vynalezeno a patentováno bylo plnicí pero v roce 1809 Frederickem Föschem. K rozmachu ale přispěla až další vylepšení, především vynález hrotu s iridiovou kuličkou (malinká kulička téměř nezničitelného kovu, díky níž pero hladce klouže), ebonitu (předchůdce plastů) a čistě kapalných inkoustů (bez pevných částic). Moderní pero jako takové se zrodilo v rukou Lewise Watermana v roce 1884, který upravil konstrukci tak, že inkoust tekl kontinuálně a stabilně. Pera přestala kapat a ze značky Waterman se stala legenda.

Nejoblíbenější značky

Waterman pochopitelně není jedinou značkou per, která si zaslouží vaši pozornost. Pojďme se podívat na několik brandů, kterými si ostudu rozhodně neuříznete. Stálicí v penálech i kapsách jsou pera Parker. Notoricky známá značka vyrábí dostupné i luxusní kousky a zaručeně ji poznáte podle klipu ve tvaru šípu. Podobné oblibě se těší také výrobky Montegrappa, Cross, nebo Sheaffer. Pokud chcete pero luxusní a nanejvýš tradiční, prohlédněte si sortiment Mont Blanc. Vyrábějí jedny z nejslavnějších per vůbec.

Pro lidi, co s pery začínají, nebo pro ty, kdo nechtějí utratit tolik peněz, se skvěle hodí pera Lamy, která jsou typická moderním designem a špičkovou německou kvalitou. Synonymem pro dostupná pera skvělého vzhledu je také jméno Pilot. Japonská značka, která vyrábí spoustu psacích potřeb a mezi nimi i plnicí pera. Populární je zejména jejich řada Pilot Metroplitan.

Dokonalé přizpůsobení

Toužíte držet v ruce nástroj snů? S plnicím perem si to splníte. Počínaje výběrem samotného pera, až po volbu inkoustu, vše je pevně ve vašich rukou, možností je nepočítaně a vy tak můžete svůj styl a osobní prezentaci vychytat do nejmenších detailů.

Prvním přizpůsobením je volba hrotu. Rozhodujete se většinou už při nákupu, hroty se ale dají i vyměňovat. Základní rozlišení je dle šířky stopy (od extra široké po extra tenkou) a podle tvrdosti, kterou si vybíráte v závislosti na tom, jak moc tlačíte při psaní. Specifické jsou ploché kaligrafické hroty, které podle směru tahu zanechávají různě širokou linku. Podobný efekt dělají flexibilní hroty, u nich o síle linky ale rozhoduje přítlak. Jejich nevýhodou je choulostivost a cena. Většinou jsou totiž ze zlata či jiných drahých kovů.

Samostatná kapitola jsou pak inkousty a papíry. Můžete si koupit bombičky za 20 korun (a není to ostuda), ale můžete také sáhnout po luxusním inkoustu za několik set. Rozpětí kvalit a efektů je ohromující. Barevné, lesklé, matné, voňavé, třpytivé, opaleskující, UV reaktivní, voděodolné… je to jen na vás. Jen ne všechny inkousty vyniknou na běžném papíře. Drahý inkoust je proto vhodné doplnit i kvalitním materiálem, na který píšete.

Pro koho se pera hodí

Možná si říkáte, že plnicí pera jsou sice krásná, ale nehodí se na běžné psaní. Jenže je to naopak. Ano, „plničky“ mají určité nároky na techniku psaní a údržbu, ale ty jsou tak minimální, že je skoro nepostřehnete. Není problém, když píšete rychle, pomalu, ani když na pero tlačíte. Nehodí se snad,jen když píšete tak málo, že by vám v něm pravidelně zasychal inkoust. Pokud chcete minimum práce, vyberte si pero, které používá bombičky (existují i luxusní, nebojte). Fajnšměkři ale volí pera s pístovým mechanismem a kupují si exkluzivní inkousty v lahvičkách.

A co perem psát? Pokud chcete ještě podpořit svůj kultivovaný osobní dojem, můžete sáhnout po „staromileckých“ dokladech elegance, jako jsou komplimentky, navštívenky, ručně psaná blahopřání a další nádherné ukázky vřelého vztahu k druhým lidem. Pro osobní potěšení je pak super psát si třeba deník nebo tzv. bullet journal. Plnicím perem ale můžete samozřejmě napsat i pasivně-agresivní lísteček do kuchyňky v práci. Uvidíte, že si ho užijete ještě mnohem víc.

Pero jako investice

Plnicí pera jsou nejen osobitý doplněk a praktická pomůcka, ale mohou být také zajímavá z finančního hlediska. Stačí chvilka googlení a zjistíte, že se objevují v dražbách a licitace někdy dosahuje astronomických částek. Pokud se vám podaří správný nákup, potom se plnicí pero stává výhodnou investicí. Nemluvíme ale samozřejmě o běžných perech, která jsou v kontinuální výrobě. Z investičního hlediska mají smysl především luxusní limitované série a historická pera jakožto sběratelské kusy.

Je to podobné jako třeba hodinky nebo jiné luxusní zboží – cenu má značka, exkluzivita a také použité materiály. Vlastně je pak skoro jedno, že jde o psací instrument. Vůbec nejdražší plnicí pero se jmenuje Fulgor Nocturnus a jedná se o unikát. Je to superluxusní „šperk“ inspirovaný proporcí zlatého řezu. Tělo má vyrobené z 18karátového zlata potaženého rutheniem a je ozdobeno 945 černými diamanty a 123 rubíny. Kolik takové „pisátko“ stojí? V roce 2010 za něj v charitativní aukci zaplatit anonymní kupující 8 milionů dolarů, tedy asi 177 milionů korun. Tak snad mu v něm nezaschne inkoust.

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop