Závody ve Vysokém Mýtě, romantika v Litomyšli a návštěva Landek Parku aneb Provětrali jsme nové BMW X6 M Competition se 625 koňmi pod kapotou

O tom, že Česko nabízí nepřeberné množství atraktivních míst, na která se můžete vydat se svými blízkými, není pochyb. Celé léto jste na webu magazínu LUI mohli objevovat tipy na zajímavá místa v rámci Stopařova průvodce létem. Rozhodl jsem se provětrat nové BMW X6 M Competition a v rámci mé cesty přinést několik dalších tipů na výletní místa, na která můžete zavítat po celý rok.

Na úvod musím říct, že jsem toho chtěl stihnout opravdu hodně a jak sami víte, čas utíká rychle, proto jsem se na cestu vybavil novým BMW X6. Aby toho nebylo málo, pro jistotu konkrétně modelem X6 M Competition. Ano, je to ta nejsilnější verze modelu X6, kterou si můžete pořídit. Při převzetí vozidla jsem se jen symbolicky zeptal: „Tak co, sporťáku, už máš chlapa?“ Teď už ano! Zabalit, nasedat a vyrážíme.

Vzhledem k tomu, že pocházím z malebného města Karviná, o kterém se teď v médiích nemluvilo příliš pozitivně (i když vlastně ano, pozitivních případů tam bylo až až), pravidelně absolvuji dlouhou cestu z Prahy (kde nyní žiju) skrze celou republiku. Vzhledem k „velmi dobré“ situaci na D1 často raději volím trasu vedoucí přes Hradec Králové, Vysoké Mýto a Litomyšl. Zvlášť posledními dvěma městy jsem vždy jen projížděl a nikdy jsem si neudělal čas, abych je prozkoumal víc do hloubky. Znáte to… Není čas…

Malebné Vysoké Mýto

Tentokrát jsem si čas udělal a s károu, která doslova roluje asfalt, jsem na malou chvíli zavítal do Vysokého Mýta. Má cesta ze všeho nejdřív vedla na jedno z největších náměstí v Česku – náměstí Přemysla Otakara II., kde jsem si v jedné z místních restaurací vychutnal skvělý oběd a pokochal se krásnou historickou zástavbou. Náměstí totiž lemuje celkem 47 domů, které patří k významným památkám gotického urbanismu v Čechách.

Léto a HIV v Česku: V červenci přibylo 21 HIV pozitivních pacientů, v srpnu 2021 udělala Česká společnost AIDS pomoc rekordní počet anonymních testů6. 9. 2021
 
Náměstí ve Vysokém Mýtě
Foto: Wikimedia
Náměstí Přemysla Otakara II.
Foto: Wikimedia

Již při příjezdu do Vysokého Mýta lze z dálky spatřit také kostel svatého Vavřince, který je jednou z nejvýznamnějších pamětihodností Vysokého Mýta. Gotická trojlodní stavba s dlouhým kněžištěm a dvěma věžemi je zblízka opravdu úchvatná a spolu se zvonicí ze 16. století, renesančním hřbitovním kostelem Nejsvětější Trojice, Pražskou a Litomyšlskou bránou, věží Choceňské brány či dochovaným hradebním opevněním v podobě Vodárenské a Klášterské bašty, tvoří hlavní soubor pamětihodností města, které stojí za to navštívit.

Kostel svatého Vavřince
Foto: Jan Witek
BMW X6 M Competition ve Vysokém Mýtě
Foto: Jan Witek

Adrenalin kousek od centra

Do města, které bylo založeno králem Přemyslem Otakarem II., jsem zavítal s jedním z aktuálních králů silnic – panovníkem BMW X6. V tomto případě jsem přeci nemohl vynechat návštěvu místního autodromu. A zatímco ve spřežení Přemysla Otakara II. mohlo být maximálně čtyři až šest koní, můj vůz jich měl hned 625! Výkon 460 kW a zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,9 sekundy. Na SUV vůz dost dobrá čísla.

Závodní okruh
Foto: Jan Witek

Na autodromu ve Vysokém Mýtě si můžete zařádit s motokárami, sledovat závody v supermoto či závody malých silničních motocyklů, ale také zavítat na kurzy bezpečné jízdy, které vás naučí, jak se například dostat ze smyku na mokré vozovce. Já jsem se zde rozhodl více provětrat mé BMW X6 M Competition.

Autodrom Vysoké Mýto
Foto: Jan Witek

Vzhledem k tomu, že dráha není nikterak obrovská, ještě více jsem zde ocenil obratnost vozidla, které rozhodně není žádným drobečkem. U SUV vozů nejste moc zvyklí na mimořádnou obratnost, dynamiku a přesnost ovládání. BMW X6 M Competition vše zvládlo hravě, každou zatáčku. Neuvěřitelné, jak takový kolos perfektně sedí na silnici.

BMW X6 M Competition na autodromu ve Vysokém Mýtě
Foto: Jan Witek

Vzhůru do oblak

Kousek od autodromu se nachází letiště Vysoké Mýto, které provozuje Aeroklub. Co by to bylo za výlet, kdybychom se s X6kou nevydali také zde? Na tomto letišti jsou schopni zařídit vám výcvik létání na větroních, ale i na motorových letadlech. Nechybí ani nabídka vyhlídkových letů po vysokomýtsku. Já jsem však toužil proletět se zde s mým BMW X6. A tak jsem si zařídil, aby vedoucí letiště zastavil provoz na letištní dráze a na řadu přišel můj bourák. Chtěl jsem si ověřit, zda se z 0 na 100 km/h opravdu dostanu pod čtyři sekundy. 3, 2, 1… staaaart! Povedlo se!

Letiště Vysoké Mýto
Foto: Jan Witek

Do oblak jsem se sice nedostal, ale cítil jsem se jako v sedmém nebi. Síla motoru vás doslova zaboří do pohodlných sedaček a parádní zvuk a praskání ve výfuku vás ujistí, že nesedíte jen tak v ledajakém voze. BMW X6 je vozem pro dravce a pro lidi, kteří ocení kvalitu. S pány na letišti jsem se rozloučil a soudě dle jejich pohledů, bez váhání by mou X6ku vyměnili za jedno z letadel, která měli v hangáru.

Další letec v hangáru
Foto: Jan Witek

Další zastávkou je Litomyšl

Ačkoliv je Litomyšl malé město, najdete zde spoustu památek a narodilo se zde vícero významných českých osobností. Tou nejznámější je pravděpodobně Bedřich Smetana, ale věděli jste, že je Litomyšl také rodištěm Aloise Jiráska či Boženy Němcové?

Státní zámek Litomyšl a okolní areál
Foto: iStock.com
V ulici Josefa Váchala v Litomyšli se stanete součástí Krvavého románu
Foto: iStock.com
Pohled na Státní zámek Litomyšl
Foto: iStock.com

I v tomto městě najdete historickou architekturu (renesanční zámek na seznamu Světového dědictví UNESCO, barokní kostel Nalezení svatého Kříže a gotický kostel Povýšení svatého Kříže), která se však mísí s moderními uměleckými směry (revitalizace a projekty Josefa Pleskota). Město kulturou také žije a celoročně se zde koná řada akcí a festivalů (Smetanova Litomyšl, Litomyšlské dny barokní tradice, ArchiMyšl, Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové apod.). Litomyšl je proto často označována jako „moderní historické město“.

Revitalizace předzámčí architektem Josefem Pleskotem
Foto: Archiv Město Litomyšl
Úprava nábřeží řeky Loučné architektem Josefem Pleskotem
Foto: Archiv Město Litomyšl

S mým panovníkem BMW X6 jsem se vydal přímo do zámeckého areálu, který je od roku 1999 zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO. V zámeckém areálu najdete mnoho nádherných věcí. Nejvíc úchvatný je samotný zámek s arkádami, grafitovou výzdobou a klasicistním divadlem. Vychutnat si zde můžete několik prohlídkových tras.

Jsou erotické pomůcky vhodným dárkem pro muže? Víme, po čem muži touží!14. 10. 2021

Najdete zde také pivovar či rodný byt Bedřicha Smetany, ale i francouzskou zahradu či anglický park z konce 18. století. Přímo v zámeckém areálu máte možnost se ubytovat, což určitě doporučuji, jelikož na prohlídku všech pamětihodností, muzeí a galerií budete potřebovat minimálně dva dny.

Dokonalá kombinace dvou skvostů
Foto: Jan Witek
Státní zámek Litomyšl
Foto: Jan Witek

Po krátké (ale velmi záživné) prohlídce Litomyšle jsem se vydal na další cestu směrem do Ostravy. Ačkoliv v den mého výletu pořádně hřálo sluníčko, nemusel jsem si dělat starosti. Ventilace kožených sedaček v mém voze fungovala skvěle a o držáku nápojů, který kromě funkce ohřevu nabízí i chlazení, nemluvě.

Držák nápojů s funkcí ohřevu a chlazení
Foto: Archiv BMW

Jedno se musí BMW nechat. Ačkoliv je řízení oproti jiným vozidlům luxusních značek trochu tužší (což mám já osobně radši), je jízda velmi pohodlná. Navíc díky všem moderním technologiím i bezpečná. Například infotainment systém můžete ovládat bezdotykově nejen hlasem, ale také speciálními gesty před obrazovkou, kterými buď přepnete skladbu, snížíte či zvýšíte hlasitost hudby a ovládáte i další funkce. Velmi oceňuji také bezdrátové připojení Apple Car Play a Android Auto, díky kterému si můžete promítat obsah vašeho telefonu přímo na obrazovce infotainmentu. V autě vám už nikdy nebude překážet kabel a díky bezdrátovému nabíjení vašemu telefonu nikdy nedojde šťáva.

Poslední zastávka v Ostravě

Poslední zastávkou mé cesty byla Ostrava, kde jsem se tentokrát rozhodl zavítat do hornického muzea Landek Park. Je to vůbec největší muzejní areál v Česku, plný starých industriálních budov, ve kterých se dravá a sportovní X6 M Competition skvěle vyjímala.

Landek Park v Ostravě
Foto: Jan Witek

Lokalita muzea Landek Park je navržená na zařazení do seznamu UNESCO. Najdete zde například zachovalý areál Dolu Anselm, povrchovou expozici strojů a zařízení, podzemní expozici (v podzemí se v hloubce devíti metrů nachází celkem 250 metrů štol) a expozici báňského záchranářství. Kromě toho je zde také rekonstrukce sídliště lovců mamutů, četná sportoviště, jako např. hřiště pro plážový volejbal, tenisové kurty či cyklokrosová dráha. Přímo v areálu můžete i kempovat. Já jsem zde pořídil také snímky nového BMW X6 M Competition, které najdete v galerii výše a které vám tento vůz představí ještě více do detailu.

Letecký pohled na důl Anselm
Foto: Archiv Dolní Vítkovice
Štola v areálu Landek Park
Foto: Archiv Dolní Vítkovice

Závěrem

Ze všeho nejdřív musím říct, že slogan značky BMW, který zní „radost z jízdy“, je fakt oprávněný. BMW X6 M Competition potěší všechny sportovně laděné duše, které vědí, co chtějí. Do jejich okruhu zájmů jednoznačně patří styl, design a trendy. Ještě podrobnější test nové verze modelu BMW X6 najdete zde. A pokud byste si chtěli podobnou jízdu také vyzkoušet a přemýšlíte o tom, že by se tento krasavec mohl stát součástí vaší garáže, zavítejte na oficiální stránky automobilky BMW a domluvte si zkušební jízdu v některém z dealerství. Musím vás však upozornit, že je to návykové… Velmi návykové!

 

 

Zdroj: Jan Witek