V této části Beskyd potkáte víc krav než turistů, značenou stezku občas kříží elektrický ohradník

Valašsko má většina z nás spojené s Pustevnami a rožnovským skanzenem. Moc pěkný kout s výrazně nižším počtem návštěvníků se nachází v oblasti na jih od Vsetína. Kopce jsou tu sice nižší, ale krajina se krásně vlní, pastviny střídá les plný kapradí a ostružin. Vesnice jsou většinou seskládané v údolích podél silnice, takže je tato část Beskyd snadno přístupná autem a výborně se tady jezdí na kole. Kocháte se kopci okolo, ale šlapete po rovině.

Přestože turistické davy míří jinam, mikroregion Hornolidečska se významně rozvíjí. Právě vzniká cyklostezka, která se v Ústí u Vsetína napojí na již existující cyklostezku Bečva a povede přes Valašskou Polanku a další vesnice v údolí řeky Senice až na Slovensko. Trasa nese jméno Bevlava (Bečva – Vlára – Váh). Zatím fungují jen některé části, například mezi Leskovcem a Lužnou. Za dva roky by ale mělo být možné dojet na kole ze Vsetína až do Trenčína, což slibuje báječnou projížďku!

Strážní horu Vartovnu dnes korunuje rozhledna

Valašská Polanka bývala střediskovou obcí, což dodnes prozrazuje velkolepá budova školy, kulturní dům i bývalé JZD proměněné v průmyslové provozy. Najdete zde také několik restaurací včetně výborně hodnocené Polánečky, kebabárnu a dokonce pražírnu kávy.

Nejkrásnější procházky jsou samozřejmě nahoru do kopců. Vybírat můžete ze spousty značených turistických tras, ale můžete chodit i po lokálních silnicích, kde není žádný provoz. Ve vesnicích stojí řada historických roubenek i staré sušárny ovoce, kde se sušilo s využitím komínového efektu. Když se z Polanky vydáte směrem do vsi Seninka, dovede vás značka až na Vartovnu. Je to nejvyšší místo v okolí (651 m. n. m.), odkud se hlídaly požáry i příchod cizích vojsk. Dnes na vrchu stojí rozhledna ve tvaru kovové spirály vysoká 37 metrů a výhled do kraje je opravdu úchvatný. Jsou vidět i komíny zlínských továren.

Love Island, nebo spíš Gay Island? Podezření se hromadí a lidé komentují: Petr, dvojčata, dokonce i Nathan!21. 10. 2021

Vypálené mlýny a chalupy

Během druhé světové války v Beskydech bujelo partyzánské hnutí. Zbyla po něm řada opuštěných zemljanek, příběhů a bohužel také vypálených osad. K vraždění obyvatel, kteří partyzánům pomáhali, zde docházelo až na samém konci války, kdy nacisty z východu vytlačovala sovětská armáda. Proslulým místem je Juřičkův mlýn v Leskovci, který nacisté vypálili 3. dubna 1945. Zemřel zde mlynář, jeho manželka a tři děti. Ruiny mlýna s pamětní deskou můžete navštívit při procházce na vrch Jahodný.

Podobným osudem prošla sotva pár týdnů před koncem války pasekářská osada Ploština, obec Prlov, Vařákovy paseky a další místa rozesetá v krajině. Dnes k nim vedou naučné stezky a udržují památku jejich umučených obyvatel. Turistům z jiných částí republiky, kteří se ve škole učili jen o Lidicích, přináší zdrcující vhled do historie tohoto regionu.

Skály, které nesmíte minout

Pokud se chcete místům s ponurým osudem spíš vyhnout, zamiřte na Pulčínské nebo Čertovy skály. Ty se tyčí nad vesnicí Lidečko, kterou znáte z lidové písničky A já su dcerka z Lidečka. Onen synek z Polanky v této písni pochází právě z nedaleké Valašské Polanky.

Pulčínské skály jsou největším moravským skalním labyrintem. V nejvyšším bodě stával kdysi hrad, asi i proto se tento vrch nazývá Hradisko. Nahoru se můžete pustit po pozvolné stezce, nebo vyšplhat náročným výstupem mezi velkými balvany a po drátěných stupních. Cesta je jednosměrná, sestup by tudy byl příliš rizikový. V nedaleké vesnici Pulčín si dejte pauzu v roubené restauraci Stodola, nebo v trampské hospodě U Vilíka.  

Vstup do Čertových skal tvoří rozpraskaná pískovcová deska viditelná přímo ze silnice. Můžete se jen krátce zdržet na selfíčko na přilehlém parkovišti, anebo se zanořit do skal na několikakilometrovou procházku. Pověst praví, že čert měl za úkol přehradit do ranního rozbřesku údolí skálou, ale práci nestihl a zůstala tam stát nedokončená.

„Stojíme za vámi.“ Bidenova administrativa před začátkem školního roku adresovala videovzkaz trans studentům20. 8. 2021

Krásná místa budete mít sami pro sebe

Na turistických stezkách i cyklostezkách v této oblasti Beskyd nepotkáte téměř nikoho. Na některých místech je z bujného porostu zřejmé, že tudy nikdo nešel pěkných pár dnů. Výjimkou není ani to, že přes turistickou značku je natažený elektrický ohradník. Pokud se za ním pase stádo krav, je potřeba připravit se na to, že budou zvědavé a po vašem příchodu se k vám začnou stahovat. Jsou i případy, kdy elektrický ohradník přetíná značenou cyklostezku. Tam je při jeho překonávání potřeba určitá šikovnost.

Panenská příroda a krásně zelené pastviny však za trochu toho nepohodlí stojí. Smíšené lesy pokrývající vrcholky kopců napovídají, že tady bude krásný podzim.

Zdroj: Bohdana Rambousková