Podzim na jihu Čech: Víru, Lásku a Naději najdete nedaleko Třeboně, k otisku zad Cimrmana pak dojedete úzkokolejkou

Letošní rok je v mnoha ohledech – a to včetně toho cestovatelského – nezvyklý. To však neznamená, že bychom museli být ochuzeni o turistické zážitky světového rázu. I české „luhy a háje“ totiž mají rozhodně co nabídnout – a luhy a háje jihočeské nejsou výjimkou. Ostatně, vždyť i kampaň jistého tuzemského dopravce hlásá: „Místo pláže a moře užijte si v Táboře“. A my tedy tematicky dodáváme „Místo mimozemšťanů v Nevadě hledejte Cimrmana v České Kanadě“…

Napříč Českou Kanadou – úzkokolejkou, na kole i pěšky

Česká Kanada, to je příhraniční oblast, kterou najdete na pomezí jižních Čech a Moravy a která je „ohraničena“ městy Slavonice, Kunžak a Nová Bystřice. Renesanční Slavonice si díky okouzlujícímu a zachovalému centru vysloužily také označení „malá Telč“ a jsou nejen oblíbeným turistickým cílem, ale také výchozím bodem pro nespočet výletů do okolí. Vyzkoušet tak můžete např. jednu z tzv. Graselových stezek, která vede místy, kde kdysi loupil bodrý „grázl“ Johann Georg Grasel. Právě ve Slavonicích je výchozí bod nejstarší ze stezek, na jejíž 23 kilometrů dlouhé (okružní) trase najdete Graselovu sluj, vodní pilu Penikov (jedná se o jediný český dochovaný exemplář vodní pily i s původním zařízením), tzv. Psí hřbitov (místo nedaleko Českého Rudolce, kam tamější pán, rytíř van Pichioni, pohřbíval své lovecké psy), Francouzský kámen (žulový kámen, do nějž nechala žena jednoho z majitelů zdejšího panství vytesat vyznání lásky zesnulému manželovi) a také zámek přímo v Českém Rudolci či někdejší hutě v Dolním Bolíkově.

Koronavirus změnil sexuální chování, orgasmová krize působí i na zdraví2. 11. 2020

To městečko Kunžak láká nejen turisty, kteří ocení zdejší architekturu, ale také všechny fanoušky českého génia Járy Cimrmana. Právě v nedaleké osadě Kaproun, kde se nachází také jedna z nejromantičtějších vlakových zastávek v Česku (nutno říci, že sem již zmiňovaný „národní dopravce“ nejezdí, jedná se totiž o zastávku unikátní úzkokolejky), najdete naprosto jedinečnou sochu tohoto českého vynálezce. Rekonstruovaný otisk Cimrmanova těla, resp. odlitek toho, jak se dle legendy mistr „zabořil do jehličí“, je zde umístěn na památku jeho nedobrovolného výsadku z vlaku uprostřed lesů. Kromě Cimrmanova „odlitku“ se ale na místě nachází také mohyla, na jejímž vzniku se podílí sami návštěvníci, kteří právě na mistrovu památku na místo přiváží kameny ze všech koutů Česka. Nedaleko Kunžaku ale najdete i další turistickou atrakci – tzv. Ďáblovu prdel. Jedná se o velmi příznačně pojmenovaný skalní útvar v lesích nedaleko rybníka Zvůle. Právě různé žulové skalní útvary jsou přitom pro Českou Kanadu naprosto typické, ale zejména v okolí Kunžaku jsou k vidění ty nejkrásnější (a to včetně onoho „ďábelského pozadí“ :-)).

Nespočet rybníků a lesů, které se již v září začínají halit do podzimních barev, pak můžete obdivovat v okolí Nové Bystřice. Hodit se tu bude i kolo – přes Novou Bystřici až do Slavonic totiž vede páteřní cyklotrasa Greenway Praha-Vídeň. Pro pěší jsou k dispozici také různé tematické stezky (např. textilní stezka představuje historii tkalcovství a soukenictví v kraji), historický vývoj regionu pak přibližuje česko-rakouská přeshraniční naučná stezka, jejíž kratší (19 km) i delší (30 km) okruh startuje přímo na náměstí v Nové Bystřici. Konkrétně do tohoto příhraničního městečka potom můžete docestovat velmi stylově – právě zde je totiž konečná 33 km dlouhé úzkokolejky, jejíž výchozí bod najdete v Jindřichově Hradci. Projížďka úzkorozchodnou železnicí je přitom skutečně nezapomenutelným zážitkem, nejenže i dnes slouží k nákladní i osobní přepravě a je významnou technickou památkou, ale je také jedinou svého druhu v Česku.  

Vzhůru do Třeboně

Jelikož jižní Čechy jsou označovány také jako kraj rybníků, je jasné, že v létě se tu plave „o sto šest“. I když čas prázdnin a dovolených se již nachyluje, minimálně počátkem září (v neděli 6. 9. 2020) se můžete vydat do Třeboně na Zavírání plavecké sezony 2020 – Slavnost pruhovaných plavek. Samotné slavnosti předchází ranní sledování východu slunce na naturistické pláži – což je jediný bod programu, kdy se bez pruhovaných plavek obejdete :-). Akce se koná u věhlasného rybníka Svět na pláži Ostende, kam speciálně při této příležitosti bude zajíždět také vláček Třeboňáček a parník Petr Vok.

Ovšem i poté, kdy už počasí nebude úplně na plavání, se v okolí Třeboně rozhodně nudit nebudete. Po sezoně plavecké totiž startuje sezona výlovů, která ukazuje i široké veřejnosti rybářské řemeslo v praxi. Ačkoliv konkrétní termíny letošních výlovů zatím zveřejněny nebyly, minimálně v sobotu 12. září se můžete vypravit na tradiční Kaprobraní, které se koná v Lomnici nad Lužnicí (od Třeboně….co by doplaval). Na tzv. Farské louce si na své přijdou všichni milovníci ryb, pro které je připraven celodenní program, a to včetně mistrovství v opracování kapra, běhu o Lomnického kapra a také soutěží a her pro děti. Chybět samozřejmě nebudou ani ochutnávky kapřích pochoutek.

A pokud už budete v Lomnici nad Lužnicí, vydejte se také k tzv. Nadějské rybniční soustavě, kterou tvoří trojice velmi poeticky nazvaných rybníků – Naděje, Láska a Víra. V okolí ale narazíte i na nespočet dalších vodních ploch, některé menší rybníky v lesích jsou přerušeny pouze úzkými hrázemi a dubovými alejemi a zejména ty, kteří při svých toulkách přírodou potřebují nějaký konkrétní cíl, jistě potěší, že i v jejich pojmenovávání byli místní velmi kreativní. Rybník je tu tak Měkký, Strakatý, ale také Dobrá vůle, Pěšák, Překvapil nebo Pišmistr…

Za (zeleným) pokladem jižních Čech

Nejen množství rybníků je však pro Jihočeský kraj charakteristické – přímo za největší bohatství kraje tak mnozí označují tzv. vltavíny, miliony let stará přírodní skla, která se vyskytují jen v okolí řeky Vltavy. Zelená barva, která je pro vltavíny typická, je přitom světově ojedinělá – a odlišuje je od ostatních tektitů, tedy hornin, které vznikly roztavením a zchlazením při dopadu meteoritů na zem. Největší „naleziště“ vltavínů se pak rozpíná v oblasti mezi Protivínem a Pískem, nejvíce těchto „kamenů“ ale bylo nalezeno v okolí Českých Budějovic. Ačkoliv především mezi místními dobrodruhy patřilo hledání vltavínů ještě před nedávnem mezi poměrně oblíbené (a výdělečné) kratochvíle, dnes je nejlepší způsob, jak si tyto unikátní horniny prohlédnout v celé jejich kráse, návštěva Muzea vltavínů, které najdete v Českém Krumlově.

Deník z Tenerife: Únik z reality do tajemného lesa, na vrchol sopky a nakonec i na nuda pláž4. 12. 2020

„Tour de jižní Čechy“ pak můžete zakončit přímo v Českých Budějovicích, které platí za kulturní metropoli Jihočeského kraje. Ať už budete obdivovat historické centrum nebo raději zamíříte na exkurzi do pivovarského muzea Budvaru, v „Budějicích“ se jistě nudit nebudete. A pro nadcházející víkend (28.-29. 8. 2020) to platí dvojnásob – ulice města totiž ožijí multižánrovým festivalem Město Lidem – Lidé Městu a v centru se tak budou pohybovat zpěváci, hudebníci, herci, artisté, malíři, ale i kuchaři, baristé apod. – kromě kulturního programu se tedy můžete těšit i na skvělou gastronomii a jednoduše stylový závěr léta.

Více informací o zajímavých výletních cílech, ale také praktické tipy na putování Jihočeským krajem najdete na webu www.jiznicechy.cz.