Projeďte Šumavu na elektrokole – čekají vás vlci, zaniklé vesnice i borůvkové latté

Mnoho Čechů a Češek ohrne nad našimi horami nos a raději zamíří za horskými štíty do Alp. Ale i česká pohoří mají co nabídnout a my letos dostáváme šanci jejich krásy znovu objevit. Například Šumavu s jejími lesními stezkami a (zmizelými) horskými vesničkami. Dnešní Šumava má pro každého přesně to, co hledá. Zajímá vás divoká příroda, sportovní aktivity, historické poznání, nebo jen klid a sladké borůvky? To všechno pro vás toto místo má.

Elektrokolo vás sveze až na vrcholky hor

Šumavské vrcholky již dávno nejsou rezervovány jen zdatným turistům. V posledních letech zde vyrostla síť udržovaných cyklostezek, po kterých se prohánějí cyklisté na elektrokolech. Sváteční jezdci se tak mohou vydat i tam, kam by je síla vlastních nohou nedovezla. Šumavu navíc brázdí modré ekologické autobusy s přívěsem na kola, díky čemuž je plánování výletů jednodušší – tam jedete na kole a zpět vás vezme cyklobus. Mezi oblíbené cyklotrasy patří pohodová projížďka podél vchynicko-tetovského plavebního kanálu, který obchází nesplavnou část říčky Vydry, vyjížďka kouzelnou krajinou Prášil, nebo neustále mírně stoupající stezka k pramenům Vltavy, na kterou se vyráží z Kvildy.

Pokud vám mapa moc neříká a nejste si jistí, kam se vydat, Národní park Šumava na svém webu nabízí skvělého pomocníka: zvolíte si lokalitu, typ dopravy a náročnost a web vám navrhne tu správnou trasu právě pro vás.

Kašperské hory – krásné procházky i luxus výborné kávy

Kam se vydat, když jsou zajímavá místa rozeseta po celé Šumavě? Jednou z atraktivních lokalit jsou Kašperské hory. Městečko nabízí příjemné restaurace, wellness, muzeum motocyklů a dokonce zde koupíte čerstvě upraženou kávu z místní pražírny. Dominantou krajiny je hrad Kašperk, na který se můžete vypravit podle nálady. Pokud nazujete pohorky, čeká vás pěkný výšlap přes les i voňavé louky. Nezapomeňte se vyškrábat i na nedaleký Pustý Hrádek, odkud si užijete výhled do krajiny. Jste-li spíš jen na selfíčka, na parkovišti pod Kašperkem nechte auto a k hradu dojdete po zpevněné cestě.

Kavárny s lattéčkem i parkovací plochy v Kašperských horách jsou sice plné, ale na značených stezkách v okolí moc turistů nepotkáte. Čeká vás tedy klid šumavské přírody, který si můžete zpestřit sběrem borůvek nebo hledáním zlata v místním zlatonosném potoce. Však jedna z turistických tras nese jméno Zlatokopecká a lemuje ji spousta opuštěných štol ve skalách.

Vycházející hvězda české hudební scény Jan Vesely (23): „Člověk na sobě nemusí mít duhovou vlajku, aby projevil podporu a uznání“18. 6. 2020

Divoká Kvilda s cejchem totalitních časů

Na jih od Kašperských hor se zamotanými serpentýnami vyšplháte na Kvildu. Je to další šumavský klenot, odkud se vyráží na řadu turistických stezek, cyklotras a také na pověstné šumavské slatě a rašeliniště. Tyto oblasti byly v minulosti trestuhodně odvodněny, ale současná správa národního parku se úspěšně vrhla do jejich revitalizace. Nejznámější atrakcí u Kvildy je pramen Vltavy. Rozhodně se u něj neotočte zpět, ale pokračujte do klimatických lázní Bučina. Je to bývalá německá obec těšně u státní hranice, kterou komunisté nechali srovnat se zemí. Dnes zde najdete Muzeum železné opony a hotel Alpská vyhlídka, z jehož úžasné terasy – na které si budete užívat studené pivo a něco na zub – spatříte za jasného dne vrcholky Alp!

Zpátky v Kvildě se zatoulejte do její nejmalebnější části – Vilémova. Staré horské chaloupky i jejich moderní napodobeniny se budou na fotkách přímo vyjímat. A když už jste tady, zajeďte si do slavné Modravy vyfotit se před tamní policejní služebnou. Tuto fotku nyní loví tisíce fanoušků Policie Modrava.

Jediná jezera ledovcového původu v Česku

Směrem na sever je turistickým centrem Železná Ruda. Odtud se vypravíte ke známým ledovcovým jezerům Čertovu a Černému, podél kaskády Bílého potoka až k nejvyššímu šumavskému vodopádu Bílá strž, nebo za rozhledy na vrchol Špičák. Pokud se nacházíte v této části Šumavy, prostě musíte vidět okouzlující krajinu kolem Prášil a jezera Laka. Prášily jsou malinká vesnička s minimem ubytovacích kapacit, takže se tam ani nesnažte sehnat hotel a raději se sem vypravte na celodenní výlet. Dalším vyhledávaným cílem oblasti je hora Poledník s rozhlednou, která dříve bývala tajnou armádní základnou pro odposlech radiového signálu v západním Německu. Rozhledna je bohužel z důvodu rekonstrukce až do května 2021 zavřená.

Karanténou znudění muži objevili pánskou manikúru. Na světě je nový (zdraví prospěšný) trend19. 8. 2020

Žahour zapijte místním pivem

Šumavě se přezdívá „zelená střecha Evropy“ a je to velmi trefné označení. Díky letošním dešťům je vše bujně zelené, kapradiny přerostly do velikosti jako v Cestě do pravěku, takže i na obyčejné lesní pěšince se budete cítit jako v Boubínském pralese (tam se přesto nezapomeňte stavit, pokud budete z hor sjíždět na jih kolem Vimperka). Daří se i zvěři. Správa národního parku se snaží o návrat původních druhů, takže můžete navštívit vlčí výběh v Srní nebo rysí a jelení výběhy u Kvildy.

Ať už Šumavu prozkoumáte z kterékoli strany, po návratu ze stezky si dejte knedlíky nebo lívance se žahourem. Je to místní omáčka z horkých borůvek, kterou nabízejí především restaurace v jižní části hor. A pokud by vám pořád ještě chyběly Alpy, v řadě restaurací dostanete i pořádně omaštěné špecle, stejně jako u našich rakouských sousedů. Zapijte je pivem z místních malých pivovarů, kterých je tu požehnaně – například Kašperskohorský, Zlatý srnec Srní, Lyer Modrava, nebo Minipivovar Kvilda.

Zdroj: Bohdana Rambousková