Projeďte Šumavu na elektrokole – čekají vás vlci, zaniklé vesnice i borůvkové latté

Mnoho Čechů a Češek ohrne nad našimi horami nos a raději zamíří za horskými štíty do Alp. Ale i česká pohoří mají co nabídnout a my letos dostáváme šanci jejich krásy znovu objevit. Například Šumavu s jejími lesními stezkami a (zmizelými) horskými vesničkami. Dnešní Šumava má pro každého přesně to, co hledá. Zajímá vás divoká příroda, sportovní aktivity, historické poznání, nebo jen klid a sladké borůvky? To všechno pro vás toto místo má.

Elektrokolo vás sveze až na vrcholky hor

Šumavské vrcholky již dávno nejsou rezervovány jen zdatným turistům. V posledních letech zde vyrostla síť udržovaných cyklostezek, po kterých se prohánějí cyklisté na elektrokolech. Sváteční jezdci se tak mohou vydat i tam, kam by je síla vlastních nohou nedovezla. Šumavu navíc brázdí modré ekologické autobusy s přívěsem na kola, díky čemuž je plánování výletů jednodušší – tam jedete na kole a zpět vás vezme cyklobus. Mezi oblíbené cyklotrasy patří pohodová projížďka podél vchynicko-tetovského plavebního kanálu, který obchází nesplavnou část říčky Vydry, vyjížďka kouzelnou krajinou Prášil, nebo neustále mírně stoupající stezka k pramenům Vltavy, na kterou se vyráží z Kvildy.

Pokud vám mapa moc neříká a nejste si jistí, kam se vydat, Národní park Šumava na svém webu nabízí skvělého pomocníka: zvolíte si lokalitu, typ dopravy a náročnost a web vám navrhne tu správnou trasu právě pro vás.

Kašperské hory – krásné procházky i luxus výborné kávy

Kam se vydat, když jsou zajímavá místa rozeseta po celé Šumavě? Jednou z atraktivních lokalit jsou Kašperské hory. Městečko nabízí příjemné restaurace, wellness, muzeum motocyklů a dokonce zde koupíte čerstvě upraženou kávu z místní pražírny. Dominantou krajiny je hrad Kašperk, na který se můžete vypravit podle nálady. Pokud nazujete pohorky, čeká vás pěkný výšlap přes les i voňavé louky. Nezapomeňte se vyškrábat i na nedaleký Pustý Hrádek, odkud si užijete výhled do krajiny. Jste-li spíš jen na selfíčka, na parkovišti pod Kašperkem nechte auto a k hradu dojdete po zpevněné cestě.

Kavárny s lattéčkem i parkovací plochy v Kašperských horách jsou sice plné, ale na značených stezkách v okolí moc turistů nepotkáte. Čeká vás tedy klid šumavské přírody, který si můžete zpestřit sběrem borůvek nebo hledáním zlata v místním zlatonosném potoce. Však jedna z turistických tras nese jméno Zlatokopecká a lemuje ji spousta opuštěných štol ve skalách.

Párový terapeut Jan Vojtko radí, jak pečovat o partnerský vztah nejen v době lockdownu1. 11. 2020

Divoká Kvilda s cejchem totalitních časů

Na jih od Kašperských hor se zamotanými serpentýnami vyšplháte na Kvildu. Je to další šumavský klenot, odkud se vyráží na řadu turistických stezek, cyklotras a také na pověstné šumavské slatě a rašeliniště. Tyto oblasti byly v minulosti trestuhodně odvodněny, ale současná správa národního parku se úspěšně vrhla do jejich revitalizace. Nejznámější atrakcí u Kvildy je pramen Vltavy. Rozhodně se u něj neotočte zpět, ale pokračujte do klimatických lázní Bučina. Je to bývalá německá obec těšně u státní hranice, kterou komunisté nechali srovnat se zemí. Dnes zde najdete Muzeum železné opony a hotel Alpská vyhlídka, z jehož úžasné terasy – na které si budete užívat studené pivo a něco na zub – spatříte za jasného dne vrcholky Alp!

Zpátky v Kvildě se zatoulejte do její nejmalebnější části – Vilémova. Staré horské chaloupky i jejich moderní napodobeniny se budou na fotkách přímo vyjímat. A když už jste tady, zajeďte si do slavné Modravy vyfotit se před tamní policejní služebnou. Tuto fotku nyní loví tisíce fanoušků Policie Modrava.

Jediná jezera ledovcového původu v Česku

Směrem na sever je turistickým centrem Železná Ruda. Odtud se vypravíte ke známým ledovcovým jezerům Čertovu a Černému, podél kaskády Bílého potoka až k nejvyššímu šumavskému vodopádu Bílá strž, nebo za rozhledy na vrchol Špičák. Pokud se nacházíte v této části Šumavy, prostě musíte vidět okouzlující krajinu kolem Prášil a jezera Laka. Prášily jsou malinká vesnička s minimem ubytovacích kapacit, takže se tam ani nesnažte sehnat hotel a raději se sem vypravte na celodenní výlet. Dalším vyhledávaným cílem oblasti je hora Poledník s rozhlednou, která dříve bývala tajnou armádní základnou pro odposlech radiového signálu v západním Německu. Rozhledna je bohužel z důvodu rekonstrukce až do května 2021 zavřená.

Seriál The Crown přilévá olej do ohně skandálů královské rodiny. Co vše jsou fakta a kde tvůrci popustili uzdu fantazii?3. 12. 2020

Žahour zapijte místním pivem

Šumavě se přezdívá „zelená střecha Evropy“ a je to velmi trefné označení. Díky letošním dešťům je vše bujně zelené, kapradiny přerostly do velikosti jako v Cestě do pravěku, takže i na obyčejné lesní pěšince se budete cítit jako v Boubínském pralese (tam se přesto nezapomeňte stavit, pokud budete z hor sjíždět na jih kolem Vimperka). Daří se i zvěři. Správa národního parku se snaží o návrat původních druhů, takže můžete navštívit vlčí výběh v Srní nebo rysí a jelení výběhy u Kvildy.

Ať už Šumavu prozkoumáte z kterékoli strany, po návratu ze stezky si dejte knedlíky nebo lívance se žahourem. Je to místní omáčka z horkých borůvek, kterou nabízejí především restaurace v jižní části hor. A pokud by vám pořád ještě chyběly Alpy, v řadě restaurací dostanete i pořádně omaštěné špecle, stejně jako u našich rakouských sousedů. Zapijte je pivem z místních malých pivovarů, kterých je tu požehnaně – například Kašperskohorský, Zlatý srnec Srní, Lyer Modrava, nebo Minipivovar Kvilda.

Zdroj: Bohdana Rambousková