Vystoupejte k nebesům, objevujte exotické motýly a také krásy Makču Pikču. To vše zvládnete během pobytu v Olomouci

Bývá označována jako hanácká metropole a mnozí si (mylně) myslí, že právě zde se vyrábí slavné „smradlavé“ tvarůžky. Olomouc je přitom místem, kde na vás kromě historie dýchne i kus světa – najdete tu nespočet různých (alternativních) bister podobně jako v Berlíně, díky zdejšímu areálu Flora (kde se každoročně konají věhlasné květinové výstavy) tu nechybí ani „dotek Amsterodamu“ a vlastně si tu v létě s troškou snahy budete připadat i jako na dovolené v některém z přímořských letovisek, zejména pokud se vydáte prozkoumat spletité uličky v historickém centru…

Historie i adrenalin

I když třeba nejste přímo fanoušky historie, pokud se rozhodnete vyrazit do Olomouce, rozhodně se pamětihodnostem nevyhnete. Budete tu o ně totiž doslova zakopávat. Začít „tour de Olomouc“ můžete klidně v centru, kde jsou hned dvě vzájemně propojená náměstí. Na Horním náměstí, které je velmi příznačně – na rozdíl od náměstí Dolního – dole (Dolní náměstí pak „logicky“ najdete nahoře…), pak můžete obdivovat nejen radnici, ale také zdejší stále funkční orloj, který je vyzdoben v duchu socialistického realismu a je tak jediný svého druhu na světě. V bezprostřední blízkosti radnice také narazíte na barokní sousoší Nejsvětější Trojice, které je zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO a u něhož se v letošním roce v září a říjnu 2020 bude slavit 20. výročí zápisu do UNESCO. 

Ovládání celého obývacího pokoje s pomocí jedné aplikace? V dnešní době žádný problém4. 11. 2020

Při kroužení náměstím(i) by vám rozhodně neměly uniknout ani zdejší kašny, nejen ty skutečně historické, barokní (kterých je ve městě hned šest), ale i ta, která se stala klasickým místem, kde si Olomoučáci dávají sraz – kde je „u želvy“, ví totiž dnes úplně každý. Arionova kašna, která byla na Horní náměstí instalována v roce 2002, přitom obyvatele Olomouce do jisté míry rozdělila na dva tábory – jeden ji miluje a druhý nenávidí…Nakolik želva a rozverní delfíni zapadají do barokního stylu kašen zbývajících, však musíte posoudit sami :-).

Zamířit byste měli také do dvou olomouckých kostelů. Do sv. Mořice proto, že zde jsou k vidění varhany, které jsou největší ve střední Evropě, a do tzv. Dómu, tedy katedrály sv. Václava. Zde je totiž k vidění úplně vše, a to doslova. Právě v Dómu je totiž možné domluvit si výstup na jižní věž, odkud budete mít hanáckou metropoli a její okolí jako na dlani. Výstup vzhůru ale rozhodně není pro slabé povahy (o těch nezdatných ani nemluvě). Věž totiž měří téměř sto metrů a všichni, kdo se rozhodnou doslova „vyškrábat“ vzhůru, čeká celkem 448, resp. 564 schodů. Cestou pak všichni odvážní budou moci obdivovat také sedmiapůltunový zvon sv. Václava, k němuž vede poměrně komfortní schodiště, které rozhodně nepředznamenává, co návštěvníky bude čekat dál. Stabilní schodiště totiž záhy střídá schodiště točité a ocelové, které zejména ty, kdo se bojí výšek, rozhodně nenechá v klidu :-). Pravdou ale je, že i odolní jedinci mohou po výstupu počítat minimálně s klepajícími se koleny, ochoz na věži je totiž široký jen půl metru, a tak se i ti nejodvážnější obvykle raději tisknou přímo k věžní stěně. Přesto je ale tento výstup zážitkem, který byste si při návštěvě Olomouce rozhodně neměli nechat ujít. Prohlídky pořádá mj. spolek Durancia, který zároveň organizuje také prohlídky olomouckého podzemí.

(Pří)městský dotek přírody

Ačkoliv letos v létě to na cesty za exotikou nevypadá, českou (či spíše hanáckou) dávku exotiky si můžete vychutnat také v tzv. Motýláriu, kde je k vidění unikátní živá expozice tropických motýlů. Nejenže se návštěvníci mohou mezi poletujícími motýly procházet, k vidění jsou zde i kukly, z nichž se motýli budou líhnout (záměrem provozovatele pak je umožnit návštěvníkům i sledování motýlí přeměny z housenky v motýla).

A kdyby se vám přeci jen zastesklo po cestování do dálek, můžete vyrazit směr Makču Pikču. Do Peru přitom muset nebudete, stačí, když zamíříte do (či spíše kousek za) obce Paseky (cca 30 km od Olomouce). Právě tam, na úpatí Nízkého Jeseníku, se totiž nachází unikátní Arboretum Makču Pikču. Dalo by se přirovnat ke gigantické skalce, která skutečně více než Jeseníky připomíná krajinu daleko vzdálenou. Dojem exotiky pak podtrhuje nejen barevnost stráně, ale také nespočet drobných zídek a malé vyhlídkové domečky, které jsou v prostorách arboreta rozesety.

Skvělé jídlo a zábava

Olomouc žije – a to i díky tomu, že se jedná o univerzitní město. Najdete tu tak nespočet fantastických míst, kde si můžete dát vynikající jídlo a také si užít výbornou zábavu. Za zmínku pak rozhodně stojí olomoucký „letňák“, tedy letní kino, které je samo o sobě areálem, který na vás dýchne neopakovatelnou atmosférou. Nachází se totiž v podstatě u hradeb a bylo vybudováno v prostorách tzv. bastionu (část opevnění, která hradbám přiléhá). Nejenže si v kině vychutnáte různé filmové lahůdky, ale zároveň si můžete užít i zdejší skvělý gril bar. Hned vedle Letního kina se nachází Long Story Short Hostel, který dostal několik mezinárodních ocenění za design a je zde i vynikající restaurace Eatery&Bakery. Např. britský deník The Guardian jej vloni zařadil mezi deset nejlepších světových hostelů. Klid a pohodové posezení přímo u rybníka pak najdete také na olomouckém Kaprodromu, kde – jak do jisté míry předznamenává i název – si lze i zarybařit (veškeré vybavení si tu můžete zapůjčit).

Za příjemným posezením spojeným se zábavou můžete vyrazit také do samotného historického centra Olomouce, do Konviktu. Budova bývalého Jezuitského konviktu je dnes studentským uměleckým centrem Univerzity Palackého. Konkrétně v srpnu je pak na programu tradiční Olomoucké shakespearovské léto (9. – 19. 8. 2020), které má pod taktovkou místní alternativní divadlo Tramtárie. Zapomeňte tedy rovnou na klasické kusy britského dramatika, největším hitem je totiž představení Kabaret nahatý Shakespeare…

A jelikož je Olomouc neodmyslitelně spjata také s tvarůžky (ne, nevyrábí se v Olomouci, ale v nedalekých Lošticích), určitě byste si neměli nechat ujít ani tvarůžkové speciality. Za nimi se ale vypravte ideálně přímo do Loštic, kde najdete jak „tvarůžkovou prodejnu“, tak i tvarůžkovou restauraci, ale dokonce i tvarůžkovou cukrárnu. Ta má pak v nabídce zmrzlin samozřejmě i tu „tvarůžkovou“…Zároveň můžete navštívit i tvarůžkové muzeum

Před jedenácti lety vyhrál první Česko Slovenskou SuperStar. Jak žije Martin Chodúr (30) dnes?26. 10. 2020

Koupačka jako vyšitá?

Jelikož se zdá, že srpen by mohl být slunečný a teplý, hodit by se mohlo také vodní osvěžení. Kousek za Olomoucí tak můžete vyzkoušet přírodní koupaliště Poděbrady (a je tu i poměrně populární nuda pláž! :-) ), kterému obvykle místní neřeknou jinak než Geby. Můžete se tu jak koupat, tak i jen posedět u vody, v areálu je k dispozici občerstvení (při trošce štěstí „ulovíte“ třeba i fantastickou makrelu…přímo z grilu) a pravidelně se tu konají různé koncerty a kulturní akce. Ti, co dávají při koupání přednost většímu soukromí, se pak mohou vypravit třeba směrem na Novou Ves – ve zdejším zatopeném lomu se také plave jedna báseň.

Jednoduše řečeno, pokud se rozhodnete na Olomoucko zamířit, určitě byste si tu měli naplánovat minimálně prodloužený víkend. Na sv. Kopečku je totiž – kromě známé Baziliky Navštívení Panny Marie – také krásná „lesní“ ZOO, v Hrubé Vodě zase sportovní park s bobovou dráhou a wellness a ve Slavoníně si můžete do konce září užít zábavu v kukuřičném bludišti…. Pokud navíc ve městě strávíte více jak dvě noci (do 31. 8. 2020), získáte na 90 vstupů do muzeí, hradů, zámků a také cesty MHD zdarma. Více informací najdete na www.letni.olomouc.eu.