Jediný „bezpečný“ bar je dnes na čerstvém vzduchu. Jeden takový – uprostřed lesů – najdete v Jeseníkách
Straight friendly
Zdroj: Instagram

Jediný „bezpečný“ bar je dnes na čerstvém vzduchu. Jeden takový – uprostřed lesů – najdete v Jeseníkách

V poslední době se zdá, že i z jinak docela nevinných aktivit, jako je cesta vlakem nebo návštěva baru, se stává přímo hazard se životem. Pokud tedy máte z obojího obavy, ideálním řešením je nastartovat auto a vyrazit do lesního baru. V něm totiž rozhodně nákaza koronavirem nehrozí, je obklopen lesy, a i když budete s přáteli popíjet (nebo opékat klobásy), stále budete dýchat čerstvý horský vzduch. Nemluvě o tom, že Jeseníky, kde se Lesní bar nachází, toho mohou nabídnout ještě mnohem více…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
6. 8. 2020

Do baru do lesa

Možná se to někomu bude zdát neuvěřitelné, že zrovna v českých poměrech funguje místo, jako je právě Lesní bar nedaleko Horní Lipové. V čem je tak unikátní, kromě toho, že je v lese? Především v tom, že v něm schází obsluha. Ti, kdo do Lesního baru zavítají, si tak mohou nabídnout ze sortimentu cokoliv dle vlastní chuti a pak – podle na stěně vyvěšeného ceníku – vhodí patřičný obnos do kasičky. Nikdo tu nehlídá, zda skutečně zaplatíte za to, co jste snědli a vypili, jednoduše vše stojí a padá na lidské poctivosti. Nabídka je přitom pestrá, provozovatel se o svůj „bar“ totiž náležitě stará a zásobuje jej i lokálními dobrotami – když budete mít zrovna štěstí, budou „na krámě“ fantastické kremrole (bohužel ne v době covidové), samozřejmostí je pak „ryzí pivo z hor“ – Holba. Aby ne – pivovar Holba se nachází v nedalekých Hanušovicích a kdybyste se po „túře“ (od sběrného parkoviště nebo i vlakové stanice Lipová – lázně) čítající celkem přibližně 5 kilometrů (dohromady – tam i zpět) cítili vyprahlí, můžete se právě do Holby vypravit i na exkurzi.  

<Path> Jaké jsou nejlepší destinace roku 2018? Praha se dostala do TOP 10! Podívejte se na přehledZdroj: TripAdvisor.com, Facebook.com, Lonelyplanet.com

Pokud jste příznivci opékání, vězte, že i na to je Lesní bar připraven – a provozovatel se také stará o to, aby bylo k dispozici vše potřebné. Klobásky připravené na ohni pak přijdou k chuti jak v létě, tak i v zimě, Lesní bar totiž rozhodně s ochlazením nezavírá, ba naopak – v zimních měsících nabízí také něco na zahřátí (třeba zdejší ořechovka rozhodně stojí za hřích). Pokud se zrovna trefíte do „správného termínu“, třeba ochutnáte i speciality ze zdejší udírny.

A když už budete v Horní Lipové, kromě Lesního baru byste neměli minout ani zdejší Fauna park – „alternativní zoo“, která je v přilehlé obci Lipová-lázně. Tento soukromý malý zoo park nadchne malé i větší, a to především díky komorní atmosféře, některá zvířata se volně pohybují mezi návštěvníky (a to včetně volně poletujících papoušků Ara), aktuálně jsou navíc v parku k vidění mláďata tygrů.

Vzhůru do oblak

Ačkoliv i Horní Lipová leží nedaleko polských hranic, fantastické výhledy směrem k našim sousedům si mnohem více užijete, pokud zamíříte na Dolní Moravu, kde se nachází Stezka v oblacích. Navzdory tomu, že budete mířit do oblak, vykonat závratnou aktivitu nebudete muset – přímo ke stezce totiž vede lanovka, pak už jen stačí zdolat samotnou stezku (ta je právě díky lanovce přístupná i vozíčkářům a těm, kdo na výlet zamíří s kočárky). Ti odvážnější však samozřejmě mohou volit i jiné způsoby stoupání vzhůru – a to jak pěší, tak i na kole, a dokonce i na skialpech. A kdybyste se chtěli po výstupu ještě pobavit, můžete vyzkoušet bobovou dráhu, která se nachází u výchozího bodu trasy (u parkoviště, odkud lze nasednout právě na lanovku).

Dlouhé stráně, další výlet i pro lenochy

Skvělé výhledy do přírody ale nabízí i přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. Ačkoliv je dokonce možné absolvovat exkurzi do jejích útrob, aktuálně – když prakticky celá Česká republika tráví dovolenou doma – jsou všechny termíny návštěv v dohledné době zcela zaplněné. To ale rozhodně neznamená, že byste si Dlouhé stráně nemohli užít alespoň zvenčí. Nebudete přitom muset ani vyvinout žádnou extrémní aktivitu (ačkoliv ti zdatní se skutečně směrem vzhůru mohou vydat po svých), z Koutů nad Desnou totiž vede sedačková lanovka až na Medvědí horu, odkud se ti odvážnější mohou vydat po tříkilometrové stezce až k nádrži (jedná se zároveň o nejvýše položenou vodní nádrž v Česku)…a ti, co dávají přednost jen výhledům s kávou v ruce, mohou ještě pokračovat kyvadlovým autobusem (protože tříkilometrová trasa se jde rozhodně lépe dolů než vzhůru).

Termální koupaliště a troška (temné) historie k tomu

Ti, kteří místo výletů do přírody upřednostňují spíše trávení času u vody, pak mohou zamířit do Velkých Losin, lázní, kde se nachází také velké termální (vnitřní i venkovní) koupaliště s vodními atrakcemi. Pokud k návštěvě zvolíte všední den. příp, podvečerní hodiny, je docela velká šance, že si užijete pohodové dovolenkové koupání (webové stránky Therme parku navíc poskytují aktuální přehled o obsazenosti, což je zejména v současnou dobu velmi šikovná funkce).

Ačkoliv ale Velké Losiny vypadají jako idylické lázeňské městečko, zdejší oblast má za sebou poměrně temnou minulost. Právě zde, na panství Velké Losiny, se koncem 17. století konaly největší čarodějnické procesy zaznamenané na našem území. Upáleno tu bylo na 250 lidí a zdejší krvavé události následně inspirovaly i Václava Kaplického při psaní knihy Kladivo na čarodějnice.  Po stopách čarodějnických procesů je možné vydat se i díky naučné stezce, která vede od Mohelnice až po polský Paczkow. V bezprostřední blízkosti zámku je pak možné navštívit také papírnu, kde se ruční papír vyrábí již přes 400 let a dosáhl světového věhlasu.

<Path> Putujte časem (a nedotčenou přírodou) na severu Španělska. Za jednu návštěvu poznáte paleolit i středověk, a to včetně kulis Hry o trůnyZdroj:

Pokud se tedy rozhodnete vydat na Jesenicko, o zábavu budete mít rozhodně postaráno – kromě všech zmíněných atrakcí pak nezapomeňte ani na zdejší gastronomii – zejména byste si pak měli dát kynuté borůvkové knedlíky. Právě borůvky jsou na Jesenicku velmi populární surovinou, a tak se každoročně dokonce v Malé Morávce konají i Borůvkové hody. Ty sice byly letos kvůli koronavirové epidemii zrušeny, což ovšem neznamená, že si nějakou tu borůvkovou specialitu nebudete moci vychutnat během vašich výletů…

Populární
články

HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Je vzhled pokožky projevem stárnutí, nebo je to naopak?
TĚLO & MYSL

Vrásky, pigmentové skvrny či znaménka neodráží stárnutí. Pokožka naopak určuje naše zdraví. Lze si tak péčí o pleť prodloužit život?

Autor: Mirka Dobešová
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Giorgia Meloni, italská premiérka a členka konzervativní strany Bratři Itálie
AKTUALITY

Italská vláda vede válku proti LGBT+ rodinám. Dopady nových nařízení jsou alarmující. Hrozí podobná situace také Česku?

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Masturbace je příjemná a zdravá zároveň. Není důvod se za ni stydět
HOT!

Naučte se masturbovat: 5 rad, jak si místo rychlovky před spaním dopřát intenzivní orgasmický zážitek

Autor: Martin Lyko

E-Shop