
Výlety za tajemnem – kde v Česku najdete duchy, kde se ukrývá nacistický poklad a kde možná přistane UFO?
Není to tak dávno, kdy se v médiích objevila zpráva o partě teenagerů, kteří skutečně našli podezřelý kufr, v němž byly uloženy lidské ostatky. Nález přitom nebyl tak úplnou náhodou – děti se totiž na místo vypravily díky souřadnicím, které jim poskytla aktuálně velmi populární aplikace Randonautica. Ta generuje svým uživatelům náhodné souřadnice, kam by se měli vydat – a jejich úkolem pak je zadané místo prozkoumat a také zaznamenat, co objevili. No, mrtvola jistě nebyla tím, co děti očekávaly, na druhou stranu právě různě strašidelné výlety a cesty za tajemnem jsou stále více populární. Lidé se totiž rádi bojí a užívají si adrenalin. Pokud jste také tak trošku dobrodruhy (a nutně opravdu nemusíte jet objevovat obsah sudů na dno Orlíku), třeba se vám bude hodit pár tipů na výlety na místa, kde i otrlým tuhne krev v žilách…
Hrad Svojanov
Pokud bychom měli určit v Česku hrad, který je opředen největším množstvím znepokojivých legend, byl by to rozhodně Svojanov nedaleko Poličky. Není tak žádný div, že právě sem míří spousta lovců duchů i záhad, někteří otrlejší se dokonce odváží v pokojích hradu i přespat. Ovšem na vlastní nebezpečí – v prostorách hradu se totiž údajně stále zjevují duše žen, které tu různými způsoby zemřely. Některé byly umučeny, jiné zazděny…na dceru majitelů se pak zřítilo lešení a ona zanechala na stěně otisk krvavých dlaní, právě ve zdech hradu pak byl objeven nespočet lidských ostatků. Pokud si říkáte, že pár pověstí s vámi jen tak nehne, můžete se podívat i na související dokument o Svojanově ze série TaJeMno. Vsadíme se, že myšlenka na přespání ve zdejších prostorách vás docela jistě rychle přejde…
Nacistická podzemní továrna Richard
V prvé řadě je nutné říci, že oficiálně návštěva tohoto místa, které má ve správě památník Terezín, není možná. Na druhou stranu to ale neznamená, že by milovníci dobrodružství a tajemna do těchto míst nedokázali proniknout (a to navzdory faktu, že jediný možný vstup je aktuálně přes úložiště jaderného odpadu). Richard (I, II a III) je soustava někdejších hlubinných vápencových lomů nedaleko Litoměřic. Nacisté ji ale údajně přestavěli na nejrozsáhlejší válečnou továrnu a od roku 1965 se traduje příběh vojáků, kteří právě při výletu do prostor Richarda náhodou našli bedny plné dokumentů týkajících se francouzských a holandských vězňů, kteří byli drženi v přilehlém pracovním táboře. Od té doby se také objevují spekulace, že by se právě v dolech mohl nacházet nacistický poklad či archiv gestapa…
Kostel sv. Jiří v Lukové
Už v základu mohou nabízet kostely poměrně magickou atmosféru. Ovšem kostel sv. Jiří v Lukové, ten nabízí přímo duchy. Sedí v lavicích a modlí se. A vidět je může každý, protože jsou sádroví. Když k tomu připočtete, že věžním oknům schází výplň a zbytky omítky jen upomínají na časy zašlé slávy, je jasné, že specifické kouzlo tomuto místu neschází. Přitom do roku 2012 byl kvůli havarijnímu stavu kostel uzavřen, právě tehdy si jej ale zvolil student Jakub Hadrava pro výstup své bakalářské práce – kterým jsou právě odlitky „duší“ věřících (odkazující k v minulosti odsunutým obyvatelům Lukové), kteří by symbolicky měli zůstat kostelu věrni za jakýchkoliv okolností. Jelikož je do sádry některých postav přimíchán i fosfor, v letních nocích postavy i svítí…Pokud byste ale chtěli objevovat zrovna toto místo, musíte si návštěvu předem objednat, jinak je totiž kostel veřejnosti uzavřen.
Orty – kaolinové bludiště
Pokud byste se v horkých letních dnech chtěli zchladit, vydat se můžete do Českých Budějovic, resp. do nedalekého podzemního kaolinového dolu, který byl využíván ve druhé polovině 19. století. Ačkoliv tzv. orty jsou klasicky veřejnosti nepřístupné, především místní je velmi dobře znají – a také vědí, kudy se do podzemí dostat (kvůli závalům počítejte s tím, že se „dolů do dolu“ budete muset doslova prosoukat). Podzemní bludiště je pro „nováčky“ spletité, ale tajně tu mnozí pořádají různé bojové hry a klidně v podzemí i přispávají. V jednotlivých chodbách se pak můžete těšit i na „umění“ – jsou zde různé hliněné skulptury, malby, ale i obrazce ze svíček. Rozhodně se ale do tohoto labyrintu nevydávejte bez zkušeného průvodce, ačkoliv nelze říci, že by na místě bylo přímo nebezpečno, o klasickou turistickou atrakci se šipkami vedoucími k východu se rozhodně nejedná…
Kounovská kamenné řady
Místo, které je doslova zahaleno do nespočtu záhad, najdete nedaleko obce Kounov v okrese Rakovník. Na náhorní plošině nad Kounovem, na vrchu Rovina, totiž v roce 1934 objevil místní učitel podivné řady kamenů. Ačkoliv jeho objevu zpočátku nikdo nevěnoval pozornost, on sám začal místo prozkoumávat a zjistil, že řady (rovnoběžné a vedoucí přesně od severu k jihu) mohutných kamenů zabírají několik hektarů. Objev následně získal pozornost archeologů, ovšem nikdo dodnes neví, proč kameny na místě jsou a proč jsou rozprostřeny právě v daném schématu. Jedna teorie říká, že by se mohlo jednat o místo keltských rituálů, jiná naopak tvrdí, že jde o posvátné závodiště. Někteří si myslí, že kameny mohly být pravěkým kalendářem a samozřejmě neschází ani teorie, že kameny jsou navigačním systémem pro UFO. Přímo v Kounově v domě U Tří lip na toto téma vznikla i expozice, i ona však nabízí více otázek než odpovědí.