Jak udělat z dodávky obytný vůz aneb Neomezujte se jen na jedno místo dovolené a prozkoumejte celý svět, nebo rovnou vyzkoušejte dobrodružný „vanlife“

Naše redakce měla možnost vyzkoušet velký rodinný vůz Toyota Proace Verso s kempingovou vestavbou od firmy Visu, která z něj během chvíle dokáže udělat obytňák. Zvlášť v aktuálních časech korony, kdy mnoho Čechů objevuje spíše krásy naší země, se něco podobného zdá být ideální volbou.

Praktickou dodávku Toyota Proace Verso můžete díky kempingové vestavbě vmžiku proměnit v obytný vůz. Několik druhů vestaveb umožňuje během pár minut předělat zadní část auta na pohodlné ležení nebo sezení i s docela velkým stolkem. Navíc získáte i spoustu úložných prostor, které jsou dobře přístupné.

Nechybí ani kuchyňka

Námi testovaná verze měla sice jen základní vestavbu od firmy Visu, ale existuje i model, u kterého se zadními dveřmi dostanete k vestavěné kuchyňce, kde jsou speciální poličky a skříňky, které lze přeměnit na kuchyňský pult a uvařit si tu v podstatě vše od ranní kávy po skvělou večeři. Nechybí umyvadlo s vodou a pořídit si můžete dokonce i lednici.

Je však nutné na pravou míru uvést, že kempingová vestavba vám umožní se vyspat, umýt si ruce a udělat si něco dobrého k jídlu. Pochopitelně zde nenajdete záchod ani sprchový kout. Nicméně v dnešních kempech je tohle všechno dostupné.

Velkou výhodou je cena vestavby, která v základní verzi vychází na 54 900 Kč a s kuchyňským koutem na 77 900 Kč. Navíc ji kdykoliv můžete složit, nechat doma a využívat Toyotu jako obvykle. Díky kompaktním rozměrům navíc modul při skladování nezabere tolik místa. To je obrovská výhoda oproti obytným vozům, což jsou jednoúčelová vozidla, která prakticky jinak využít nemůžete.

Pohodlné cestování se vším všudy

Toyota Proace Verso již sama o sobě nabídne všechny důležité prvky výbavy. Xenonové světlomety či moderní displej HUD ve spojení se širokou nabídkou bezpečnostních prvků jsou zárukou pohodlného a bezpečného cestování.

Sója a rostlinná strava prý oslabují mysl i tělo. A muži, tzv. soy boys, proto ztrácí mužnost5. 10. 2020

Když už jsme u té bezpečnosti, ve výbavě nechybí například předkolizní bezpečnostní systém (PCS), rozpoznávání dopravních značek (RSA) nebo systém opuštění jízdního pruhu (LDA), Proace Verso nabízí i spoustu dalších funkcí, jako jsou např. adaptivní tempomat (ACC) nebo automatická dálková světla (AHB).

Buďte dobrodruzi a vyzkoušejte #vanlife

Na Instagramu pod tímto hashtagem najdete přes sedm milionů fotek a každý den přibývají další. Bydlet a cestovat v obytném autě se stalo novým životním stylem. S obytňákem tak nemusíte vyrážet jen na víkend či letní dovolenou. Existuje mnoho lidí, kteří takto žijí celoročně.

Zastavte kdekoliv

Stanete se minimalistou

V první řadě se budete muset uskromnit. Především v počtu věcí, které s sebou lze převážet. Velmi brzy ale zjistíte, že toho k životu potřebujete vlastně velmi málo, a že i když se do auta nevejde vše, co máte doma v bytě, žijete vlastně v luxusu. Jen málokdo se totiž může probudit každý den na jiném místě, jednou s výhledem rovnou do lesa, jindy na louku a další den na moře.

Získáte svobodu

To je hlavní důvod, proč se lidé rozhodnou strávit část života v obytném autě. Tráví spoustu času venku na čerstvém vzduchu, jsou v pohybu, cestují, poznávají svět, svoji zemi i sami sebe. Nejsou otrokem pracovní docházky ani s ní souvisejícího životního stereotypu.

Neplýtvejte doma časem, potravinami ani energií – buďte #LikeABosch, vyzývá nová kampaň, jejíž součástí může být každý15. 10. 2020

Jak se uživit?

Jen málokdo má tolik peněz, aby nemusel během cest vůbec pracovat. I když je pravda, že australští senioři s odchodem do důchodu prodají byt nebo dům, koupí si karavan a začnou cestovat a žít v něm. Nicméně obvyklejší je, že na cestách vyhledáváte různé sezónní práce a brigády. Na pár týdnů se zastavíte v jedné oblasti, vyděláte peníze a jedete dál. Lépe ale funguje, když máte klasickou práci, kterou však lze dělat online a odkudkoli. Tak si můžete vydělat mnohem víc peněz, je větší pravděpodobnost, že děláte, co vás baví, a navíc se nezastavujete. Prostě pracujete, kde se vám zrovna chce. Chce to ale velkou zodpovědnost a sebekázeň.

Musíte být online

Nikoli proto, abyste mohli rychle dávat fotky na Instagram, ale pokud pracujete online, musíte být připraveni, že se každou chvíli může někdo ozvat, že potřebuje něco upravit, předělat, rychle odbavit. Nesmíte tedy být závislí na naději, že potkáte kavárnu se silnou wifi. Musíte být online kdykoli a kdekoli. Než tedy vyrazíte, rozhodně si zařiďte tarif s neomezenými daty, a ideálně si ho pořiďte i v každé další zemi mimo Evropskou unii. Když tušíte, že další dny budete mimo signál, ujistěte se, že máte vše hotovo, ideálně i pár věcí dopředu, ať zmíněnou svobodu nenahradí stres.

Jednoduché vaření

Jak to vyřešit s parkováním?

Určitě budete řešit, kde vlastně můžete přespat a kde se pohodlně umýt. Skvěle k tomu slouží různé weby a aplikace shromažďující informace o kempech či neplacených místech, kde lze v pohodě parkovat. Zkuste třeba FreeRoam, StayFree, Park4night nebo WikiCamps, nejbližší čerpací stanici už dnes najdou i mapy od Googlu, ale zkusit můžete i Gas Buddy. Sledujte také aplikaci s počasím, a rozhodně se vybavte dobrou navigací, která spolehlivě funguje ve městech i v divočině.

Závěrem

Pro bydlení v dodávce je určitě potřeba mít v sobě určitou dávku dobrodruha. Musím však říct, že spaní bylo pohodlné a svoboda v podobě toho, že se každý den můžete probouzet na jiném místě, je čarovná. Podobné cestování v sobě zkrátka ukrývá určité kouzlo a zvlášť pokud víte, že v běžném provozu využijete větší dodávku, jakou je Toyota Proace Verso, určitě zvažte i pořízení kempingové vestavby, kterou v případě potřeby nainstalujete za pár minut a můžete se vydat objevovat krásy naší planety.

Zdroj: Jan Witek